Lenovo T4x0s mudeliseeria sülearvutid on alati ääretult populaarsed olnud ja see on kajastunud ka nende sülearvutite läbimüügis nii uuest peast kui vähekasutatuna järelturul. Näiteks oli Lenovo T460s meie enimmüüdud sülearvuti 2019 aastal ja Lenovo T470s meie enimmüüdud sülearvuti eelmisel, 2021 aastal.
Tänases ülevaates toon Sinuni eelpool mainitud mudelite järeltulija, milleks täpsemalt on Lenovo ThinkPad T480s. Mõnda aega tagasi kirjutasin pikema ülevaate Lenovo ThinkPad T480 nö baasmudelist, mis on siis ilma S-täheta mudel ja mis meie tootevalikus samuti esindatud on. See pealtnäha süütu S-täht omab reaalses elus üsna suurt tähtsust, need sülearvutid on piisavalt erinevad ja väärivad suisa eraldi ülevaadet.
S-täht mudelinime taga tähendab, et antud mudeli näol on tegemist eriti õhukese ja kerge kaaluga ultrabookiga, mis sobib ideaalselt aktiivselt ringi liikuvale arvutikasutajale. Mina jõudsin seda sülearvutit suure Lenovo fännina enne ülevaate kirjutamist natuke pikemalt kasutada ja võin Sulle etteruttavalt ära öelda, et seda ostu Sa ei kahetse. Võid julgelt endale sobiva Lenovo T480s ultrabooki ostukorvi ära panna, see on iga kulutatud eurot väärt 😉 Kui Sulle pakub huvi, mis täpsemalt selles sülearvutis erilist on, siis tasub võtta väike kohvi või tee ja mõni minut aega ning käesolev postitus läbi lugeda. Üritan ülevaate raames kõige olulisemad asjad kirja panna ja katta jutu sees ära ühtlasi küsimused, mida me esinduskaupluses tihtilugu kuuleme.
Kui üritada paigutada Lenovo T480s Lenovo pikas mudelirivis õigele ja väärikale kohale, siis jääks see tõenäoliselt natuke raskema ja suurema Lenovo T480 baasmudeli ning veelgi kergema ja õhema Lenovo X1 Carbon Gen.6 vahele. Kui oled 14 tollise ultrabooki otsingutel just Lenovo mudelirivist, siis minu hinnangul olekski kaalukausil just eelkõige Lenovo T480s ja Lenovo X1 Carbon Gen.6.
Korpus
Lenovo on võtnud kätte ja on Lenovo T480s korpust mõnevõrra muutnud võrreldes kahe eelmise põlvkonnaga ning liigub muudatustega ilmselgelt Lenovo X1 Carbon suunas. Siiski pole muudatused väga suured kuna mõõtmed ja kaal on jäänud varasemate mudelitega samasse suurusjärku. Korpus on küll 0,35 mm õhem aga see on nähtav ainult siis, kui Lenovo T480s ja Lenovo T470s kõrvuti lauale asetada. Suurim erinevus tuleb välja liideseid vaadeldes kuna nende asukohad on muutunud aga sellest räägime hiljem vastavas peatükis.
Miks ma mainisin Lenovo X1 Carbonit … eelkõige seetõttu, et Lenovo T480s pindade katsumisel on tunne täpselt sama nagu Lenovo X1 Carbon puhul. Kui võtta kõrvale näiteks Lenovo T480 baasmudel, siis korpuse erinevus on tuntav.
Koostekvaliteedi üle ei saa ka selle põlvkonna puhul absoluutselt nuriseda, sülearvuti on väga vastupidav. Muutuse on läbinud ühtlasi ekraanihinged, mis paistavad olevat veelgi tugevamad kui eelmisel põlvkonnal.
Ekraan
Lenovo T480s ekraan on täpselt sama suur nagu kõigil tema eelkäijatel. Tegemist on siis 14 tollise ekraaniga, mille resolutsioon on sarnaselt eelmisele põlvkonnale kas FullHD või WQHD. Olenevalt konfiguratsioonist võivad mõlema resolutsiooniga ekraanid olla kas puutetundlikud või tavalised.
FullHD (1920 x 1080) resolutsiooniga ekraani heledustugevus on tehniliste andmete põhjal 250 cd/m² aga reaalselt mõõdetuna ainult natuke alla 300 cd/m², mis on tunduvalt parem kui eelmise põlvkonna Lenovo T470s ja sama põlvkonna T480 FullHD ekraanil. Ka kontrastsus on sel ekraanil oluliselt parem kui eelpoolmainitud mudelitel, olles täpsemalt 1370:1. Seega rõõm on tõdeda, et FullHD ekraan on Lenovo T480s mudelil teinud suure sammu edasi. sRGB värviruumi katvus on jäänud paraku endiselt tagasihoidlikuks (60%) aga tuletan taaskord meelde, et need ekraanid pole mõeldud profitasemel pilditöötluseks.
WQHD (2560 x 1440) resolutsiooniga ekraan on identne Lenovo T480 mudeli ekraaniga, millest olen juba selle mudeli ülevaates juttu teinud. Selle ekraani kontrastsus on 700:1 ja heledustugevus tehniliste andmete põhjal 300 cd/m² aga siingi on olukord parem kui paberil, sest mõõdetuna jääb ekraani heledustugevus 340 cd/m² kanti. See pakub kahtlemata head pilti ka ülevalgustatud ruumides või õues päevavalguse käes. sRGB värviruumist katab see ekraan 97%, mis tähendab põhimõtteliselt seda, et ekraan sobib poolprofessionaalseks pilditöötluseks.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügis olevad Lenovo T480s mudelid varustatud olenevalt konfiguratsioonist kas tavaliste või puutetundlike FullHD ekraanidega. 14 tollise ekraani puhul ja eeltoodud näitajatele tuginedes oleks FullHD resolutsioon ühtlasi minu eelistus ja soovitus, kuid aegajalt liigub ka WQHD resolutsiooniga ekraane, kui see juhul Sinu eelistus on.
Graafika
Kui seni olime harjunud, et Lenovo Tx0s ultrabookidest me eraldiseisvaid graafikakaarte ei leia ning need on jäänud ikka Lenovo Tx0 ja Lenovo Tx0p mudelite pärusmaaks, siis selle põlvkonna Lenovo T480s ultrabookil on minu üllatuseks ka eraldiseisev graafikakaart tehniliste andmete põhjal olemas. Sellise konfiguratsiooniga mudeleid Euroopa järelturul paraku eriti ei esine, mistõttu ma sellel graafikakaardil (NVIDIA GeForce MX150, 2GB) pikemalt ei peatu aga lihtsalt ääremärkusena mainisin selle põneva leiu ära. Ma ei oska isegi välja pakkuda, mis eesmärgil on Lenovo otsustanud selle ultrabooki eraldiseisva ja suurema voolutarbega graafikakaardiga varustada kuna see ei lähe ultrabooki kontseptsiooniga kokku. Need pole ju mõeldud profitasemel graafilise töö tegemiseks ega mängimiseks.
Valdav enamus Lenovo T480s ultrabooke Euroopa turul on siiski varustatud integreeritud graafikakaardiga, milleks antud põlvkonna puhul on Intel UHD620. See graafikakaart ei erine omaduste poolest eriti eelmise põlvkonna Intel HD620 graafikakaardist. Tänapäevased integreeritud graafikakaardi on piisavalt võimekad, saades hakkama kõigi keskmise arvutikasutaja või kontoritöötaja teele sattuvate ülesannetega.
Protsessor
Kõikides varasemates Lenovo T4x0s ultrabookides oleme harjunud nägema ainult kahetuumalisi voolusäästlikke U-tähisega protsessoreid, mis on oma ülesannetega alati kenasti hakkama saanud. Lenovo T480s mudel on varustatud samuti Inteli kaheksanda põlvkonna voolusäästlike U-tähisega protsessoritega, mis nüüd on … trummipõrin … neljatuumalised 😊 See on suur samm, ütleks isegi hüpe edasi jõudluse osas ja võib öelda, et käes on uus ajajärk ultrabookide protsessorite arengus.
Kui eelmise põlvkonna Lenovo T470s ultrabookides võis kohata veel Intel Core i3 protsessoreid, siis vaatluse all olevast mudelist me Core i3 protsessorit ei leia. Olenevalt konfiguratsioonist on Lenovo T480s ultrabookid varustatud kas Core i5 või Core i7 protsessoritega, mis neljatuumalisena muudavad arvuti välkkiireks. Ei mingit aeglast alglaadimist, ei mingit ootamist rakenduste käivitamisel, ei mingit hangumist või viivitust multitaskingu puhul. Kõik toimib mõnusalt kiiresti, suisa lust on seda ultrabooki kasutada 😊
Mälu
Kõikide tootjate ultrabookid liiguvad paraku suunas, kus kergema kaalu ja õhema korpuse nimel ohverdatakse füüsilisi operatiivmälu pesasid ja asendatakse need emaplaadile joodetud mäludega. Õnneks Lenovo T480s pole sarnaselt oma eelkäijale kõiki füüsilisi mälupesasid veel ära kaotanud. Jah, ka antud mudelil on operatiivmälu emaplaadile joodetud, olenevalt konfiguratsioonist kas 4GB või 8GB aga õnneks on alles jäetud ka üks vaba mälupesa juhuks kui king pigistama hakkab. Sinna vabasse mälupessa saab lisada maksimaalselt kuni 16GB mäluklotsi.
Sellest tulenevalt ongi kõik meil müügis olevad Lenovo T480s ultrabookid operatiivmäludega vahemikus 8GB-24GB. 24GB ongi siis ühtlasi maksimaalne võimalik mälumaht antud sülearvuti puhul.
SSD
Lenovo T480s ultrabookid on varustatud vastupidavate M.2 SSD ketastega, mille edastuskiirused on suurepärased. SSD suurus oleneb mõistagi konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist. Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Lenovo T480s mudelid varustatud SSD ketastega vahemikus 256GB kuni 512GB, millest keskmisele arvutikasutajale üldjuhul piisab. Kui Sinu jaoks on huvipakkuval Lenovo T480s mudelil kettapinda vähevõitu, siis anna palun meile oma soovist teada, pakume Sulle välja suurema ja tuttuue SSD koos vahetusega.
Lenovo T480s ultrabookidel on tegelikult veel üks M.2 pesa olemas, mis olenevalt konfiguratsioonist on kas tühi või hõivatud 4G modemi poolt. Teoreetiliselt saab sinna pessa panna soovi korral täiendava väiksema mõõduga SSD (M.2-2242) ja seeläbi kettamahtu suurendada aga kuna mul pole ühtegi M.2-2242 SSD’d käepärast, siis ei saa seda teooriat paraku järgi testida.
Liidesed ja lisad
Lenovo T480s ultrabooki vasakul küljel asuvad USB-C (Thunderbolt 3) port, USB-C 3.1 port, dokkimispesa, täismõõdus Gigabit LAN, USB 3.0 port, HDMI, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja SD-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad USB 3.0 port, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja.
Esikülg on liidestest vaba ja tagaküljele on jäänud 4G võimekusega sülearvutite puhul SIM-kaardi pesa.
Suures osas on liidesed jäänud eelmise põlvkonnaga võrreldes samaks, lihtsalt asukohad on Lenovo ümber mänginud ja seda kohe kindlasti paremuse suunas kuna eelmise põlvkonna Lenovo T470s ultrabookil olid liidesed liialt üksteise seljas ning seetõttu oli neid ebamugavam kasutada. Täiesti uue asjana võib välja tuua küljel oleva dokkimisliidese, mis koosneb põhimõtteliselt nendest kahest kõrvuti olevast USB-C pordist.
Loomulikult ei puudu sellest ultrabookist kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz) ja bluetooth. Lenovo kasutab kusjuures täpselt sama WIFI-moodulit Wireless-AC 8265, mida kasutati ka eelmises põlvkonnas. See on kahtlemata väga kvaliteetne kaart hea levi ja edastuskiirustega, mistõttu on täiesti arusaadav, miks Lenovo on sellele truuks jäänud. Olemas on veel sõrmejäljeskanner, HD veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist 4G modem. Ja kui 4G modemit isegi pole mõnel sülearvutil sees kohe olemas, siis see on võimalik väga lihtsalt ja soodsalt lisada kuna vajalikud kaablid ja antennid on vaikimisi valmis ära veetud.
Kindlasti tahaks eraldi peatuda veel veebikaameral ja mitte selle kvaliteedil, mis on jätkuvalt keskpärane, vaid veebikaamera katikul. Möödas on õnneks need ajad, kui teibirull pidi alati käepärast olema, et saaks privaatsuse huvides kaamera kinni teipida. Lenovo uus veebikaamera katik nimega ThinkShutter võimaldab veebikaamera ühe liigutusega kinni katta. Kaamera kinni- ja lahtiteipimise ning kleepuvad pinnad võib nüüd ära unustada 😊 Siinkohal mainin igaks juhuks ära selle, et see katik pole saadaval nende mudelite puhul, mis on varustatud infrapunakaameratega ja võimaldavad Windows Hello näotuvastust. Katiku puudumise põhjuseks on mõnevõrra suurem kaameraobjektiiv.
Klaviatuur on jäänud täpselt samaks, mis eelmisel põlvkonnal. See on endiselt üks parimaid klaviatuure, mida äriklassi sülearvutitelt leiab ja seda suurepärast klaviatuuri naudivad ka need arvutikasutajad, kes peavad sarnaselt minule pikemaid tekste trükkima. Klahvid annavad trükkimisel väga hea tagasiside ja klahvikäik on täpselt paras. Klaviatuuril ei puudu loomulikult kaheastmeline valge LED valgustus, mis hämarates tingimustes igati abiks on. Ideaalist jääb puudu vaid ümbritseva valguse andur, mis näiteks kallimatel Lenovo X1 Carbon Gen.6 ultrabookidel olemas on.
Puuteplaati on Lenovo seevastu natuke muutnud. Kui eelmisel põlvkonnal jäi puuteplaadi ja ülemiste hiirenuppude vahele eraldi riba/ruum, siis nüüdseks on see sealt kadunud ja puuteplaat on selle võrra suurem. Muus osas on puuteplaat endiselt suurepärane ja probleeme kasutamisel ei esine. Ja Lenovo fännide rõõmuks pole kusagile kadunud ka TrackPoint, mille abil on mõnus navigeerida aga ainult juhul, kui oled asja kenasti käppa saanud 😉
Lenovo T480s hooldus ja upgrade’imine pole üldse keeruline. Põhjakate on kinnitatud ainult 6 kruviga, mille lahtikeeramisel saab kogu põhjakatte kerge vaevaga eemaldada. Eemaldamisel avaneb pilt, mis on mõnevõrra erinev eelmisest põlvkonnast. Vastu vaatab üks suur aku ja teistsugune komponentide asetus. Juurde pääseb M.2 SSD’le, WIFI moodulile ja 4G modemile selle olemasolul või siis vastavale M.2 pesale, kui on soov see lisada. Ja kahtlemata kõige olulisem asi seal on füüsiline operatiivmälupesa, mida tänapäevastest ultrabookidest tihtilugu ei leia. Mälupessa on võimalik lisada kuni 16GB mäluklots juhul, kui emaplaadile joodetud operatiivmälu mahust väheseks jääb. Näiteks siin postituses korduvalt läbi käinud Lenovo X1 Carbon Gen.6 seda võimalust ei paku, selle mudeli puhul tuleb leppida ainult emaplaadile joodetud operatiivmäluga.
Kaal ja mõõtmed
Lenovo T480s kaal pole eelmise põlvkonnaga võrreldes grammigi muutunud. See on endiselt meeldivalt väike, jäädes 1,36 kilogrammi juurde. Mõõtmed pole laiuse ja sügavuse osas samuti muutunud, küll aga on Lenovo suutnud sülearvuti 0,35 millimeetri võrra õhemaks teha. Lenovo T480s mõõtmed on seega 331 x 226.8 x 18.45 mm (pikkus x laius x kõrgus).
See ultrabook on igapäevaseks kaasaskandmiseks suisa loodud!
Kokkuvõtteks
Julgen väita, et Lenovo T480s on üks parimaid ja täiuslikemaid äriklassi ultrabooke, mis meil vähekasutatuna saada on. Selle kaljukindel konstruktsioon, heade heledusnäitajatega ekraanid, võimekas neljatuumaline protsessor, tippkvaliteediga sisendseadmed (klaviatuur ja puuteplaat), lai valik liideseid ja lisasid teevad sellest ihaldusväärse kaaslase. See ultrabook sobib ideaalselt nii kontorisse, koju, kooli kui reisile.
Lenovo T480s on mõnusalt vaikne, ei mingit pealetükkivat ventilaatorimüra. Tühikäigul on ventilaator täielikult välja lülitatud ja koormuse all jääb müra keskmiselt kõigest 35,5 dB(A) kanti. See kõik annab aimu sellest, et sülearvuti jahutus on äriklassi seadmele kohaselt hästi läbi mõeldud.
Lenovo on antud mudeli puhul panustanud suurel määral turvalisusele ja privaatsusele, sellele viitavad sõrmejäljelugeja, ID-kaardilugeja, kaamerakatiku ja Kensington luku pesa olemasolu.
Olen seda ultrabooki nüüd natuke pikemalt kasutanud (mitte ainult ülevaate tarbeks) ja saan öelda vaid kiidusõnu. Kui Sina ei ole nii suur Lenovo fänn nagu mina, siis soovitan Sul vaadata Lenovo T480s asemel Dell Latitude 7490 ja HP EliteBook 840 G5 poole, mis on vägagi tõsiseltvõetavad konkurendid ja võivad Sulle alternatiivina huvi pakkuda. Lenovo austajatel tasuks vaadata ka Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen.6 poole, mis pakub veelgi kergemat kaalu ja õhemat korpust.
Kui Sul tekkis antud mudeli osas täiendavaid küsimusi, millele siit ülevaatest vastust ei leidnud, siis võta meiega ühendust või tule astu läbi meie esinduskauplusest Sõpruse pst 25, Tallinn.