Tänane ülevaade on mõeldud neile, kes soovivad endale väikest, ilusat ja töökindlat äriklassi ultrabooki, mida on mugav endaga kõikjal kaasas kanda. Kui Sind ei huvita tahvlid, tabletid ja muud alternatiivid, siis Dell Latitude E7240 ja Dell Latitude E7250 on Sinu jaoks õige valik.
Nagu mul tavaks on saanud, siis koondan ka seekord ühte ülevaatesse kahe erineva põlvkonna sülearvutid kuna nende kahe põlvkonna vahel ülisuuri muudatusi pole ja need väiksemad, mis on, toon postituses kindlasti välja.
Nagu pealkirjast ja sissejuhatavast tekstist juba aimad, on vaadeldavate sülearvutite näol tegemist väikeste ja kergete ultrabookidega, mis on ühtlasi väga vastupidavad. Tri-metal sulamist kvaliteetne korpus peab väga hästi vastu igapäevasele aktiivsele kasutamisele.
Mõlemad mudelid vastavad ühtlasi militaarstandardile MIL-STD-810G, mis tähendab seda, et sülearvutid peavad keskmiselt paremini vastu vibratsioonile, tolmule, kuumale, külmale ja niiskusele.
Ekraan
Dell Latitude E7240 ja E7250 sülearvutitel on tavapäraselt 12,5 tolline TN mattekraan, mille resolutsiooniks on tagasihoidlikud 1366×768 pikslit (HD), kuid arvestades ekraani väiksust, on see piisav resolutsioon.
Väikese erinevusena võib välja tuua selle, et viienda põlvkonna Dell Latitude E7250 ekraan võimaldab heledamat pilti kui tema eelkäia E7240. Kui sisetingimustes ei oma see erilist tähtust, siis välitingimustes ereda valguse käes on E7250 mudelil väike eelis.
Aegajalt liigub mõlemaid mudeleid ka 1920×1080 pikslise (FullHD) IPS ekraaniga, mis on muuhulgas puutetundlik, läikiv (mitte matt) ja pakub väga teravat pilti.
Graafika
Nagu ikka, on neljanda põlvkonna sülearvutile iseloomulikult ka Dell Latitude E7240 puhul kasutusel integreeritud graafikakaart HD4400, mis on piisavalt kiire tavapäraste vajaduste katmiseks ja mis on igati hea lahendus äriklassi ultabookidele.
Ja samuti iseloomulikult viienda põlvkonna sülearvutile on Dell Latitude E7250 puhul kasutusel integreeritud graafikakaart HD5500, mis erinevalt eelnevast põlvkonnast suudab probleemivabalt maha mängida ka 4K resolutsiooniga video (H.264 vormingus).
Kes nüüd ootab emmast-kummast graafikakaardist mingit mänguelamust, siis pean kurvastama, need integreeritud videokaardid saavad hakkama küll brauseripõhiste ja mõnede lihtsamate mängudega madalatel sätetel aga see on ka kõik. Tegemist on ikkagi äriklassi töövahenditega, mitte mänguriarvutitega 😉
Protsessor
Dell Latitude E7240 sülearvuti äratab ellu neljanda põlvkonna Inteli protsessor (koodnimega Haswell) ja Dell Latitude E7250 sülearvuti viienda põlvkonna protsessor (koodnimega Broadwell).
Kõik nendes sülearvutites kasutusel olevad i3, i5 ja i7 protsessorid on spetsiaalselt mõeldud ultrabookidele ja kannavad tähist „U“ (ULV e. ultra low voltage). Maakeeli tähendab see väiksemat voolutarvet ja pikemat aku eluiga.
Ka siin on põlvkondade vahel väike erinevus, nimelt on viiendal ehk uuemal põlvkonnal suurem taktsagedus ja väiksem voolutare, kui vanemal põlvkonnal.
Kas eelistada nüüd i3, i5 või i7 protsessorit, oleneb eelkõige sellest, mis eesmärgid oled sülearvutile seadnud. Kui eesmärgiks tavakasutus, siis vali julgelt kas i3 või i5 protsessor, kui aga eesmärgiks on ressursinõudlikemate rakenduste kasutamine, siis vaata kindlasti i7 suunas.
Mälu
Mälu osas kipun ennast ülevaadetes kordama kuna enamasti on meil kõik müügil olevad sülearvutid 4-8GB mäludega ja nendele põlvkondadele kohaselt on tegemist DDR3 mäludega.
Enamasti tavakasutuses 4GB mälust piisab kuid nagu öeldakse, operatiivmälu võib alati rohkem olla. Lasin just silmadega meil müügil olevad Dell Latitude E7240 ja E7250 mudelid üle, leidsin ainult ühe kus 4GB mälu sees. Kõik teised tulevad juba 8GB mäluga, mis on juba paras hulk ka natuke enam ressurssi nõudvatele rakendustele.
Eks loomulikult on erandeid, olenevalt kasutuses olevatest rakendustest võib mõnikord vajadus olla ka 16GB mälu järele. Õnneks on äriklassi sülearvutitel mälu lisamine üsna lihtne, seega saab soovi korral selle vajaduse lihtsalt kaetud.
Kõvaketas
Kõvakettaid (HDD) selle sõna otseses mõttes meie pakutavatest Dell Latitude E7240 ja E7250 sülearvutitest ei leia. Kõik mudelid tulevad kiirete SSD ketastega vahemikus 128 kuni 256GB, mis pole teab mis mahukad aga selle eest kiired ja töökindlad. Pealegi kas Sa tead kedagi, kes teab kedagi, kes tänapäeval veel vajalikke andmeid pilve ei majuta 😉 Seega näiteks 1TB SSD ketta järele ei pruugigi olla alati vajadust aga kui Sa juhul seda soovid, siis anna meile lihtsalt märku.
Liidesed ja lisad
Dell Latitude E7240 ja E7250 esikülg on kasutusmugavuse huvides jäetud tühjaks, sealt ei leia ühtegi liidest. Kõik liidesed asuvad vasakul, paremal ja tagaküljel.
Vasakult küljelt leiab füüsilise WiFi lüliti (ainult E7240 puhul) ja ID-kaardi lugeja, paremalt küljelt SD-kaardilugeja, kõrvaklappide pesa, USB 3.0 pordi ja mini DisplayPort’i. Tagaosasse on jäänud Gigabit LAN, HDMI, veel 2 USB 3.0 porti ja vooluadapteri pesa.
Lisaks eeltoodud loetelule on sülearvutid varustatud veel klaviatuuri taustavalgustuse, HD veebikaamera ja Bluetoothiga. Olenevalt konfiguratsioonist võib varustuses olla ka 3G või 4G modem ning sõrmejälje lugeja.
Nagu ultrabookide puhul ikka, ei ole neil küljes meediaseadet, tänu millele on sülearvuti kaal oluliselt väiksem.
Natuke võiks siinkohal kiita nende sülearvutite kõlareid – kui tavaliselt on äriklassi sülearvutites kõlarid sellised tavapärased, siis antud juhul võib lisaks kõrgetele helidele kuulda isegi keskmisi ja madalaid helisid. Loomulikult pole oodata siit ülihead kuulamiskogemust aga mõnevõrra helikvaliteet üllatab küll.
Kokkuvõte
Ma olen täiega väikeste sülearvutite fänn, milleks kanda kaasas rohkem lisakilosid, kui parasjagu hädavajalik on. Ja Dell Latitude E7240 ja E7250 sülearvutitel pole kaalu ollagi, seda ca 1,4 kilogrammi praktiliselt ei tunnegi, hea kotti pista 😉
Eks loomulikult võivad palju arvutikasutajad 12,5 tollist ekraani pisikeseks pidada ja väita, et sellega pole ju mugav tööd teha. Jah täitsa õige, igapäevaselt pole mugav 12,5 tollise ekraaniga tööd teha aga väga mugav pole seda teha ka 13 või 14 tollise ekraani taga.
Kui ajada taga töö produktiivsust, siis tuleks ikka üks korralik ja suur monitor (veel parem kaks) ning dokk koos hiire ja klaviatuuriga juurde vaadata, millega on laua taga väga mugav tööd teha. Kõik hädapärased tööd, mis tuleb teha liikvel olles, saab selle väikse ja ilusa reisikaaslasega edukalt tehtud ning kerge kaal kaalub vähemalt minu hinnangul ja eelistustel üle suurema ekraani.
Kui ka Sina oled seda meelt, siis see ilus ja õhuke ultrabook on Sinu jaoks õige valik. Kui mitte, siis soovitan vaadata lähemalt suurema ekraaniga sülearvuteid meie e-poes ja esinduskaupluses ning lugeda ka suurema ekraaniga sülearvutite ülevaateid 🙂