HP EliteBook 820 G4Enam kui poolteist aastat tagasi kirjutasime lühiülevaate HP EliteBook 820 G1 esimese põlvkonna sülearvutist, mis paistis toona positiivselt silma oma rohkete ühendusvõimaluste ja turvalisusega.

Vahepeal on suur kogus vett merre voolanud ja meie tootevalikusse on lisandunud pooleteise aasta jooksul selle kompaktse ultrabooki järeltulijad. Tänases postituses vaatamegi lähemalt järgmisi põlvkondi, täpsemalt siis HP EliteBook 820 G2, HP EliteBook 820 G3 ja HP EliteBook 820 G4 mudeleid. Kui Sa juhul veel ei teadnud, siis infoks, et HP Elitebook mudeli taga olev G-täht koos numbriga näitab sülearvuti generatsiooni (generation ingl.k) ehk põlvkonda.

Kuna reeglina tootjad järgmise põlvkonna turuletoomisel ülisuuri muudatusi ei tee, siis jätkan sama lähenemist nagu seni ja võtan vaatluse alla ning võrdlusesse korraga mitme põlvkonna mudelid.

Tegemist on siis endiselt äriklassi kõrgemasse otsa (nö preemium-klassi) kuuluvate väikeste ultrabookidega, mis näevad väga stiilsed välja, on võimekad ja ühtlasi väga vastupidavad nagu läbiviidud militaartestid näitavad.

Disaini poole peal mainin kohe ära, et teise põlvkonna HP EliteBook 820 G2 on täiesti sarnane oma eelkäijaga. HP EliteBook 820 G3 ja HP EliteBook 820 G4 mudeli visuaalset poolt HP natuke kohendas, varasemalt musta värvi kaas sai hõbedast värvi katte ja sülearvutid ise on paar millimeetrit õhemad.

Aga käärime käised üles ja vaatame lähemalt, mida need erinevate generatsioonide ultrabookid meile pakuvad.

Ekraan

HP EliteBook 820 G2-G4 sülearvutitel on 12,5 tolline mattekraan ja kõikidel põlvkondadel on valikus kaks erineva resolutsiooniga ekraani. Olenevalt konfiguratsioonist on ekraani resolutsiooniks kas 1366×768 (HD) või 1920×1080 (FullHD). Teadagi, mida suurem resolutsioon on, seda rohkem infot mahub ekraanile ja seda teravam on pilt.

HD resolutsiooni puhul on kasutusel TN-paneel ja FullHD resolutsiooni puhul parema vaatenurgaga IPS-paneel. Arvestades üsna krõbedat hinnasilti uuena ostes, võiks kõik ekraanid olla IPS-paneeliga aga vähekasutatuna soodsa hinnaga soetades ei tee TN-paneeli olemasolu meelt mõruks.

HP EliteBook 820 G3 ja HP EliteBook 820 G4 mudelit liigub ka puutetundliku FullHD ekraaniga, kuigi postituse kirjutamise hetkel meil ühtegi sellist isendit valikus pole. Kui puutetundliku ekraaniga mudel pakub huvi,  siis tasub e-poel silm peal hoida kuna uut kaupa tuleb peale iganädalaselt.

IPS-paneelidega FullHD ekraanide puhul pole kritiseerimiseks mingit põhjust aga kõikide põlvkondade TN-paneeliga ekraanidel võiks kontrastsus küll tiba parem olla ja must värv mustem aga muus osas on pilt täitsa viisakas.

Graafika

Äriklassi ultrabookidele iseloomulikult on kasutusel emaplaadile integreeritud graafikakaart, mis võtab oma osa arvuti operatiivmälust. Eraldiseisvaid graafikakaarte HP nendele mudelitele ei paku.

Igal põlvkonnal on eelmisest natuke võimsam graafikakaart, kuid see ca 15 protsendiline võimsuse kasv pole märkimisväärne st need graafikakaardid on eelkõige mõeldud igapäevatööks, ei enamaks. Ja olgem ausad, äriklassi ultrabooki puhul polegi midagi enamat vaja. Mida voolusäästlikum graafikakaart ja teised komponendid on, seda pikemalt saab akutoitel vajalikke toimetusi teha.

HP EliteBook 840 G2 kasutab Inteli HD5500 graafikakaarti, HP EliteBook 840 G3 kasutab Inteli HD520 graafikakaardi ja HP EliteBook 840 G4 kasutab Inteli HD620 graafikakaarti.

Eks soovi korral saab ka mõned vanemad või vähem ressurssi nõudvad mängud ära mängida madalatel või keskmistel sätetel nagu näiteks Tomb Rider (2013), Dirt Rally (2013) või Battlefield 4 (2013) aga iseasi, kas seda reaalselt keegi 12 tollise ekraani peal teha sooviks.

Protsessor

Nagu ikka äriklassi ultrabookide puhul, on siingi kasutusel „U“ (ultra low voltage) protsessorid, mis paistavad silma eelkõige madala voolutarbe poolest. Eks see madalam voolutarbimine tuleb loomulikult võimsuse arvelt aga kindlasti ei pea muretsema, et protsessorid nüüd lahjaks jäävad. Jah need pole nii võimsad kui tööjaamades kasutatavad protsessorid aga piisavalt võimsad, katmaks ära Sinu igapäevased vajadused.

Olenevalt konfiguratsioonist tulevad HP Elitebook 820 G2-G4 sülearvutid kas Intel Core i3, i5 või i7 protsessoriga. Core i5 ja i7 protsessoritel on tagataskus varuks turbo-boost tehnoloogia, mis tõstab vajadusel taktsageduse kõrgemaks, kuid see toimib vaikimisi ainult vooluvõrgus olles.

Nagu olen korduvalt ülevaadetes maininud, sobib tavakasutuseks ideaalselt i3 ja i5 protsessor ning suuremate nõudmiste puhul i7 protsessor. Aga ka siin kehtib sama reegel, et mida võimsam on protsessor, seda suurem on voolutarve, seega vali pigem i3 või i5 protsessor, kui i7 protsessori järele otsene vajadus puudub.

Kui vaadata lähemalt, mis põlvkondade Intel Core protsessorid kasutusel on, siis HP Elitebook 820 G2 puhul on selleks Inteli viienda põlvkonna protsessor koodnimega Broadwell, HP Elitebook 820 G3 puhul kuuenda põlvkonna protsessor koodnimega Skylake ja nagu arvata võib, siis HP Elitebook 820 G4 puhul on südameks seitsmenda põlvkonna protsessor koodnimega Kaby Lake.

Sarnaselt graafikakaartidele on ka protsessori iga järgnev põlvkond eelmisest ca 15 protsendi võrra võimekam aga kuna see vahe pole mäekõrgune, siis seda vahet tavakasutuse puhul väga tunda ei ole.

Mälu

HP Elitebook 820 G2-G4 sülearvutitel on kasutusel kaks mälupesa, mis on lihtsasti ligipääsetavad. Piisab põhjakaane eemaldamisest ning juba pääsebki mõlemale mälupesale ligi ja see teeb operatiivmälu upgrade’imise väga lihtsaks ja mugavaks.

HP Elitebook 820 G2 kasutab sarnaselt eelkäijale ühepoolseid DDR3 mälusid ja HP Elitebook 820 G3-G4 kasutavad ühepoolseid DDR4 mälusid. DDR4 mäludel on väike eelis DDR3 mälude ees, sest need on kiiremad, madalama voolutarbega ja ka väiksema latentsusega.

Maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on HP Elitebook 820 G2 ultrabookil 16 GB ning HP Elitebook 820 G3-G4 ultrabookidel 32GB.

Postituse kirjutamise hetkel müügil olevad HP Elitebook 820 G2-G4 sülearvutid on kõik 8GB operatiivmäluga, mis on igapäevaseks tööks enam kui küll. Olen ka ise viimased 5 aastat kasutanud 8GB mälumahuga sülearvutit ja mälumaht pole veel pudelikaelaks kordagi saanud. Sellest mälumahust piisab vabalt 90% kasutajatest. Kui Sa oled aga selle ülejäänud 10% sees, siis suurenda mälumahtu 16-32GB’ni või anna meile märku ja meie tehnik teeb seda Sinu eest.

SSD

Kõik HP Elitebook 820 G2-G4  ultrabookid on meil müügil kiirete ja töökindlate SSD ketastega, mis tänu liikumatutele osadele on hiirvaiksed.

Postituse kirjutamise hetkel on müügis olevate mudelite SSD kettad vahemikus 128GB kuni 256GB, millest taaskord enamikele arvutikasutajatele piisab. Kui aga soovid asemele suuremat SSD ketast, siis loomulikult saab ka seda.

Muide eelpoolmainitud põhjakaane eemaldamisel leiab ka M.2 pesa, kuhu saab soovi korral lisada M.2 SSD.

Liidesed ja lisad

Nagu me esimese põlvkonna ülevaates poolteist aastast tagasi mainisime, on HP EliteBook 820 üks parima varustusega ultrabooke turul ja siin pole midagi muutunud. Tuleb tunnistada, et HP on ka paigutamisel teinud head tööd ja kõik liidesed on kenasti käepärastes kohtades.

HP EliteBook 820 G2 sarnaneb oma eelkäijaga üks ühele. Selle vasakul küljel on Kensington luku pesa, VGA, USB 3.0 port ja ID-kaardilugeja. Paremalt küljel on kõrvaklappide/mikrofoni pesa, DisplayPort, kaks USB 3.0 porti, Gigabit LAN, dokkimisliides ja vooluadapteri pesa. Esiküljelt leiab ainult SD-kaardilugeja.

HP EliteBook 820 G3 ja HP EliteBook 820 G4 mudelil on paremal küljel lisaks eeltoodule üks USB 3.1 Type-C port, olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa ja ka SD-kaardilugeja on siia üle kolinud.

Lisaks on olemas kõikidel nendel ultrabookidel nii 2,4 GHz kui ka 5 GHz sagedusalaga WIFI, Bluetooth, HD veebikaamera, klaviatuuri taustavalgustus ja sõrmejälje lugeja.

Olenevalt konfiguratsioonist võib HP EliteBook 820 G2-G4 sees olla ka 3G või 4G modem, mis võimaldab mobiilset internetti kasutada ka WIFI võrkudest eemal olles.

Nagu näed, on pisikese 12,5 tollise ekraaniga ultrabooki kohta liideste ja lisade hulk kiiduväärt. Ja suureks plussiks on ka dokkimisvõimalus, mis teeb töötegemise näiteks kontoris või kodus veelgi mugavamaks.

HP EliteBook 820 G2-G4 sülearvutid on varustatud pritsmekindlate klaviatuuridega, mis on taustavalgustusega nagu eespool juba mainisin. Taustavalgus on kaheastmeline ja see lülitub automaatselt välja kui Sa mõnda aega ei trüki.

Klahvide tagasiside on trükkimisel hea, siin etteheiteid pole. Vertikaalsed (üles-alla) nooleklahvid võiks küll suuremad ehk täismõõdus olla aga sellega harjub pikapeale ära.

Nende mudelite puuteplaadid jätavad kasutamisel sümpaatse mulje. Mulle meeldib, et HP pole füüsilistest nuppudest loobunud kuna neid on väga mugav kasutada. Mitmikpuute (multi-touch) mugavamaks kasutamiseks võiks puuteplaat ehk natuke suurem olla aga kuna sülearvuti ise on väike, siis pole suurema puuteplaadi jaoks just väga palju vaba ruumi.

Mõõtmed ja kaal

HP EliteBook 820 G2-G4 sülearvutite kaalud jäävad nõks alla 1,3 kilogrammi, mis on kaasaskandmiseks mõnusalt väike kaal.

Mõõtmetes on imepisikesed erinevused ja toon need siinkohal mudelite lõikes ka välja:

HP EliteBook 820 G2 – 310 x 215.3 x 21 mm
HP EliteBook 820 G3 – 338 x 237 x 18.9 mm
HP EliteBook 820 G4 – 310 x 218.9 x 18.9 mm

Kokkuvõtteks

HP EliteBook 820 G2-G4 on sarnaselt esimesele põlvkonnale väga stiilsed ja kompaktsed ultrabookid, mis sobivad suurepäraselt palju ringi liikuvale või aktiivse eluviisiga arvutikasutajale. Tegemist on igas mõttes preemium-klassi seadmega ja sellele viitab üheselt ka hinnasilt poest uuena ostes. Kas see hind uuena seda väärt on, jääb igaühe enda otsustada aga vähekasutatuna ja selliste hindade juures nagu meil, on kahtlemata väärt ost.

Nagu ülevaatest näha, pole põlvkondade vahel väga suuri erinevusi. Aga milleks lõhkudagi juba ideaalilähedast kooslust? HP teab väga hästi, et tegemist on vinge äriklassi tootega, mis katab vabalt enamike äri- ja kodukasutajate vajadused. Ajaga sammu pidamiseks on HP igas põlvkonnas võtnud lihtsalt kasutusele ajakohase protsessori ja graafikakaardi ning sellega on asi sisuliselt piirdunud.

Kuna erinevused põlvkondade vahel on minimaalsed, siis soovitan vaadata lihtsalt arvuti juures olevat konfiguratsiooni, hinda ja seisukorda ning valida endale selle põhjal sobivaim ükskõik millisest neljast põlvkonnast (ka esimene põlvkond on meil veel müügil).

Kui juhul tunned, et HP EliteBook 820 G2-G4 sülearvutid pole Sinu jaoks õige valik, siis soovitan vaadata üle ka konkurendid, mis samuti meie tootevalikus esindatud on. Põhilisteks konkurentideks võib pidada Lenovo ThinkPad X250, Lenovo ThinkPad X260, Dell Latitude E7250 ja Dell Latitude E7270 sülearvuteid.

Vaata ka HP EliteBook 820 G2, HP EliteBook 820 G3 ja HP EliteBook 820 G4 sülearvuteid e-poes