Dell Latitude E5570Tänane ülevaade on mõeldud kõigile suure ekraaniga sülearvutite fännidele kuna võtan vaatluse alla Dell Latitude E5570 ja Dell Latitude 5580 sülearvutid, mis on teadagi 15,6 tollise ekraaniga. Nende sülearvutite populaarsed eelkäijad, neljanda põlvkonna Dell Latitude E5540 ja viienda põlvkonna Dell Latitude E5550, oleme kõik juba läbi müünud ja need on asendunud kuuenda ja seitsmenda põlvkonna mudelitega.

Sarnaselt teistele Dell Latitude mudeliseeriatele on ka siin vahele jäänud Dell E5560 nimeline mudel kuna Dell on otsustanud tähistada kuuenda põlvkonna mudeli hoopis nimega Dell E5570 ja seitsmenda põlvkonna mudeli nimega Dell 5580. Vähe sellest, et numeratsioon on nüüd nihkes, on seitsmenda põlvkonna eest jooksu pannud ka E-täht. Tundub justkui pisike erinevus aga selle taga peitub üsna oluline muudatus võrreldes varasemate põlvkondadega. Nimelt ei saa alates seitsmenda põlvkonna mudelist kasutada enam vana tuttavat E-seeria dokkimissüsteemi. Seni oli ääretult mugav, olenemata missuguse sülearvuti Dell Latitude mudeliseeriast soetasid, ühildus see alati E-seeria dokkimissüsteemiga ja ühte dokki sai kasutada aastaid. Dell 5580 sülearvutit soetades pead arvestama sellega, et vana dokiga pole enam midagi peale hakata. Üheltpoolt miinus aga teiseltpoolt on Dell 5580 varrukas nii mõndagi head peidus, mis selle puuduse kordades kompenseerib aga sellest lähemalt juba liideste all.

Seega ärme vaata ainult numbreid ja tähti, oluline on ikkagi sisu ja sisu on nendel 15,6 tollise ekraaniga sülearvutitel piisavalt, seda võin Sulle etteruttavalt lubada 😉

Korpus

Dell E5570 pole võrreldes oma eelkäijaga Dell E5550 põrmugi muutunud, sülearvuti mustast plastist korpus on endiselt ümarate nurkadega ja silmatorkavate hingedega. Dell 5580 on samuti jäänud truuks eelmisest põlvkondadest tuttavale disainile.

Koostekvaliteedile pole siin suurt miskit ette heita, kaane väänamise katse ei põhjusta ekraanil kuvavate värvide ega kontrasti märkimisväärset halvenemist. Head koostekvaliteeti ja vastupidavust tõestab ka vastavus militaarstandardile MIL-STD-810G, mis on saanud tavapäraseks äriklassi sülearvutite puhul.

Hinged hoiavad ekraani mõlemal mudelil paigal kenasti ja kaas ise on avatav ühe käega.

Ekraan

Dell E5570 ja Dell 5580 sülearvutid on 15,6 tollise mattekraaniga, mis suuruse poolest sobib ideaalselt igapäevaseks töötegemiseks, ilma et peaks välise monitori juurde lisama. Ekraanide valik väga kirju pole, mõlema mudeli puhul on valikus kaks erineva resolutsiooniga ekraani.

Olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist on kasutusel kas HD (1366×768) resolutsiooni ja TN-paneeliga ekraan või FullHD (1980×1080) resolutsiooni ja IPS-paneeliga ekraan.

Ma pole kunagi väga hästi mõistnud, miks äriklassi sülearvutite tootjad kasutavad 15,6 tollistes sülearvutites HD resolutsiooniga ekraane aga ju tahetakse teha uuest peast arvuti kättesaadavaks võimalikult madala hinnaga kuna äriklassi seadmed on teadagi uuena päris kallid. Tagasihoidlikuma ekraani puhul saab püüda ka hinnatundlikumat äri- ja koduklienti.

HD ekraani heledustugevus on tagasihoidlikud 235 cd/m² ja kontrastsus 407:1. FullHD ekraani heledustugevus on samuti tagasihoidlik 235 cd/m² aga kontrastsus on igati eeskujulik 1300:1. Kuna FullHD resolutsiooniga ekraan kasutab IPS-paneeli, siis on selle vaatenurgad samuti oluliselt paremad kui HD resolutsiooniga ekraani puhul.

sRGB värviruumi katvus on mõlemal ekraanil 60% kandis ja AdobeRGB värviruumi katvus 38%, mis fototöötlejatele ja disaineritele kindlasti ei sobi aga tavapärase kontoritöö puhul pole värvide täpsus määrava tähtsusega.

Need sülearvutid sobivad hästi sisetingimustes (kontoris, kodus, koolis) kasutamiseks aga õue nendega minna ei soovita kuna alla 300 cd/m² heledustugevusega ekraanid on välitingimustes töötamiseks ilmselgelt vähe.

Graafika

Dell E5570 ja Dell 5580 ja graafika eest kannavad üldjuhul hoolt integreeritud graafikakaardid. Dell E5570 puhul on selleks graafikakaardiks Inteli HD520/HD530 ja Dell 7480 puhul Inteli HD620/HD630. Ega neil graafikakaartidel mäekõrgust vahet polegi, kõik suudavad maha mängida 4K videomaterjali H.265 vormingus, mis on ehk kõige olulisem teadmine.

Aga olenevat konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist, võib see varustatud olla ka täiendava eraldiseisva graafikakaardiga. Dell E5570 puhul on eraldiseisvaks graafikakaardiks AMD Radeon R7 M370 (2GB) ja Dell 5580 puhul NVIDIA GeForce 940M (4GB). Kui integreeritud graafikakaartide puhul suurt vahet kahe põlvkonna vahel pole, siis eraldiseisvate graafikakaartide osas langeb kaalukauss NVIDIA GeForce 940M graafikakaardi kasuks kuna videomälu on sel kaks korda rohkem kui AMD Radeon R7 M370 graafikakaardil.

Ja nende graafikakaartidega kannatab juba mängida ka 😊 Millised mängud täpsemalt need graafikakaardid välja veavad, jätan Sulle välja selgitamiseks. Selleks tuleb lihtsalt vaadata Sulle huvipakkuva mängu miinimum- ja soovituslikke nõudeid riistvarale.

Protsessor

Protsessorite valik on Dell E5570 ja Dell 5580 sülearvutitel üllatavalt lai. Olenevalt konfiguratsioonist on Dell E5570 sülearvuti südameks Inteli kuuenda põlvkonna ja Dell 5580 südameks seitsmenda põlvkonna U- või HQ-tähisega Core i protsessor.

Kui U-tähis protsessori nimes viitab voolusäästlikule ja jõudluse poolest tagasihoidlikumale protsessorile, siis HQ-tähis seevastu neljatuumalisele ja jõudluse poolest võimekamale protsessorile. Kumb on Sinu jaoks õige, see oleneb juba kasutatavatest rakendustest. Tavaliste kontorirakendustega saavad kõik protsessorid pingevabalt hakkama aga kui kasutad mõnda spetsiifilist ja rohkem ressurssi nõudvat rakendust, siis tasuks vaadata neljatuumalise protsessori poole. Valida saad võimekate kahe- ja neljatuumaliste i3, i5 ja i7 protsessoriga relvastatud sülearvutite vahel. Ja kõik i5 ja i7 protsessorid on varustatud Turbo Boost tehnoloogiaga, mis ressursinõudlikematel hetkedel protsessori taktsagedust ajutiselt tõstab.

Kui Sulle juhul protsessorite koodnimed huvi pakuvad, siis Inteli kuuenda põlvkonna protsessorid kannavad koodnime Skylake ja seitsmenda põlvkonna protsessorid koodnime Kaby Lake.

Mälu

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik Dell E5570 ja Dell 5580 sülearvutid varustatud kiirete 8GB DDR4 operatiivmäluga, mis tavakasutaja igapäevavajadused kenasti ära katab. Kui aga Sinu vajadused on suuremad, siis mõlemal mudelil on maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks 32GB ja selle saavutamiseks saab kasutada kahte mälupesa (2 x 16GB).

Operatiivmälu lisamine või vahetamine on imelihtne kuna mõlemad mälupesad on ligipääsetavad põhja alt. Tuleb vaid eemaldada põhjakate, mis on kinnitatud kruvide ja plastikklambitega.

SSD

Meil müügis olevad Dell E5570 ja Dell 5580 sülearvutid on ülevaate kirjutamise hetkel varustatud kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 128GB-512GB. Kui juhul Sulle huvipakkuva sülearvuti SSD maht on ebapiisav, siis anna julgelt enne ostu meile teada kuna meil on valikus olemas ka täiesti uued ja pika garantiiga SSD kettad, mille saad mõistliku hinnaga vahetada olemasoleva ketta vastu. Meie osav tehnik teeb vajalikud toimingud mängeva kerglusega ja oma uue (loe vähekasutatud) Dell E5570 või Dell 5580 sülearvuti saad kätte just nii suure kettapinnaga nagu soovid 😉

Liidesed ja lisad

Dell E5570 sülearvutil võrreldes eelkäijaga palju muutnud pole, liidesed on samad, kuid mõnevõrra on muutunud asetus. Dell E5570 paremalt küljelt leiab mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, kaks USB 3.0 porti ja Kensington luku pesa. Vasakul küljel on olenevalt konkreetse arvuti konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Kõik ülejäänud liidesed on paigutatud tagaküljele ja seal on esindatud Gigabit LAN, VGA, SIM-kaardi pesa, HDMI, USB 3.0 port ja vooluadapteri pesa. Suurim muudatus varasema mudeliga on see, et SIM-kaardi pesa on nüüd ligipääsetav väljastpoolt. SIM-kaardi pesa olemasolu ei tähenda automaatselt 4G modemi olemasolu kuna olenevalt konfiguratsioonist see kas on olemas või pole olemas. Samas on modemi lisamine imelihtne kuna SIM-kaardi pesa ja vajalik kaabeldus on sisse ehitatud.

Dell 5580 paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, USB 3.0 port, VGA, Nobel luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa. Vasakul küljel asuvad USB-C (Thunderpolt 3) port, USB 3.0 port, SD kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Tagaküljele on jäänud Gigabit LAN, HDMI, USB 3.0 port ja vooluadapteri pesa.

Mõlemal sülearvutil on olemas lisaks kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) WIFI, Bluetooth, 720p veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja ja 4G modem.

Nagu ma ülevaate alguses mainisin, saab kuuenda põlvkonna Dell E5570 puhul kasutada veel teada-tuntud E-seeria dokki aga alates seitsmendast põlvkonnast on Dell võtnud vastu otsuse E-seeria dokkimissüsteem vanaduspuhkusele saata ja dokkimiseks tuleb kasutada Thunderpolt 3 porti. Lisaks dokkimisele on Thunderpolt 3 porti võimalik kasutada ka muuks, näiteks on selle vahendusel võimalik edastada heli, videopilti, voolu, andmeid ja seda viimast isegi kuni 10Gbit sekundis. Ütleks, et see on selle mudeli suur trump.

Dell E5570 ja Dell 5580 klaviatuurid on pritsmekindlad ja kaheastmelise taustavalgustusega. Klahvid on veidi karestatud ja nõgusad, keskmise käiguga ja neil on selgelt tajutav rõhupunkt. Klaviatuurid sobivad väga hästi ka pikemate kirjatükkide kirjutamiseks. Ja paljude kontoritöötajate meeleheaks on klaviatuuri paremas ääres olemas eraldi numbriklahvistik, mis paljudel ametikohtadel suisa asendamatu abimees on.

Mõlema sülearvuti puuteplaat toetab mitmikpuuteid. Dell E5570 puuteplaadi suurus on 10 x 5,4 cm ja Dell 5580 mudelil 10 x 5,3 cm, mis on siis ainult millimeeter madalam. Puuteplaadid toimivad ootuspäraselt ja viivituseta, näpud libisevad kergelt karestatud pinnal hästi ja isegi žestide kasutamine on tänu piisavalt suurele pinnale mugav. Mulle meeldib, et nii puuteplaadi all- kui ülaosas on füüsilised, mitte integreeritud hiire nupud, mis teeb nii puuteplaadi kui Trackpadi kasutamise mõnusaks.

Dell E5570 ja Dell 5580 upgrade’imine on ääretult lihtne, piisab vaid kruvide ja plastikklambritega kinnitatud põhjakatte eemaldamisest ja kõik vajalikud komponendid on silma all olemas. Ligi saab nii kahele mälupesale, SSD kettale, 4G modemile, sisemisele akule kui ka ventilaatorile.

Kaal ja mõõtmed

Dell E5570 ja Dell 5580 kaaluvad mõlemad 2,1 kilogrammi, mis on 15,6 tollise ekraaniga sülearvuti kohta igati OK näitaja.

Kui võrrelda konkurentidega, siis HP EliteBook 850 G3 ja G4 on pisut kergem kui vaatluse all olevad mudelid aga Lenovo ThinkPad L560 ja L570 on seevastu natuke raskemad ja paksemad.

Dell E5570 mõõtudeks on 377 x 256 x 24 mm ja Dell 5580 mõõtudeks 376 x 251 x 23 mm. Nagu näed, pole põlvkonna vahetusel mõõtude osas muutnud suurt miskit ja mõlemad sülearvutid on samas kaalu- ja mõõdukategoorias.

Kokkuvõte

Dell E5570 ja Dell 5580 on paljude kontoritöötajate lemmikmudelid kuna on igapäevatööks piisavalt suure ekraaniga, selle kvaliteetsel klaviatuuril on eraldi numbriklahvistik (eriti oluline nt raamatupidajatele) ja valikuline ID-kaardi lugeja dokumentide allkirjastamiseks. Disainilt on need sülearvutid endiselt lihtsad ja tagasihoidliku stiiliga ning sobivad seeläbi suurepäraselt kontorilauale aga ka koju ja kooli.

Mõlemal mudelil on hästi lai protsessorite valik, võimalik on valida säästlikum U-tähisega protsessor või võimekam HQ-tähisega protsessor. Samuti on meie tootevalikus esindatud nii integreeritud graafikakaardiga kui eraldiseisva graafikakaardiga mudelid.

Omavahel neil väga suuri erinevusi pole, kui nüüd välja arvata dokkimissüsteem. Kui oled E-seeria doki omanik, siis võid vabalt kaaluda Dell E5570 mudeli soetamist, et senisele dokile veel kasutust leiaks. Kui aga Sinu jaoks pole võõras sõna „Thunderpolt“ ja sellega kaasnevad hüved, siis võid julgelt vaadata Dell 5580 poole.

Kokkuvõtvalt on Dell E5570 ja Dell 5580 väga head valikud produktiivseks tööks. Ainsaks tõrvatilgaks meepotis on tagasihoidlik HD resolutsiooniga ekraan, millega samas kaasneb ka soodsam hind. Kui HD resolutsiooniga ekraan pole Sinu jaoks, siis FullHD  ekraaniga mudeleid on samuti meie riiulitel ülevaate kirjutamise hetkel mitmeid.

Nagu tavaks on saanud, toon lõpetuseks välja ka vaatluse alla olevate sülearvutite konkurendid ja seda ikka selleks, et Sinul valikut rohkem oleks. Kui oled mõne teise brändi austaja, siis Dell E5570 konkurentideks on HP EliteBook 850 G3, Lenovo ThinkPad T560 ja Lenovo ThinkPad L560 ning Dell 5580 konkurentideks HP EliteBook 850 G4, Lenovo ThinkPad T570 ja Lenovo ThinkPad L570.

Enamik nendest rivaalidest on ka meie tootevalikus kenasti esindatud, seega leiad endale kindlasti just sellise 15,6 tollise äriklassi sülearvuti nagu soovid.

Ja loomulikult naudi suve, sügis pole enam mägede taga.

Vaata Dell E5570 ja Dell 5580 sülearvuteid e-poes