HP ZBook 17 G3Kui me räägime suure ekraaniga sülearvutitest, siis oleme reeglina harjunud nende all mõtlema 15,6 tollise ekraaniga sülearvuteid aga tegelikult on äriklassi sülearvutite hulgas esindatud ka väga suure ekraaniga seadmeid ja üks selline mul täna laua peal ongi.

Selleks on HP ZBook 17 G3, mis oma 17,3 tollise ekraaniga on Zbook mudeliseeria suurim mudel HP ZBook 14 ja HP ZBook 15 kõrval.

HP ZBook mudeliseeria on mõeldud kõigile neile, kes vajavad midagi enamat kui valdav osa äriklassi sülearvuteid ja ultrabooke pakkuda suudavad. Kui Sa oled disainer, videotöötleja, arhitekt, modelleerija või mõne muu sarnase valdkonna professionaal, kes vajab oma tööks võimast, töökindlat ja sülearvuti mõistes väga suure ekraaniga tööjaama, siis just Sinu jaoks täna vaatluse all olev mudel mõeldud ongi. Tulenevalt antud tööjaama suurusest ja kaalust on see valdavalt mõeldud siiski laua taga töötamiseks ja mobiilsus on pigem teisejärguline, mis tähendab seda, et vajadusel saab sellega ühest kohast teise liikuda küll aga igapäevaseks kaasaskandmiseks sobib pigem kulturistile kui kontoritöötajale.

Kas HP suudab selle tööjaamaga nõudlikke professionaale või kodukontoris töötavaid vabakutselisi veenda, seda näed juba kümnekonna minuti jooksul, mis Sul kulub käesoleva ülevaate lugemiseks 😉

Korpus

Tegemist pole just kõige õhema sülearvutiga ja ega see ei pretendeerigi “ultrabooki” tiitlile – selle tööjaama puhul on HP keskendunud ilmselgelt jõudlusele. Visuaalselt on HP ZBook 17 G3 tööjaam lihtsalt suurem versioon HP ZBook 15 G3 mudelist, millest alles hiljuti ülevaate tegin.

Kuna tööjaama alumised servad on ümarad, siis jääb seadmest oluliselt õhem mulje, kui see tegelikult on. Sarnaselt väiksemale HP Zbook 15 G3 mudelile kasutab HP erineva halli varjundiga materjalide kombinatsiooni, mis jätab tööjaamast väga atraktiivse ja stiilse mulje.

Materjalina on kasutatud magneesium-alumiiniumsulamit, mis tagab stabiilsuse ja vastupidavuse. Seda tööjaama on testitud vastavalt militaarstandardile MIL-STD-810 (niiskus, temperatuurid, tolm) ja vastav sertifikaat on antud mudelil tagataskus olemas.

Olgugi, et kasutusel on väga suur ekraan, ei õnnestu selle väänamisel või sellele surve avaldamisel pildis moonutusi esile tuua, mis on ääretult positiivne ja näitab ilmekalt head koostekvaliteeti isegi sülearvuti kõige nõrgemas kohas.

Ekraan

Nagu mudelinimest silma paistab, on ZBook 17 G3 ekraan 17 tolline või kui eriti täpne olla, siis 17,3 tolline.

HP pakub ZBook 17 G3 tööjaamale nelja erinevat ekraani. HD+ (1600×900) resolutsiooniga TN-paneeliga mattekraan on neist kõige tagasihoidlikum. Isiklik arvamus on, et 17 tollise ekraani puhul võiks see ekraan pigem olemata olla kuna see resolutsioon on liiga väike nii suure ekraani jaoks. Aga siit edasi läheb aina ülesmäge, valikus on FullHD (1920×1080) resolutsiooniga IPS-paneeliga mattekraan, FullHD (1920×1080) resolutsiooniga IPS-paneeliga puutetundlik läikega ekraan ja UHD (3840×2160) resolutsiooniga IPS-paneeliga DreamColor ekraan, mis palub täiuslikke värve.

Kuna mainitud ekraanidest esimest ja viimast liigub haruharva ja tõenäoliselt meie tootevalikusse ei satu, siis pikemalt ma neil ei peatu ja räägin pigem FullHD ekraanidest.

HP ZBook 17 G3 FullHD ekraani kvaliteedi üle erilist põhjust nuriseda pole, kontrastsus on super (1200:1) ja ekraan katab peaaegu kogu sRGB värviruumi (täpsemalt 96% ulatuses) ning AdobeRGB värviruumist 62%.

Kui üldse millegi üle norida, siis ekraani heledus võiks tiba parem olla. Ametlike andmete põhjal on heleduse näitajaks 300 cd/m² aga reaalselt jääb see pigem 250 cd/m² kanti, mida on välitingimustes töötamiseks vähevõitu aga kontoris laua taga töötamiseks piisavalt. Kuna see tööjaam on tõenäoliselt suurema osa ajast laua peal, siis sellega välitingimustesse eriti tihti ei satugi.

Protsessor

HP ZBook 17 G3 protsessorid on parimatest parimad. Kasutusel on ainult neljatuumalised Intel Core i5, Intel Core i7 või Intel Xeon E3 protsessorid. See viimane on ühtlasi kiireim Inteli kuuenda põlvkonna mobiilne protsessor. Neljatuumalistel protsessoritel on suur eelis kahetuumaliste ees, need suudavad samaaegselt rohkem protsesse töös hoida ja tööjaamade puhul on see eriti oluline.

Kõik nimetatud protsessorid on varustatud muuhulgas turbo-boost tehnoloogiaga, mis ressursimahukate toimingute korral on võimeline taktsageduse kõrgemaks muutma. HP ZBook 17 G3 soetades võid kindel olla, et Sa ei saa maanteel rahulikult kulgevat maantemuhku vaid kiirteel tagatulesid näitava sportauto. HP ZBook 17 G3 tööjaamas on protsessorid, mis katavad ka nõudliku arvutikasutaja vajadused mängleva kergusega ja viivitusteta.

Graafika

HP ZBook 17 G3 seest leiab korraga kaks graafikakaarti, millest üks on integreeritud ja teine eraldiseisev. Kui suurt graafilist nõudlust pole vaja (nt lihtsad rakendused või energiasäästurežiim), siis toimetab rahulikult integreeritud graafikakaart, milleks on Intel HD530. Kui tekib vajadus graafilise jõudluse järele, siis paneb jala ukse vahele olenevalt konkreetse tööjaama konfiguratsioonist kas Nvidia Quadro M1000M, M2000M või M3000M graafikakaart. Nagu näed, on graafikakaartide valik antud mudelil väga kirju ja selle üle on ainult hea meel.

Üks olulisemaid parameetreid eraldiseisva graafikakaardi puhul on selle operatiivmälu, kuhu salvestub kogu vajalik info videokaardi töö jaoks. Selles mälus püsivad vajalikud parameetrid ja tekstuurid, mis lihtsalt öeldes määravad ära selle, kui ilus ja sujuv on ekraanil olev pilt. Üldiselt mida suurem on graafikakaardi mälu hulk, seda parem see kaart on. Eks loomulikult mängivad rolli ka paljud teised spetsiifilised näitajad aga ülevaate lihtsama loetavuse huvides ärme väga tehniliseks lähme.

Toon siinkohal välja, et Nvidia Quadro M1000M graafikakaardil on mälu 2GB ja M2000M/M3000M graafikakaartidel 4GB. Nendega saad edukalt tehtud nii tööasjad kui vajadusel auru välja lasta ja mõne mängu pelada. Aga loodud on Nvidia Quadro graafikakaardid eelkõige ärikasutajate vajadusi silmas pidades, need tagavad riistvara ja tarkvara tõrgeteta toimimise.

Mälu

Tööjaam vajab suures koguses operatiivmälu, et hakkama saada kõikide väljakutsetega, mis teele ette satuvad. Just seetõttu on kõik HP ZBook 17 G3 tööjaamad varustatud minimaalselt 16GB operatiivmäluga. Aga ülevaate kirjutamise hetkel on riiulil ka tööjaamu, millel sees 32GB mälumahtu. Selline kogus vahemälu on reeglina enam kui piisav aga kui tõesti jääb sellest vajaka, siis on piisavalt mälupesasid, kuhu mälu juurde lisada saab.

Täpsemalt on HP ZBook 17 G3 mudelil neli mälupesa ja maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks suisa 64GB 🙂 Antud tööjaamale saab lisada siis 4 x 16GB DDR4 mälu, mis kokku annavadki 64GB.

Mälu lisamine pole raketiteadus, piisab põhjakatte eemaldamisest ja juba vaatavadki mälupesad vastu ja ootavad lisa.

SSD

Tööjaamadega käivad reeglina käsikäes suurema SSD kettad kuna enamasti töötatavad selle arvuti soetajad suuremate failidega ja suurem kettapind kulub alati marjaks ära. Sellest tulenevalt on kõik müügil olevad HP Zbook 17 G3 tööjaamad SSD ketastega vahemikus 256GB-512GB.

Kui soovid suuremat ja täiesti uut SSD ketast, siis saab ka seda. Anna meile lihtsalt oma soovist teada ja meie tehnik teeb kõik vajalikud toimingud ära. Ja kuna vana SSD ketas jääb meile, siis on uus SSD ketas sulle eriti hea hinnaga.

Liidesed ja lisad

HP Zbook 17 G3 tööjaamal suurusest tulenevalt ruumipuudust pole, vaatame, kuidas HP olemasoleva ruumi ära on kasutanud ja mis liideseid täpsemalt pakub.

HP Zbook 17 G3 vasakul küljel asuvad vasakult paremale loetledes Kensington luku pesa, Gigabit LAN, 3 x USB 3.0 port (millest üks pidevalt voolu all) ja SD-kaardilugeja. Paremal küljel on ID-kaardilugeja, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, veel üks USB 3.0 port, HDMI, VGA, 2 x USB-C (Thunderpolt 3) porti ja vooluadapteri pesa. Esi- ja tagakülg on jäänud liidestest vabaks.

Nagu näha, pole HP liideste osas teinud mingeid kompromisse ja kõik eluks vajalik on valikus olemas. Kõige parem meel on muidugi kaasaegsete USB-C (Thunderbolt 3) portide üle, mida on kasutusel suisa kaks. See tähendab ühtlasi seda, et HP on loobunud põhja all asuvat dokkimispesast ja ühendamine dokiga käib USB-C pordi vahendusel. Iseasi kui paljud selle tööjaama ostjad dokki üldse kasutavad kuna liideste valik on rikkalik ja ekraan niivõrd suur, et välise monitori järele vajadus võib puududa. Loomulikult on võimalik väline monitori või monitorid lisada, kas siis otse tööjaama küljes olevate liideste (VGA, HDMI, USB-C) abil või doki vahendusel.

Lisaks eeltoodule on HP Zbook 17 G3 tööjaamal olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth, HD resolutsiooniga (720p) veebikaamera ja kaks ekraani kohal asetsevat mikrofoni. Olenevalt konkreetse tööjaama konfiguratsioonist võib mudelil olla ka sõrmejäljelugeja ja 4G modem aga isegi selle puudumisel on 4G võimekuse lisamine ülimalt lihtne kuna kõik vajalikud antennid on integreeritud ja piisab vaid 4G modemi lisamisest.

Turvalisuse poole pealt on lisaks Kensington lukule, sõrmejäljelugejale ja ID-kaardilugejale võimalik BIOS’es keelata konkreetseid porte, panna parooli alla nii BIOS/SSD-ketas, krüpteerida SSD-ketas jne. Kokkuvõtvalt on kaetud kõik ärikasutaja vajadused ka selle nurga alt.

Äriklassi sülearvutite puhul ei saa üle ega ümber lihtsast upgrade’imisest ja hooldamisest. Kuna antud tööjaamal põhja all hooldusluuke pole, siis tuleb hooldustöödeks ja upgrade’imiseks eemaldada kogu põhjakate. See on kinnitatud Torx (T9) kruvidega ja seda on ääretult lihtne eemaldada kui kruvikeeraja käes hoidmine võõras pole. Kui kaane küljest saab, saab ligi graafikakaardile, neljale! operatiivmälu pesale, akule, 4G modemile, SSD-kettale ja M.2 pesale. Mainin siinjuures ära, et SIM-kaardi vahetamine pole mugav tegevus kuna see asub aku all. Seega teise riiki minnes käigu pealt SIM-kaarti vahetada pole võimalik, tuleb natuke kruvimistööd teha ja aku eemaldada. Aga üldises pildis on super, kõik asjad on käe-jala ulatuses ja lihtne on komponente vahetada/lisada.

Klaviatuur on kaheastmelise taustavalgustusega ja pritsmekindel, täpselt nagu väiksemal HP Zbook 15 G3 mudelil. Ka klaviatuuri mõõdud on täpselt samad nagu väiksemal 15,6 tollise ekraaniga vennal, lihtsalt kasutamata ruumi klaviatuuri ümber on rohkem kuna tööjaam on mõõtmetelt suurem. Kuna HP on kasutanud kulude vähendamiseks HP Zbook 17 G3 puhul täpselt sama klaviatuuri, mis HP Zbook 15 G3 puhul, siis on ka klaviatuuri kasutamise kogemus täpselt samasugune ehk lühidalt kokku võttes väga hea. Nii suure tööjaama puhul võiksid vertikaalsed nooleklahvid olla täismõõdus ja suuremate vahedega aga pole hullu, sellega harjub ära. Lisaks positiivsele trükkimiskogemusele võib plussina välja tuua ka parempoolse numbrite klahvistiku olemasolu, mis kindlasti aktiivseid numbrikasutajaid rõõmustab. Klaviatuuri taustavalgustuse kohta tahan veel seda mainida, et see lülitatakse välja 15 sekundi jooksul pärast viimast sisestust aga seda saab BIOS’es ise muuta. Kas aega pikendada või automaatse kustumise funktsiooni välja lülitada, et klaviatuuri tasutavalgustus põleks kogu aeg, kui see sisse lülitada.

HP Zbook 17 G3 puuteplaat ise on parajalt suur (10,3 x 5,9 cm), selle all- ja ülaosas on füüsilised nupud ja see on kasutamisel igati täpne.

Kaal ja mõõtmed

Kui HP Zbook 17 G3 eelkäija (G2) kaalus 3,6 kilogrammi, siis HP Zbook 17 G3 on suisa 400 grammi kergem, kaaludes 3,2 kilogrammi. See number tundub üsna suur aga ei tohi ära unustada, et tegemist on siiski 17 tollise ekraaniga tööjaamaga. Kusjuures HP Zbook 17 G3 on tegelikult omas klassis kõige kergem ja õhem mudel, konkurentide 17 tollised tööjaamad on HP toodangust natuke raskemad ja paksemad.

HP Zbook 17 G2 mõõtmed on 416 x 272 x 34 mm (pikkus x laius x kõrgus).

Kokkuvõtteks

HP Zbook mudeliseeria tööjaamad on mõeldud kõigile arvutikasutajatele, kes vajavad suurt jõudlust aga soovivad samas säilitada sülearvutile omase mobiilsuse. Kuigi igapäevaseks aktiivseks kaasaskandmiseks võib see tööjaam jääda natuke liiga raskeks ja suureks, kannatab seda aegajalt kliendi juurde või kodukontorisse või suvel maale kaasa haarata kenasti. Eks loomulikult kes soovib, võib ka igapäevaselt kaasas kanda, saabki (järgmiseks) suveks vormi 🙂

Kas HP Zbook 17 G3 on ideaalne 17 tollise ekraaniga tööjaam? Ütleks, et see on ideaalilähedane kuna kõikide positiivsete aspektide juures on ka mõned üksikud nüansid, mis ideaalist mõned punktid maha võtab. Näiteks ülevaates mainitud ekraani heledus võiks välitingimustes parem olla aga tervikuna on ekraan siiski väga hea.

Tugevustest tooksin eelkõige esile suisa kahe USB-C pordi olemasolu, mille puhul on kasutusel Thunderbolt 3 protokoll. See võimaldab ühendada väliseid monitore, võimaldab ühendada doki, võimaldab edastada videot, heli jne. Pannes juurde ka hea koostekvaliteedi ja upgrade’imise võimaluse, saamegi suurepärase tööjaama/töölooma, mida tasub osta. Eriti garantii ja selliste soodsate hindadega, millega need meil müügil on. Selle tööjaama hinda uuena ei julge isegi välja öelda, hinnasilt on niivõrd suur, et paneb paljud arvutikasutajad sh minu õhku ahmima 🙂

Kuna tegemist on spetsiifilise tööjamaga, siis kindlasti pakub Sulle huvi, et missugused alternatiivid sellele olemas on. Kas valik piirdubki ainult ühe sülearvutiga või mitte. Ka teised äriklassi tootjad soovivad sellest üsnagi kitsast sihtgrupist oma osa saada ja on turule toonud samuti oma nägemuse 17 tollise ekraaniga tööjaamast. Delli puhul on selleks Precision 7710 ja Lenovo puhul ThinkPad P70. Dell Precision 7710 on meil hetkel valikus kenasti ka olemas. Kui Sul pole plaanis tööjaama kaasas kandma hakata, siis soovitan vaadata ka tööjaama HP Z440, mis lauaarvutina ei paku küll mobiilsust aga selles eest võimsat sisu ja häid laiendusvõimalusi.

Mõnusat kevadet!

HP Zbook 17 G3 tööjaamad e-poes