Dell Latitude E5450Tänases ülevaates võtame vaatluse alla neljanda põlvkonna Dell Latitude E5440 ja viienda põlvkonna Dell Latitude E5450. Sarnaselt Dell Latitude 3000 ja 6000 mudeliseeriale, on 5000 mudeliseerias Delli klassikalised äriklassi sülearvutid. Nad ei paista otseselt silma millegi erilise poolest, ei ole nad kõige kiiremad ega kõige õhemad, küll aga on kvaliteetsed ja töökindlad sülearvutid, mille peale võid alati kindel olla.

Mõlema põlvkonna sülearvutid on turvalised, turvalisust jagub nii tarkvarasse kui riistvarasse, esindatud on näiteks Kensington luku pesa, näpujälje lugeja ja ID-kaardi lugeja.

Nende mudelite puhul kasutab Dell kvaliteetset plastikut, korpuse erinevad osad on eeskujulikult kokku pandud ja kõik jätab väga elegantse mulje.

Kaalu on Dell E5440 sülearvutil 2,3 kg ja Dell E5450 sülearvutil 2 kg. Kaaluvõit tuleb eelkõige sellest, et viienda põlvkonna mudelil pole enam sisseehitatud DVD-kirjutajat, millest kirjutan ka allpool lähemalt. Kindlasti võib see mõne arvutikasutaja jaoks olla miinus aga paljude jaoks on see kindel pluss kuna vabanetud on tarbetust lisaraskusest. Ma isegi ei suuda hetkel meenutada, mitu aastat tagasi ma viimase DVD plaadi kirjutasin või DVD lugejasse mõne plaadi panin 🙂

Ekraan

Dell E5440 ja Dell E5450 mudelil on 14 tolline ja äriklassile iseloomulik mattekraan. Dell E5440 ekraane on kahe erineva resolutsiooniga, 1366×768 pikslit või 1600×900 pikslit (HD+), kuid Dell E5450 mudelile lisandus valikusse kõikide rõõmuks ka 1920×1080 piksliga ehk FullHD ekraan.

Kui kahe väiksema resolutsiooniga ekraanide puhul on kasutusel TN paneel, mis võib IPS paneeli austajatel meele kurvaks teha, siis FullHD ekraani puhul on tegemist juba IPS ekraaniga, mis pakub tunduvalt paremaid vaatenurki ja teravamat pilti.

Samas pole pildile suurt miskit ette heita ka TN ekraani puhul, heledus on suurepärane, must värv võiks olla ehk sügavam must ja värviruumid ilmselgelt graafilisi disainereid ei rahulda aga kodukasutusse, kooli või kontorisse igapäevatööks sobib see kenasti.

Graafika

Enamasti on Dell E5440 puhul kasutusel integreeritud graafikakaart HD4400 ja Dell E5450 puhul graafikakaart HD5500, mis on mõeldud tavakasutajatele ja igapäevatööks. HD5500 graafikakaart suudab muuhulgas probleemivabalt 4K resolutsiooniga video (H.264 vormingus) mahamängimist, millega HD4400 graafikakaart veel hakkama ei saanud.

Mõlemaid sülearvuteid liigub ka eraldiseisvate videokaartidega. Nimelt Dell E5440 mudelit liigub koosluses Nvidia GeForce GT 720M (2GB) graafikakaardiga ja Dell E5450 mudelit koos Nvidia Geforce 840M (2GB) kaardiga.

Seega saab vajaduse korral ka „entry-level“ arvutimängud mängitud ja videod töödeldud.

Protsessor

Neljanda põlvkonna Dell E5440 sülearvuti südameks on sama põlvkonna Inteli protsessorid, koodnimega Haswell. Dell E5450 paneb seevastu käima juba Inteli viienda põlvkonna protsessorid, koodnimega Broadwell.

Kõige olulisem vahe nende põlvkondade puhul on suurem taktsagedus ja väiksem voolutarve viienda põlvkonna kasuks, mis võimaldavad sarnaste näitajate puhul natuke paremat akukestvust.

Mõlema põlvkonna sülearvuteid liigub nii i3, i5 kui i7 protsessoritega ja kõik need protsessorid on tähisega „U“, mis tähendab siis väikest voolutarvet (ULV e. ultra low voltage).

Tavakasutusse sobivad tagasihoidlikum i3 ja natuke võimekam i5 suurepäraselt aga kui Sinu kireks on tegeleda graafikaga, videotega või mõne sarnase arvutilt rohkem ressurssi nõudva tegevusega, siis soovitan valida pigem i7 protsessoriga isendi.

Erinevalt i3 protsessorist suudavad i5 ja i7 protsessorid ennast lühiajaliselt üle kiirendada kui mõni rakendus neilt rohkem arvutusvõimsust nõuab.

Mälu

Reeglina on meil tootevalikus olevad Dell E5440 ja Dell E5450 mudelid kas 4GB või 8GB DDR3 mäludega. Kui tavaolukorras 4GB operatiivmälust kenasti piisab, siis rohkem ressurssi nõudvate rakenduste kasutajad võiks valida vähemalt 8GB mälu.

Äriklassi sülearvutitele iseloomulikult, on operatiivmälu lisamine lihtne ülesanne, seega alati on võimalik kasutusele võtta rohkem mälu, kui king pigistama hakkab.

Kõvaketas

Enamus Dell E5440 ja Dell E5450 sülearvuteid meie tootevalikus on juba SSD ketastega vahemikus 128 kuni 256GB aga on ka mõned mudelid, kus on kasutusel veel suurema mahuga kõvakettad.

Kui kõvaketas pakub suuremat mahtu, siis SSD ketas pakub sama raha eest suuremat kiirust ja töökindlust.

Kõvaketas on võimalik alati välja vahetada SSD ketta vastu, meil on valikus väga hea hinnaga uusi SSD kettaid ja soovi korral saab tehnik Sinu arvuti kõvaketta asendada uue SSD kettaga.

Liidesed ja lisad

Neljast küljest kolmes leiab kõik igapäevaeluks vajalikud ühendused, esiküljele on jäänud ainult olekutuled/indikaatorid.

Dell E5440 vasakult küljelt leiab USB 3.0 pordi, HDMI, WIFI füüsilise nupu, ExpressCard 54/34 pesa (sobilik ID-kaardilugeja jaoks) ja SD-kaardilugeja. Paremalt küljelt leiab DVD-kirjutaja, veel ühe USB 3.0 pordi ja VGA liidese. Tagaküljele jäävad Gigabit LAN pesa ja USB 2.0 port.

Dell E5450 sülearvuti on mõnevõrra erinev oma eelkäijast. Vasakul küljel ExpressCard 54/34 pesa asemel on sisseehitatud ID-kaardilugeja, SD-kaardilugeja on kolinud vasakult küljelt paremale küljele ja HDMI on kolinud vasakult küljelt tagaküljele. Tagumine USB 2.0 on asendunud kiirema USB 3.0 pordiga. DVD-kirjutaja ja füüsiline WIFI lüliti on paraku ära saadetud pensionile, mille tulemusel on E5450 kaalult mõnevõrra kergem.

Mõlemal sülearvutil on loomulikult olemas ka Bluetooth ja veebikaamera ning olenevalt juba konkreetse arvuti konfiguratsioonist, võib varustusest leida ka 3G või 4G modemi.

Ainukese miinusena võib välja tuua DisplayPort puudumise, millest lisamonitori kasutajad võivad puudust tunda aga HDMI ja VGA liides ajavad samuti asja ära ning olemas on lisaks ka dokkimisvõimalus (ühine kõigi E-seeria mudelite puhul), mis lisaks suurele kasutusmugavusele ka lisamonitoride kasutamist kenasti võimaldab.

Paari sõnaga võib kiita klaviatuuri, klahvidel on üsna pikk ja vaikne käik, mis tegi ka käesoleva postituse trükkimise igati meeldivaks tegevuseks.

Kokkuvõtteks

Nagu äriklassi Dell sülearvutite puhul ikka, ei pea ka nende mudelite puhul kvaliteedis pettuma. Nii Dell E5440 kui Dell E5450 on turvaline valik koju, kooli või kontorisse.

Nendel sülearvutitel on väga hea hinna ja kvaliteedi suhe, soodsa hinnaga saab turvalise ja elegantse kaaslase aastateks. Kui Sinu jaoks on oluline meediaseade, siis tuleks kindlasti valida DVD-kirjutajaga E5440 mudel. Kui Sinu jaoks on määrava tähtsusega FullHD ekraan, siis soovitan valida FullHD ekraaniga E5450 mudeli. Muus osas neil väga suuri erinevusi pole ja saad valiku teostada eelkõige soovitud spetsifikatsiooni ja hinna põhjal.

Dell E5450 oli muide 2018 aastal üks meie TOP10-st enimmüüdud sülearvutist!

Vaata ka Dell E5440 ja Dell E5450 sülearvuteid e-poes