Fujitsu LifeBook E736Tänases ülevaates räägin Sulle Fujitsu Lifebook E-seeria pesamunast, milleks on 13 tollise ekraaniga sülearvuti, mida on mõnus saabuval suvel kotti visata ja kõikjal kaasas kanda.

Varasematest ülevaadetest läbi käinud suuremad vennad Fujitsu Lifebook E746 ja E756 oma 14 ja 15 tolliste ekraanidega osutusid oma eeskujulike liideste valikuga ja atraktiivse disainiga heaks kaaslaseks nii kooli, koju kui kontorisse. Võib eeldada, et Fujitsu LifeBook E736 pole erandiks aga vaatame siiski lähemalt, kas ka pesamunal on kõik vajalikud liidesed ikka olemas kuna füüsilised mõõtmed on sel sülearvutil ju oluliselt väiksemad ja vaatame, mille hea või halvaga see mudel veel silma paistab.

Meeldetuletuseks mainin, et Fujitsu LifeBook E-seerias on kvaliteetsed ja hästivarustatud sülearvutid, mille sihtgrupiks on kontoritöötajad, kooliõpilased ja nõudlikud kodukasutajad.

Fujitsu ise iseloomustab Fujitsu LifeBook E736 sülearvutit järgmiselt: “Fujitsu LifeBook E736 on õige valik, kui vajad stiilset ja rohkete funktsioonidega sülearvutit, mis toetab Sind igapäevatöös. See sülearvuti pakub oma rohkete liidestega täielikku mugavust ja paindlikkust”.

Kas Fujitsu sõnad ka peavad paika, saame kohe teada 😊

Korpus

Fujitsu LifeBook E736 on ergonoomiline ja elegante sülearvuti. Eks loomulikult on ilu vaataja silmades ja Apple MacBook või Dell XPS fännid võivad siin elegantsuse osas vastu vaielda aga ühel meelel võib olla selles, et Fujitsu on vähemalt pingutanud. Fujitsu on lisanud kaane ülaservale ja klaviatuuri alumisele kontuurile punase riba, mis annab visuaalsele poolele värvi juurde ja teeb disaini eriliseks.

Kuna antud sülearvuti vastab militaarstandardile MIL-STD-810, siis võid kindel olla, et koostekvaliteet on tasemel. Ekraani sisemised raamid ja korpuse põhi on valmistatud mustast plastikust ning kaane pealis ning korpuse pealis on tehtud alumiiniumist.

Ekraan

Fujitsu LifeBook E736 sülearvuti on 13,3 tollise (33,8 cm) ekraaniga ja ekraan on matt nagu ühel õigel äriklassi seadmel olema peabki. Olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist on sülearvutil kas HD (1366 x 768) resolutsiooni ja TN-paneeliga ekraan või FullHD (1920 x 1080) resolutsiooni ja IPS-paneeliga ekraan. Kui suuremate ekraanide (14 tolli ja enam) puhul jääb minu hinnangul HD resolutsioonist väheks, siis antud juhul madalam resolutsioon veel ei häiri.

HD resolutsiooniga ekraani heledusnäitaja on 200 cd/m², mis on tagasihoidlik ja sobib pigem siseruumidesse kui väljas päikselise ilmaga kasutamiseks. Kui Sa tead juba ette, et suvel väljas ilusa ilmaga pigem päikest võtad kui arvutis surfad, siis sisetingimustes kasutamiseks sobib see ekraan kenasti.

FullHD resolutsiooniga ekraani kontrastsusnäitajaks on 1000:1 ja heledusnäitajaks 330 cd/m², mis on juba oluliselt parem HD ekraanist ja võimaldab ka välitingimustes mõnusalt toimetada. Kuna antud resolutsiooniga ekraani puhul on kasutusel IPS-paneel, siis on ka vaatenurgad väga head ja kasutuskogemus selle võrra veelgi parem.

Postituse kirjutamise hetkel on meil valikus mõlema ekraaniga mudeleid, nii soodsama HD resolutsiooniga kui kallima FullHD resolutsiooniga.

Graafika

Fujitsu LifeBook E736 sees on täpselt sama integreeritud graafikakaart, mis sama põlvkonna suuremates mudelites (E746, E756). Selleks graafikakaardiks on Intel HD520, mis saab kenasti hakkama kõikide multimeedia- ja kontoriprogrammidega, millega keskmine arvutikasutaja igapäevaselt kokku puutub.

Protsessor

Fujitsu LifeBook E736 seest leiame reeglina Inteli kuuenda põlvkonna Core i protsessorid, mis kannavad koodnime Skylake.

Reeglina seetõttu, et kirjade järgi pakub Fujitsu sellele mudelile ka Intel Celeron protsessorit, mis ilmselgelt viitab sellele, et selle sülearvuti sihtgrupiks on ka kodukasutajad. Sinu südamerahuks ütlen kohe ära, et meil selle protsessoriga mudeleid valikus pole, kõik meil müüdavad Fujitsu LifeBook E736 sülearvutid on ainult parimate Core i protsessoritega.

Kõik Core i protsessorid on voolusäästlikud U-tähisega (Ultra Low Voltage) protsessorid ja esindatud on nii i3, i5 ja i7 protsessor. Kõige lahjemat neist (i3) ülevaate kirjutamise hetkel meil riiulil pole aga aegajalt neid liigub küll.

U-tähisega protsessorid sobivad sellesse sülearvutisse suurepäraselt kuna nende madal voolutarve tagab pikema aku kestvuse ja kes ei tahaks nö aasal või aias olles pikemalt juhtmeta asju ajada. Olgugi, et voolusäästlikkus tuleb U-tähisega protsessoritel jõudluse arvelt, ei pea Sa muretsema, sest kõik need protsessorid saavad kenasti hakkama kõikide vajalike rakendustega ja multitaskinguga, millega keskmine arvutikasutaja kokku puutub.

Ja kuna Core i5 ja i7 protsessorid on varustatud lisaks ka Turbo Boost tehnoloogiaga, siis rohkem jõudlust vajavatel hetkedel protsessori taktsagedust ajutiselt tõstetakse. i3 protsessor paraku selle tehnoloogiaga varustatud pole.

Mälu

Fujitsu LifeBook E736 toetab kiireid kahepoolseid madala latentsusega DDR4 operatiivmälusid. Sellel sülearvutil on kaks mälupesa ja maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks on 32 GB.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik valikus olevad mudelid varustatud 8GB operatiivmäludega, millest igapäevaseks arvutikasutamiseks kenasti piisab aga loomulikult on võimalik mälumahtu soovi korral tõsta kuni 32GB’ni.

Selleks tuleb lihtsalt sülearvuti põhja all olev hooldusluuk eemaldada ja juba ongi mälupesad kenasti silma all. Seega mälu upgrade on sellel mudelil väga lihtne, võid selle töö vabalt ise ette võtta või soovi korral lasta teha meie osaval tehnikul.

Näiteks täiendava 8GB mälu lisamine maksab postituse kirjutamise hetkel kõigest 40 EUR.

SSD

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik Fujitsu LifeBook E736 sülearvutid müügil meil kiirete ja töökindlate SSD ketastega. Hetkel on kõikides müügis olevates mudelites SSD mahuga 256GB aga sülearvutid on meil pidevas liikumises ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib valikusse tulla ka suuremate või väiksemate SSD mahtudega sülearvuteid.

Kas teadsid, et Fujitsu LifeBook E736 sülearvutil on ka täiendava SSD/HDD võimalus? Pole just palju 13,3 tolliseid sülearvuteid, millel on olemas optilise seadme sahtel nagu Fujitsu LifeBook E736 sülearvutil. Mainin seda seetõttu, et sinna sahtlisse on lihtne lisada spetsiaalne adapter kuhu saab paigutada täiendava 2,5 tollise SSD või HDD ketta.

Kuigi tänasel päeval, kus kõik on pilves, pole seda võimalust tõenäoliselt kellelegi vaja aga vähemalt teoreetiline võimalus/valik on olemas kõigile neile, kellele pilved ei meeldi ja privaatsust oluliseks peavad 😉

Kui põhikettast jääb väheks, siis näiteks olemasoleva 256GB SSD vahetamine täiesti tuttuue garantiilise 480GB SSD vastu maksab postituse kirjutamise hetkel kõigest 50 EUR. SSD ketta vahetamine on Sinu jaoks tasuta ja vana ketas jääb meile.

Liidesed ja lisad

Fujitsu kiidab kõikjal oma LifeBook E-seeria liideste/lisade rohkust ja nagu nägime suuremate vendade Fujitsu LifeBook E746 ja E756 ülevaatamisel, siis tõesti oli varustusaste nimetatud mudelitel väga hea.

Kuna pesamuna on suurematest vendadest väiksem, siis on täitsa põnev teada saada, kas samad liidesed ja lisad on ka siin esindatud või on Fujitsu pidanud millestki loobuma.

Fujitsu LifeBook E736 vasakul küljel on vooluadapteri pesa, Gigabit LAN, VGA, DisplayPort, USB 3.0 port, SD-kaardilugeja ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ID-kaardilugeja.

Paremal küljel on kõrvaklapi pesa, mikrofoni pesa, kaks USB 3.0 porti, Kensington luku pesa ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist kas tühi optilise seadme sahtel või DVD/Blu-Ray kirjutaja. Nagu ma eespool mainisin, on võimalik optilise seadme sahtlit kasutada kas optilise seadme, täiendava aku või täiendava SSD ketta jaoks.

Siiani on kõik üks ühele sama, mis suurematel Fujitsu LifeBook E746 ja Fujitsu LifeBook E756 mudelitel. Vahe tuleb sisse tagaküljel, kus suurematel vendadel on üksik USB 2.0 port lisaks. Ega sellest USB 2.0 pordist väga puudust ei tunne ka, seega võib kokkuvõtvalt öelda, et liidestega seonduv on täpselt sama eeskujulik nagu suurematel mudelitel ja rõõm on näha, et Fujitsu on suutnud kõik need liidesed väiksemasse korpusesse ära mahutada.

USB portide juurde veel märkuseks, et üks kolmest USB pordist on pidevalt voolu all, mis võimaldab laadida nutiseadmeid ka siis, kui sülearvuti on välja lülitatud. See funktsioon ei pruugi vaikimisi alati aktiivne olla aga selle saab vajadusel BIOS menüüst sisse lülitada.

Sellega loetelu veel ei lõpe, Fujitsu LifeBook E736 pakub veel kahesageduslikku (2,4GHz ja 5GHz) WIFI’t, bluetooth’i, FullHD resolutsiooniga veebikaamerat, dokkimisliidest, klaviatuuri taustavalgustust ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ka sõrmejäljelugejat ja/või 4G modemit.

Sarnaselt Fujitsu LifeBook E746 mudelile jätab Fujitsu LifeBook E736 klaviatuur parema mulje kui E-seeria kõige suuremal Fujitsu LifeBook E756 mudelil, millel oli eraldi numbrite klahvistik paremal pool ja klahvid üksteisele liiga lähestikku. Trükkimine on selle mudeli klaviatuuril mugav, klahvikäik tundub küll pikem kui ma igapäevaselt harjunud olen aga trükkimise kogemust see negatiivselt ei mõjuta.

Fujitsu LifeBook E736 puuteplaat on integreeritud nuppudega, mis toimib kenasti ja probleemivabalt.

Fujitsu LifeBook E736 meeldib mulle lihtsa upgrade’imise võimaluse poolest. Kuna põhja all on hooldusluuk, mis on kinnitatud ainult ühe kruviga, siis ligipääs on tõeliselt lihtne. Operatiivmälu lisamine, SSD ketta vahetamine on selle sülearvuti puhul lapsemäng.

Kaal ja mõõtmed

Fujitsu LifeBook E736 on mõõtmetelt ja kaalult pigem keskpärane. Ei ole see sülearvuti ülikerge aga ka raske mitte, igati paras igapäevaseks kaasaskandmiseks. Kaalu on sellel sülearvutil 1,6 kilogrammi ja mõõtmed 32,1 x 22,8 x 2 cm (pikkus x laius x kõrgus).

Kokkuvõtteks

Fujitsu LifeBook E736 on visuaalselt kena sülearvuti, mida on tänu väikestele mõõtmetele ja mõistlikule kaalule mõnus kaasa kanda. Seda kasvõi igapäevaselt! Eriti nüüd suve hakul on oluline mobiilsus ja olgugi, et sel suvel tõenäoliselt välisriikidesse kõik väga ei kipu, on ka meie armsal kodumaal palju kohti mida avastada ja kaaslaseks nendel retkedel sobib 13 tollise ekraaniga Fujitsu LifeBook E736 suurepäraselt.

Selle sülearvuti suurimateks plussideks on liideste ja lisade rohkus, võimalus kasutada optilise seadme sahtlit kas optilise seadme, täiendava SSD ketta või täiendava aku jaoks ning väga lihtne upgrade’imise võimalus. Ja mitte ainult lihtne vaid ka suurimate võimalustega kuna pähe ei tule ühtegi teist selle aastakäigu 13 tollist sülearvutit, mis võimaldaks maksimaalse operatiivmäluna kasutusele võtta 32GB.

Fujitsu LifeBook E736 miinuseks minu silmis on HD resolutsiooniga ekraan, mis iseenesest pole paha aga välitingimustesse madala heledusnäitaja tõttu on seda raske soovitada. Kui kasutada seda ainult kontoris, toas või klassiruumis, siis on kõik hästi aga suvel lamamistoolil võib loetavusega keeruliseks minna. Kui kavatsed suvel looduses palju viibida ja sülearvutit kasutada, siis soovitan valida FullHD resolutsiooniga Fujitsu LifeBook E736.

Uuena ostes on Fujitsu LifeBook E736 hinnasilt äriklassile iseloomulikult kõrge. Kui jaehind jääb olenevalt riigist, kaupmehest ja sülearvuti konfiguratsioonist 1500-1800 euro kanti, siis meil vähekasutatuna saab selle sülearvuti kätte kolm korda soodsama hinnaga ja sealjuures aastase garantiiga.

Selle raha eest hea valik, kas pole 😊

Olen alati ülevaate lõpus üritanud välja tuua ka lähimad konkurendid, et Sul oleks suurem valikuvõimalus aga seekord on konkurentide rivi väga lühike. Põhilisteks konkurentideks on Dell Latitude 7370 ja HP Elitebook 1030 G1, mis ka meie tootevalikus esindatud on.

Suhtlemiseni!

Fujitsu LifeBook E736 sülearvutid e-poes