Dell Latitude 7480Poolteist aastat tagasi tegin pikema ülevaate neljanda ja viienda põlvkonna Dell Latitude E7440 ja Dell Latitude E7450 ultrabookidest, mis kergete, vastupidavate ja vaiksete seadmetena on leidud selle aja jooksul tee meie riiulitelt paljude arvutikasutajate kontoritesse ja kodudesse. Kusjuures mõned neljanda ja viienda põlvkonna ultrabookid on meil ülevaate kirjutamise hetkel veel endiselt valikus olemas ja neid on võimalik väga hea hinnaga jätkuvalt soetada aga tasapisi pressivad peale juba uuemad mudelid. Järeltulijateks on siis Dell Latitude E7470 ja Dell Latitude 7480 ning neid ma Sulle käesolevas postituses tutvustada tahangi.

Nagu mudelinimedest näha, on muutunud nii mõndagi. Dell on jätnud numeratsioonis vahele E7460 mudeli ja pärast Dell E7450 mudelit tuli turule Dell E7470. Kui varasemalt oli väga mugav mudeli numeratsioonist olulist infot välja lugeda, siis nüüd on asjad mõnevõrra nihkesse jooksnud.

Esimese numbri osas pole midagi muutunud, esimene number (7) tähistab endiselt Dell Latitude seeria lipulaevasid (7000 mudeliseeria). Teine number (4) tähistab jätkuvalt 14 tollist ekraani. Kui aga kolmas number tähistas seni protsessori põlvkonda, siis alates Dell E7470 mudelist on see nihkes kuna selles mudelis on kasutusel Inteli kuuenda põlvkonna protsessor, mitte seitsmenda põlvkonna protsessor nagu numeratsioonist eeldada võiks. Miks Dell numeratsioonis sellise hüppe tegi, ei oska ma paraku öelda. Kusjuures sellega muudatused mudelinimedes ei piirdu, järgmise põlvkonna Dell 7480 mudelinimest kaotas Dell lisaks ära E-tähe. See täht oli seni kõikide Dell Latitude sülearvutite mudelinimede ees ja see tähistas seda, et kõikidele sülearvutitele sobis ühtne E-seeria dokkimissüsteem. Paraku sai nüüd see pidu läbi ja varasemad Delli omanikud võivad Dell 7480 soetamisel oma varasema doki jätta sahtlisse tolmu koguma. Tõenäoliselt valmistab see nii mõneski Dell fännis pettumuse kuna ääretult mugav oli seni ühte dokki mitmete põlvkondade ja erinevate Dell Latitude mudelite puhul kasutada. Kui oled üks nendest arvutikasutajatest, kes hea meelega sooviks oma E-seeria dokki edasi kasutada, siis soovitan Sul vaadata Dell E7440, Dell E7450 või Dell E7470 mudeli poole ja Dell 7480 jätta valikust hetkel veel välja.

Aga vaatame lähemalt, mis muudatused on veel järjestikused Dell E7470 ja Dell 7480 mudelid endaga kaasa toonud. Kas uued mudelid on ikka sama turvaline valik nõudlikumale äri- ja kodukasutajale nagu eelkäijad või mitte?

Korpus

Dell E7470 ja Dell 7480 korpused mitte ainult ei näe nägusad ja kallid välja, vaid need on ka katsudes suurepärased ja pakuvad erakordset libisemiskindlust. Seda tüüpi nö pehme-puudutusega pinna miinuseks on samas see, et sõrmejäljed kipuvad üsna kergelt peale jääma ja neid on pigem raske eemaldada.

Nii korpus kui kaas on valmistatud magneesiumsulamist, mis on väga jäik ja vastupidav. Kaas ise väärib mõlemal mudelil samuti tunnustust, seda ei saa väänata, sellele surve avaldamine ei too pildis esile mingeid moonutusi. Kui Dell E7470 ultrabookil on sarnaselt eelkäijatega kaks alumiiniumkattega ekraanihinge, siis Dell 7480 mudelil on kasutusel üks suur ekraanihing. Mõlema mudeli hinged on sama kvaliteetsed ja teevad on tööd hästi st hoiavad kaant/ekraani väga kindlalt paigas. Seoses selle muudatusega on Dell 7480 mudelil muutunud ka liideste paigutused aga sellest pikemalt juba liideste peatükis.

Nagu enamus äriklassi sülearvuteid, on ka Dell E7470 ja Dell 7480 läbinud militaartestid ja nad vastavad MIL-STD810G standardile, seega vastupidavuse pärast ei pea Sa muret tundma.

Ekraan

Dell E7470 ja Dell 7480 ultrabookidel on olenevalt konfiguratsioonile kas HD (1366×768), FullHD (1920×1080) või WQHD (2560×1440) resolutsiooniga ekraan. Kahe esimese näol on tegemist mattekraaniga ja kolmas läikega ekraan. Teist ka kolmandat ekraani liigub ka puutetundliku versioonina ja ülevaate kirjutamise hetkel üks FullHD resolutsiooni ja puutetundliku ekraaniga varustatud Dell 7480 meil riiulil olemas ka on.

Mul on küll natuke keeruline mõista, miks 14 tollise ekraaniga äriklassi lipulaevale pakutakse tänasel päeval üldse HD resolutsiooniga ekraane aga ju soovis Dell teha antud mudeli uuena kättesaadavaks ka hinnatundlikumale kliendile. Lisaks madalale resolutsioonile on ka selle ekraani heledustugevus väga tagasihoidlik, jäädes kõigest 200 cd/m² kanti.

Kõige enam liigub järelturul Dell E7470 ja Dell 7480 mudeleid FullHD resolutsiooniga ning seetõttu ongi enamik meil müügis olevaid mudeleid just sellise ekraaniga. See on väga hea ja kvaliteetne laiade vaatenurkadega IPS-paneeliga ekraan. FullHD resolutsioon on 14 tollise sülearvuti jaoks täpselt paras, selle heledustugevus on 320 cd/m² ja kontrastsus 1075:1. sRGB värviruumi katvus antud ekraanil on 93% ja AdobeRGB värviruumi katvus 66%, mis on täitsa head näitajad. Kas just professionaalsel tasemel pilditöötluseks piisav aga poolprofessionaalsel tasemel küll.

WQHD resolutsiooniga ekraan on samuti väga heade näitajatega aga selle ekraaniga mudeleid liigub vähekasutatuna harva. Heledustugevus on sel ekraanil 340 cd/m² ja kontrastsus 1400:1 ning tegemist on samuti IPS-paneeli kasutava ekraaniga. sRGB värviruumi katvus on sel ekraanil 96%.

Tänu oma heale valgustugevusele on FullHD ja  WQHD ekraaniga ka välitingimustes mõnus toimetada.

Graafika

Nagu õhukeste ja kergete äriklassi sülearvutite ehk ultrabookide puhul ikka, on ka Dell E7470 ja Dell 7480 mudelid varustatud integreeritud graafikakaartidega.

Dell E7470 puhul on selleks graafikakaardiks Inteli HD520 ja Dell 7480 puhul Inteli HD620.

Intel HD520 graafikakaardist olen varasemates ülevaadetes korduvalt kirjutanud, olulisemateks märksõnadeks Intel HD520 ja põlvkond värskema Intel HD620 puhul on DirectX 12 ja H.265. Mõlemad videokaardid on võimelised vabalt maha mängima 3840×1260 resolutsiooniga (4K) materjali H.265 vormingus.

Mõlemad graafikakaardid on piisavalt võimekad, katmaks ära Sinu igapäevavajadused kontoris, kodus või koolis.

Mängimiseks need graafikakaardid mõeldud pole aga mõningate vanemate arvutimängudega saavad need hakkama küll. Näiteks vanem FIFA 16 jookseb isegi kõrgetel sätetel hästi, samas kui Bioshiock Infinite aastast 2013 jookseb ainult madalatel sätetel. 3D mängud vajavad ikka reeglina eraldiseisvat graafikakaarti aga nagu eeltoodud näidetest näha, suudavad uuemad integreeritud graafikakaadid tagasihoidlikemate mängudega hakkama saada küll.

Protsessor

Dell E7470 ultrabooki südameks on Inteli kuuenda põlvkonna protsessor, mille koodnimi on Skylake ja Dell 7480 südameks Inteli seitsmenda põlvkonna protsessor koodnimega Kaby Lake.

Protsessoritest on esindatud nii Intel Core i3, i5 kui i7, millest kaks viimast on võimelised ennast vajadusel üle kiirendama st need on varustatud Turbo Boost tehnoloogiaga.

Kõik need protsessorid on kahetuumalised ja kannavad mudelinime taga U-tähist, mis viitab voolussäästlikele ja eelkõige just ultrabookidele mõeldud protsessoritele. Neil on piisavalt jõudlust ja väike voolutarve, mis akutoitel töötades väga oluline on.

Ülevaate kirjutamise hetkel ühtegi kõige nõrgema i3 protsessoriga mudelit meil müügil pole, kõik Dell E7470 ja Dell 7480 ultrabookid on varustatud olenevalt konfiguratsioonist kas võimeka i5 või veel võimekama i7 protsessoriga, mis saavad pingevabalt hakkama kõikide keskmise arvutikasutaja vajadustega.

Mälu

Dell E7470 ja Dell 7480 kasutavad kiireid DDR4 operatiivmälusid ja olenevalt konfiguratsioonist võib Dell E7470 mälumaht olla vahemikus 4GB-16GB ja Dell 7480 puhul vahemikus 4GB-32GB.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik vähekasutatud Dell E7470 ja Dell 7480 mudelid meil müügil 8GB-16GB operatiivmälu mahuga, millest igapäevaseks kasutamiseks on enam kui küll. Võid samaaegselt jooksutada mitmeid rakendusi st tegeleda multitasking’uga, muretsemata, et sülearvutil hing kinni jääb. Eelpoolmainitud võimekate protsessorite ja piisava mälu kooslus tagab meeldiva kasutuskogemuse.

Mõlemal mudelil on kaks mälupesa ja maksimaalseks kasutataks operatiivmälu mahuks on Dell E7470 mudelil 16GB (8GB + 8GB) ja Dell 7480 mudelil 32GB (16GB + 16GB).

Operatiivmälu lisamine on mõlema põlvkonna sülearvutil lihtne. Sarnaselt teistele Dell Latitude sülearvutitele, tuleb komponentidele ligipääsemiseks eemaldada kogu põhjakate. Selle tulemusel saad soovi korral kasvõi ise mälu juurde lisada aga seda tehes vali kindlasti samade parameetritega mälu. Kui Sa ei soovi seda tööd ise ette võtta, siis võid juba ostu hetkel anda meile märku ja meie osavate kätega tehnik teeb vajalikud toimingud Sinu eest.

SSD

Kõik meie riiulitel olevad vähekasutatud Dell E7470 ja Dell 7480 ultrabookid on varustatud ülevaate kirjutamise hetkel SSD ketastega vahemikus 256GB kuni 512GB. Loomulikult võib olenevalt kaubapartiist ja konfiguratsioonist tulla valikusse ka väiksema või suurema SSD kettaga mudeleid.

Üldjuhul piisab keskmisele arvutikasutajale 256GB SSD kettast kenasti, rääkimata kahekordsest 512GB mahust. Kui juhul vajad suuremat SSD ketast, siis anna meile lihtsalt ostu hetkel oma soovist teada. Meil on valikus olemas erineva mahuga uued ja garantiiga SSD kettad ning osav tehnik, kes vajaliku vahetuse teeb. Ja kuna kettavahetusel jääb vana ketas meile, siis on uus SSD ketas Sinule igati mõistliku hinnaga.

Liidesed ja lisad

Erinevalt enamikest teistest äriklassi sülearvutitest ja sarnaselt eelmistele põlvkondadele on Dell E7470 puhul enamik liideseid tagaküljel. Dell E7470 vasakult küljelt leiab ainult turvaluku pesa ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ID-kaardi lugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, USB 3.0 port ja SIM-kaardi pesa. Tagaküljel on Gigabit LAN, HDMI, DisplayPort, kaks USB 3.0 porti ja vooluadapteri pesa.

Dell 7480 on läbinud liideste osas üsna suure muudatuse, kõik tagaküljel olnud liidesed on nüüd ära mahutatud vasakule ja paremale küljele.

Dell 7480 vasakult küljelt on vooluadapteri pesa, USB-C (Thunderpolt 3), HDMI, kaks USB 3.0 porti ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, MicroSD-kaardilugeja, SIM-kaardi pesa, USB 3.0 port, Gigabit LAN ja Nobel Wedge luku pesa.

Mõlemal mudelil on olemas lisaks kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) WIFI, Bluetooth, 720p veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja ja 4G modem. WIFI osas jääb kohe silma väga hea levikvaliteet, mis viitab väga headele sisemistele antennidele.

Nagu ma postituse alguses mainisin, saab Dell E7470 mudeli puhul kasutada veel E-seeria dokki kuna vastav liides on põhja all kenasti olemas. Dell 7480 ultrabookil seevastu füüsiline dokkimisliides põhja all üldse puudub. See aga ei tähenda automaatselt seda, et seda sülearvutit pole võimalik dokkida. Ikka on, selleks tuleb kasutada lihtsalt laiaotstarbelist Thunderpolt liidest ja Thunderpolt dokki. Tegelikult on võimalik ka täiesti juhtmevabalt dokkida aga selleks peab olema konkreetsel mudelil WiGig toega WIFI-kaart, mida liigub järelturul paraku väga harva. Ja loomulikult ka juhtmevaba WiGig toega dokk.

Sarnaselt eelmiste põlvkondadega on ka Dell E7470 ja Dell 7480 ultrabookide klaviatuurid mugavad ja võrreldavad parimate klaviatuuridega. Klaviatuuril on muuhulgas olemas taustavalgustus, mis on kaheastmeline. Pikemalt trükkides ei teki kordagi mõtet, et igatseks taga oma tavaklaviatuuri, mida igapäevaselt dokis oleva sülearvutiga kasutan.

Mõlemad mudelid on varustatud lisaks puuteplaadi ja TrackPoint’iga. Erinevalt nii mõnestki teisest tootjast on Dell alles jätnud füüsilised nupud nii puuteplaadi kui TrackPoint kasutajatele, mis on igati positiivne nähtus. Nupud on kergelt kummeeritud ja pole seega libedad. Mõlemad sisendseadmed on usaldusväärsed ja toimivad korrektselt.

Eespool juba korra mainisin, et hooldus ja upgrade’imine on nende ultrabookide puhul lihtne kuna põhjakate on hõlpsasti eemaldatav. Eriti tore on see, et põhjakatte kruvid jäävad lahti keerates põhjakatte külge kinni ja ei lähe kaotsi nagu tihtilugu pisikeste kruvidega ette võib tulla 🙂

Kaal ja mõõtmed

Dell E7470 kaalub 1,7 kg, selle pikkus on 335 mm, laius/sügavus 232 mm ja kõrgus 19,4 mm.

Järgmise põlvkonna Dell 7480 on natuke sportlikum. Kaalu on kaotanud ca 200 grammi, pikkust on 331 mm, laiust/sügavust on 221 mm ja kõrgust 18,4 mm.

Kokkuvõtteks

Dell 7000 mudeliseerias on suurepärase ehituskvaliteediga ja varustusega ultrabookid, mille sihtrühmaks on enamasti kõrgete ootustega kliendid. Ja võib öelda, et need ootused Dell E7440 ja E7450 kenasti täidavad, vähemalt kõige levinumate konfiguratsioonide puhul. Kõrgeid ootusi ei täida HD ekraan (FullHD ja WQHD on seevastu suurepärased), mille tagasihoidlik heledustugevus ja resolutsioon sobiks pigem Delli äriklassi madalamasse otsa, mitte 7000 mudeliseeriasse. See on ka ainuke miinus, mille oskan nende ultrabookide puhul välja tuua kuna kõik muu paistab olevat väga hea.

Võib-olla Dell E-seeria tulihingelised fännid peavad miinuseks ka seda, et Dell 7480 puhul pole võimalik enam E-seeria dokki kasutada aga minu arvates kaalub Thunderpolt 3 liidese olemasolu selle puuduse mitmekordselt üle. Thunderpolt 3 oma laiade kasutusvõimalustega on niivõrd suur pluss, mis paneb tõenäoliselt nii mõnegi arvutikasutaja eelistama just Dell 7480 mudelit eelkäijate asemel. Thunderpolt 3 pordi teeb eriliseks see, et selle vahendusel on võimalik edastada videopilti, heli, voolu, andmeid ja seda isegi kuni 10Gbit/s.

Kindel on see, et mõlemad mudelid on väärilised järglased Dell E7440 ja E7450 ultrabookidele ja kindlasti on väärt ostmist. Tänu kuuenda ja seitsmenda põlvkonna Inteli protsessoritele, piisavale hulgale operatiivmälule ja kiirele SSD kettale võid kindel olla, et mõlemad ultrabookid on Sulle väärt kaaslaseks kõikjal ja pikaks ajaks.

Tunned, et need ultrabookid pole siiski Sinu jaoks? Sellisel juhul soovitan alternatiivina vaadata HP EliteBook 840 G3 ja HP EliteBook 840 G4 poole või siis Lenovo ThinkPad T460s ja Lenovo ThinkPad T470s poole. Kõik need rivaalid on meil kenasti tootevalikus ka olemas ja valikuvõimalus on Sul väga suur 😉

Vaata ka Dell E7470 ja Dell 7480 sülearvuteid e-poes