Olen erinevatest Dell Latitude mudeliseeria sülearvutitest päris palju ülevaateid kirjutanud aga 13 tollistest ultrabookidest pole sõnagi kirjutanud ja seda tegelikult väga lihtsal põhjusel. Nimelt on Dell 7370 ja Dell 7380 esimesed 13 tollised sülearvutid Dell Latitude mudeliseerias. Enne seda haigutas siin tühjus ja valida oli võimalik ainult 12 ja 14 tolliste mudelite vahel.
Varasemalt on vaatluse all olnud küll kahe järjestikuse põlvkonna Dell XPS 13 ultrabookid, kuid XPS ja Latitude seeria on oma olemuselt erinevad.
Seega täna võtakski ette need väikesed kahe järjestikuse põlvkonna Dell 7370 ja Dell 7380 sülearvutid. Kas esimeste 13 tolliste Latitude mudeliseeria sülearvutitega pani Dell täiega täkkesse või mööda, seda saad teada käesolevat ülevaadet edasi lugedes 😉
Tihtilugu tuntakse huvi, kas Delli Latitude seeria numeratsioonil ka mingi sügavam tähendus ka olemas või on see pigem suvaline numbrite jada. Tegelikult on mudelinimest võimalik välja lugeda nii mõndagi ja kiirelt käiks need numbrid siinkohal üle. Antud juhul esimene number (7) tähistab Latitude seeria lipulaevasid (7000 mudeliseeria). Teine number (3) tähistab 13 tollist ekraani või kui eriti täpne olla, siis 13,3 tollist ekraani. Kolmas number on läbi aegade tähistanud protsessori põlvkonda aga see läks Dellil alates kuuenda põlvkonna protsessorist paraku lappama. Nimelt Dell 7370 on kolmandaks numbriks 7 aga varustatud on see Inteli kuuenda põlvkonna protsessoriga ja Dell 7380 on varustatud Inteli seitsmenda põlvkonna protsessoriga, olgugi et kolmandas numbriks on 8. Miks Dell sellise hüppe numeratsioonis tegi, on jäänud minu jaoks selgusetuks ja ausalt öeldes pole sellesse ülemäära palju süvenenud ka kuna numeratsiooni asemel tasub alati pigem rõhku pöörata tehnilistele näitajatele.
Korpus
Juba esmapilgul on Dell 7370 ja Dell 7380 ultrabookid muljetavaldavad oma äärmiselt õhukese ja kompaktse disainiga. Põhimõttelisel võib öelda, et need 13 tollised ultrabookid on 12 tolliste ultrabookide nahas, sest tavaliselt oleme harjunud nägema 12 tolliseid sülearvuteid selliste mõõtmete ja kaaluga. See on nõnda tänu Delli äärmiselt kitsale ekraaniäärele, mis on ametlikult tuntud kui „InfinityEdge“. Seega müts maha Delli inseneride ees selle saavutuse eest, kellele ei meeldiks võimalikult väikeste mõõtmete juures võimalikult suurt ekraani kasutada 😊
Olgugi, et nende ultrabookide konstruktsioon võib välja näida õrn, on nende tugevus ja stabiilsus samuti muljetavaldav. Korpuses on kasutatud ainult tugevaid materjale (sh süsinikkiud ja alumiinium), mis annavad kõrge väändumiskindluse ja seda mitte ainult korpusele vaid ka sülearvuti väga õhukesele kaanele. Kaant hoiavad mõlemal mudelil kindlalt paigal tihedad hinged, mis vajavad avamiseks suisa mõlemat kätt aga seevastu ei värise ekraan isegi kõige tugevama vibratsiooni korral.
Võib öelda, et Dell 7370 ja Dell 7380 pakuvad veatud kvaliteeti ja suurepärast vastupidavust. Seda kõike kinnitab ka vastavus militaarstandardile MIL-STD810G.
Ekraan
Ekraanid on vaatluse all olevatel ultrabookidel tõeliselt ahvatlevad. Väga kihvt, et Dell on selle mudeliseeria ekraanidele nii suurt rõhku pööranud.
Olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist on Dell 7370 varustatud emma-kumma ekraaniga:
1) FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan on matt ja IPS-paneeliga, mis pakub suurepäraseid vaatenurki. Maksimaalne lubatud heledustugevus on antud ekraanil suisa 400 cd/m², mis teeb silmad ette paljudele konkurentidele. Värviruumi katvus on äriklassi keskmine, jäädes sRGB värviruumi puhul 80% ja AdobeRGB värviruumi puhul 50% juurde.
2) QHD+ (3200×1800) resolutsiooniga ekraan on saadaval ainult puutetundliku versioonina. Olgugi, et ka sellel ekraanil on peegeldusvastane pind, on see siiski läikivam kui FullHD mattekraan aga see on tavapärane puutetundlike ekraanide puhul. Maksimaalne heledustugevus sellel ekraanil on natuke madalam FullHD ekraanist, jäädes 350 cd/m² kanti. sRG värviruumi katvus antud ekraanil on täielik ehk 100% ja AdobeRGB värviruumi katvus 80%, mis on väga eeskujulikud näitajad.
Dell 7380 puhul on valikus samuti kaks ekraani aga mõlemad (puutetundlik ja tavaline) on täpselt sama resolutsiooni ja omadustega:
1) FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan on matt ja IPS-paneeliga, mis pakub suurepäraseid vaatenurki. Maksimaalne lubatud heledustugevus on antud ekraanil 300 cd/m², mis on samuti hea näitaja. Värviruumi katvus on ka neil ekraanidel parem kui enamikel konkurentidel, sRGB värviruumi katvus on 90% ja AdobeRGB värviruumi katvus 60%.
Kõik need ekraanid on väga kvaliteetse pildiga ja töötegemine nendega puhas rõõm. Tänu headele heledusnäitajatele võimaldavad kõik ekraanid välitingimustes edukalt tööd teha. FullHD ekraanid pole mõeldud professionaalsel tasemel fototöötluseks kuna selleks võiks värviruumi katvus suurem olla. QHD+ ekraan oma näitajate poolest selleks isegi sobib aga ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes 13 tollisel ekraanil profitasemel fototöötlust teeks.
Graafika
Dell 7370 on varustatud Inteli integreeritud graafikakaardiga HD515 ja Dell 7380 integreeritud graafikakaardiga HD620.
Mõlemad graafikakaardid saavad vabalt hakkama kõrglahutusega videode sujuva mahamängimisega. Näiteks 4K videod HEVC koodekiga ei too kaasa isegi protsessori 10%-list koormust. Ja midagi enamat kontori- või koduarvutilt ei oskakski tahta. Kui tahta mängida ressursimahukaid 3D arvutimänge, siis tuleks mõistagi piiluda eraldi graafikakaardiga laua- või sülearvutite poole.
Seega katavad need graafikakaardid Sinu igapäevavajadused kontoris, kodus või koolis.
Protsessor
Dell 7370 ultrabook on üks väheseid selle kaubamärgi ultrabooke, mis on varustatud eriti säästliku passiivjahutusega Core m protsessoriga. Olenevalt konfiguratsioonist on kasutusel kas Core m3, Core m5 või Core m7 protsessor. Kõik need põhinevad Inteli kuuenda põlvkonna Skylake arhitektuuril ja on kahetuumalised. Core m protsessorite suurimaks eeliseks on hästi madal voolutarve aga see tuleb mõistagi jõudluse arvelt. Samas ei pea kartma, et Core m protsessorid tavakasutaja vajadusi ära ei kata. Tavalised kontori-, interneti- ja multimeediarakendused jooksevad probleemivabalt. Pealegi on ka need protsessorid varustatud Turbo Boost tehnoloogiaga, kui hetkeliselt suuremat jõudlust vaja on.
Need, keda Core-m protsessor ära hirmutas ja vajavad suuremat jõudust, peaksid vaatama järgmise põlvkonna Dell 7380 mudeli poole kuna Dell otsustas selles mudeliseerias Core m protsessorid asendada võimekamate Inteli seitsmenda põlvkonna Core i protsessoritega, mis põhinevad Kaby Lake arhitektuuril. Kui nüüd võrrelda Core m ja Core i protsessoreid, siis viimased on kuni 40% kiiremad, mis on juba üsna tuntav vahe. Loomulikult kaasneb suurema võimsuse ja soojuseraldusega Core i protsessoritega mõnevõrra suurem soojuseraldus ning see vajab mõistagi aktiivjahutust, seega saab taas tere öelda jahutusventilaatorile. Olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist on kasutusel kas Core i3, Core i5 või Core i7 protsessor.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil riiulitel olevad Dell 7370 mudelid varustatud Core m5 protsessoritega ja Dell 7380 mudelid Core i5 protsessoritega.
Mälu
Dell 7370 maksimaalne mälumaht on 16GB aga kuna operatiivmälu on joodetud otse emaplaadile, mis mälu hiljem juurde lisada ei saa ja tuleb leppida sellega, mis ostuhetkel valitud (4GB, 8GB või 16GB). Dell 7380 puhul on arvutikasutajal mõnevõrra vabamad käed kuna kasutusel on üks mälupesa, mis võimaldab operatiivmälu upgrade’imist kuni 16GB-ni.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad vähekasutatud Dell 7370 ja Dell 7380 mudelid varustatud 8GB operatiivmäludega. Dell 7370 puhul siis upgrade’imise võimalus paraku puudub, Dell 7380 puhul saab mälumahtu suurendada kuni 16GB-ni, kui juhul king pigistama hakkab. Üldjuhul on 8GB mälumaht igapäevatoimetusteks igati piisav.
Operatiivmälu suurendamine on Dell 7380 ultrabookil lihtne, piisab kaheksa kruvi lahtkeeramisest ja põhjakatte eemaldamisest ning ongi üksik mälupesa kohe silme ees.
SSD
Mõlema põlvkonna ultrabookid on varustatud kiirete ja töökindlate SSD ketastega ja need istuvad mõlema põlvkonna sülearvutil m.2 pesas.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik Dell 7370 ja Dell 7380 sülearvutid varustatud SSD ketastega vahemikus 256GB kuni 512GB. Reeglina on 256GB mahuga, ammugi 512GB mahuga kettast tavakasutuse puhul enam kui küll.
Kui aga vajad suuremat SSD ketast, siis tasub meile ostu hetkel oma soovist teada anda. Meil on valikus erineva mahuga uued ja garantiiga SSD kettad ning osavate kätega tehnik, kes vajadusel ka vahetuse ära teeb.
Liidesed ja lisad
Dell 7370 ja Dell 7380 liideste valik on tulevikukindel. Kui võtta alustuseks ette Dell 7370 ja võrrelda seda sama aastakäigu Lenovo ThinkPad sülearvutitega, siis Dell teeb neile täiega silmad ette. Kui Lenovo ThinkPad ei paku sama aastakäigu sülearvutitele ühtegi USB-C porti, siis Dell 7370 ultrabookil on neid ette näidata suisa kaks. Ja need pole mitte tavalised USB-C pordid, vaid juba Thunderpolt 3 toega USB-C pordid. Ja need pordid võimaldavad teadagi edastada lisaks andmetele ka voolu, heli ja videopilti. Sellest tulenevalt Dell 7370 mudelil eraldi vooluadapteri pesa ei leiagi. Järgmise põlvkonna Dell 7380 ultrabooki puhul asendas Dell ühe USB-C pesa vooluadapteri pesaga ja juurde tekitas ühe täismõõdus USB 3.0 pordi ning Gigabit LAN pesa, mida varasemal põlvkonnal polnud ja mille puudumine osades ärikasutajates tuska tekitas. Nendega muudatused ei piirdunud, kui Dell 7370 mudelil oli Micro-HDMI, siis Dell 7380 mudelil täismõõdus HDMI.
Täpsemalt leiab siis Dell 7370 vasakult küljelt kaks USB-C (Thunderpolt) porti, Micro-HDMI, SIM-kaardi pesa ja ID-kaardilugeja. Paremale küljel on MicroSD-kaardilugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, USB 3.0 port ja Noble luku pesa.
Dell 7380 vasakul küljel asub vooluadapteri pesa, USB-C (Thunderpolt) port, HDMI ja USB 3.0 port. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, MicroSD-kaardilugeja, SIM-kaardi pesa, USB 3.0 port, Gigabit LAN ja Noble luku pesa.
Mõlemal ultrabookil on lisaks olemas kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) WIFI, mis pakub suurepärast edastuskiirust. Lisadest ei puudu ka Bluetooth, 720p veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja ja 4G modem. Siinkohal tasub ära mainida, et kui Dell 7370 veebikaamera asub ekraani allääres (vasakus nurgas), siis järgmise põlvkonna Dell 7380 ultrabookil juba harjumuspärases kohas ekraani kohal. Olgem ausad, ekraani kohal on veebikaamera asukoht kordades parem, eriti kui aktiivselt veebikoosolekuid pidada kuna muidu on Sinu lõug kogu aeg esiplaanis 😊 Kes veebikoosolekuid harva peab või üldse ei pea, siis see veebikaamera asukoht ei häiri.
Dell 7370 ja Dell 7380 klaviatuure on mugav käsitseda ja need on vaiksed. Klahvikäik on paraja pikkusega (1,7mm) ja klahvidelt saadav tagasiside suurepärane, seega kõik jätab väga hea mulje. Klaviatuuril on olemas ka kaheastmeline taustavalgustus, mis on suurepärane abimees hämaras keskkonnas töötamiseks. Mina kui väga suur Lenovo klaviatuuride austaja, leian et need klaviatuurid Lenovo parimatest klaviatuuridest eriti maha ei jää.
Puuteplaadid on mõlemal sülearvutil piisava suurusega, pinda jagub vabalt kõigi mitmikpuute žestide tegemiseks. Kursoriga navigeerimine on väga täpne ja sõrmed libisevad puuteplaadil väga hästi. Siinkohal mainin ära, et TrackPoint’i nendelt ultrabookidelt ei leia, mistõttu selle navigeerimisviisi tulihingelistel austajatel tuleb küll paraku mõne muu mudeli poole vaadata. Puuteplaadi allosas olevad hiirenupud on füüsilised, mitte puuteplaadi sisse integreeritud nagu paljudel teistel ja sellest tulenevalt võid kindel olla, et ükski klikk kaotsi ei lähe.
Kui reeglina sülearvutite kõlarid kriitikat ei kannata ja nendest tihtilugu pikka juttu ei tee, siis nende ultrabookide kõlarid on küll üllatavalt head. Dell ise nimetab neid kõlareid „High Quality Speakers“ ja tõesti on tegemist kõrge kvaliteediga kõlaritega. Kõlarid pakuvad rikkalikku heli ja isegi madalad bassitoonid on tajutavad, seega muusika kuulamiseks ja filmide vaatamiseks ei peagi ilmtingimata väliseid kõlareid või kõrvaklappe kasutama.
Mõlema ultrabooki hooldamine ja upgrade’imine on lihtne, selleks tuleb põhjakate lahtri kruvida ja eemaldada ning ongi kõik vajalikud komponendid silme ees. Dell 7370 mudelil on protsessor ja mälu joodetud emaplaadile ja kuna sel on passiivjahutus, siis ventilaator puudub. Siin piirduvad võimalikud hooldus- ja uuendustööd m.2 pesas oleva SSD ketta, traadita võrgukaardi ja 4G modemi eemaldamise/lisamisega. Dell 7380 mudelil on lisaks eelevatele võimalustele ligipääs mälupesale ja ventilaatorile kuna sellel on aktiivjahutus. Kui juhul soetades Dell 7370 ja Dell 7380 sülearvutil 4G võimekus puudub, siis selle lisamine on ääretult lihtne kuna antennikaablid on juba sisse integreeritud ja modemi lisamisest piisab 4G võimekuse saavutamiseks.
Kaal ja mõõtmed
Kui emma-kumma põlvkonna ultrabook esmakordselt kätte võtta, siis üllatab see kohe oma kerge kaaluga. Mõlemal ulrabookil on kaalu kõigest 1,2 kg, mis teeb nendest suurepärased reisikaaslased.
Dell 7370 mõõtmed on 30,5 x 21,1 x 1,43 cm (laius x sügavus x kõrgus) ja Dell 7380 mõõtmed vastavalt 30,6 x 20,9 x 2 cm.
Arvestades vaatluse all olevate ultrabookide kergeid kaale ja väikseid mõõtmeid võib paratamatult tekkida küsimus, et milleks üldse on Dellil nende kõrvale vaja Dell 72×0 mudeliseeriat 😊 Mõõtmed ja kaal on neil enamvähem sama aga ekraan on kõigest 12 tolli. Eks see jääb juba igaühe otsustada, kumba eelistada aga eks erinevusi on neil omajagu (liidesed, maksimaalne mälumaht jne).
Kokkuvõtteks
Peaaegu raamideta suurepärane ekraan, veatu koostekvaliteet, kõrge töökindlus ning tulevikukindlad liidesed teevad Dell 7370 ja Dell 7380 mudelitest silmapaistvad ultrabookid. Mina olen igal juhul väga positiivselt üllatunud. Teadsin juba enne, et tegemist on väärt äriklassi ultrabookidega aga nüüd pikemal kasutamisel ja testimisel julgen neid veelgi enam soovitada.
Dell 7370 üheks suurimaks eeliseks lisaks eeltoodule on vaikus. Justnimelt vaikus kuna sel ultrabookil puudub tänu passiivjahutusele ventilaator ja kuna mehaanilised kõvakettad on põhimõtteliselt ajalugu, siis SSD on samuti hiirvaikne. Seetõttu sobib see ultrabook eriti hästi koosolekule, koolitusele või kooli kuna see ei häiri absoluutselt mitte kedagi. Ainukeseks heliks on klahviklõbin aga klaviatuur on samuti pigem vaiksemapoolne. Samas siinkohal mainin kohe ära, olgugi, et Dell 7380 on juba aktiivjahutusega, on seegi konkurentidega võrreldes vaikne ja seda isegi suurema koormuse korral.
Üritan alati kõigi sülearvutitele puhul mõne miinuse või kitsaskoha välja tuua aga seekord jään hätta, kui just mitte trackpoint puudumist miinuseks arvestada. Mulle meeldis nende ultrabookide juures absoluutselt kõik ja ma näeks kindlasti ennast selle ultrabooki kasutajana. Ainukese negatiivse asjana võib välja tuua selle sülearvuti hinna uuest peast aga antud juhul vähekasutatuna on hind väga hea. Samas ma täiesti mõistan, miks nende hind uuest peast nii kõrge on, head asjad kipuvadki olema kõrgema hinnasildiga.
Seega kui ka Sinul on kõrged ootused sülearvuti osas nagu minul, siis tasub Dell 7370 või Dell 7380 mudeli soetamist kaaluda.