Apple tahvelarvutid on olnud tahvelarvutite turul juhtival kohal juba pikka aega. Neid on saatnud edu juba aastast 2010, mil Apple esimese tahvelarvutiga turule tuli. Müüdud on selle aja jooksul enam kui 500 miljonit tahvelarvutit, millest esimesed 3 miljonit tahvlit osteti ära 80 päevaga 🙂 Ilmselgelt on Apple toodetel lugematul hulgal fänne üle maailma ja seda tegelikult väga lihtsal põhjusel. Apple tooted on lihtsalt niivõrd head! Kel rahalisi vahendeid rohkem, need soetavad reeglina tuttuued Apple tooted, kellel rahalised vahendid piiratumad või näevad võimalust kokku hoida, soetavad tooted hea meelega vähekasutatuna. Seetõttu on ka kasutatud Apple tooted väga populaarsed ja järelturul lähevad hea hinnaga kaubaks väga kiiresti.
Kui Sa oled tahvelarvutite maailmas tegemas alles esimesi samme, siis soovitan Sul lugeda Windows tahvelarvuti, Android tahvelarvuti või iOS tahvelarvuti postitust, mis toob välja ühe või teise operatsioonisüsteemiga tahvelarvuti eelised. Kui Sa oled juba kindel, et Sulle pakuvad huvi just Apple tahvelarvutid, siis võid nimetatud postituse lugemise vabalt vahele jätta ja jätkata käesoleva postituse sirvimist 😉
Kui me räägime Apple tahvelarvutitest, siis mõtleme nende all mõistagi Apple iPad tahvelarvuteid, mis omakorda jagunevad neljaks erinevaks mudeliks: Apple iPad, Apple iPad Air, Apple iPad Pro ja Apple iPad Mini. Käesolevas postituses toongi välja, mille poolest nad sarnased on, mille poolest erinevad, et Sul oleks lihtsam õiget ostuvalikut teha. Küll ei lasku ma käesolevas postituses nende tahvelarvutite tehnilistesse parameetritesse kuna erinevate põlvkondade ja erinevate mudelite detailsed ülevaated läheksid ühes postituses lihtsalt hoomamatult pikaks. Samas võimalik, et teen edaspidi mõnest mudelist ka kõikehõlmava ülevaate nagu seni olen teinud paljude meil müügis olevate äriklassi sülearvutite puhul.
Mis on kõigil iPad mudelitel ühist?
Ühine on operatsioonisüsteem iOS või iPadOS. iOS operatsioonisüsteem (mida kasutavad ka Apple iPhone telefonid) on kasutusel kõigil kuni 2019 aastal turule tulnud Apple tahvelarvutites ja iPadOS juba uuemates tahvelarvutites. Samas saavad seda uut iPadOS operatsioonisüsteemi kasutada ka varasemate põlvkondade tahvelarvutite omanikud kuna tagasiulatuvalt on toetatud iPad tahvlid alates viiendast (2017) generatsioonist, iPad Air tahvlid alates teisest (2016) generatsioonist, iPad Mini tahvlid alates neljandast (2015) generatsioonist ja kõik iPad Pro tahvlid alates esimesest generatsioonist.
Põhimõtteliselt on iPadOS operatsioonisüsteemil täpselt samad omadused, mis iOS operatsioonisüsteemil aga mõned tahvelarvutispetsiifilised erisused siiski on nagu näiteks saab samal rakendusel olla avatud mitu akent, võimalus on ühendada tahvelarvutiga USB mälupulk või väline kõvaketas, sel on uus avakuva ja uued kirjastiilid jms. iPadOS keskendub laias laastus multitaskingule, et Apple tahvelarvutid oleksid võrdväärsed alternatiivid süle- ja lauaarvutitele.
Ühine on veel juhtmevaba ühenduvus st kõikidel tahvelarvutitel on olemas Bluetooth, WIFI ja valikuline mobiilne andmeside koos GPS’iga. Kõik mudelid toetavad Apple puutetundlikku pliiatsit, millega on mugav tahvelarvutit kasutada. Ühine on võimalus alla laadida erinevaid eluks vajalikke rakendusi ca miljoni rakenduse hulgast, millest küll paljud võivad olla tasulised aga nendega kaasneb üldjuhul ka kõrgem kvaliteet.
Võimalik on Apple tahvelarvutid liita ühte ökosüsteemi teiste Apple toodetega, mis kodus/tööl kasutusel on, näiteks Apple nutitelefoniga ja Apple arvutiga.
Missugused on mudelite vahelised erinevused, kellele milline mudel mõeldud on?
Kui Steve Jobs 2010 aastal Apple iPad tahvelarvutit laiemale üldsusele presenteeris, siis ainukeseks valikuvõimaluseks oligi 9,7 tollise ekraaniga iPad tahvelarvuti. Aastate jooksul ja suure edu taustal on mudelite valik olulisel määral suurenenud ja tänasel päeval on valida võimalik erinevate mudelite vahel, mille ekraanisuurused jäävad vahemikku 7,9 kuni 12,9 tolli. Erinevate ekraanidega kaasneb erinev sisu/võimsus ja loomulikult erinev hind.
Apple iPad on nö baasmudel, mis sobib kõigile neile, kes tahavad endale Apple tahvelarvutit aga ei saa või ei taha selle eest üle maksta. Sobib väga hästi esimeseks Apple tahvelarvutiks õpilasele, õpetajale või lapsevanemale. Selle kohta oleks väga vale öelda säästutahvel aga see on soodsam kui Apple iPad Air või Pro mudel, mistõttu on see väga populaarne Apple toodete kasutajate hulgas.
iPad esimesed kuus põlvkonda on 9,7 tollise ekraaniga ja seitsmes/kaheksas põlvkond 10,2 tollise ekraaniga.
Vähekasutatuna on postituse kirjutamise hetkel saadaval viienda (2017) ja kuuenda (2018) põlvkonna mudelid ja jooksvalt tulevad peale uuemad põlvkonnad.
Apple iPad Air tahvelarvutid on mõeldud kõikidele aktiivselt ringi liikuvatele inimestele, kes soovivad kõik vajalikud asjad võimalikult kerge tahvliga käigu pealt ära teha.
Apple iPad Air jääb sisuliselt iPad ja iPad Pro vahele. Kui allpool on eelarvesõbralikum iPad, siis ülevalpool võimsam Ipad Pro.
iPad Air tahvelarvuti ekraanisuurus on aja jooksul mõnevõrra muutunud. Kui esimese ja teise põlvkonna puhul oli kasutusel 9,7 tolline ekraan, siis kolmanda põlvkonna puhul juba 10,5 tolline ja neljanda põlvkonna puhul suisa 10,9 tolline ekraan. Loomulikult on ka sisu läinud aasta aastalt aina võimekamaks, jäädes siiski Apple Ipad ja IPad Pro tahvelarvutite vahele.
Vähekasutatuna on postituse kirjutamise hetkel väike tühimik kuna esimese (2013) ja teise generatsiooni (2014) mudelid on läbi müüdud ja kolmanda (2019) / neljanda (2020) generatsiooni mudelid pole veel vähekasutatuna meie riiulitele jõudnud.
Apple iPad Pro tahvelarvutid on mõeldud professionaalidele, millele viitab ka „Pro“ mudelinimes. Need Apple tahvelarvutid on loodud selleks, et pakkuda eeskujulikku võimsust ja suurepärast ekraanikvaliteeti, mida disainerid, kunstnikud, muusikud jt loovad hinged oma töö jaoks vajavad.
Apple iPad Pro mudeliga kaasneb kõikides teistest kõrgem hinnasilt ja seda juba baashinna puhul.
iPad Pro tahvelarvuteid pakutakse kahes suuruses. Alates esimesest põlvkonnast kuni värskeima ehk neljanda põlvkonnani on üheks ekraanisuuruseks olnud 12,9 tolli. Lisaks on valikus väiksema ekraaniga versioon, mis esimeses põlvkonnas oli 9,7 tolli, teises 10,5 tolli ja kolmandas/neljandas 11 tolli.
Vähekasutatuna on postituse kirjutamise hetkel saadaval teise (2017) ja kolmanda (2018) põlvkonna mudelid ja jooksvalt tulevad peale uuemad põlvkonnad.
Apple iPad Mini on mõistagi kõige väiksem iPad. Selle ekraan on 7,9 tolli ja see on piisavalt väike, et mahuks hõlpsasti kotti või isegi mõne jope suuremasse taskusse. Olles küll oma õdedest/vendadest väiksem, on sel siiski piisavalt jõudlust, et Sind igapäevatoimingutes mitte hätta jätta.
Tulenevalt ekraani suuruselt sobib see mudel eelkõige meelelahutuseks ja meedia tarbimiseks. Töötegemine nii väikse ekraaniga on pigem ebamugav aga vajalikud tööalased kirjavahetused saab sellega kenasti tehtud.
Esimese põlvkonna iPad Mini tuli turule 2012 aasta lõpus ja postituse kirjutamise hetkel on värskeimaks mudeliks viies (2019) põlvkond. Kasutatud tahvelarvutite turul liiguvad hetkel neljanda põlvkonna mudelid (2015), mis meilgi veel hiljuti valikus olid aga kiirelt lettidelt kadusid. Aga loodetavasti tuleb neid veel juurde ja peagi on oodata järelturule ka viiendat põlvkonda.
Kuna vähekasutatud Apple tahvelarvutid lähevad meil kaubaks kiiremini kui pagaril soojad saiad, siis kutsun Sind laos olevate toodetega allpool tutvuma. Kuna Apple tooted on väga populaarsed, siis võib tekkida olukordi, kus siin postituse all pole näha ühtegi toodet kuna kiiremad on need meie riiulitelt jõudnud ära krabada aga kindlasti tuleb siia tooteid jooksvalt juurde kuna uut kaupa saabub meile igal nädalal.
Apple tahvelarvutid ei pea olema tingimata kallid, veendu selles allpool ise 😉