Olen kirjutanud varasemalt ülevaateid mobiilsetest Lenovo ja HP tööjaamadest aga Delli kaasaskantavatest tööjaamadest pole veel juttu olnud. Selle vea täna parandan ja toon Sinuni Dell Precision 5510 tööjaama koos selle tugevuste ja nõrkustega.

Dell Precision mudeliseerias ongi Delli kõige tegijamad sülearvutid ehk tööjaamad. Kusjuures Dell kasutab Precision nime ka statsionaarsete tööjaamade puhul aga nendest pikemalt juba teine kord.

Et Sul oleks lihtsam mudeliseeriates ja mudelinimedes orienteeruda, siis paari reaga kirjeldan, kuidas Dell oma mobiilseid tööjaamasid liigitab või seni liigitanud on. Kuni 2014 aastani kasutas Dell kõikide tööjaamade mudelinimede ees tähte M, millele järgnesid numbrid. Kui M-tähele järgnes number 3 või 4, siis see tähistas 15,6 tollist ekraani ja number 6 tähistas 17 tollist ekraani. Olgugi, et numeratsioonist info välja lugemine polnud nii konkreetne nagu Latitude mudeliseerial, oli sisu nendel tööjaamadel väga võimas. Kusjuures ülevaate kirjutamise hetkel leiab ka paar varasema numeratsiooniga Dell Precision M4800 mudelit meie riiulilt, mis tööjaama mõistes väga hea hinnaga veel saadaval on.

Alates 2015 aastast enam M-tähega mudeleid Delli tootevalikust ei leia, need asendusid 3000, 5000 ja 7000 mudeliseeriaga. Tänases ülevaates on vaatluse all Dell Precision 5510, mille mudelinimest on võimalik välja lugeda natuke enam kui varasemalt. Lihtsustades öeldes teeb 3000 mudeliseeriaga ära lihtsamad graafikatööd, 5000 mudeliseeriaga tõsisemad graafikatööd ja 7000 mudeliseeriaga saab lipulaevadele kohaselt tehtud ka kõige keerulisemad graafikatööd.

Teine number mudelinimes (5) tähistab ekraani suurust ehk täna vaatluse all oleval mudelil on 15,6 tolline ekraan. Kolmas number mudelinimes tähistab põlvkonda aga kuna peale M-tähe kaotamist hakati põlvkondi lugema algusest peale, siis ei kattu see protsessorite põlvkondadega nagu me Latitude mudeliseeria puhul harjunud oleme. Mis protsessorit esimese põlvkonna tööjaam kasutab, saad peagi teada 😉

Kui üritada üldsõnaliselt Dell Precision 5510 tööjaama iseloomustada või võrrelda teistega, siis on see kui võimsam versioon Dell XPS 15 ultrabookist. See ei näe üldse välja rohmaka ja koguka tööjaamana, see on õhuke, kerge ja kompaktne sülearvuti, mis oma kitsaste ekraaniäärtega näeb välja nagu ultramoodne Dell XPS 15 ultrabook. Väga lahe, et äriklassi brändid näevad tööjaamade arendusega tohutut vaeva ja panustavad lisaks sisule ka välisele poolele.

Korpus

Dell Precision 5510 on silmapaistva välimusega ja minu arust näeb superilus välja. Seda on kaugelt vaadates lihtne sassi ajada Dell XPS 15 ultrabookiga, mis paljude arvutikasutajate meeli erutab. Nagu ka Dell XPS 15 puhul, on Dell Precision 5510 korpus valmistatud süsinikkiust ja alumiiniumist, muutes tööjaama õhemaks, kergemaks ja vastupidavamaks.

Minimalistlikud raamid ümber ekraani võimaldavad pakkuda 15,6 tollist vaatevälja väikseimas korpuses.

Ekraan

Nagu eelpool mainitud, on Dell Precision 5510 ekraan 15,6 tolline. Kuna põhiliseks sihtgrupiks on graafilise tööga kokku puutuvad professionaalid, siis ekraani osas pole Dell grammigi kokku hoidnud. Sellel on kas IPS-paneeliga FullHD (1920×1080) mattekraan või puutetundlik UHD (3840×2160) mittematt ekraan. Mõlemad on muide väga heade vaatenurkadega ekraanid.

Heledusnäitaja on FullHD ekraanil 300 cd/m² ja UHD ekraanil 391 cd/m², mis on suurepärased näitajad ja võimaldavad töötamist nii eredates ruumides kui välitingimustes. Kontrastsus on mõlemal ekraanil väga hea st must värv on tõesti must, mitte hallikas.

Värviruumi katvus on mõlemal ekraanil eeskujulik, kattes 100% sRGB värviruumist ja vastavalt 7% (FullHD puhul) ja 88% (UHD puhul) AdobeRGB värviruumist. Kui oled varasemaid ülevaateid lugenud, siis tavapäraste ekraanide puhul on vastavad näitajad reeglina 60-70% ja 40-50% vahel.

Hetkel küll ühtegi puutetundliku ekraaniga tööjaama meil laos pole aga olen varasemalt ühte prooviks kasutanud ja julgen öelda, et see multi-touch ekraan on väga mugav kasutada. Küll tasub meeles pidada, et puutetundliku ekraani voolutarve on mõnevõrra suurem.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Dell Precision 5510 ekraanid on täiuslikud, mis peaks professionaalidele eriti hästi sobima. Nendelt ekraanidelt on lust vabal ajal ka filme vaadata kuna pildikvaliteet on suurepärane.

Ekraani hinged on jäigad ja hoiavad ekraani hästi paigal aga hingede disainist tulenevalt pole võimalik ekraani avada enam kui 135 kraadise nurga all.

Protsessor

Dell Precision 5510, olles esimese põlvkonna mudel, peidab endas kas kuuenda põlvkonna Intel Core i või Intel Core Xeon protsessorit. Mõlemal protsessoril on neli tuuma, mida on poole rohkem kui tavaliselt sülearvutitel. See tähendab aga seda, et need protsessorid suudavad samaaegselt töös hoida rohkem protsesse kui kahetuumalised protsessorid.

Nagu tööjaamade puhul ikka, pesamunana tuntud Core i3 protsessorit valikus pole ja esindatud on olenevalt konfiguratsioonist kas Core i5 või i7 protsessor, mis suudavad pakkuda piisavat jõudlust. Või siis Core Xeon E3 protsessor, mis on veelgi suurem taktsagedusega kui eelpoolmainitud i5 ja i7.

Samas ma täielikult ei mõista, miks Dell on üsna suure voolutarbega (võrdub lühem akukestvus) Core Xeon E3 protsessori valikusse võtnud kuna taktsagedus i7 protsessorist on ainult 100MHz jagu kõrgem. Core Xeon E3 protsessoril oleks jumet siis, kui sellega käsikäes oleks tööjaamas kasutuses ECC operatiivmälud, mis tänu kõrgele vigade vältimise määrale sobivad kasutamiseks inseneri, teaduse, finantsanalüüsi vms valdkondades. Aga kuna Dell Precision 5510 tööjaamas ECC mälud toetatud pole, siis Core Xeon E3 protsessori põhilist eelist kasutada ei saa.

Ülevaate kirjutamise hetkel meil küll ühtegi Core Xeon E3 protsessoriga tööjaama müügil pole aga parema ülevaate huvides sai see info siiski välja toodud.

Jäi mainimata, et kõik eelpool mainitud protsessorid on varustatud turbo-boost tehnoloogiaga, mis vajadusel on võimeline taktsageduse kõrgemaks muutma, kui tavapärasest jõudlusest väheks peaks jääma.

Graafika

Hea tööjaam vajab head graafikakaarti ja Dell Precision 5510 tööjaamal on see olemas. Graafikakaardiks on 2GB DDR5 graafikamäluga NVIDIA Quadro M1000M, mis erinevalt mängimiseks mõeldud NVIDIA GeForce seeriast on mõeldud just professionaalseks ja stabiilseks kasutamiseks ärisektoris. See ei jää hätta enamike 3D graafikaprogrammidega nagu AutoCAD, SolidWorks jne.

NVIDIA Quadro graafikakaardid pole küll disainitud mängimiseks aga neid saab edukalt ka mängimiseks kasutada. Kes juhul mängimiseks mõeldud graafikakaartidega kursis on, siis neile infoks, et antud graafikakaart paigutub võimetelt NVIDIA GeForce GTX 950 ja GTX 960 vahele.

Eriti praeguse eriolukorra ajal kulub selline graafikakaart marjaks ära kuna nelja seina vahel istumine on väga tüütu ja väike mäng vahelduseks töötegemisele toob naeratuse näole. Kusjuures ma pole aastaid ühtegi arvutimängu mänginud aga nüüd, kus kodus on viimase kuu jooksul kõikvõimalikke lauamänge mängitud rohkem kui seni aasta peale kokku, siis vahelduseks on päris hea kas lastega koos või ise head graafikat nautida ja mõni vinge mäng mängida.

Dell Precision 5510 tööjaamal on olemas tegelikult ka täiendav integreeritud graafikakaart Intel HD530 või P530 näol, mis on mõeldud vähemnõudlike ülesannete jaoks ja aitab akutoitel töötades voolu säästa.

Mälu

Operatiivmälu maht on tööjaamade puhul määrava tähtsusega, piisav kogus mälu tagab pingevaba ja sujuva töö. Ja mälu on laos olevatel mudelitel tõesti piisavalt, jäädes olenevalt mudelist 16GB-32GB vahele.

Dell Precision 5510 tööjaamal on kaks mälupesa ja maksimaalseks võimalikuks mälumahuks on 32GB. Teisisõnu ühte mälupessa saab panna maksimaalselt 16GB operatiivmälu. Kuna aga Dell Precision 5510 põhja all hooldusluuke pole, siis tuleb mälu lisamiseks eemaldada kogu põhjakate (kinnitatud 12 kruviga), mis pole ülemäära keeruline.

SSD

Reeglina vajavad professionaalsed tööjaamade kasutajad rohkem kettapinda kui tavakasutajad. Ülevaate kirjutamise hetkel on müügil olevates tööjaamadel sees 512GB mahuga kiired ja töökindlad SSD kettad. Sellise mahuga SSD kettad võimaldavad mahutada suures koguses tööfaile. Kui juhul king pigistama hakkab, siis tasub teada, et maksimaalselt toetab Dell Precision 5510 tööjaam 1TB SSD ketast.

Kui kettapinda siiski vähevõitu, siis selle tööjaama puhul on ka välise SSD ketta kasutamine tööfailide kopeerimiseks/varundamiseks lust ja lillepidu, sest USB-C liides võimaldab andmeid liigutada suisa 40Gbit/s. Võlusõnaks „thunderbolt“, millest liideste all pikemalt kirjutan.

Liidesed ja lisad

Dell Precision 5510 liideste valik võib tunduda esmapilgul tagasihoidlik aga see on petlik. Paremal küljel on SD-kaardilugeja, USB 3.0 port, aku täituvuse indikaator ja Kensington luku pesa. Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, HDMI, USB-C ja mikrofoni/kõrvaklappide pesa.

Liideste vähesus on petlik seetõttu, et USB-C näol pole lihtsalt tegemist selle pisikese USB  ühendusega, kuhu saab juhtme mõlemat pidi sisse pista. USB 3.1 protokolli asemel on antud liidese puhul kasutusel Thunderbolt 3 protokoll, mis annab laiad kasutusvõimalused. Näiteks suudab Thunderbolt andmeid edastada maksimaalselt kiirusel 40Gbit/s. Selle vahendusel on võimalik edastada videot, heli, voolu ja infot. Selle protokolli puhul on võimalik isegi ühendada kaks välist 4K resolutsiooniga ekraani. Lahe eks?! Thunderbolt 3 on ka põhjus, miks Dell on loobunud tavapärasest dokkimispordist – see võimaldab ruumi ja kaalu arvelt kokku hoida. Selle kaudu saab ühendada doki või saab kasutada üleminekuid, nt DisplayPort, Gigabit LAN, selle kaudu saab ühendada välise aku jne. Võimalusi on piiramatult, Thunderbolt on tulnud, et jääda.

Kõik tavapärased lisad on loomulikult ka olemas sh kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth ja veebikaamera. Kuna ekraani ülemises ääres piisavalt ruumi pole, siis on see HD (720p) veebikaamera paigutatud ekraani allosasse, mis tähendab seda, et äripartneritega suheldes on Sinu lõug ja nina esimesed asjad, mis silma paistavad 🙂 Ühesõnaga sobiva nurga leidmine videokõnedeks ei pruugi alati kõige lihtsam tegevus olla.

Mõni arvutikasutaja võib puudust tunda sõrmejäljelugejast ja ID-kaardilugejast aga paraku Dell neid antud tööjaama puhul ei paku. Isiklikult ei oska juba ammu ID-kaardilugejast puudust tunda kuna Mobiil-ID ja Smart-ID on väga mugavad alternatiivid.

Kolmeastmelise taustavalgustusega klaviatuuril on standardsuurusega klahvid, mille käik võiks ehk tiba pikem olla aga see on rohkem maitse asi. Survepunkt on märgatav ja klahvid annavad trükkimisel hea tagasiside. 15,6 tollise ekraaniga tööjaama puhul sooviksid mõned arvutikasutajad ilmselt ka klaviatuuri parempoolset numbrisektsiooni omada aga kes arvude maailmaga igapäevaselt kokku ei puutu, seda ei vaja.

Mitmikpuutega puuteplaat (105 x 80 mm) toimib samuti kenasti, see reageerib kenasti kõikidele žestidele ja ei anna põhjust nurinaks. Puuteplaadil puuduvad füüsilised nupud aga ka integreeritud nupud toimivad selle mudeli puhul probleemivabalt.

Võib öelda, et nii klaviatuur kui puuteplaat on Dell Precision 5510 tööjaamal igati mugavad ja usaldusväärsed.

Kaal ja mõõtmed

Dell Precision 5510 on üks kergemaid tööjaamasid turul, mille kaasaskandmine ei valmista mingit vaeva. Kaalu on olenevalt tööjaama konfiguratsioonist (aku, ekraan) 1,78-2,00 kilogrammi.

Ka mõõtmed on meeldivalt väikesed tööjaama kohta: 357 x 235 x 11-16 mm. Kõrguse tõin välja vahemikuna kuna eest on see tööjaam kõigest 11 mm ja tagant 16 mm kõrge.

Kokkuvõtteks

Delli insenerid on leidnud parima tööjaama valemi – tuleb lihtsalt pakkida võimsad komponendid ilusasse õhukesse pakendisse ja kasutada parimat saadaolevat ekraani. Seda tööjaama iseloomustab väga hästi ingliskeelne fraas „beauty and the beast“, see sülearvuti on kombinatsioon võimsast sisust ja kaunist välimusest.

Dell Precision 5510 tööjaamal on olemas ISV sertifikaat, mis näitab seda, et see mudel on läbinud ranged testid ja kõik profikasutuseks mõeldud programmid nagu Solidworks, AutoCad, Autodesk jne, ühilduvad tööjaamaga laitmatult ning suudavad tööjaama riistvara kasutada 100% ulatuses. See kõik tähendab omakorda parimat kasutuskogemust professionaalidele.

Dell Precision 5510 on tööjaam, mis pistab meelsasti igapäevaselt rinda erinevate graafika- või arendusprogrammidega, mis tavapärase sülearvuti hinge kinni tõmbavad. Võimsad graafikakaardid ja neljatuumalised protsessorid ei jäta Sind kunagi hätta. Loomulikult tasub pilk peale visata konkreetsete rakenduste spetsifikatsioonidele, mida plaanid tööjaamas jooksutama hakata. Ainult nii saad kindel olla, kas konkreetsest tööjaamast Sulle piisab või mitte. Näiteks tagasihoidlikemate vajaduste puhul võid vaadata ka Dell Precision 3510 tööjaamasid ja kõrgemate nõudmiste puhul Dell Precision 7510 tööjaamasid, mis meil samuti kenasti tootevalikus esindatud on.

Võrreldes eelmise põlvkonnaga (Dell Precision M3800), on Dell Precision 5510 protsessorid 20% kiiremad, mälu 43% kiirem ja SSD kettad kolm korda kiiremad kui eelkäijal.

Kui Sa oled mobiilse tööjaama otsingutel, siis soovitan kindlasti Dell Precision 5510 mudelit kaaluda. Minule jätab väga sümpaatse mulje aga kui juhul Dell ei ole sinu tassike teed, siis põhilisteks konkurentideks on HP Zbook 15 G3 ja Lenovo ThinkPad W550s, millest olen ka ülevaated kirjutanud (HP Zbook 15 G3 ja Lenovo ThinkPad W550s).

Kui oled tööjaamadega varasemalt kokku puutunud, siis tead ilmselt väga hästi, kui kallid need uuena ostes on. Alati ei saa öelda, et sülearvuti on uuena ostes oma hinda väärt aga antud tööjaama puhul võib seda küll väita. Kui rahakott pole puuga seljas, siis mõistlik on soetada tööjaam vähekasutatuna ja garantiiga nagu meie tootevalikus. Hetkel müügil olevatel vähekasutatud Dell Precision 5510 mudelitel on garantii suisa 1 aasta, mida järelturult käest-kätte soetades reeglina ei saa. Aga meie oleme äriklassi sülearvutite kvaliteedis niivõrd kindlad, need teenivad Sind väsimuse märke näitamata aastaid.

Dell Precision 5510 sülearvutid e-poes

580,00 
%
Original price was: 575,00 €.Current price is: 555,00 €.
%
Original price was: 575,00 €.Current price is: 395,00 €.
%
Original price was: 665,00 €.Current price is: 645,00 €.
%
Original price was: 665,00 €.Current price is: 615,00 €.