Viimase poole aasta jooksul olen valdavat kirjutanud kergetest ja õhukestest sülearvutitest, kuid täna kirjutaks üle pika aja taas võimsatest mobiilsetest tööjaamadest. Olgugi, et valdav enamus arvutikasutajaid saavad tavapäraste sülearvutite ja ultrabookidega oma igapäevatoimetused tehtud, on siiski ka omajagu neid arvutikasutajaid, kes vajavad oma tööks midagi enamat. Kui Sina oled üks nendest, siis järgnev ülevaade just Sulle mõeldud ongi 😉
Mobiilsed tööjaamad on mõeldud arhitektidele, disaineritele, videotöötlejatele, modelleerijatele jne, kes oma tööks kasutavad spetsiifilisi ressursinõudlikke rakendusi. Kui tavapärastel sülearvutitel tõmbavad need rakendused koheselt hinge täiesti kinni, siis mobiilseid tööjaamasid ei pane need köhatamagi.
Täna võtame vaatluse alla HP Zbook mudeliseeriast HP Zbook 15 G4 ja HP Zbook 15u G4 tööjaamad, mis on siis juba neljas põlvkond antud tööjaamades ja mis uhkeldavad nüüd veelgi suurema jõudlusega kui eelmised põlvkonnad. Teise ja kolmanda põlvkonna mobiilsetest tööjaamadest olen varasemalt ülevaate juba teinud ning seda saad huvi korral lugeda HP Zbook 15 G2-G3 ja Zbook 15u G2-G3 – mobiilsed tööjaamad proffidele postitusest.
Aga kui nüüd tagasi tulla tänaste kangelaste juurde, siis olgugi et koondasin ülevaatesse nii HP Zbook 15 G4 ja HP Zbook 15u G4 mudelid, on tegemist tegelikult üsna erinevate mobiilsete tööjaamadega. HP on püüdnud selles segmendis pakkuda arvutikasutajatele just tema vajadustele mõeldud tööjaamasid, mistõttu on üks mudel ülivõrdes tehniliste näitajatega ja teine mõnevõrra nõrgemate tehniliste näitajatega aga seevastu mobiilsem, jäädes kuhugi tööjaama ja ultrabooki vahele.
Aga käärime siis käised ülesse ja vaatame, mida need HP neljanda generatsiooni mobiilsed tööjaamad meile pakuvad.
Korpus
HP Zbook 15 G4 ja HP Zbook 15u G4 on alumiinium- ja magneesiumsulamist korpusega, mis on ääretult vastupidav ja elegantne. Tuleb tunnistada, et kui oled igapäevaselt harjunud väikese sülearvutiga või ultrabookiga tööd tegema, siis ehmatab ikka ära küll, eriti kui HP Zbook 15 G4 kätte võtta kuna paksust on sellel suletud olekus kahe ultrabooki jagu ja kaalu samuti 😊 Aga siin tulebki arvesse võtta seda, et tegemist pole ultrabookidega vaid tõsiste lauaarvuti asendajatega.
Korpuse vastupidavus ja hea koostekvaliteet laieneb ka ekraanile, kuigi võiks ju eeldada, et tulenevalt suurest pinnast allub sülearvuti kaas hästi väänetele ja survele aga võta näpust. Kaant väänates või selle survet avaldades ei õnnestu ekraanipildis mingeid moonutusi esile tuua.
Suurepärast vastupidavust ja kõrget koostekvaliteeti ilmestab ühtlasi hästi vastavus militaarstandardile MIL-STD810G. Need tööjaamad on läbinud vastupidavustestid ekstreemsete temperatuuride, niiskuse, vibratsiooni ja löökide osas.
Ekraan
HP Zbook 15 G4 ja HP Zbook 15u G4 on varustatud 15,6 tollise ekraaniga, millele viitab ka mudelinimes olev number 15. Olenevalt konfiguratsioonist võib tööjaam olla varustatud ühega järgnevatest mattekraanidest:
1) FullHD (1920×1080) SVA ekraan, mis on TN-paneeliga, mille pildikvaliteet on küll hea aga mille vaatenurgad on pigem tagasihoidlikud. Antud resolutsiooniga ekraan on saadaval ka puutetundliku versioonina HP Zbook 15u G4 mudelil.
2) FullHD (1920×1080) ekraan, mis on IPS-paneeliga ja pakub väga head pildikvaliteeti ja väga head vaatenurka. Ekraan on umbes 10% heledam kui tema eelkäija, jäädes 320 cd/m² kanti. Värviruumi katvus on samas natukene kehvem kui kolmanda põlvkonna mudelil, jäädes 95% asemel 85% juurde sRGB värviruumist rääkides. Antud resolutsiooniga ekraan on saadaval ka puutetundliku versioonina HP Zbook 15 G4 mudelil.
3) UHD (3840×2160) DreamColor ekraan, mis on IPS-paneeliga ja lisaks kõrgele resolutsioonile pakub täiuslikke värve ja suurt värvigammat. Suisa nii täiuslikke, et sRGB ja AdobeRGB värviruum on täies ulatuses kaetud. Heledusnäitaja on 300 cd/m², mis on samuti eeskujulik näitaja ja võimaldab tööd teha valgusküllases keskkonnas.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik valikus olevad mudelid varustatud FullHD ekraanidega, mis on 15,6 tollise ekraani puhul ideaalne resolutsioon.
Protsessor
Nagu eeldada võib, on mobiilsete tööjaamade puhul tähtsal kohal võimsad protsessorid ja siin kindlasti pettuma ei pea. Eriti käib see HP Zbook 15 G4 kohta kuna see on varustatud ainult kõige võimsamate Inteli seitsmenda põlvkonna Core i5 (7300HQ, 7440HQ), Core i7 (7700HQ, 7820HQ) või Intel Xeon E3 (1505M, 1535M) protsessoritega. Ehk siis valikus on suisa kuus erinevat protsessorit, mille järjestasin sulgudes võimsuse järgi kasvavalt. Kõigi nende protsessorite ühiseks nimetajaks on neli tuuma, mis eriti tööjaamade puhul on oluline kuna tänu suuremale tuumade arvule suudab tööjaam rohkem protsesse üheaegselt töös hoida.
Ülevaate kirjutamise hetkel on meil riiulitel midagi nii Intel Core i5, Core i7 kui ka Xeon E3 austajatele 😊
HP Zbook 15u G4 mobiilsed tööjaamad on seevastu tagasihoidlikemate protsessoritega kuna nende tööjaamade puhul on tähtsal kohal mobiilsus. Selle mudeli puhul on valikus Intel Core i5 (7200U, 7300U) või Core i7 (7500U, 7600U) protsessorid aga nende näol on siis tegemist kahetuumaliste voolusäästlike U-tähisega (ULV ehk ultra low voltage) protsessoritega. Põhimõtteliselt siis samad protsessorid, mida oleme harjunud nägema tavapärastes äriklassi sülearvutites ja ultrabookides. Eks need protsessorid panevad tõsisemad tööjaamade kasutajad kulmu kortsutama aga kindlasti on sihtgrupp ka nendele kenasti olemas kuna koos piisava hulga operatiivmäluga ja eraldiseisva graafikakaardiga on need võimelised jooksutama rakendusi, mida tavapärased sülearvutid ja ultrabookid ei suuda.
Kumb tööjaam selle valguses Sinu jaoks õige on, oleneb juba konkreetsetest rakendustest, mida kasutad ja mis nõuded nendel rakendustel riistvarale on. Selle põhjal on juba lihtne otsustada, kas Sulle piisab natuke tagasihoidlikumast HP Zbook 15u G4 tööjaamast või vajad hoopis võimsamat HP Zbook 15 G4 tööjaama.
Võrreldes eelmise põlvkonna HP Zbook 15 G3 ja HP Zbook 15u G3 mudelitega võib erinevate testide põhjal täheldada järeltulijatel umbes kümneprotsendilist jõudluse kasvu. Ja loomulikult ei puudu ühelgi protsessoril Turbo Boost tehnoloogia, mis ressursimahukate tegevuste puhul on võimeline protsessori taktsagedust veelgi kõrgemaks muutma.
Graafika
Lisaks eespool juttu olnud protsessoritest kütavad mobiilsete tööjaamade puhul alati kirgi ka graafikakaardid. Just eraldiseisvad graafikakaardid on need, mis teevad sülearvutist ühe õige mobiilse tööjaama. Sarnaselt eelmisele põlvkonnale on siingi valik suurepärane, võiks isegi öelda, et nii laia valikut ei paku ükski teine mobiilsete tööjaamade tootja.
Olenevalt konfiguratsioonist võib HP Zbook 15 G4 sees olla Nvidia Quadro M620 (2GB GDDR5), M1200 (4GB GDDR5), M2200 (4GB GDDR5) või AMD Radeon Pro WX 4150 (4GB GDDR5) graafikakaart ja HP Zbook 15u G4 sees on ainukese valikuna AMD FirePro W4190M (2GB).
Lisaks eraldiseisvale graafikakaardile on kõik need mobiilsed tööjaamad varustatud ka integreeritud graafikakaardiga, milleks HP Zbook 15 G4 puhul on Intel HD P630 ja HP Zbook 15u G4 puhul Intel HD620. Kui parasjagu suurt graafilist jõudlust vaja pole, siis võtab ohjad enda kätte integreeritud graafikakaart.
Ülevaate kirjutamise hetkel on meil müügil olevad HP Zbook 15 G4 mudelid varustatud näiteks NVIDIA Quadro M2200, Nvidia Quadro M620 või NVIDIA Quadro M1200 graafikakaardiga ning HP Zbook 15 G4 mudelid AMD FirePro W4190M graafikakaardiga.
Kui nüüd võrrelda näiteks enimesinevat NVIDIA Quadro M2200 graafikakaarti eelmise generatsiooni NVIDIA Quadro M2000 graafikakaardiga, siis tänu mälu kõrgemale taktsagedusele on uus graafikakaart ca 30% võimekam varasemast ja see on juba tuntav progress.
Kõik eelpoolnimetatud graafikakaardi on disainitud töötegemiseks, millele viitab NVIDIA Quadro-seeria aga need graafikakaardid sobivad suurepäraselt ka mängimiseks. Olgugi, et mängimiseks on NVIDIA’l olemas eraldi GeForce-seeria, ei jää professionaalseks kasutamiseks mõeldud graafikaardid neist alla. Seega, kui Sul raske tööpäeva lõpus tekib soov natuke auru välja lasta ja pelada mõnda oma lemmikmängu, siis nende mobiilsete tööjaamadega on see võimalus kenasti olemas.
Mälu
Kolmandaks väga oluliseks komponendiks protsessorite ja graafikakaartide kõrval on tööjaamade puhul muidugi operatiivmälu. Operatiivmälu pealt ei saa ega tohiks kunagi kokku hoida kuna tööjaama sihtotstarbelisel kasutamisel on keskmisest suurem operatiivmälu maht vajalik.
Just seetõttu on kõik meil hetkel müügil olevad HP Zbook 15 G4 ja HP Zbook 15u G4 mobiilsed tööjaamad varustatud operatiivmäludega vahemikuks 16-32GB. Kõlab hästi eks?
Väga hästi kõlab ka see, kui palju operatiivmälu lubab HP neil mobiilsetel tööjaamadel maksimaalselt kasutada. HP Zbook 15 G4 tööjaamas on kokku neli mälupesa ja maksimaalse mälumahuna saab kasutusele võtta suisa 64GB operatiivmälu, mis on muljetavaldav kogus. HP Zbook 15u G4 tööjaamas on võimalused natuke tagasihoidlikumad, täpsemalt on kasutusel kaks mälupesa ja maksimaalseks mälumahuks 32GB.
Siinkohal oleks paslik ära mainida, et kui HP Zbook 15 G4 on varustatud Intel Xeon E3 protsessoriga, siis sellisel juhul on toetatud ühtlasi ECC operatiivmälud. ECC mäludel on kõrge vigade vältimise määr ja sobivad sellest tulenevalt kasutamiseks näiteks teaduse, inseneri ja finantsanalüüsi valdkondades.
SSD
Kõik vaatluse all olevad mobiilsed tööjaamad on varustatud kiirete ja töökindlate SSD ketastega. Kuna tihtilugu majandavad mobiilsete tööjaamade kasuajad suuremate failidega, siis on kõikide valikutes olevate tööjaamade SSD kettad vahemikus 256-512GB.
Loomulikult ei saa eeldada, et antud mahust igaühele piisab, mistõttu pakume Sulle hea meelega olemasoleva SSD ketta asemel suurema mahuga uut SSD ketast, kui sul vajadus peaks olema. Lihtsalt anna meile oma soovist enne ostu teada ja meie kuldsete kätega tehnik teeb kõik vajalikud toimingud 😊
Liidesed ja lisad
Mõlemad mobiilsed tööjaamad on rikkaliku varustusega ja kõik eluks vajalik on kenasti olemas. Ja kuna kõik vajalik on juba olemas, siis pole HP vaevunud põlvkonna vahetusel midagi muutma ning mõlemad sülearvutid on samade liideste ja lisadega nagu eelkäijad.
HP Zbook 15 G4 vasakul küljel on Kensington luku pesa, Gigabit LAN, VGA, USB 3.0 (alati voolu all) ja SD-kaardilugeja. Ja paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kaks USB 3.0 porti, kaks USB-C (Thunderbolt 3) porti, HDMI, vooluadapteri pesa ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja.
HP Zbook 15u G4 vasakul küljel on VGA, USB 3.0 port (alati voolu all), Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad USB-C (Thunderbolt 3) port, DisplayPort, SD-kaardilugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, USB 3.0 port, Gigabit LAN, dokkimisport, vooluadapteri pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa.
WIFI on nendel mobiilsetel tööjaamadel mõistagi kahesageduslik (2,4 GHz ja 5 GHz), puudu ei ole ka Bluetooth, kuid HD veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja 4G modemi olemasolu sõltub juba konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist.
Täissuuruses klaviatuur on mõlemal mudelil pritsmekindel ja kaheastmelise valgustusega. Klaviatuuri võib täitsa kiita ja olgugi, et klahvikäik on pigem lühike, on trükkimine igati mõnus ja seda isegi pikemate tekstide puhul. Klahvid on paraja suurusega, ainult vertikaalsed noolteklahvid võiksid olla suuremad ja suuremate vahedega aga see oli ka eelmisel põlvkonnal samamoodi ja vajab lihtsalt harjumist kui tulla sarnaselt minule igapäevase Lenovo kasutamise pealt üle HP kasutamise peale. Nagu 15,6 tollise ekraaniga sülearvutile kohane, on paremas ääres olemas numbrite klahvistik, mis teeb numbritega töötamise väga mugavaks. See on asi, mida mina aegajalt taga igatsen, kui oma väikese Lenovo X-seeriaga aegajalt suuremas mahus numbreid vaja tabelisse sisestada on.
Puuteplaat on piisava suurusega ja kasutamisel täpne. Selle alumises ja ülemises ääres on füüsilised nupud, mis minule isiklikult väga meeldivad. Ülemised nupud on mõeldud klaviatuuri keskel oleva TrackPoint kasutamiseks, mis asub siis G-H-B nuppude vahel. Puuteplaadi juures meeldib mulle veel spetsiaalne kerimisala ning see, et puuteplaati saab mugavalt vasakust nurgast topeltpuutega sisse ja välja lülitada. Ääretult mugav, kui on soov välist hiirt kasutada ja puuteplaadi selleks ajaks igaks juhuks välja lülitada.
Paar rida pühendaks antud mudelite puhul ka turvalisusele kuna lisaks füüsilisele Kensington luku pesale, sõrmejäljelugejale ja ID-kaardilugejale on neil tööjaamadel olemas funktsionaalsus nimega HP Sure Start, mis on nö iseparanev arvuti BIOS. Emaplaadil on eraldi kiip, mis pole seotud muude vooluahelatega ja see tuvastab, kas pahavara on installeeritud BIOS tasemel ja värskendab vajadusel algset BIOS’i. HP Sure Start oli kusjuures olemas juba eelmise põlvkonna tööjaamades aga selle erinevusega, et kui enne kontrolliti BIOS’i ainult arvuti käivitamisel ja sulgemisel, siis nüüd töötab see kogu aeg.
Kaal ja mõõtmed
HP Zbook 15 G4 kaalub 2,6 kilogrammi ja mõõtmed on 386 x 264 x 26 mm ning HP Zbook 15u G4 kaalub 1,9 kilogrammi ja mõõtmed on 383,3 x 257,7 x 19,9 mm.
Kaalud ja mõõtmed on seega neljanda põlvkonna mobiilsetel tööjaamadel täpselt samad, mis kolmanda põlvkonna tööjaamadel. Eks loomulikult oleks hinges oodanud uuelt põlvkonnalt kergemat kaalu või progressi mõõtmetes aga tuleb endale aru saada, et võimsad komponendid vajavadki rohkem ruumi, et oleks tagatud jahutus jne. Mobiilsete tööjaamade kohta on need näitajad ju tegelikult täitsa head.
Kui võrrelda näiteks HP Zbook 15 G4 tööjaama Lenovo ThinkPad P50 tööjaamaga, siis HP on kergem ja ka õhem 😊
Kokkuvõteks
Kui kasutad sülearvutit ainult kontoritööks, kirjade lugemiseks ja veebilehtede brausimiseks nagu suurem osa arvutikasutajaid, siis vaatluse all olevad tööjaamad on ilmselgelt nende ülesannete tarbeks liialt võimsad ja palju ressurssi jääks lihtsalt kasutamata. Nende vajaduste osas soovitaks pigem vaadata tavapäraste sülearvutite ja ultrabookide poole.
Kui aga kuulud nende arvutikasutajate hulka, kelle jaoks sõna „tööjaam“ pole võõras ja kes puutub igapäevaselt kokku ressursinõudlike rakendustega, siis just Sinu jaoks on HP ZBook 15 G4 ja HP ZBook 15u G4 mõeldud. Kui HP ZBook 15 G4 kohta võib öelda tööjaam suure algustähega, siis HP ZBook 15u G4 kompab pigem tööjaamade ja ultrabookide vahelisi piire.
Muide HP ZBook 15 mudeliseeriast on saanud number 1 mobiilne tööjaam maailmas tarnitud ühikute arvu poolest ja seda kasutab isegi NASA rahvusvahelises kosmosejaamas, seega ilmselgelt on tegemist kõrgelt hinnatud tööjaamadega, mille ostuga ei saa alt minna.
Neljanda põlvkonna HP ZBook 15 G4 ja HP ZBook 15u G4 teevad jõudluse osas silmad ette eelmise põlvkonna mudelitele ja ületavad selles osas kõik ootused. Tuleb tunnistada, et midagi innovatiivset pole põlvkonna vahetusel paraku juurde lisandunud aga kui kõik vajalik on juba olemas, siis taandubki asi võimsusele/jõudlusele ja sellest juba nende tööjaamade puhul puudu ei tule.
Need mobiilsed tööjaamad pole mitte ainult võimsad, need on ka ääretult vastupidavad. Võid kindel olla, et vähekasutatud HP ZBook 15 G4 või HP ZBook 15u G4 teenib Sind pikka aega väsimuse märke näitamata.
Ühtlasi on meil veel valikus olemas veel mõned HP Zbook 15 G2, HP Zbook 15 G3 ja HP Zbook 15u G3 tööjaamad, mis oma hea hinnaga võivad Sulle samuti huvi pakkuda.
Järgmise korrani!