Dell Latitude E5470Loodetavasti on kõik täie tervise juures ja saavad ärevast hetkeolukorrast hoolimata teha oma igapäevatoimetusi, olgu siis kodus või kontoris, kus kokkupuude võimalike viirusekandjatega minimaalne. Meiegi tiim on endiselt tööl ja usinalt komplekteerib tellimusi, mis e-poe vahendusel meile laekuvad kuna meiegi esinduskauplus on teadmata ajaks suletud.

Rõõm on tõdeda, et ka meie üleskutse kriisiperioodiks e-poodi kolida on leidnud järgimist ja e-poe tellimuste arv on silmnähtavalt tõusnud. Ega elu saa ju seisma jääda ja kodukontoris töö tegemiseks, kodus õppimiseks ja sündmustega kursis hoidmiseks on sülearvuteid, arvuteid ja monitore vaat et rohkemgi vaja kui seni kuna kõik pereliikmed on samaaegselt kodus ja ühest süle(arvutist) ei pruugi enam piisata. Siinkohal tulevadki appi kasutatud äriklassi sülearvutid, mis on töökindlad ja hea hinnaga.

Tänases ülevaates vaatamegi lähemalt kahte sülearvutit, mis sobivad hästi kodukontorisse või õppimiseks ja tulevikus kriisi möödumisel ka kaasaskandmiseks. Nendeks on kahe järjestikuse põlvkonna Dell Latitude E5470 ja Dell Latitude 5480. Kusjuures olen pikemalt kirjutanud ka nendele eelnenud põlvkondadest, täpsemalt siis neljanda põlvkonna Dell Latitude E5440’st ja viienda põlvkonna Dell Latitude E5450’st. Mõlemad sülearvutid on endiselt meie tootevalikus olemas väga hea hinnaga ja pikemalt nende kohta saad lugeda Dell E5440 ja Dell E5450 – turvaline ja elegantne kaaslane postitusest.

Delli 5000 mudeliseerias on kvaliteetsed, töökindlad ja turvalised sülearvutid ning erandiks pole ka Dell Latitude E5470 ja Dell Latitude 5480. Ääremärkusena olgu öeldud, et Dell kaotas mõni aasta tagasi mudelinimest E-tähe, mistõttu Dell Latitude 5480 on juba ilma E-täheta. Tegu pole ainult kosmeetilise muudatusega, paraku kaasneb sellega asjaolu, et enam pole võimalik kasutada E-seeria dokkimissüsteemi, mis seniajani oli E-tähega mudelitel ühtne. Sellest on natuke kahju kuna seni said Delli fännid ühte dokki kasutada mitme sülearvuti puhul aga nüüd tuleb sülearvuti vahetamisel vahetada ka dokki, kui see juhul tööks vajalik on.

Korpus

Musta värvi korpus on mõlemal sülearvutil vaoshoitud, minu hinnangul igati viks ja viisakas. Materjalina on kasutatud süsinikkiuga tugevdatud plasti, mis annab sülearvutile piisava tugevuse ja sellest tulenevalt ei allu korpus ega kaas üldse väänetele ega survele.

Mulle väga meeldib, et sülearvuti kaane ekraanipoolses ääres on kõvast kummist/plastist riba, mis kinnise kaane puhul hoiab eemal tolmu/mustuse.

Üldine koostekvaliteet on väga hea ja seda iseloomustab hästi ka nende sülearvutite vastavus militaarstandardile MIL-STD-841G. Ainult näpujäljed kipuvad üsna lihtsalt peale jääma, mistõttu võiks sülearvuti aegajal puhastuslapiga üle käia.

Ekraan

Ekraan avaneb mõlemal sülearvutil 180 kraadi ulatuses ja ekraani hinged teevad oma tööd väga hästi. Samas ekraani ühe käega avada pole võimalik kuna ekraani hinged on niivõrd tihedad, et teise käega peab sülearvuti alumist osa kinni hoidma. Üheltpoolt natuke ebamugav, teiseltpoolt jääb võõraks mõiste „ekraaniloks“ kuna ekraani hinged on tasemel.

Dell E5470 ja Dell 5480 mudelid on sarnaselt eelkäijatega 14 tollise ekraaniga, mis äriklassile iseloomulikult on mattpinnaga.

Dell E5470 ja Dell 5480 ekraane liigub kolmes erinevas versioonis, kasutusel on kas HD (1366×768) või FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan ja viimane on omakorda saadaval siis nii tava- kui puutetundliku ekraanina.

Ekraanide kontrastsus ja heledus on keskpärased aga värvid on elutruumad kui paljudel teistel äriklassi sülearvutitel. Heledus jääb olenevalt ekraanist ja põlvkonnast 200-300 cd/m2 vahele. Kui HD resolutsiooniga ekraanid on mõlemal mudelil sama eredad ja sarnase kontrastsusega, siis FullHD ekraan on Dell E5470 sülearvutil natuke suurema maksimaalse eredusega kui Dell 5480 puhul ja vastupidi Dell 5480 ekraan on natuke parema kontrastsusega kui Dell E5470 ekraan.

HD ekraani puhul on kasutusel TN paneel ja FullHD puhul IPS paneel, mis pakub eelnevast paremaid vaatenurki.

Graafika

Võrreldes eelkäijatega (Dell E5440 ja Dell E5450) on graafika sammu edasi astunud. Dell E5470 kasutab Inteli integreeritud graafikakaardi HD520/HD530, mis suudab nüüd ka H.265 vormingus videosid riistvaras täielikult dekodeerida. Dell 5480 sees on veelgi värskem graafikakaart HD620, mis on tibusammu jagu võimekam eelmainitust.

Nagu integreeritud videokaardid ikka, võtavad need ampsu sülearvuti operatiivmälust kuna neil eraldiseisev mälu puudub. Seega kumbki kaart pole 3D-arvutimängude jaoks mõeldud aga mõlemad saavad miinimumsätetel vanemate ja „entry-level“ arvutimängudega hakkama.

Mõlemaid sülearvuteid liigub ka eraldiseisva graafikakaardiga, Dell E5470 puhul on graafikakaardiks AMD Radeon R7 ja Dell 5480 puhul NVIDIA GeForce 930MX. Mõlemad teevad silmad ette integreeritud graafikakaartidega mudelitele 3D graafikaprogrammide või mängude jooksutamisel või videotöötlusel. Kui Sa aga nende valdkondadega kokku ei puutu, siis võid julgelt integreeritud graafikakaartide poole vaadata.

Paraku liigub eraldiseisvate graafikakaartidega isendeid väga vähe kuna tavapäraseks (kodu)kontoritööks piisab igati integreeritud graafikakaartidest ja hetkeseisuga pole meil ka meie tootevalikus ühtegi sellist Sulle välja pakkuda.

Protsessor

Dell E5470 seest leiame Inteli kuuenda põlvkonna protsessorid koodnimega Skylake ja Dell 5480 seest seitsmenda põlvkonna protsessorid koodnimega Kaby Lake.

Kui üldiselt on kasutusel kahetuumalised i3, i5 ja i7 U-tähisega (ULV e. ultra low voltage) protsessorid, mis on eriti väikse voolutarbega, siis liigub ka HQ-tähisega (High Quad) protsessoreid, mis on siis juba nelja tuumaga ja võimekamad.

Tavakasutusse sobivad nii tagasihoidlikum i3, kui natuke võimekam i5 aga kui jooksutad rohkem ressurssi nõudvaid rakendusi, siis soovitan valida pigem i7 protsessoriga isendi. Kas siis kahetuumalise U-tähisega või neljatuumalise HQ-tähisega protsessori.

Core i5 ja i7 protsessorid on varustatud ühtlasi „Turbo Boost“ tehnoloogiaga, mis võimaldab lühiajaliselt protsessori taktsagedust tõsta, kui suuremat arvutusvõimsust vaja on.

Mälu

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik Dell E5470 ja Dell 5480 sülearvutid varustatud 8GB operatiivmäluga, millest tavakasutajatele on enam kui küll.

Samas on võimalik mälu juurde lisada, kui selleks vajadus peaks olema. Mõlemal sülearvutil on kaks mälupesa ja maksimaalseks võimalikuks mälumahuks 32GB.

Ehkki kummagi sülearvuti põhja alt hooldusluuki ei leia, pole mälu lisamine raketiteadus. Selleks tuleb eemaldada põhjakate, mis on kinnitatud 8 kruviga. Kuna kruvisid ei saa täielikult välja keerata, siis ei pea muretsema ka kõige kohmakam isetegija, et kruvid töö käigus jooksu panevad 😊

SSD

Postituse kirjutamise hetkel on kõik Dell E5470 ja Dell 5480 sülearvutid meie tootevalikus kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 128 kuni 256GB.

Kui tunned muret, kas Sinu pildid, videod jms failid ikka ära mahuvad, siis võimalus on soetada meilt ka uus suurem SSD ketas, mille meie tehnik mängleva kergusega ära vahetab. Või alternatiivina soovitan kasutada kas pilvelahendust või välist ketast. Pilvelahendust juhul, kui on vajalik failidele ligi pääseda olenemata asukohast ja välist kõvaketas, kui igapäevaselt failidele ligi pääseda pole vaja ja need on kettale paigutatud pigem arhiveerimise eesmärgil.

Mina kasutan igapäevaselt aktiivselt nii pilve, täpsemalt 1TB mahuga ärikasutajale mõeldud OneDrive’i mis tuleb Office 365’ga kaasa aga ka Synology’t, mis on minu hinnangul üks parimaid võrgukettaid ja omab tohutul hulgal kasulikku funktsionaalsust. Loomulikult on OneDrive’ile ja Synology’le palju alternatiive, need on lihtsalt minu isiklikud eelistused.

Kokkuvõttes ja selle info valguses ei pea SSD ketas tingimata väga suur olema 😉

Liidesed ja lisad

Dell E5470 vasakult küljel leiame USB 3.0 pordi ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, USB 3.0 port ja Kensington turvaluku pesa. Tagaküljele on jäänud kõik muu, täpsemalt siis Gigabit LAN, VGA, HDMI, USB 3.0 port, vooluadapteri pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa.

Dell 5480 vasakul küljel on USB-C, USB 3.0 port, SD-kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad mikrofoni/kõrvaklappide pesa, püsivalt voolu all olev USB 3.0 port, VGA ja Noble Wedge turvaluku pesa, mis on välja vahetanud senise Kensington luku pesa. Tagaküljelt leiame Gigabit LANi, HDMI, USB 3.0 pordi, vooluadapteri pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa.

Nagu näha, siis väga suuri muutusi põlvkondade vahetumisel pole tehtud, küll on paigutatud mõned liidesed ümber. Kõige märkimisväärsem on USB-C pordi kasutuselevõtmine Dell 5480 puhul, mis on tegelikult tavapärane ajaga kaasas käimise samm ja tegelikult oleks seda oodanud juba Dell E5470 mudelilt.

Põhimõtteliselt on kõik eluks vajalikud liidesed olemas ja mida pole, see on laiendadav dokkimissüsteemi abil. Äriklassi sülearvutitele kohaselt on mõlemad seadmed dokitavad ja nagu ma ülevaate alguses juba mainisin, saab Dell E5470 puhul kasutada veel E-seeria dokki, mis viimased kümmekond aastat on olnud ühine kõigi E-seeria mudelite puhul. Aga paljude fännide kurvastuseks tuleb Dell 5480 puhul kasutada juba teistsugust dokkimissüsteemi. Kui Dell E5470 sülearvutil on dokkimisliides põhja all, siis Dell 5480 ühendatakse dokiga juba USB-C pordi abil. Aga taaskord, eks tuleb lihtsalt ajaga kaasas käia.

Eeltooduga kõik võimalused veel ei piirdu, olemas on loomulikult kahesageduslik (2,4GHZ ja 5GHz) WIFI, Bluetooth, veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja olenevalt konfiguratsioonist 4G modem.

Sarnaselt eelmiste põlvkondadega võib siingi puudust tunda DisplayPort’ist lisamonitori ühendamiseks aga alternatiivina saab kasutada selleks HDMI’d, VGA’d või dokkimissüsteemi.

Dell E5470 ja Dell 5480 klaviatuur on pritsmekindel ja kaheastmelise taustavalgustusega, mis on väga tänuväärsed lisad. Klahvid on paraja suurusega (14-15mm), erandiks on nooleklahvid, mis on mõnevõrra väiksemad ja võivad vajada harjumist.

Pikemate tekstide trükkimine on meeldiv, kuigi mulle oleks meeldinud ehk isegi natuke pikem klahvikäik. Survepunkt on märgatav ja klahvid annavad trükkimisel hea tagasiside. Ja mis põhiline, klaviatuur on trükkimisel vaikne, mis on väga oluline vaikses kollektiivis töötades või koolis konspekteerides. Võib-olla lähinädalatel pole see aktuaalne kuna istutakse kodus aga mingil ajahetkel tuleb ju taas tööle ja kooli minna 😊 Olen aja jooksul väga palju erinevaid klavereid proovinud ja nende mudelite klaveritele annaks kõhklemata kõrge hinde.

Kusjuures puuteplaadi füüsilised nupud on samuti müravabad st klõpsud valjult kuulda pole. Puuteplaat ise on piisavalt suur 14 tollise sülearvuti kohta ja toimib eeskujulikult.

Eraldi tooks veel välja põneva lahendusega vooluadapteri, mille ots on varustatud ümmarguse LED’iga, mis vooluvõrgus olles põlema läheb. Ehk siis visuaalselt saad kohe aru, kas laadija on pistikupesas või mitte.

Kaal ja mõõtmed

Dell E5470 kaalub olenevalt konfiguratsioonist 1,7-1,9 kilogrammi ja Dell 5480 1,6-1,8 kilogrammi. Kaalu mõjutab eelkõige aku suurus ja kas ekraan on sülearvutil puutetundlik või mitte.

Mõõtmed on samuti sarnased, erinedes ainult paari millimeetri jagu.

Dell E5470 mõõdud: 335 mm x 231 mm x 24 mm
Dell 5480 mõõdud: 333 mm x 229 mm x 22 mm

Kokkuvõtteks

Dell E5470 ja Dell 5480 on igapäevaseks kasutamiseks mõeldud äriklassi sülearvutid, mis on väga populaarsed (kodu)kontoritöötajate ja õppurite seas. Võimeka protsessori, piisava operatiivmälu ja kiire SSD kombinatsioon tagavad kiire alglaadimise ja võimekuse hakkama saada multitaskinguga ja kõikide rakendustega, millega keskmine arvutikasutaja igapäevaselt kokku puutub. Ja tänu heale koostekvaliteedile kestavad need sülearvutid kaua-kaua. Head vastupidavust iseloomustab hästi ka nende sülearvutite vastavus militaarstandardile MIL-STD-841G.

Nagu ülevataate alguses viitasin, soovitan vaadata ka eelkäijaid Dell Latitude E5440 ja Dell Latitude E5450, mis väga hea hinnaga endiselt valikus on. Dell E5450 oli muide 2018 aastal üks meie TOP10-st enimmüüdud sülearvutist!

Kui tehniliste näitajate poolest Sulle antud sülearvutid sobivad aga Sa pole suurem asi Delli fänn, siis soovitan vaadata näiteks Lenovo ThinkPad T460 ja Lenovo T470 poole, mis on põhilised konkurendid ja meil samuti tootevalikus esindatud.

Dell E5470 ja Dell 5480 sülearvutid e-poes