Kuidas valida projektori ekraaniKui oled äsja soetanud või soetamas projektorit, siis tekib Sul ilmselt küsimus, et kuhu täpsemalt tuleks projektori pilti kuvada. Kas kuvada lihtsalt valgele seinale? Kas on mõtet soetada spetsiaalne ekraan projektori tarbeks kui mu sein on juba valge? Miks ei võiks võtta hoopis puhast suurt valget lina ja riputada see seinale ekraaniks?

Selliseid küsimusi kuuleb tihti ja siin käesolevas postituses üritan anda Sulle ülevaate, millega tuleks projektori ekraani puhul arvestada ja seda eelkõige kodukino võtmes kuna seal on nõudmised pildile kõige suuremad.

Jah, ikka võib pildi kuvada otse valgele seinale, Sa näed seal pilti küll aga see ei ole suurepärane pilt. Presentatsioonide ja graafikute jms osas polegi enamasti probleemi aga head filmielamust sealt paraku ei saa.

Seintel on enamasti tekstuur ja kui nüüd valgus sinna peale lasta, siis on see tekstuur veelgi paremini näha. Loomulikult võib pinda korduvalt pahteldada ja värvida, et saaks ideaalse sileda tulemuse kuid ka sellest poleks suures plaanis kasu. Kui eraldiseisev projektori ekraan on loodud valgust peegeldama, siis seina värv pole mõeldud seda tegema ja kokkuvõttes tapab pildi kontrasti.

Kus värvitud sein ja magamistoast haaratud lina hakkama ei saa, seal tulebki appi spetsiaalne projektori ekraan. Õige projektori ekraani valik on sama oluline kui projektori enda ost, koos annavad need maksimaalselt nauditava tulemuse ja elamuse.

Projektori ekraani valikul tuleb arvestada ekraani tüübi, suuruse, formaadi ja materjaliga, et võtta igast pikslist viimast.

Projektori ekraani tüüp

Projektori ekraanid võib jagada kaheks – sissetõmmatavateks ja fikseeritud ekraanideks.

Nagu nimigi ütleb, on fikseeritud ekraan jäädavalt seinal. Reeglina on tegemist raamistikuga, mille külge on kinnitatud ekraani materjal. Kuna fikseeritud ekraani ei pea üles-alla rullima, siis on ekraani materjal raamistiku küljes kenasti pingul, mis tagab väga kvaliteetse pildi.

Sissetõmmatav ekraan liigub korpusesse ja korpusest välja. Neid on olemas manuaalseid nagu oleme harjunud nägema koolis, mille õpetaja millegi presenteerimiseks alla tõmmata tavatses aga on olemas ka motoriseeritud ekraane, mida saab diivanilt tõusmata puldiga opereerida.

Fikseeritud ekraanid on mõnevõrra odavamad ja neid on lihtsam installeerida, näiteks pole vaja mõelda, kuidas saada voolu ekraani mootorile, pole vaja manuaalse versiooni puhul seda alati enne vaatamist alla tõmmata jne. Fikseeritud ekraan on alati valmis, vajuta ainult projektori nuppu. Samas äkki sulle ruumi sisekujunduses ei meeldi, et ekraan kogu aeg näha on? Siis on ju suurepärane, kui saab ekraani manuaalselt või motoriseeritult peitu kerida. Seega antud valik on puhtalt eelistuste küsimus.

Projektori ekraani suurus

Kõige populaarsemad ekraanisuurused on diagonaaliga vahemikus 100-120 tolli, mis annavad hea filmielamuse, mahuvad enamikesse ruumidesse ja distants vaatamiskohast ekraanini jääb soovitatud piiridesse.

100 tollise diagonaaliga ekraani puhul võiks optimaalne vaatamiskoha kaugus olla ca 3,9m, 110 tollise ekraani puhul ca 4,3m ja 120 tollise ekraani puhul ca 4,7m.

Kui vaatamiskoht on suurele ekraanile liiga lähedal, siis silmad ei suuda kõige ekraanil toimuvat haarata ja tagajärjeks võib olla lihtsalt peavalu oodatud naudingu asemel.

Projektori ekraani formaat

Olgugi, et erinevaid pildiformaate on palju, on põhilised kodukino tarbeks mõeldud projektori ekraani formaadid 16:9 ja 2,40:1 või 2,35:1 , mis on filmitööstuses levinud ja kinodes kasutatavad formaadid.

Kui Sa valdavalt vaatad telesaateid, sporti või mängid videomänge, siis soovitaks valida 16:9 formaadiga ekraani, et ekraan oleks äärest ääreni täidetud pildiga. Kui aga vaatad valdavalt filme, näiteks Blu-ray plaatidelt, siis 2,40:1 võimaldab Sul nautida suurimat võimalikku pilti.

Koolides klassiruumides ja kontorite koosolekuruumides on aktuaalne ka 4:3 pildiformaat presentatsioonide tarbeks.

Projektori ekraani materjal

Ekraanimaterjali valikul on olulised kaks aspekti – värvus ja peegelduvus.

Projektori ekraani puhul liigub esimese asjana mõte valge värvi suunas ja suuremalt jaolt on see ka korrektne valik – kui ruum on täiuslikult pime, siis valge ekraan on ainuõige.

Kui aga ruumi ei saa pimendada või kui soovid vaadata valgemas ruumis, siis valge ekraan ei pruugi olla enam kõige parem valik kuna tumedad/mustad toonid kipuvad ära hajuma. Sellisel juhul on hõbedat värvi sisaldavad ekraanid paremad kuna pakuvad head pilti ka valgemates ruumides.

Kui ruum on aga täiesti valge, näiteks puuduvad kardinad jne, siis võiks kaaluda musta värvi ekraani kasuks.

Peegelduvus mõjutab eelkõige ekraani vaatamisnurka. Väiksema peegelduskoefitsendiga ekraanid on laiema vaatenurgaga ja suurema peegelduskoefitsendiga on kitsama vaatamisnurgaga. Enamikele kodukasutajatele sobivad ekraanid, mille peegelduskoefitsient jääb vahemikku 1.0 kuni 1.3, mis tähendab võrdlemisi suurt vaatamisnurka.

Kokkuvõtteks

Kui soovid suurepärast pilti, siis voodilina las jääb magamistuppa ja sein täpselt sellise tekstuuriga nagu ta hetkel on. Vali vastavalt eelistustele kas sissetõmmatav või fikseeritud projektori ekraan, vastavalt ruumile ja vaatamiskohale ekraani suurus, vastavalt enimvaadatud meediale ekraani formaat ja vastavalt ruumi valgustatusele ekraani materjal ning naudi seda ilusat pilti mida projektori ekraan võimaldab.