Tuntud brändide kasutatud kõlarite vastu on klientide huvi alati väga suur olnud. Kui enamasti teab meie esinduskauplusesse sisseastuja täpselt, kas ta soovib põrandakõlareid, riiulikõlareid, keskkõlarit või subwoofrit, siis üsna tihti kuuleme aga küsimust, kas valida tuleks aktiivkõlarid või passiivkõlarid ja mis neil üldse vahet on? Seda küsimust ei esita reeglina kogenud muusikagurmaanid, kes teavad täpselt, missuguste kõlarite otsingutel nad on aga esimese kõlarikomplekti ostjate huulilt kuuleme seda üsna tihti.
Siinkohal annakski ülevaate, mida täpsemalt kujutavad endast aktiivkõlarid ja mida passiivkõlarid. Küsimusele, kumb on parem või õigem valik, paraku ühest vastust pole. See oleneb konkreetsest vajadusest ja eelistusest, mistõttu toon välja mõlema plussid, mille põhjal oskad juba ise õige valiku teha.
Aktiivkõlarid
Aktiivkõlarid ei vaja eraldiseisvat helivõimendit, see on neile (kõlarikasti) juba sisse ehitatud. Enamasti on neil kõlaritel olemas kõrgete, basside ja helitugevuse reguleerimisnupud ning erinevad sisendid.
Aktiivkõlarite puhul on võimendi ja kõlarielement loodud kokku sobima. Sa ei pea valima ise sobilikku võimendit kuna tootja on oma parima teadmise juures selle valiku Sinu eest ära teinud ja kenasti kõlarikasti paigutatud.
Aktiivkõlarid (olenevalt mudelist) võimaldavad juhtmevabu lahendusi, mida passiivkõlarid ei võimalda. Tänasel päeval pole enam mingi uudis, et võimalik on näiteks nutitelefonist suunata heli Bluetooth vahendusel otse kõlarisse. Et see oleks võimalik, selleks peab kõlar olema vooluvõrgus (aktiivne), et see funktsionaalsus toimiks (jätame hetkel kõrvale kaasaskantavad Bluetooth kõlarid, mis toimivad akutoitel).
Passiivkõlarid
Passiivkõlarid seevastu vajavad eraldiseisvat võimendit või ressiiverit, millel on võimendi sisse ehitatud. Ilma võimendita sobivad nad ainult sisustuselemendiks, mingit heli sealt välja ei võlu.
Passiivkõlareid on lihtsam paigaldada soovitud kohta kuna need ei vaja elektrivoolu. Aktiivkõlarid seevastu vajavad elektripistiku lähedust kuna sisseehitatud võimendi vajab toimimiseks elektrivoolu. Seega passiivkõlarite paigaldamiseks on vabamad käed ja suuremad võimalused just sellise helipildi loomiseks, mis muusikagurmaanide näod naeratama panevad.
Samaväärsed passiivkõlarid on reeglina kaalult kergemad kuna neil pole sees täiendavat elektroonikat võimendi jms näol.
Passiivkõlarite puhul on alati võimalus uuendada või välja vahetada võimendi või ressiiver kuna need on eraldiseisevad. Kui aktiivkõlarid tulevad koos sisseehitatud võimendiga, siis oled selle võimendiga seotud kõlari elupäevade lõpuni ja kui juhuslikult elektroonika (sisseehitatud võimendi) peaks katki minema, siis pole selle kõlariga suurt miskit teha. Ainuke võimalus see töökorda saada on tehnikul lasta sisemine võimendi välja vahetada kuna teisiti seda kõlarit kasutada ei saa. Passiivkõlarite puhul seevastu saad igal ajahetkel ise sobivaima/parima võimendi või ressiiveri valida ja kui peakski võimendiga/resiiveriga midagi juhtuma, on seda tunduvalt hõlpsam välja vahetada.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtteks võib öelda, et mõlemad kõlaritüübid teevad oma töö kenasti ära. Lihtsalt mõlemal on oma plussid ja miinused ning nende põhjal saadki oma valiku teha. Näiteks minu isiklik eelistus on passiivkõlarid koos ressiiveriga, mis katab kõik minu kodused vajadused.
Meie e-poe ja esinduskaupluse riiulitelt leiab nii aktiivkõlarid kui passiivkõlarid (mida on suurem valik) ja mis eriti hea, esinduskaupluses saad ise oma kõrvaga kuulata/testida kõikide pakutavate kõlarite heli.
Kui tavaliselt kauplustes selleks võimalus puudub, siis meie juures on see võimalik ja Sa ei pea soetama „põrsast kotis“ ehk kõlarit karbis. Saad veenduda heli kvaliteedis, saad soovitusi meie asjalikelt müügimeestelt jne. Saame Sinu soovide põhjal välja pakkuda just Sulle sobivad aktiivkõlarid või passiivkõlarid koos sobivaima võimendi või ressiiveriga.
E-poes paraku kõlareid proovida ei saa aga iga kõlari juures on olemas kontkatvorm ühenduse võtmiseks, soovitan seda julgelt kasutada kui soovid mõne kõlari kohta täpsemalt küsida.
Leia endale sobivad põrandakõlarid, riiulikõlarid, keskkõlarid, subwooferid ja kodukino kõlarid.
Head suve lõppu!