HP Elite X2 1012 G2Windows operatsioonisüsteemiga äriklassi tahvelarvutid on meie klientide hulgas alati väga populaarsed olnud ja reeglina kaovad meie riiulitelt väga-väga kiiresti. Seetõttu on selleks ajaks paljud põnevad tahvelarvutid juba müüdud, kui ma jõuan neid Sulle lähemalt tutvustada 🙂

Aga viimaste suurte kaubapartiidega on tekkinud harukordne juhus, kus meil on esinduskaupluse riiulitel korraga kolm vinget järjestikuse põlvkonna äriklassi tahvelarvutit ja kasutangi kohe siinkohal juhust ning teen nendest kõikehõlmava ülevaate Sullegi.

Tänases ülevaates vaatamegi siis lähemalt kolme järjestikuse põlvkonna HP Elite X2 1012 ja 1013 tahvelarvutit. Neid võib vabalt nimetada ka kaks-ühes (2-in-1) seadmeteks kuna neid saab lisaks tahvelarvutina edukalt kasutada ka sülearvutina. Seega kui Sul on vaja nii tahvelarvutit kui sülearvutit, siis pole tingimata vaja osta kahte eraldi seadet, vaid tasub kaaluda hoopis HP Elite X2 ostu.

Tõenäoliselt mudelinimetusi vaadates tekib küsimus, kas räägime ikka samast mudelist kuna HP Elite X2 1012 ja 1013 on erineva numeratsiooniga aga kinnitan, et numeratsioon on tõesti selline. Täpsemalt vaatame tänases postituses siis HP Elite X2 1012 G1, HP Elite X2 1012 G2 ja HP Elite X2 1013 G3 mudeleid, mis vaatamata kolmanda põlvkonna erinevast mudelinimest, on jätk kahele esimesele põlvkonnale. Miks numeratsioon muutus, sellest juba peagi pikemalt.

HP Elite X2 tahvelarvuteid võib pidada HP vastuseks Microsoft Surface Pro tahvelarvutitele, ehk siis tegemist on otseste konkurentidega. Microsoft Surface Pro kvaliteet on teada-tuntud ja sellest olen pikemalt kirjutanud Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 – loodud kaasaskandmiseks ülevaates.

HP maailmas tähistab Elite kõrgetasemelisi tooteid ja käesoleva ülevaate lõpuks saame teada, kas vaatluse all olevad mudelid on Elite nime väärt või mitte.

Korpus

HP Elite X2 1012 G1 riistvara on paigutatud ilusasse ja stiilsesse hõbedasest metallist korpusesse. Hõbedast disaini „rikub“ ainult tagaküljel asuv ca 2 cm laiune must triip, mis tõenäoliselt peidab enda taga antenne. Maitse asi aga ühtlane hõbedane stiil oleks ehk kaunim olnud.

Järgmise põlvkonna HP Elite X2 1012 G2 müügile tulek suuri muudatusi kaasa ei toonud, ainukeseks erinevuseks on tahvelarvuti tagaküljel olev sõrmejäljelugeja, mis antud põlvkonnas on vähem silmatorkav kuna on korpusega sarnaselt hõbedast värvi. Muus osas on need kaks järjestikust mudelit täiesti identsed.

Kui osadel konkurentidel on tahvelarvuti aluseks/jalaks nö metallplaat, siis eeltoodud mudelitel on selleks U-kujuline latt, millele on võimalik tahvelarvuti toetada.

Järgmise generatsiooni HP Elite X2 1013 G3 mudelinimi viitab juba sellele, et midagi on seal teistmoodi. Antud mudel on HP Elite X2 1012 G1 ja HP Elite X2 1012 G2 järglasena kergesti äratuntav kuna sellel on samuti ahvatlev hõbedane metallkorpus ja U kujuline jalg aga nendega sarnasused ka lõpevad, sest HP Elite X2 1013 G3 on läbinud tegelikult üsna suure uuenduskuuri. Üks esimesi asju, mis kohe silma jääb, on oluliselt õhemad raamid ekraani ümber, tänu millele on eelmistes põlvkondades kasutusel olnud 12 tolline ekraan asendunud 13 tollise ekraaniga. Korpuse disain on samuti mõnevõrra muutunud, korpusel on nüüd keskele kaldus servad, mis jätavad omanäolisema mulje.

Koostekvaliteet paistab olevat kõigil kolmel mudelil väga hea ja äriklassi seadmetelt vähemat ei ootakski.

Ekraan

HP Elite X2 1012 G1 kasutab 12 tollist ekraani, mis on 3:2 ekraanisuhtega ja 1920×1280 resolutsiooniga. Heledusnäitaja on üldises pildis korralik, täpsemalt 320 cd/m² aga tahvelarvutilt ootaks natuke enamat kuna tõenäoliselt kasutatakse seda ka väga valgusküllastes tingimustes. Kontrastsus on samuti üsna okei, täpsemalt 767:1 aga seegi näitaja võiks ideaalis ületada 1000:1 suhte. Antud tahvelarvuti pole kindlasti mõeldud professionaalseks fototöötluseks ja seda näitavad ka värviruumi katvused, nimelt sRGB värviruumi katvus on 75% ja AdobeRGB värviruumi katvus 45%. Ekraan ise on IPS-paneeliga ja see tähendab loomulikult seda, et ekraani sisu on hästi loetav iga nurga alt.

HP Elite X2 1012 G2 kasutab samuti 12 tollist ekraani ja 3:2 ekraanisuhet aga ekraani resolutsioon on märksa kõrgem s.o 2736×1824 pikslit. Suure sammu on HP edasi astunud ka ekraani heledusnäitaja osas, milleks on nüüd suisa 450 cd/m². See võimaldab tahvelarvutit valgusküllastes keskkondades kasutada veelgi paremini ja mugavamalt. Kontrastsus on sel ekraanil 1080:1, mis parandab eelmise põlvkonna ekraani kitsaskoha. Kusjuures see ekraan sobib isegi pilditöötluseks paremini, sest sRGB värviruumi katvus on suisa 98% ja AdobeRGB värviruumi katvus 63%. HP Elite X2 1012 G2 on samuti IPS-paneeliga ja väga heade vaatenurkadega. Tuleb tunnistada, et siinkohal on HP hakkama saanud suurepärase ekraaniga!

Kui eeltoodud ekraani puhul oli tunne, et enam paremaks minna ei saa, siis osade näitajate puhul saab ikka küll 😊 HP Elite X2 1013 G3 ekraan on tänu õhematele raamidele 13 tolli ja resolutsiooniks 3000×2000 pikslit. Heledusnäitaja 410 cd/m² on küll natuke väiksem eelkäijast ja samuti kontrastsus suhtega 940:1 aga need on siiski mõlemad piisavalt head näitajad. sRGB ja AdobeRGB värviruumi katvus on jäänud samaks, mis eelmise põlvkonna mudelil ning ekraan on endiselt IPS-paneeliga.

Ääremärkusena mainin ära, et HP Elite X2 1013 G3 tahvelarvuteid liigub ka WUXGA+ (1920×1280 pikslit) ekraaniga aga need on harvaesinevad. Need ekraanid teeb eriliseks asjaolu, et need on varustatud HP SureView tehnoloogiaga, millest meil mõnes varasemas HP sülearvuti ülevaates juttu on olnud. See tehnoloogia võimaldab nupulevajutusega takistada kõrvalseisjatel ekraani lugemist.

Kõiki eelpoolmainitud ekraane kaitseb välismõjude eest Corning Gorilla Glass 4 kiht.

Graafika

Kuna tegemist on tahvelaarvutiga, siis eraldiseisvat graafikakaarti nende seest otsida pole mõistagi mõtet.

Seevastu leiab HP Elite X2 1012 G1 seest Inteli integreeritud graafikakaardi HD515. Selle graafikakaardi suurimaks plussiks võib pidada seda, et see suudab kerge vaevaga maha mängida H.265 videosid. Selles vormingus videode mängimisel jääb protsessori kasutamine alla 10%, mis on väga hea näitaja.

HP Elite X2 1012 G2 on varustatud põlvkond uuema Intel HD620 graafikakaardiga, mis on samuti integreeritud graafikakaart. Lisaks H.265/HVEC vormingule toetab see riistvara ka Google VP9 vormingut. Vahe eelmise põlvkonnaga pole küll mäekõrgune aga siiski olemas.

HP Elite X2 1013 G3 graafikat haldab Inteli integreeritud graafikakaart UHD620. Ka antud graafikakaart on natuke võimekam eelmiste põlvkondade graafikakaartidest aga tavakasutuse puhul pole need vahed väga märgatavad ja piisab teadmisest, et need graafikakaardid saavad hakkama kõige vajalikuga. Välja arvatud loomulikult uuemad ressursinõudlikud 3D mängud, mis nõuavad võimast eraldisesivat graafikakaarti.

Protsessor

HP Elite X2 1012 G1 tahvelarvuti on varustatud kuuenda põlvkonna Intel Core m5 protsessoriga, mille TDP (nõutav jahutusvõimsus) on nii madal, et aktiivjahutust (ventilaatorit) vaja pole. Sinu jaoks tähendab see ülimalt vaikset, jahedat ja madala voolutarbega seadet, mis saab samas hakkama kõigi tavakasutaja jaoks oluliste ülesannetega.

Järgmise põlvkonna HP Elite X2 1012 G2 mudelis on Intel Core m5 protsessor asendunud Inteli seitsmenda põlvkonna Core i5 või i7 protsessoriga. Võrreldes eelmises põlvkonnas kasutusel olnud Core m5 protsessoriga on nende protsessorite jõudlus ca 10-15% suurem, kuid nendega kaasneb juba aktiivjahutus (ventilaator) ning mõnevõrra suurem voolutarve.

HP Elite X2 1013 G3 tahvelarvutis olev protsessor on võrreldes eelmiste põlvkondadega teinud aga korraliku hüppe. Nimelt on antud mudelis kasutusel Inteli kaheksanda põlvkonna Core i5 või i7 protsessor, millel on juba neli tuuma senise kahe asemel. See pakub suurepärast jõudlust ja võib öelda, et vahe eelmiste põlvkondade protsessoritega on muljetavaldav.

Kõik eelpoolmainitud protsessorid on võimelised tänu Turbo Boost tehnoloogiale oma taktsagedust vajadusel tõstma aga siinjuures on oluline teada, et akutoitel on see funktsionaalsus vaikimisi välja lülitatud. Samas selle saad soovi korral sisse lülitada BIOS’i sätetest.

Mälu

Kõikidel vaatluse all olevatel mudelitel on operatiivmälu joodetud emaplaadile, mis tähendab paraku seda, et ostujärgselt operatiivmälu juurde lisada pole võimalik. Olenevalt konfiguratsioonist on need tahvelarvutid varustatud operatiivmäluga vahemikus 8GB-16GB.

SSD

Kõik mudelid on varustatud kiirete ja töökindlate M.2 SSD ketastega, mida on soovi korral võimalik suurema vastu välja vahetada. SSD vahetuse soovitame kindlasti jätta professionaalile kuna tahvelarvuti avamine nõuab õigeid töövõtteid, vältimaks ekraani purunemist.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad mudelid varustatud SSD ketastega vahemikus 256GB-512GB. Tasub arvestada, et Windows 10 võtab enda alla ca 50-60GB toote juures kirjas olevast mahust.

Liidesed ja lisad

HP Elite X2 1012 G1 ja HP Elite X2 1012 G2 tahvelarvutil pole just palju füüsilisi liideseid. Neil on üks täismõõdus USB 3.0 port, mis võimaldab ühendada tavalisi seadmeid nagu hiir, väline kõvaketas või printer. Aga sellest veelgi olulisem on Thunderbolt 3 toega USB-C port, mis annab väga laiad kasutusvõimalused. Thunderpolt 3 port võimaldab edastada andmeid, voolu, heli ja videopilti. Tänu sellele multifunktsionaalsele pordile, pole täiendavaid porte põhimõtteliselt vajagi 😊

HP Elite X2 1013 G3 on uuenduskuuri raames ilma jäänud täismõõdus USB 3.0 pordist ja selle asemel on nüüd kolm USB-C porti, millest kaks on Thunderpolt 3 toega ja üks tavapärane USB-C 3.1 port.

Lisaks eeltoodule on kõigil kolmel tahvelarvutil toitenupp, helitugevuse nupp, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa, kuhu kahe esimese põlvkonna puhul mahub sisse MicroSIM mõõdus ja kolmanda põlvkonna puhul NanoSIM mõõdus SIM-kaart. Loomulikult ei puudu ka kahesageduslik WIFI (2,4 ja 5 GHz) ja Bluetooth.

HP Elite X2 1012 G1 ja HP Elite X2 1012 G2 tahvelarvutite tagaküljel on 5MP eraldusvõimega kaamera, mis on varustatud välklambiga ja teeb enamvähem korralikke fotosid. Tahvelarvuti esiküljel olev veebikaamera kvaliteet nii veenev pole ja eks see ongi mõeldud lihtalt videokoosolekute pidamiseks ja selleks sobib see kenasti. HP Elite X2 1013 G3 puhul on kaameraid täiustatud, tagaküljel on nüüd 8MP eraldusvõimega kaamera, millel paraku välklampi enam pole. Esiküljel olev kaamera on 5MP eraldusvõimega, mis on korralik samm edasi eelmisest põlvkonnast.

Rääkides turvalisusest, tagaküljel on sõrmejälje lugeja, mis toimetab kõikide mudelite puhul täitsa kenasti.

Väga tähtis osa äriklassi tahvelarvutitel on klaviatuur kuna see teeb tahvelarvutist sülearvuti ning klaviatuur mõjutab otseselt kasutusmugavust sülearvutina. Sarnaselt konkurentidele on klaviatuur kinnitatud magnetiga ja seda saab kasutada kas nurga/kalde all või tasapinnas töölauaga. Klaviatuuri ülemine osa on valmistatud ühest metallitükist ja põhi paistab olevat mingit sorti vilt. Klahvid on lamedad ja puudutamisel veidi karedad. Klahvikäik on lühike ja trükkimisel saadav tagasiside selge/konkreetne ja jätab ka pikemal kasutamisel täitsa soliidse mulje. Klaviatuuril on lisaks kaheastmeline taustavalgustus, mida saab funktsiooniklahviga sisse ja välja lülitada. Klaviatuur on varustatud ühtlasi puuteplaadiga, mis on piisavalt suur mitmikpuudete jaoks ja mille sile pind võimaldab sõrmedel kergesti libiseda.

Eeltoodud klaviatuuri näol on tegemist nö reisiklaviatuuriga, mis enamasti ka meil müügil olevatel mudelitel kaasas on ja mis ühtlasi tahvelarvuti kaane eest on. Tegelikult on HP lisavarustuses olemas ka nö tavaklaviatuur, mis oma suuruse ja raske kaalu tõttu pole mõeldud igapäevaselt kaasas kandmiseks vaid pigem kontoris töötamiseks. Sel on olemas lisaks ID-kaardilugeja ja NFC.

Puutetundlikku ekraani saab mõistagi juhtida kas sõrmega või spetsiaalse puutepliiatsiga, mida HP nimetab ActivePen’iks. Puutepliiatsil on kolm nuppu, kaks alumisel poolel ja üks ülemisel. Tahvelarvutitel on pliiatsi jaoks magnethoidik ja aas, mis võimaldab pliiatsi tahvelarvuti külge kinnitada. Pliiatsit on väga mugav käes hoida ja see reageerib kiiresti. Kirjutada ja joonistada on väga mõnus ja survetundlikkus on päris hea. Kui HP Elite X2 1012 G1 ja HP Elite X2 1012 G2 puutepliiatsil on toetatud 2048 surveastet, siis HP Elite X2 1013 G3 puutepliiatsil suisa 4096. Erinevuseks on ka see, et kahel esimesel põlvkonnal on pliiatsi toiteks AAAA patarei ja kolmandal põlvkonnal sisseehitatud aku, mida saab laadida USB-C pordi kaudu. Selle täislaadimine võtab aega ca 30 minutit.

Kuna nendel äriklassi tahvelarvutitel on olemas Thunderpolt 3 toega USB-C port, siis on nende kõigi puhul võimalik kasutada Thunderpolt 3 dokki.

Kui äriklassi sülearvutite puhul on hooldus ja upgrade’imine tavapäraselt lihtne ja võimalusterohke, siis äriklassi tahvelarvutite puhul mitte niiväga. Võimalik on vahetada ainult akut ja M.2 SSD ketast ning sellegi töö soovitame tungivalt jätta oma ala ekspertidele kuna üsna lihtne on selle protsessi käigus vigastada tahvelarvuti ekraani või tahvelarvutit ennast.

Kaal ja mõõtmed

HP Elite X2 1012 G1 paksuseks on kõigest 8.05 mm ja on seega õhem kui rivaalitsev Surface Pro 4 mudel, millel paksust 8.5 mm. Samas kaalu on HP Elite X2 G1 mudelil ca 50 grammi rohkem, jäädes ilma klaviatuurita 820 grammi kanti. Laiust on sel tahvelarvutil 300 mm ja sügavust 213 mm.

HP Elite X2 1012 G2 paksuseks on tehniliste andmete põhjal 9.1 mm, laiuseks 300 mm ja sügavuseks 219 mm. Kaalu sarnaselt eelmisele põlvkonnale natuke üle 800 grammi.

Suurema uuenduskuuri läbinud HP Elite X2 1013 G3 paksuseks on kõigest 7.9 mm, laiuseks 300 mm ja sügavuseks 231 mm. Kaalu on sellel kolmanda põlvkonna tahvelarvutil 808 grammi.

Kui plaanid kaasas kanda ka klaviatuuri, siis tasub arvestada pea 400 grammise lisaraskusega. Sellegipoolest on üldine kaal mõnusalt väike ning kaasaskandmine tänu väikestele mõõtudele ja kaalule puhas rõõm.

Kokkuvõtteks

Tahvelarvutid on endiselt väga populaarsed ja seda ka äriklassi segmendis. Lihtsalt äriklassi puhul on eriti oluline see, et tahvelarvutit oleks võimalik kasutada ka sülearvutina ehk kaks-ühes seadmena. Seega kui Sul on vajadus nii tahvelarvuti kui sülearvuti järele, siis antud tooted on Sinu jaoks õige valik.

Milline nendest kolmest valida? Eks see lõplik valik jääb antud ülevaate põhjal Sinu teha aga kõigil neil mudelitel on omad plussid ja väikesed miinused. Kindel on see, et tavakasutaja vajadused katavad edukalt kõik kolm.

HP Elite X2 1012 G1 suurimaks plussiks on see, et on ääretult vaikne ja diskreetne kuna sel puudub aktiivne jahutus ehk ventilaator. Seevastu ekraan on ilmselgelt kolmest kõige tagasihoidlikumate näitajatega.

HP Elite X2 1012 G2 suurimaks plussiks on kahtlemata ekraan kuna sel on kõige parem heledusnäitaja ja kontrastsuse suhe.

HP Elite X2 1013 G3 suurimaks plussiks on minu hinnangul neljatuumaline protsessor, mis kahele eelnevale põlvkonnale jõudluse osas kindlasti silmad ette teeb. Ja loomulikult suur 13 tolline ekraan, sest kes ei tahaks sama suurte mõõtude juures kasutada suuremat ekraani. Siin peitub ühtlasi ka pisike miinus, selle ekraani heledusnäitaja ja kontrastsus on natuke madalam kui eelmisel põlvkonnal aga see vahe on marginaalne.

Muus osas on neil mitmeid ühiseid tugevusi alustades heast koostekvaliteedist, eluks vajalikest liidestest ja lisadest ning lõpetades hea klaviatuuri ja puuteplaadiga. Märkimisväärt on klaviatuuri taustavalgustus kuna mõnel konkurendil see puudub.

Arvestades kogu riistvara pole üldse üllatav, et need kaks-ühes seadmed töötavad kiiresti ja sujuvalt.

HP Elite X2 1012 G1, HP Elite X2 1012 G2 ja HP Elite X2 1013 G3 pole ahvatlev valik mitte ainult ärikasutajale aga kindlasti ka kodukasutajale. Seda on väga mõnus kaasa võtta reisile, maale, kooli jne.

HP Elite X2 1012 G1, HP Elite X2 1012 G2 ja HP Elite X2 1013 G3  tahvelarvutid e-poes