Projektorite hinnad on viimastel aastatel oluliselt langenud, tänu millele nende populaarsus aina kasvab. Me müüsime eelmisel aastal üle 450 projektori ja ka käesoleva aasta esimene pool on näidanud, et huvi projektorite vastu on jätkuvalt väga suur.
Meil on parim valik kasutatud projektoreid Eestis, mis tähendab ühtlasi seda, et valikuvõimalus on suur ja võib olla keeruline leida see õige.
Et aidata Sul natuke paremini orienteeruda selles valdkonnas ja projektori valimise protsessi lihtsamaks teha, siis panen kirja olulisemad aspektid, mis aitavad välja valida just Sulle sobiva projektori.
Projektorite tüübid
Projektorid võib suures osas jagada kaheks: DLP (digitallightprocessing) projektorid ja LCD (liquidcrystal display) projektorid. Mõlemal tehnoloogial on omad eelised:
DLP projektori eelised:
- tehnoloogia on kompaktsem (projektor on väiksem)
- sujuv liikumine kiire liikuvusega stseenide puhul
- sügavam ja tõetruum must (võrreldes LCD-ga)
- kõrgem kontrastsus
LCD projektori eelised:
- eredam, mistõttu parem kasutada valgusküllases ruumis
- teravam pilt graafika ja andmete presenteerimisel
- parem 3D edastus, varjude puudumine (inglise keeles “image ghosting”)
- DLP-st energiasäästlikum
- üldjuhul vaiksed
Valgusallikad
Projektorid tänasel päeval kasutavad kolme erinevat tüüpi valgusallikaid: standardne lamp, laser või LED
Lamp:
- Lambi eluiga on ca 3000 kuni 5000 tundi (kuni 10000 tundi ökorežiimil)
- Tugev valgusjõud
- Kõige soodsam lahendus
Laser:
- Vajadus lambivahetuseks puudub
- Parem kontrastsus ja laiem värvispekter võrreldes tavalambiga
- Energiasäästlik
LED:
- Lambi eluiga kuni 20000 tundi
- Nõrgem valgusjõud võrreldes lambi ja laserprojektoritega
- Kõige vaiksem projektoritüüpidest
Eredus (valgustugevus)
Projektorite eredust mõõdetakse ANSI luumenites. Mida kõrgem number, seda valgusjõulisem on projektor, seda eredam on kuvatav pilt.
Koosolekute või loengute tarbeks tasuks valida eredam projektor, sest seda kasutatakse üldjuhul valgusküllases ruumis. Samuti on suurem luumenite hulk vajalik kui vahemaa ekraani ja projektori vahel on suur.
Kodukino ja filmide vaatamiseks ei pruugi eredus alati kõige tähtsam näitaja olla. Pimedas ruumis filmi vaatamise puhul on oluline jälgida projektori kontrastsust, et värvid oleksid võimalik tõepärased. Liiga ereda projektori puhul on musta ja tumemate toonide edastus pigem hallikas.
Eeltoodud kokkuvõttes võiks valgustugevused jagada vahemikesse:
- Kuni 1000 luumenit – väikese valgustugevusega projektorid, mis sobivad pimendatud ruumidesse.
- 1000 kuni 3000 luumenit – optimaalse valgustugevusega projektorid, mis sobivad koolides klassidesse, kontorites koosolekuruumidesse aga samuti ka koju filmide või telesaadete vaatamiseks. Kuni 2000 luumenit võib vähesel määral vajada valgustuse vähendamist ruumis.
- 3000 kuni 5000 luumenit – suure valgustugevusega projektorid, mis sobivad suurematesse saalidesse või klassidesse. Sellise valgustugevuse puhul on garanteeritud hea pilt ka päevavalguses.
- 5000+ luumenit – väga suure valgustugevusega projektorid, mis sobivad väga suurtesse saalidesse ja auditooriumitesse.
Kontrastsus
Kontrastsus on arvuline vahe kõige tumedama ning eredama kuva vahel. Suurema kontrastivõimega projektor võimaldab kuvada detailsemaid varje ning sügavamat musta tooni. Kokkuvõttes on kõrgema kontrastivõimega projektori kuvatav pilt tõetruum.
Resolutsioon
Pikslite koguarvu, mida suudab projektor kuvada, nimetatakse projektori resolutsiooniks. Mida rohkem piksleid, seda teravam ning detailsem on kuvatav pilt. Projektorite resolutsioonide kirjeldamiseks kasutatakse erinevaid termineid. Kõige kergem on eristada kodukasutuse projektorite puhul 480p, 720p ja 1080p resolutsioone.
Täpsemalt aga on projektorite standardresolutsioonid järgnevad:
- SVGA = 800 x 600 pikslit (4:3)
- XGA = 1024 x 768 pikslit (4:3)
- HD (720p) = 1280 x 720 pikslit (16:9)
- WXGA = 1280 x 800 pikslit (16:10)
- FHD (1080p) = 1920 x 1080 pikslit (16:9)
- WUXGA = 1920 x 1200 pikslit (16:10)
Kui projektori eesmärgiks on ainult esitluste presenteerimine, siis piisab SVGA (tekst) või XGA (graafikud, tabelid) resolutsioonist.
HD ja WXGA resolutsiooniga projektorid võimaldavad suurepäraselt kõike eelnevat aga võimaldavad ka kesktasemel filmieelamusi.
Kui aga eesmärgiks on nautida kõrge kvaliteediga filme, siis tuleks vaadata FHD või WUXGA resolutsiooniga projektori poole.
Kuvasuhe
Sõltuvalt sellest, mida soovid kuvada – esitlusi ja tekste või videoid, filme, tasub valida sobiva kuvasuhtega projektor. Kõige standardsemad valikud on 4:3, 16:9 ja 16:10 kuvasuhtega projektorid.
Kuvasuhe tähistab endas horisontaalse ja vertikaalse pikkuse suhet (näitena 4:3 puhul kuvab projektor horisontaalseltnelja meetri laiuse pildi, vertikaalselt kolme meetri kõrguse pildi). Üldnimetus kuvasuhetele on kas standard (4:3) või laiekraan (16:9 ja 16:10).
Filmide ja videode vaatamiseks on sobilikumad pigem laiekraan formaadiga projektorid.
Loodetavasti on eeltoodud näitajaid järgides lihtsam orienteeruda projektorite valdkonnas aga anna meile loomulikult märku, kui Sul tekib küsimusi või soovid täiendavat abi projektori valimisel.