Fujitsu LifeBook E754Kui ma üle-eelmises postituses kirjutasin esimese ülevaate ühest ägedast projektorist ja eelmises postituses esimese ülevaate ühest võimsast tööjaamast, siis mõtlesin ka täna käia sissetallamata rada ja kirjutada ülevaate sellise brändi sülearvutitest nagu Fujitsu. Meil on väga suur valik Fujitsu äriklassi sülearvuteid aga juttu pole teinud veel ühestki. Põhjus peitub ilmselt selles, et ma pole ise kunagi pikemalt ühtegi äriklassi Fujitsu sülearvutit kasutanud, küll aga olen palju kokku puutunud Lenovo, Delli ja HP toodanguga, mis on seetõttu südamelähedasemad. Samas mäletan väga-väga ammu lühiajalist kokkupuudet ühe Fujitsu odavklassi sülearvutiga ja see jättis küll kustumatu mulje ja seda mitte heas mõttes 🙂

Aga äriklassi sülearvuti versus odavklassi sülearvuti on nagu siga ja kägu, olenemata brändist. Oleme aastate jooksul müünud suures koguses vähekasutatud Fujitsu äriklassi sülearvuteid ja tuleb tõdeda, et nendega esineb probleeme väga vähe.

Tänases ülevaates vaatakski lähemalt Fujitsu LifeBook E-seeria tippmudeleid E754 ja E756. Fujitsu LifeBook E-seeria on mõeldud eelkõige ärikasutajatele, kes vajavad kvaliteetset ja hästivarustatud töövahendit.

Fujitsu LifeBook E754 on populaarse E753 järeltulija, mida ka meie esinduskaupluses ja e-poes aktiivselt osteti. Väliselt on nii Fujitsu LifeBook E753, E754 kui ka E756 sarnased – disainilt elegantsed ja jätavad igati esindusliku mulje. Kui Fujitsu LifeBook E753 oli ja E754 on saadaval ainult hõbedasena, siis Fujitsu LifeBook E756 mudelit on liikvel nii hõbedase kui musta versioonina.

Kuna Fujitsu LifeBook E753 mudelid on meil juba mõnda aega läbi müüdud, siis täna me neist pikemalt ei räägi ja võtame vaatluse alla hoopis tema järeltulijad Fujitsu LifeBook E754 ja E756.

Aga vaatame siis lähemalt, mida see 1935. aastal asutatud Jaapani bränd oma tarbijatele pakub ja kas Fujitsu LifeBook E754/E756 on ostmist väärt või mitte.

Ekraan

Fujitsu LifeBook E754 ja Fujitsu LifeBook E756 sülearvutid on 15,6 tollise mattekraaniga ning neid liigub turul kahe erineva resolutsiooniga.

Madalama resolutsiooniga ekraan on 1366×786 pikslit, mis nii suure diagonaaliga ekraanil absoluutselt mingit elevust ei tekita vaid vastupidi, paneb õlgu kehitama, Jaapani suunas vaatama ja küsima, miks küll? Lisaks resolutsioonile jätab soovida ka selle ekraani heledus ja piiratud vaatenurgad. Kuna selle ekraani puhul on kasutusel TN-paneel, siis pole ka midagi imestada.

Suurem osa meil müügis olevatest mudelitest on aga FullHD ekraaniga (1920×1080 pikslit), mis pakub häid vaatenurki ja tekitab positiivseid emotsioone. Selle IPS-paneeliga ekraani heledus- ja kontrastsusnäitajad on eeskujulikud ning seda on ka silmaga näha. Suureks plussiks on selle ekraaniga varustatud Fujitsu LifeBook E754 ja E756 pilt välitingimustes st isegi ereda valguse käes on pilt hea ja loetav, kuigi otsest ekraanile langevat päikesevalgust võiks siiski vältida.

Kuna ekraan on mõõtmetelt suur, siis allub see vähesel määral väänamisele. Seevastu ekraanihinged saavad kiidusõnu, need teevad oma tööd väga hästi ja hoiavad seda suurt ekraani iga nurga all väga hästi paigal. Ekraani maksimaalne avanemisnurk on 180-190 kraadi vahel, ehk teisisõnu saad lauale laiali laotada ja enamgi veel.

Graafika

Fujitsu LifeBook E754 sülearvutis on kasutusel neljanda põlvkonna Intel Core protsessoriga käsikäes käiv integreeritud graafikakaart HD4600, mis on tavapärane kodu- ja kontoritöö vajadusi arvestav graafikakaart.

Fujitsu LifeBook E756 kasutab aga kuuenda põlvkonna Intel Core protsessorit ja sellest tulenevalt on integreeritud graafikakaardiks HD520, mis on küll samm edasi HD4600 graafikakaardist aga ütleme nii, et see samm pole väga pikk.

Seega mõlemad graafikakaardid saavad kenasti hakkama kontori- ja multimeediaprogrammidega aga sellega asi ka piirdub.

Protsessor

Fujitsu LifeBook E754 südameks on neljanda põlvkonna (Haswell) Intel Core i5 või i7 protsessor. i5 puhul on tegemist kahetuumalise M-tähisega (Mobile) protsessoriga ja i7 puhul neljatuumalise MQ-tähisega (Mobile, Quad) protsessoriga.

M- ja MQ-tähisega protsessorid on mõeldud kõigile neile arvutikasutajatele, kellel on suuremad nõudmised ja ressursimahukamad tegevused kui ainult veebi sirvimine või kontoritöö.

Samas Fujitsu LifeBook E756 sülearvutis on Fujitsu M- ja MQ-tähisega protsessorite kasutamisest loobunud ja sülearvuti seest võib leida hoopis U-tähisega protsessori, mille näol on tegemist voolusäästlikuma protsessoriga, mida kõik brändid meelsasti oma sülearvutites kasutavad, et tagada pikem aku kestvus. Tegemist on kuuenda põlvkonna (Skylake) protsessoriga ja esindatud on nii i3, i5 kui i7 seeria.

Kas see oli nüüd Fujitsu poolt õige või vale samm, jääb igaühe enda otsustada. Minu hinnangul oli see samm pigem keskpärasuse suunas kuna osade arvutikasutajate jaoks on see suure ekraaniga sülearvuti lauaarvuti asendajaks ja sellisel juhul võiks seda rammu natuke rohkem olla.

Mitte, et nüüd Fujitsu LifeBook E756 oma voolusäästlikuma protsessoriga mingis mõttes aeglane on, kindlasti mitte. Saab samuti edukalt hakkama multitasking’uga, programmid avanevad sujuvalt jne.

Mälu

Fujitsu LifeBook E754 ja E756 kasutavad kiireid ühepoolseid operatiivmälusid ja neid on lihtne upgrade’ida. Selleks on mõlemal mudelil põhja all hooldusluuk, mille eemaldamisel saab ligi mõlemale mälupesale.

Fujitsu LifeBook E754 kasutab DDR3 mälusid ja Fujitsu LifeBook E756 juba DDR4 mälusid.

Postituse kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad mudelid varustatud 8GB mäludega, millest enamikele tavakasutajatele piisab aga nagu mainisin, on täiendava mälu lisamine niivõrd lihtne, et sellega saab hakkama igaüks. See ei tähenda, et Sa pead nüüd tingimata soovi korral ise mälu lisama hakkama. Meil on üks tore tehnik, kes suudab neid asju teha ühel jalal seistes ja kinnisilmi, seega anna meile teada, kui soovid huvipakkuva mudeli mälumahtu suurendada.

SSD

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik kohapeal olevad Fujitsu LifeBook E754 ja E756 sülearvutid müügil töökindlate SSD ketastega, mahuga vahemikus 128GB-256GB.

Soovid uut ja suurema mahuga SSD ketast? Ikka saab, anna meile lihtsalt soovist teada ja teeme Sulle hea pakkumise. Kuna vana SSD ketas jääb meile, siis saame uuele SSD kettale teha sellevõrra parema hinna.

Muide nende sülearvutite puhul on võimalik kasutusele võtta ka täiendav SSD või HDD ketas. Selleks tuleb asendada DVD-kirjutaja spetsiaalse adapteriga, mille sisse saabki panna 2,5 tollise SSD või HDD ketta. Mugav eks!?

Liidesed ja lisad

Äriklassi sülearvutitele iseloomulikult on mõlemad mudelid dokitavad aga isegi ilma dokita on Fujitsu LifeBook E754 ja E756 liideste valik eeskujulik ning puudust ei tunne millestki.

Esiküljelt ei leia mitte ühtegi liidest, sealt on ainult staatuste tulukesed. Tagaküljelt leiab ühe USB 2.0 pordi ja HDMI-liidese.

Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, Gigabit LAN, VGA, DisplayPort, USB 3.0 port, SD-kaardilugeja ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib siit leida ka ID-kaardilugeja.

Paremale küljele on jäänud kõrvaklapi pesa, mikrofoni pesa, kaks USB 3.0 porti, Kensington luku pesa ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib siit leida ka DVD-kirjutaja. Selle saad soovi korra eemaldada (kergem kaal!), asendada Blu-ray kirjutajaga, asendada SSD/HDD kettaga või hoopistükkis täiendava akuga, mis võimaldab veelgi kauem juhtmeta tööd teha.

Muide üks kolmest USB pordist on pidevalt särtsu all, mis võimaldab laadida nutiseadmeid ka siis, kui sülearvuti on välja lülitatud. Kui see funktsioon ei ole soetatud sülearvutil aktiivne, siis saad selle sisse lülitada BIOS-i menüüs.

Mõlemal sülearvutil on lisaks sõrmejäljelugeja, bluetooth, hea kvaliteediga veebikaamera, WIFI (2,4GHz ja 5GHz), klaviatuuri taustavalgustus ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ka 3G või 4G modem.

Fujitsu LifeBook E754 ja E756 pritsmekindel klaviatuur ja sellel trükkimine jätsid testimise käigus positiivse kogemuse. Klahvide pinnad on kergelt kumjad või kummeeritud ( võta nüüd kinni, kumb parem ja korrektsem sõna on 🙂 ) ja tunduvad katsudes pehmed. Ühtlasi on klahvide pinnad kergelt nõgusad, mis teeb nende kasutamise mõnusaks. Klahvikäik on meeldivalt lühike ja pakub trükkimisel head tagasisidet, seega siit saavad mõlemad sülearvutid kindlasti plusspunktid.

Puuteplaat jätab mind isiklikult mõlema mudeli puhul neutraalseks kuna ma lihtsalt ei fänni integreeritud nuppudega puuteplaate ehk puuteplaate, millel puuduvad füüsilised nupud. Puuteplaat ise on meeldivalt suur ja tore on ka kerimisfunktsioon. Puuteplaadi allosas on kaks integreeritud nuppu, mis töötavad küll hästi aga pole minu jaoks see õige. Tean, et paljud arvutikasutajad eelistavad just integreeritud nuppudega puuteplaate ja nendele sobib see sisendseade suurepäraselt.

Reeglina on äriklassi seadmed väga lihtsasti upgrade’itavad isegi tavakasutaja mõistes ja erand pole ei Fujitsu LifeBook E754 ega E756. Eelmise põlvkonna Fujitsu LifeBook E753 suurim miinus oligi kusjuures see, et seda polnud tavakasutajal võimalik upgrade’ida. Jah, mäludele pääses põhja all oleva luugi vahendusel ligi aga SSD ketta vahetamiseks pidid tehnikud pool sülearvutit lahti lammutama. Suurepärane, et Fujitsu selle vea E754 mudelis parandas ja lisas luugi ka SSD ketta upgrade’imiseks või vahetamiseks. Ju siis vaatasid taas paljud arvutikasutajad nõudliku ilmsega Jaapani suunas ja Fujitsu võttis neid kuulda.

Paari sõnaga ka kõlaritest, mida on mõlemal mudelil kaks. Ütleme nii, et filmide vaatamiseks ja muusika kuulamiseks need ei sobi. Bass on olematu, keskmised toonid on puudu ja ega kõrgedki toonid kiita pole. Sellised tüüpilised sülearvuti kõlarid, mis sobivad videokõnedeks aga kvaliteeti siit otsida pole mõtet. Pigem tasub juurde soetada kvaliteetsed kõrvaklapid või välised kõlarid ja siis kannatab juba ka filme vaadata kuna ekraan on selleks ju meeldivalt suur ja FullHD resolutsioon samuti 😉

Kaal

Fujitsu LifeBook E754 ja E756 on väga kerge kaaluga. Koos akuga on kaalu ainult 1,9 kilogrammi, mis on oluliselt väiksem number kui lähimatel konkurentidel. Näiteks Lenovo T540p kaal on 2,5 kilogrammi ja Dell Latitude E6540 kaaluks suisa 2,8 kilogrammi. See on väga suur pluss neile, kes peavad seda suure ekraaniga sülearvutit tihti kaasas kandma.

Märkimisväärt on ka nende sülearvutite paksus või kõrgus. Eest on selleks mõõduks 20 millimeetrit ja tagant 28 millimeetrit.

Kokkuvõtteks

Fujitsu LifeBook E754 ja Fujitsu LifeBook E756 on elegantse disainiga vaiksed ja vastupidavad sülearvutid, mis sobivad hästi kontorisse, koju ja kooli. Tänu suurele 15,6 tollisele ekraanile ja hea resolutsiooniga IPS-ekraanile sobivad need edukalt ka lauaarvuti asenduseks.

Igapäevaselt nii suure ekraaniga sülearvutit kaasas kanda on tavaliselt paras piin kuna reeglina kaasneb 15,6 tollise ekraaniga ka üsna suur kaal (konkurentidel peaaegu 3 kilogrammi kanti). Fujitsu LifeBook E754 ja E756 on aga tõsised üllatajad kuna kaalu kõigest 1,9 kilogrammi, seega kannatab neid vajadusel aegajalt kaasas kanda küll.

Mainimata ei saa jätta liideste rohkust ja müts maha Fujitsu ees, et otsustas erinevalt eelkäijast nendele mudelitele põhja alla täiendava hooldusluugi teha, et mugav oleks ligi pääseda lisaks mäludele ka SSD kettale.

Kuna kummagi sülearvuti valikus pole eraldiseisvat graafikakaarti, siis keerukate 3D-programmide ja mängude jaoks need arvutid väga hästi ei sobi. Seega graafilised disainerid, arhitektid, videotöötlejad ja teised arvutikasutajad, kes vajavad suuremat graafilist jõudlust kui integreeritud graafikakaardid pakkuda suudavad, võiksid pigem vaadata Fujitsu LifeBook H-seeria poole, mille välimus on sarnane aga sisult natuke võimekam.

Küll sobivad need sülearvutid ideaalselt enamikele tavakasutajatele kuna jõudlust on nendes arvutites enam kui piisavalt.

Kokkuvõttes soovitan, kui vajad suure ekraaniga võimekat töövahendit. Kui aga tunned, et Fujitsu LifeBook E754 või E756 pole Sinu jaoks õige valik, siis lähimate rivaalidena võib Fujitsu LifeBook E754 puhul välja tuua Lenovo ThinkPad T540p,  HP EliteBook 850 G1 ja Dell Latitude E6540 ning Fujitsu LifeBook E756 puhul Lenovo ThinkPad T560, HP EliteBook 850 G3.

Järgmise korrani! 次回まで!

Vaata ka Fujitsu LifeBook E754 ja Fujitsu LifeBook E756 sülearvuteid e-poes