Kui eelmises postituses andsin Sulle ülevaate 13 tollise ekraaniga Dell XPS ultrabookist, siis täna jätkan samal lainel, võttes vaatluse alla järgmise 13 tollise ekraaniga sülearvuti, milleks on HP EliteBook 830 G5. Nagu mudelinimetus viitab, on tegemist juba viienda generatsiooni ehk põlvkonnaga ja nende aastate jooksul on järelikult HP inseneridel olnud piisavalt aega, et lihvida see sülearvuti täpselt selliseks teemantiks nagu arvutikasutajad soovinud on.
Arvutitega kursis olevad inimesed küsivad sellise sissejuhatuse peale kindlasti imestunult, et HP EliteBook 830 mudelit pole ju kunagi HP mudelivalikus olnudki, et kuidas saab sellest väljas olla juba viies põlvkond. Ja see on täiesti õigustatud küsimus kuna HP tegi sellise huvitava lükke, et muutis oma senise populaarse HP EliteBook 820 mudeli ümber HP EliteBook 830 mudeliks, ehk siis teisisõnu sama sülearvuti sai senise 12 tollise ekraani asemel endale 13 tollise ekraani ja seda peaaegu samade välismõõtmete juures. Täpne mudelirivi alates esimesest põlvkonnast on siis tegelikult järgmine: HP EliteBook 820 G1, HP EliteBook 820 G2, HP EliteBook 820 G3, HP EliteBook 820 G4 ja HP EliteBook 830 G5. Paljud nimetatud mudelid on meil jätkuvalt valikus väga hea hinnaga, seega oled oodatud nendega eeltoodud linkidel tutvuma.
Seega HP EliteBook 830 G5 on võrreldes eelmise põlvkonnaga läbinud totaalse muutumise. Kusjuures see pole mitte ainult suurema ekraaniga vaid on teinud ka hüppe nii visuaalse kui tehnilise poole pealt. Kas see hüpe on olnud õiges või vales suunas, seda saad teada mõningate minutite jooksul, mis kulub selle ülevaate lugemiseks 😉
See mudel on muide esimene 13 tollise ekraaniga sülearvuti HP EliteBook 8xx mudeliseerias.
Korpus
Trendidega arvutiturul tuleb kaasa minna ja seda on tegemas ka HP oma EliteBook 830 G5 ultrabookiga. Juba eemalt paistab silma, et ekraani vasakult ja paremalt ümbritsevad raamid on läinud väga kitsaks, mis üheltpoolt võimaldaski HP’l kasutusele võtta 13 tollise ekraani ja teiseltpool annab see ka disainile väga palju juurde. Sellele trendile pani aluse eelmises blogipostituses vaadeldud Dell XPS ja tore, et samasuguse lähenemise valisid ka teised tootjad, sealhulgas HP antud mudeliga.
Aga sellega uuendused ei piirdu. Kui varasemalt domineerisid ümaramad nurgad ja servad, siis nüüd on läinud need natuke kandilisemaks koos uue HP logoga. Värvuselt on sülearvuti hõbedane, mida ilmestavad mustad ekraani ümbritsevad ääred ja musta värvi klaviatuur.
Kui eelmistes põlvkondades kasutati korpuses kombinatsiooni magneesiumsulamist ja alumiiniumist, siis nüüd on see valmistatud peamiselt alumiiniumist. Alumiinium tagab väga jäiga konstruktsiooni, seega korpus on väga vastupidav kõikvõimalikele väänetele ja painetele. Mõned pinnad on aga endiselt vastupidavast plastikust nagu näiteks ekraani ümbritsevad raamid ja ekraani hinge kate.
Sülearvuti kaant/ekraani hoiab kindlalt paigal üks pikk hing, mida on võimalik samas mugavalt ühe käega avada. Maksimaalne avanemisnurk on 135 kraadi, mis pole küll palju aga samas igati piisav, et tagada mugav vaatenurk.
Kokkuvõttes väga elegantse disaini ja kõrge koostekvaliteediga ultrabook. Head vastupidavust ilmestab vastavus militaarstandardile MIL-SPEC-810G.
Ekraan
Nagu juba eespool öeldud sai, vahetas HP antud mudelil 12 tollise ekraani 13 tollise ekraani vastu. 13,3 tollise ekraani vastu, kui eriti täpne olla 😊
HP EliteBook 830 G5 võib olenevalt konfiguratsioonist olla varustatud nelja erineva ekraaniga. Huvitaval kombel on kõik neli valikus olevat ekraani FullHD (1920x 1080) resolutsiooni ja IPS-paneeliga. Aga ei saa öelda, et valikut poleks, valikut on enam kui küll ja tegelikult on FullHD resolutsioon 13,3 tollise ekraani jaoks ideaalne ja isegi kui valikus oleks väiksema või suurema resolutsiooniga ekraanid, siis mina valiksin pikemalt kõhklemata just FullHD resolutsiooniga ekraani.
Toon siinkohal välja ekraanid, mida olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist HP EliteBook 830 G5 mudelitelt leida võib:
1) Mattekraan, mille maksimaalne heledusnäitaja on 220 cd/m² ja mis katab ära tagasihoidlikud 67% sRGB värviruumist.
2) Mattekraan, mille maksimaalne heldusnäitaja on suisa 400 cd/m² ja mis katab sRGB värviruumi ära täielikult. See ekraan sobib tulenevalt heast heledusnäitajast ja matist pinnast ideaalselt ka välitingimustes töötamiseks.
3) Läikega puutetundlik ekraan, mis on kaetud nutiseadmetest tuntud Gorilla Glass kihiga, mis teeb sellest väga vastupidava ekraani. Selle maksimaalne heledusnäitaja on 220 cd/m² ja see katab ära 67% sRGB värviruumist.
4) Mattekraan, mille maksimaalne heldusnäitaja on 300 cd/m² ja mis toetab HP SureView tehnoloogiat. Antud ekraan katab sRGB värviruumi ära 100% ulatuses. Selle ekraani teeb eriliseks see, et sel on spetsiaalne võimalus piirata vaatenurkasid. Teadupärast on IPS ekraanide suureks eeliseks see, et neil on suurepärased vaatenurgad ja ükskõik mis nurga alt ekraani vaadata, on pilt terav ja värvid kvaliteetsed. Aga see suur pluss võib olla samaaegselt ka miinus, eriti palju ringi liikuvale arvutikasutajale kuna ühistranspordis (bussis, rongis, lennukis), kohvikus või kus iganes avalikus kohas, näeb Sinu kõrval istuv isik täpselt sama, mida näed Sina. SureView tehnoloogia võimaldab ühe nupuvajutusega (F2) muuta vaatenurga nii kitsaks, et Sina näed ekraani aga uudishimulik naaber enam mitte. Paraku langeb selle liigutusega natuke ka kogu ekraani kontrastsus aga vähemalt võimalus kui selline on olemas, kui uudishimulike pilke ümberringi liiga palju.
Kuna kõik müügil olevad HP EliteBook 830 G5 ultrabookid on FullHD ekraaniga, siis täpsema info saamiseks saada meile päring ja saame täpsemalt öelda, missugune ekraan Sulle huvipakkuval mudelil küljes on. Ülevaate kirjutamise hetkel ühtegi puutetundliku ekraaniga mudelit valikus pole aga kaup vahetub kiiresti ja võibolla sel hetkel juba on, kui Sina seda ülevaadet loed.
Protsessor
HP EliteBook 830 G5 on varustatud olenevalt väljalaske ajast kas Inteli seitsmenda või kaheksanda põlvkonna protsessoriga. Olenemata põlvkonnast on kasutusel voolusäästlik U-tähisega protsessor, mis on mõeldud eelkõige just selliste kergekaaluliste ja väiksemõõduliste ultrabookide tarbeks.
Olenevalt konfiguratsioonist on protsessoriks kas võimekas Core i5 või veelgi võimekam Core i7. Kõige nõrgemat Core i3 protsessorit HP antud mudelile üldse ei paku. Mõlemad protsessorid on võimelised tänu Turbo Boost tehnoloogiale oma taktsagedust lühiajaliselt tõstma, seega võid kindel olla, et sülearvuti saab hakkama ka suuremat ressurssi nõudvatel hetkedel.
Kui nüüd võrrelda seitsmenda ja kaheksanda põlvkonna U-tähisega protsessoreid omavahel, siis siin on selge eelis kaheksanda põlvkonna protsessoritel kuna neid on kasutusel juba neli tuuma senise kahe tuuma asemel.
Graafika
HP EliteBook 830 G5 on olenevalt sellest, kas kasutusel on seitsmenda põlvkonna protsessor või kaheksanda põlvkonna protsessor, varustatud vastavalt kas Intel HD620 või Intel UHD620 integreeritud graafikakaardiga. Oma võimekuse poolest need graafikakaardid üksteisest eriti ei erine kuigi UHD620 on vähemalt spetsifikatsioonide järgi Intel HD620 graafikakaardist võimekam. Aga tavapärase kasutamise juures seda eriti ei taju. Kuna need graafikakaardid võtavad ampsu operatiivmälust, siis on pigem eelis sel sülearvutil, millel on suurem operatiivmälu maht.
Integreeritud graafikakaardist piisab suurepäraselt nii tavapäraseks kontoritööks kui multimeedia tarbimiseks ehk siis täpselt nendeks tegevusteks, milleks vaatluse all olev ultrabook mõeldud on.
Mälu
Siin saab HP EliteBook 830 G5 kohe suure kiituse osaliseks. Kui vaadata, kuhu poole ultrabookide areng operatiivmälude osas suundub, siis miskit väga rõõmustavat kahjuks pole. Kui varasemalt oli väga tavapärane vähemalt kahe mälupesa olemasolu ultrabookidel, siis see on vaikselt asendumas ühe mälupesaga ja sealt edasi joodetud operatiivmäludeni välja. See tähendab seda, et arvutikasutaja ei saa enam operatiivmälu ise juurde lisada, kui selleks vajadus peaks tekkima. Ainukeseks võimaluseks on soetada uus sülearvuti, kus on rohkem operatiivmälu tehases lisatud. See on suund, mis mulle ja paljudele arvutikasutajatele kohe üldse ei meeldi aga samas võimaldab see teha veelgi õhemaid ja kergemaid ultrabooke ja neid me ometi tahame 😊
Tore, et HP EliteBook 830 G5 on selles osas erand, vähemalt hetkel veel. Sel on kaks mälupesa, mis toetavad kokku kuni 32GB (2 x 16GB) operatiivmälu. Operatiivmälu lisamine on lihtne ja sellest kirjutan pikemalt ülevaate lõpupoole.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügis olevad HP EliteBook 830 G5 ultrabookid varustatud kiirete ja madala latentsusega 8GB DDR4 operatiivmäludega. Üldjuhul sellest piisab keskmisele arvutikasutajale kenasti, võid julgelt korraga avada paarkümmend brauseri vahelehte, kontoriprogrammid ja taustaks panna jooksma FullHD video ning Sa ei märka arvuti töös mingit uimasust ega viivitust.
Kui aga tead juba ette, et 8GB pole Sinu jaoks piisav, siis palun anna enne ostu meile sellest teada ja meie tehnik lisab ultrabookile mälu juurde, vastavalt kas soovid saada 16GB või suisa 32GB mälu ning seda mõistagi taskukohase hinnaga.
SSD
HP EliteBook 830 G5 ultrabookid on müügil kiirete ja töökindlate M.2 SSD ketastega. Kui eelmise generatsiooni HP EliteBook 820 G4 sülearvutis oli võimalik kasutada veel 2,5 tollist SSD ketast, siis nüüd on võimalik kasutada ainult ruumisäästlikumat M.2 SSD ketast.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik mudelid varustatud 256GB SSD ketastega aga ketta maht oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist, seega ülevaate lugemise hetkel võib valik olla mõnevõrra teistsugune.
Kindel on see, et soovi korral vahetame Sulle huvipakkuva HP EliteBook 830 G5 ultrabooki SSD ketta uue ja suurema vastu välja, piisav vaid meile soovi avaldamisest 😉
Liidesed ja lisad
HP EliteBook 830 G5 ultrabook on rikkaliku varustusega ja kõik eluks vajalik on kenasti olemas. Võrreldes eelmise põlvkonna HP EliteBook 820 G4 mudeliga on loobutud vabakooli VGA pordist ja DisplayPort’ist. Kui VGA ära kaotamine tekitab pigem positiivseid emotsioone, siis DisplayPort’i eemaldamine tekitab küsitavaid tundeid. Samas on selle pordi eemaldamine täiesti loogiline samm kuna erinevalt eelmisest põlvkonnast on USB-C port nüüd Thunderpolt toega, mis annab väga suured lisavõimalused.
HP EliteBook 830 G5 ultrabooki vasakul küljel on ID-kaardilugeja, USB 3.0 port ja Kensington luku pesa. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, USB 3.0 port, HDMI, Gigabit LAN, dokkimisport, USB-C (Thunderpolt), vooluadapteri pesa ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa.
Lisaks eeltoodule on olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4 ja 5 GHz), Bluetooth, Windows Hello toega infrapunakaamera ning olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja ja 4G modem.
Ka klaviatuur ei ole suurte muutuste tuules puutumata jäänud. Pisemaid muudatusi on mitmeid, näiteks mõned funktsooniklahvid on saanud uued sildid aga kõige suuremad muudatused on tehtud kõige ülemisel klaviatuurireal, kus on nüüd spetsiaalsed klahvid tüüpiliste suhtlusega seotud tegevuste rakendamiseks nagu näiteks kõne vastamise või kõne lõpetamise klahv. Trükkimine klaviatuuril on sama mugav nagu eelkäijal (paras klahvikäik, hea tagasiside) ja kindlasti sobib see klaviatuur ka pikemate kirjatükkide koostamiseks nagu hetkel kirjutatav ülevaade. Klaviatuur on muuhulgas pritsmekindel ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist on klaviatuur taustavalgustusega või ilma.
Kui kirjutasin natuke enam kui aasta tagasi ülevaadet HP EliteBook 830 G5 eelkäijast HP EliteBook 820 G4 mudelist, siis jõudsin HP’d kiita selle eest, et nad pole erinevalt teistest ära kaotanud puuteplaadi füüsilisi nuppe kuna neid on ääretult mugav kasutada. Nüüd selle ultrabooki puhul on HP alumised eraldiseisvad nupud üle parda visanud ja asendanud need moodsamate integreeritud nuppudega nagu enamikud tootjad. Ma olen alati olnud pigem füüsiliste nuppude austaja aga hakkan tasapisi minagi integreeritud nuppudega ära harjuma. Tuleb tunnistada, et võrreldes algusaastatega, kui integreeritud puuteplaadi nupud esimestele mudelitele jõudsid, on edasiminek suur olnud ja nuppude toimimine/reaktsioon on samaväärne füüsilistele nuppudele. Enam pole seda muret, et süsteem mõnda klahvivajutust korrektselt ei registreeri nagu varem aeg-ajalt ette tuli.
Tänu integreeritud nuppude kasutuselevõtule tuli puuteplaadi pinda oluliselt juurde. Kui eelmises põlvkonnas oli puuteplaadi mõõtmeteks 8,1 x 4,7 cm, siis nüüd on selleks 10 x 5,5 cm. Lihtsalt ääremärkusena, et täpselt sama suur puuteplaat on konkurentidest Lenovo ThinkPad X280 sülearvutil. Puuteplaat on valmistatud keemiliselt põletatud klaasist ja see on uskumatult sile ja kvaliteetne. Ja kõik toimib suurepäraselt sh mitmikpuuted, seega HP on teinud ära hea töö.
Kui aga oled pigem selline vanakooli arvutikasutaja ja Sulle meeldib B-G-H klahvide vahel asuva Pointstick’i kasutamine navigeerimiseks, siis Sinu jaoks on puuteplaadi ülemises ääres alles füüsilised nupud 😉
Üldiselt sülearvutite kõlarid kriitikat ei kannata aga selle mudeli Bang & Olufseni stereokõlarid on isegi üllatavalt hea kvaliteediga. Erilist bassi küll nendest väikestest kõlaritest välja ei võlu, kuid kõrvad otseselt otsast ka ei kuku nagu paljude teiste sülearvutite puhul. Aga loomulikult ei tee paha välise kõlarikomplekti või korralike kõrvaklappide kasutamine muusika kuulamiseks või filmide nautimiseks.
HP EliteBook 830 G5 ultrabooki on mugav hooldada ja upgrade’ida. Selleks tuleb eemaldada kruvide ja klambritega kinnitatud põhjakate, mille tulemusel saab ligi akule, jahutussüsteemile, SSD kettale ja operatiivmäludele. Jah, operatiivmäludele mitmuses kuna erinevalt konkurentidest on sel ultrabookil kasutusel kaks mälupesa. Näiteks Lenovo ThinkPad X280 on varustatud ainult joodetud mäluga ja Latitude 7290/7390 varustatud ühe mälupesaga. Seega siin on HP EliteBook 830 G5 ultrabookil konkurentidest suurem eelis.
Kaal ja mõõtmed
Kuna HP EliteBook 830 G5 on läbinud eelkäijaga võrreldes suured muudatused, siis kajastub see teatud määral ka mõõtmetes. Selle mõõdud on 31 x 22,9 x 1,77 cm (laius x sügavus x kõrgus). Eelmisel põlvkonnal olid mõõdud vastavalt 31 x 21,9 x 1,89 cm. Nagu numbritest näha, on HP EliteBook 830 G5 laius jäänud täpselt samaks, sügavus on natuke kasvanud (see seletab ka laiemaid raame ekraani üla- ja alaosas) ja kõrgus kahanenud. Arvestades, et 12 tollise ekraani asemel on nüüd 13 tolline ekraan, siis pole ju paha 😊
Kaal oleneb eelkõige sellest, kas tegemist on tavalise või puutetundliku ekraaniga. Esimesel juhul on kaalu 1,33 kilogrammi ja teisel juhul 1,52 kilogrammi. Kaal on jäänud võrreldes eelmise põlvkonnaga samaks.
Kokkuvõtteks
Üle pika aja üks sülearvuti, mis on läbinud väga palju muudatusi ja seda nii visuaalse kui sisulise poole pealt.
HP EliteBook 830 G5 ultrabooki kasutades tabasin ennast mõttelt, et milleks üldse 12 tollise ekraaniga sülearvutid, kui praktiliselt samade mõõtmete ja kaalude juures saab nautida suuremat 13 tollist ekraani? Ehk ongi tulevik nende 13 tolliste ultrabookide päralt ja 12 tollised hakkavad tasapisi hääbuma? Aga küll aeg näitab, kuhu suunas asi liigub. Hetkel on äriklassi sülearvutite hulgas valikut nii 12, 13, 14, kui 15 tollise ekraani austajatele. Ma isegi juba pikki aastaid igapäevaselt 12 tollise sülearvuti kasutaja aga nüüd, kus ekraani ääred lähevad mõnusalt kitsaks, siis järgmist sülearvutit soetades väike mõttekoht endalgi.
Mina olen HP EliteBook 830 G5 ultrabookist igal juhul positiivselt üllatunud ja selliseid määrava tähtsusega asju, mis mind selle sülearvuti juures häiriksid, justkui polegi. HP on teinud siin paljud asjad õigesti ja võtnud arvesse paljude arvutikasutajate soovid/vajadused. Jäik ja ülimalt vastupidav õhuke korpus on kindlasti üks suurtest plussidest, samuti korralik varustatus liideste ja lisade näol, kvaliteetse pildiga ekraanid, suurepärane upgrade’imise võimalus jne jne. Samas tahaks ju millegi kallal norida ka ja kui hästi otsida, siis mõne norimise koha ikka leiab 😊 Näiteks puudu on SD-kaardilugeja, millest võivad puudust tunda fotograafid, kes on harjunud fotoka SD-kaardi otse sülearvutisse pistma.
HP EliteBook 830 G5 on ühtlasi mõnusalt vaikne ultrabook, mis sobib hästi koosolekule ja õpeklassi kuna ei häiri teisi kohalviibijaid. See on kusjuures vaiksem kõigist konkurentidest, kes nimeliselt postituses juba mitu korda läbi on käinud. Vaikuse tagab hästi läbimõeldud jahutus, mis ei lase sülearvutil üldse ülemäära kuumaks minnagi.
Suurimateks konkurentideks on siis Lenovo Thinkpad X280, mis on 12,5 tollise ekraaniga ning Dell Latitude 7290 ja Dell Latitude 7390, mis on siis vastavalt 12,5 tollise ja 13,3 tollise ekraaniga. Kui HP EliteBook 830 G5 pole mingil põhjusel Sinu maitse, siis soovitan just neid ultrabooke alternatiivina kaaluda. Postituse kirjutamise hetkel on küll kõik Dell Latitude 7290 ja Dell Latitude 7390 meil ära müüdud aga neid tuleb kindlasti uue kaubaga peale.