HP ProBook 640 G2Üle pika aja tekkis mõte kirjutada Sulle HP ProBook’idest kuna huvi nende soodsate äriklassi toodete vastu on viimasel ajal kasvanud.

HP ProBook on küll äriklassi redelil aste madalalam kui HP Elitebook, kuid äriklassi kvaliteet ja töökindlus on siingi kenasti esindatud. Lihtsalt HP silmis on sihtgrupp pigem väikefirmade töötajad ja kodukontoris töötavad inimesed, mis hetkel ju vägagi aktuaalne on. Seetõttu ongi paslik võtta täna vaatluse alla HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2, mis väga taskukohase hinnaga meil saada on.

Ja kuna ülevaate kirjutamise hetkel on ka kõik lapsed koduõppel, siis soodsa hinnaga sülearvutid kuluvad kõigile marjaks ära. Eriti kui mitu koolilast peres on nagu minul ja videotunnid kipuvad sattuma samale ajale. HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 sülearvutid on koolitööks justkui loodud kuna on piisavalt võimekad ja vastupidavad, et igapäevatoimetused kõigil kenasti tehtud saaks.

Kas teadsid, et HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 on populaarse HP ProBook 6470b järeltulijad? Täpselt nii see on ja neid HP ProBook 6470b sülearvuteid on meil veel samuti paar tükki valikus olemas. Ka need sobivad suurepäraselt koolilapsele õppetööks või miks mitte vanavanematele netiarvutiks või arvutiks, mille vahendusel sellel keerulisel COVID19 perioodil video vahendusel ühenduses olla.

HP ProBook 640 mudelinimetuses teine number viitab sellele, et need sülearvutid on 14 tollise ekraaniga, mis on täpselt paras igapäevaseks kasutamiseks

Aga vaatame siis lähemalt, millega need kaks järjestikust põlvkonda silma paistavad ja mille poolest üksteisest erinevad.

Korpus

Disainilt on need sülearvutid stiilsed. Korpuse alumine osa on valmistatud musta värvi plastikust ja pealmine osa hõbedasest alumiiniumist, mis annab laheda metallilise ja kvaliteetse tunde ning tugeva materjalina ei vaju läbi, kui üritada seda muljuda. Sülearvuti kaas on samuti plastikust kattega ja see loomulikult nii tugev pole kui alumiinium ning allub teatud määral survele/muljumisele. Samas võib sülearvuti üldist koostekvaliteeti lugeda heaks.

Varasematest põlvkondadest tuntud massiivsed metallist hinged on asendunud tagasihoidlikemate hingedega. Hinged on väga kvaliteetsed ja võimaldavad sülearvuti kaant avada ühe käega. Eks siin mängib rolli ka see, et sülearvuti põhiosa pole nii kerge nagu näiteks paljudel ultrabookidel, kus tuleb kaane avamiseks teine käsi appi võtta.

Ekraan

Nagu ülevaate alguses mainitud sai, on HP ProBook 640 G1-G2 sülearvutid 14 tollise mattekraaniga. HP ProBook 640 G1 mudeleid liigub nii 1366×768 (HD) kui 1600×900 (HD+) ekraaniga ja HP ProBook 640 G2 mudeli puhul lisandus valikusse ka 1920×1080 (FullHD) resolutsiooniga ekraan.

Kõikide mainitud ekraanide puhul on kasutusel TN-paneel, millel on sellele tehnoloogiale iseloomulikult piiratud vaatenurgad. Ehk siis teisisõnu, õige vaatenurga all on pilt väga hea aga vaadates ekraani liialt külje pealt või liialt ülevalt, siis pildikvaliteet langeb kiiresti. Aga see on tüüpiline kõikidele TN-paneeliga ekraanidele ja enamasti vaatavad kõik arvutikasutajad arvutit ikka otse ja õige nurga all.

HD ekraani heledusnäitaja on 200 cd/m² ja kontrastsus on 500:1. sRGB värviruumi katvus on sel ekraanil 45%, mis tähendab seda, et ilmselgelt pole see ekraan mõeldud professionaalseks pilditöötluseks vaid tavapäraseks kontoritööks.

HD+ ekraani heledusnäitaja on 250 cd/m² ja kontrastsus 500:1. sRGB värviruumi katvus on sel ekraanil samuti 45% nagu HD ekraani puhul.

FullHD ekraani heledusnäitaja on 300 cd/m², mis on päris hea tulemus, eriti võttes arvesse asjaolu, et sama näitaja on ühtlaselt kogu ekraani ulatuses. Kontrastsus on samuti pigem tagasihoidlik, jäädes 520:1 kanti. Antud ekraan katab ära 72% sRG värviruumist, mis on kõrgem näitaja kui eelpoolmainitud ekraanidel aga sellestki on professionaalsel tasemel fototöötluseks vähe.

Ekraane kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist on tüüpiliste keskpärasete kontoriarvutite ekraanidega. Ei paista nad millegi erilisega silma ja samas pole ka millegi üle nuriseda, arvestades milleks ja mis sihtrühmale need loodud on.

Graafika

Mõlema põlvkonna sülearvutid kasutavad integreeritud graafikakaarti, milleks HP ProBook 640 G1 puhul on Intel HD4600 ja HP ProBook 640 G2 puhul Intel HD520.

Mõlemad integreeritud graafikakaardid on mõeldud ainuüksi kontori- ja multimeediaprogrammide jooksutamise tarbeks ning sellega saavad need suurepäraselt hakkama. Võimekuselt on Intel HD520 ca paarkümmend protsenti võmsam kui HD4600 ja saab hakkama ka näiteks väiksemate CAD-projektidega aga selleks need arvutid siiski mõeldud pole.

Mängimiseks integreeritud graafikakaartidega sülearvutid teadagi ei sobi ja selleks need kontorisuunitlusega arvutid mõeldud ka pole. Kui Sina või koduõppel koolilaps soovib aegajalt ka mängida, siis parim valik on mänguri arvutid pühapäevamängijale.

Kusjuures HP ProBook 640 G1 mudeleid on ametlikult olemas ka eraldisesva graafikakaardiga AMD Radeon HD 8750M, millel on 1GB videomälu aga järelturul neid praktiliselt ei liigu.

Protsessor

HP ProBook 640 G1 südameks on Inteli neljanda põlvkonna protsessorid koodnimega Haswell ja HP ProBook 640 G2 südameks kuuendast põlvkonna protsessorid Skylake.

Kui HP ProBook 640 G1 puhul on kasutusel M-tähisega (Mobile) protsessor, siis HP ProBook 640 G2 puhul juba U-tähisega (Ultra Low Voltage) protsessor. Mõlemad on mõeldud mobiilsetele ehk kaasaskantavatele seadmetele. Kusjuures toore jõudluse poolest on M-tähisega protsessoril eelis U-tähisega protsessori ees, samas U-tähisega protsessorid teevad silmad ette väikese voolutarbega.

Mõlemaid sülearvuteid liigub nii Core i3, Core i5 kui Core i7 protsessoritega. Core i3 on nendest mõistagi kõige tagasihoidlikum ja Core i7 kõige võimekam. Oma tööga saavad nad kenasti hakkama kõik. Kui Sinu vajadused piirduvad koduõppe või internetis surfamisega, siis piisab kenasti Core i3 protsessorist aga kui nõudmised on natuke suuremad ja kasutusel on ressursimahukamad rakendused, siis soovitan vaadata Core i5 või Core i7 suunas.

Ühtlasi mainin siinkohal ära, et Core i5 ja Core i7 puhul on kasutusel selline tore tehnoloogia nagu Turbo Boost, mis tõstab protsessorite taktsagedust vajalikel hetkedel automaatselt kõrgemaks. See toimib küll vaikimisi ainult siis kui voolujuhe on seinas aga BIOS’is on võimalik see funktsionaalsus sisse lülitada ka akutoitel olles.

Siinkohal mainin ära, et HP on välja lasknud ka AMD protsessoriga mudeleid ja need on ära tuntavad mudelinimedest, milleks on siis vastavalt HP ProBook 645 G1 ja HP ProBook 645 G2.

Mälu

HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 sülearvutitel on kasutusel kaks mälupesa, millele on väga lihtne ligi pääseda aga sellest pikemalt juba hiljem.

HP ProBook 640 G1 sülearvutis on kasutusel DDR3 mälud ja HP ProBook 640 G2 mudelis DDR4 mälud. DDR4 mälud on kiiremad, madalama latentsuse ja voolutarbega, mis annab väikese eelise uuema põlvkonna mudelile.

Postituse kirjutamise hetkel on kõik meie riiulitel olevad HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 sülearvutid varustatud 8GB operatiivmäluga, mis on igapäevaseks arvutitööks (kontoritöö, koduõpe jms) igati piisav aga kui kasutad juhul rakendusi, mis vajavad suuremat operatiivmälu hulka, siis on kasulik teada, et maksimaalseks toetatud mälumahuks neil sülearvutitel on 16GB.

Kui tead juba enne ostu, et soovid 16GB kasutusele võtta, siis võid meile sellest teada anda ja meie tehnik lisab sülearvutile operatiivmälu juurde.

SSD

HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 on mõistagi varustatud kiirete, töökindlate ja hiirvaiksete SSD ketastega. Ülevaate kirjutamise hetkel on meil müügil olevatel mudelitel kasutusel SSD kettad vahemikus 120GB-240GB.

Aga siingi esineb sama võimalus, mis eelmises punktis 😊 Kui tead juba ette, et sellest kettamahust jääb Sinu puhul väheks, siis anna lihtsalt meile enne ostu teada ja meie osav tehnik vahetab olemasoleva SSD ketta uue ja suurema vastu välja ja seda mõistagi hea hinnaga.

Liidesed ja lisad

HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 pakuvad kõiki äriklassile iseloomulikke liideseid ja lisasid.

HP ProBook 640 G1 vasakul küljel on vooluadapteri pesa, Gigabit LAN, kaks USB 3.0 porti, ID-kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist DVD-kirjutaja. Paremal küljel asub kõrvaklappide/mikrofoni pesa, veel kaks USB 3.0 porti, täismõõdus DisplayPort, vanakooli VGA ja Kensington luku pesa. Antud mudeli puhul tasub vaadata ka põhja alla ja sealt vaatab vastu dokkimisliides nagu varasematelgi põlvkondadel.

HP ProBook 640 G2 vasakul küljelt leiame Kensington luku pesa, ID-kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist DVD-kirjutaja. Paremal küljel on kõrvaklappide/mikrofoni pesa, USB-C port, täismõõdus DisplayPort, kaks USB 3.0 porti, Gigabit LAN, dokkimisport, vooluadapteri pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa. Ja kuhugi pole kadunud ka vanakooli VGA, selle leiab nüüd sülearvuti tagaküljelt.

Liideste puhul joonistub väga hästi välja suurim erinevus nende kahe põlvkonna vahel. HP ProBook 640 G1 suurimaks plussiks võib pidada nelja USB 3.0 pordi olemasolu kuna USB porte pole kunagi liiga palju 😊 Põlvkonna vahetusega jäi neljast USB 3.0 pordist alles kaks aga lisandus juurde seevastu üks USB-C 3.1 port. Ja dokkimisport kolis põhja alt ära paremale küljele. Ergonoomilisuse seisukohast ei pruugi see kõige parem idee olla, et enamus liideseid on koondatud paremale küljele kuna paremal kasutavad paljud arvutikasutajad eraldiseisvat hiirt aga ju HP insenerid pidasid sellist lahendust kõige paremaks.

Mõlema põlvkonna sülearvutil on olemas lisaks suurepärase kvaliteediga kahesageduslik WIFI (2,4 ja 5 GHz), Bluetooth, sõrmejäljelugeja ja 720p veebikaamera. Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvuti tulla lisaks ka 3G või 4G modemiga, mis võimaldab internetti kasutada ka siis, kui WiFi võrku käepärast pole.

Klaviatuur on üle keskmise hea aga samas mitte nii hea nagu kallima klassi äriklassi sülearvutitel. Klahvikäik on üsna lühike, survepunkt on tuntav aga klahvid võiksid olla õrnalt nõgusad nagu aste kõrgemal olevatel HP EliteBook mudelitel. See kehtib mõlema põlvkonna klaviatuuri kohta kuna klaviatuur on mõlemal põlvkonnal praktiliselt sama.

Puuteplaat on füüsiliste nuppudega ja kes minu varasemaid ülevaateid lugenud on, see juba teab, et mina füüsilisi nuppe fännin ja minu poolt siinkohal kummardus HP inseneridele 😊 Puuteplaat toimib väga hästi, sealhulgas mitmikpuude. See on väga heade libisemisomadustega, laitmatult täpne ja hea reageerimisvõimega. Muide TrackPoint’i nendel HP ProBook mudelitel pole, selle leiab ainult kallimalt HP EliteBook mudeliseerialt.

HP ProBook 640 G1 upgrade’imine on tehtud nii lihtsaks kui vähegi võimalik, võib suisa öelda, et enam lihtsamaks teha ei saagi 😊 Põhja all oleva hoova abil saab hõlpsasti põhjakatte eemaldada, ei mingeid kruvisid. Põhjakatte eemaldamisel saab ligi m.2 pesale kuhu saab soovi korral lisada 3G või 4G modemi, samuti saab ligi mälupesadele ja SSD kettale. HP ProBook 640 G2 puhul on paraku see lihtne süsteem asendunud kaheksa kruviga. Kruvide lahtikeeramisel ja põhjakatte eemaldamisel saab ligi täpselt samadele elementidele.

Mõõtmed ja kaal

Mõlemad vaatluse alla olevad sülearvutid on üsna sarnase kaaluga, vahe on kõigest sadakond grammi ja seda uuema põlvkonna kasuks. Kui HP ProBook 640 G2 kaalub täpselt 1,9 kilogrammi, siis eelmise põlvkonna HP ProBook 640 G1 kaalub täpselt 2 kilogrammi. See on vahe, mida kaasaskandes eriti ei taju. Samas ei saa unustada, et olenevalt konfiguratsioonist on sülearvutid varustatud DVD-kirjutajaga, mis olulisel määral kaalu mõjutab.

HP ProBook 640 G1 mõõtmed on 340 x 237 x 25.3 mm (laius x sügavus x kõrgus) ja HP ProBook 640 G2 vastavat mõõtmed 340 x 237 x 27 mm.

Nagu kaaludest ja mõõtmetest näha, on mõlema põlvkonna sülearvutid üsna sarnaste näitajatega.

Kokkuvõtteks

Need taskukohase hinnaga äriklassi sülearvutid sobivad suurepäraselt väikefirma kontorisse, kodukontorisse, koduõppeks, emale-isale, vanaemale-vanaisale. Veebi sirvimine, sotsiaalmeedias aja veetmine, video vaatamine, kontoriprogrammide jooksutamine on nendele sülearvutitega imelihtne. Ja pole just palju sülearvuteid, kus optiline seade (DVD-kirjutaja) veel alles on, kuigi ka antud juhul mitte kõigil mudelitel kuna see oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga näiteks ülevaate kirjutamise hetkel on kolmel mudelil DVD-kirjutaja kenasti olemas. Hea võimalus oma kodune plaadikogu üle vaadata ja vajadusel tuleviku tarbeks välisele kõvakettale või pilve kopeerida. Eks optilised seadmed hakkavad ka vaikselt ajaloohõlma vajuma.

Mõlemal sülearvutil on väga hea liideste valik, suurepärane puuteplaat, millest ka klaviatuur palju maha ei jää ja mugav upgrade’imise võimalus, mis kehtib eelkõige esimese põlvkonna kohta.

HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 võimekad Core i protsessorid, kiired ja töökindlad SSD kettad ning piisav hulk operatiivmälu tagab selle, et kõik Sinu igapäevatoimetused edukalt tehtud saaksid.

Kokkuvõtvalt väga mõistlik valik, eriti piiratud eelarve puhul.

Ole hoitud ja terve!

HP ProBook 640 G1 ja HP ProBook 640 G2 sülearvutid e-poes