Lenovo Thinkpad P50Tõstke käed, kellele meeldivad võimsad mobiilsed tööjaamad? Minu käsi igal juhul tõusis ja tõenäoliselt sadade lugejate käed veel, kelles võimsad protsessorid ja graafikakaardid elevust tekitavad 😊 Kes ikka igapäevaselt erinevate 3D graafikaprogrammidega (nt AutoCad jms) või 4K videotöötlusega kokku puutub, see teab väga hästi, et seal, kus sülearvutid ja ultrabookid jänni jäävad, saavad mobiilsed tööjaamad mängleva kergusega hakkama.

Kui aasta tagasi sai pikemalt kirjutatud Lenovo W540/W541 ja Lenovo W550s tööjaamadest, siis nüüd on aeg käes üle vaadata nende järeltulijad Lenovo P50 ja Lenovo P50s. Esimene neist on siis W540/W541 otsene järeltulija ja teine W550s järeltulija. Lenovo W540/W541 ja W550s olid väga populaarsed tööjaamad ka meie klientide hulgas, mistõttu on praeguseks kõik nimetatud mudelid praktiliselt läbi müüdud ja riiulitel on koha sisse võtnud uus põlvkond.

Lenovo P50 ja P50s mobiilsed tööjaamad on küll mõnevõrra erinevad teineteisest, esimene neist rõhub jõudlusele ja teine mobiilsusele, kuid neil on ka palju ühiseid jooni, mistõttu koondan mõlemad mudelid käesolevasse ülevaatesse.

Ei oskagi öelda, miks Lenovo 2008 aastast alguse saanud W-tähest mudelinimes loobus kuna see tähistas tööjaama (ingl. k Workstation) ja oli seetõttu igati sobiv tööjaamade markeerimiseks. P-tähe kohta ametlikku infot pole mulle silma jäänud, võib-olla tähistab see kaasakantavust (ingl. k Portable) aga kaasas on võimalik kanda kõiki sülearvuteid, seega tõenäoliselt oli Lenovol midagi muud mõttes.

Olenemata sellest tähest ja selle tähendusest seal mudelinimes on kindel see, et tegemist on tegijate mobiilsete tööjaamadega, kus on ühendatud arvuti võimsus ja kaasaskantavas. Oma olemuselt sobivad need suurepäraselt ka lauaarvuti asendajateks.

Aga vaatame siis lähemalt, mida head Lenovo P50 ja Lenovo P50s meile pakuvad.

Korpus

Lenovo P50 tagasihoidlik ja thinpadilik musta värvi disain on stiilne ja professionaalne. Korpuse konstruktsioon on läbinud võrreldes Lenovo W540/W541 mudeliga uuenduskuuri ja tulnud sellest välja veelgi tugevamana ja kompaktsemana. Ka jahutussüsteem on läbinud totaalse muutuse ja on veelgi parem kui eelkäijal – 2 ventilaatorit ja 4 tuulutusava teevad sellest vaikse ja jaheda tööjaama.

Lenovo P50 tööjaama kaas on kergelt kummeeritud ja tundub käe all mõnus aga paraku on see ühtlasi üsna vastuvõtlik tolmule ja näpujälgedele. Kaas allub vähesel määral väändele aga pildis see moonutusi ei tekita, samuti nagu surve avaldamine ekraanile tagantpoolt. Metallist hinged hoiavad kaant paigal suurepäraselt ja iga nurga all.

Lenovo P50 tööjaama aku on hõlpsasti eemaldatav ja seda on soovi korral võimalik kasutada ka ilma akuta aga siis pead arvestama asjaoluga, et tööjaam on nö kolme kummijalaga kuna üks kummijalg asub aku küljes ja seetõttu võib tööjaam laual kõikuma hakata.

Lenovo P50s korpus on eelmise põlvkonna Lenovo W550s mudeliga identne st kasutusel on sama konstruktsioon. Ainuke erinevus on üks värskendatud port vasakul küljel aga sellest lähemalt juba liideste sektsioonis. Põhidisaini osas on sülearvutil endiselt konservatiivne thinkpadilik välimus, milles domineerivad matt plastik ja nurgelisus. Korpus peab väga hästi vastu väänetele, pind on kare ja kriimustusklindel. Isegi mitmeaastase kasutamise järel võib see tööjaam välja näha nagu uus. Ka ekraan peab väänetele ja kaanele surve avaldamisel suurepäraselt vastu, pildis mingeid moonutusi esile kutsuda pole võimalik. Hinged jätavad samuti väga hea mulje.

Kuna Lenovo P50s pole oma eelkäijaga võrreldes grammigi muutunud ja Lenovo P50 on võrreldes oma eelkäijaga üsna palju muutunud, siis hetkel on tekkinud olukord, kus jõudlusele rõhuv Lenovo P50 on isegi natuke laiusest (eest taha vaadates) kitsam kui mobiilsusele (väiksematele mõõtmetele ja kaalule) rõhuv Lenovo P50s, mis on minu meelest natuke kummaline. Ka teised mõõtmed polegi nii erinevad aga nendest pikemalt juba kalu ja mõõtmete sektsioonis.

Loomulikult vastavad mõlemad tööjaamad sarnaselt eelkäijatele militaarstandardile MIL-STD-810, mis näitavad nende sülearvutite head koostekvaliteeti. Need on läbinud vastupidavustestid ekstreemsete temperatuuride, niiskuse, vibratsiooni ja löökide osas.

Ekraan

Lenovo P50 ja Lenovo P50s ekraani suuruseks on 15,6 tolli (kuvasuhe 16:9) ja ekraanide valik on mõnevõrra erinev. Kui Lenovo P50 tööjaamadel on valikus kolm erinevat ekraani, siis Lenovo P50s puhul on valikus ainult kaks ekraani.

Lenovo P50 puhul on kasutusel järgmised ekraanid:

  • FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 250 cd/m² ja kontrastsus 600:1.
  • FullHD (1920×1080) resolutsiooniga puutetundlik ekraan, mille heledusnäitaja on 220 cd/m² ja kontrastsus samuti 600:1.
  • UHD (3840×2160) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 300 cd/m² ja kontrastsus 1000:1.

Lenovo P50s puhul on kasutusel järgmised ekraanid:

  • FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 250 cd/m².
  • 3K (2880×1620) resolutsiooniga ekraan, mille heledusnäitaja on 350 cd/m² ja kontrastsus 1000:1.

Väga positiivne on see, et kõik need ekraanid on IPS-paneeliga mattekraanid (kuigi 3K ekraan on pigem poolmatt), mis pakuvad väga häid vaatenurki ja pildikvaliteeti.

Kui millegi üle natuke nuriseda, siis mõlema tööjama FullHD ekraanide heledusnäitajate ja värviruumi katvuse üle. Heledusnäitajad on nendel ekraanidel natuke liiga tagasihoidlikud ja ekraanid sobivad seetõttu eelkõige tubastesse tingimustesse. Samuti võiks sRGB ja AdobeRGB värviruumide katvus suurem olla kui tootja spetsifikatsioonides reklaamib.

UHD ja 3K ekraan seevastu on piisavalt eredad, et ka välitingimustes päikselisel päeval mugav tööd teha oleks ning ka värviruumi katvuse poolest sobivad need disaineritele ja fotode töötlejatele natuke paremini kui FullHD ekraanid. Samas disaineritele ja fototöötlejatele soovitaks pigem isegi Dell Precision 5510 tööjaama kuna selle ekraani värviruumi katvus teeb silmad ette nii vaatluse alla olevatele kui teistele konkurentidele.

Graafika

Lenovo P50 ja Lenovo P50s tööjaamades on kaks graafikakaarti. Üks nendest on integreeritud graafikakaart ja teine eraldiseisev. Esimene neist on lihtsamate graafiliste toimingute jaoks ja teine keerukamate graafiliste ülesannete jaoks. Kumba parasjagu vaja on, seda otsustab juba kasutusel olev optimeerimistehnoloogia (Optimus), mis vastavalt vajadusele lülitab eraldiseisva graafikakaardi kas siis sisse või välja.

Lenovo P50 tööjaamas on integreeritud graafikakaardiks Inteli HD530 (Core i7 protsessori puhul) või P530 (Xeon E3 protsessori puhul) ja Lenovo P50s tööjaamas Inteli HD520. Neil integreeritud graafikakaartide võimekusel väga suurt vahet pole, seega pikemalt neil ei peatuks. Mõlemad saavad edukalt hakkama kõigi kontori- ja multimeediarakendustega.

Oluliselt põnevamad on eraldiseisvad graafikakaardid 😊 Lenovo P50 tööjaama graafikakaardiks on olenevalt konfiguratsioonist kas Nvidia Quadro M1000M (2GB) või M2000M (4GB). Lenovo P50s tööjaamas on valik kesisem ja ainukeseks võimaluseks on Nvidia Quadro M500M (2GB). Kui need graafikakaardid nüüd jõudluse poolest pingeritta panna, siis järjekord oleks järgmine alates võimsamast: Nvidia Quadro M2000M (4GB), Nvidia Quadro M1000M (2GB), Nvidia Quadro M500M (2GB).

Mainitud Nvidia Quadro graafikakaardid ongi mõeldud erinevate CAD/3D programmide jooksutamiseks ja need saavad oma tööga suurepäraselt hakkama. Kui oled agar CAD/3D programmide kasutaja, siis soovitan enne vähekasutatud (aga ka uue) tööjaama soetamist programmi miinimumnõuetele otsa vaadata, et saaksid valida just oma vajadusteks optimaalseima graafikakaardiga tööjaama.

Ja kui soovid arvutimänge mängida, siis ka selleks sobivad Nvidia Quadro graafikakaardid kenasti. Need ei pruugi küll välja vedada käesoleva aasta kõige värskemaid ja ressursinõudlikemaid arvutimänge aga mõne aasta taguste mängudega saavad keskmistel või isegi kõrgetel sätetel hakkama küll. Aga eks see oleneb konkreetsest mängust ja siingi on soovituseks eelnevalt pilk peale visata mängu spetsifikatsioonidele, et mis nõuded konkreetsel mängul riistvarale on.

Protsessor

Tööjaamad ja võimsad protsessorid käivad ikka käsikäes. Eriti hästi kehtib see Lenovo P50 tööjaama kohta, kus jõudlus on esikohal ja mõnevõrra vähem kehtib see Lenovo P50s tööjaama kohta, kus esmatähtis on mobiilsus.

Lenovo P50 tööjaamas on olenevalt tööjaama konfiguratsioonist kas Inteli kuuenda põlvkonna Core i7 protsessor või Intel Xeon E3 protsessor. Mõlemad on tugevad neljatuumalised tööhobused, mis ei jää hätta ühegi rakendusega ja sobivad eelkõige edasijõudnud arvutikasutajatele, kes tahavad arvutist viimast võtta.

Lenovo P50s tööjaamas on olenevalt tööjaama konfiguratsioonist kasutusel kas Inteli kuuenda põlvkonna Core i5 või Core i7 voolusäästlik protsessor. Need protsessorid tunneb ära U-tähise (Ultra Low Power) järgi protsessori mudelinimes. Need protsessorid on kahetuumalised ja sobivad mõõdukale arvutikasutajale, kelle jaoks on oluline eelkõige mobiilsus ja pikk akukestvus ega vaja kõige-kõige võimsamat protsessorit rakenduste jooksutamiseks.

Samas on kõik eelpoolmainitud protsessorid varustatud turbo-boost tehnoloogiaga, mis ressursimahukate toimingute korral protsessori taktsageduse kõrgemaks muudab.

Võrreldes eelkäijatega on areng loomulikult positiivne kuna kuuenda põlvkonna protsessorid on võimekamad ja voolusäästlikumad kui viienda põlvkonna protsessorid.

Mälu

Kõik ülevaate kirjutamise hetkel müügis olevad vähekasutatud Lenovo P50 tööjaamad on varustatud kiirete ja madala latentsusega 16GB DDR4 operatiivmäluga, mis peaks rõõmsaks tegema ka kõige nõudlikuma arvutikasutaja. Kokku on sellel tööjaamal 4 mälupesa ja maksimaalseks toetatud mälumahuks suisa 64GB, mis on kaks korda rohkem kui eelkäijal Lenovo W540 mudelil.

Siinkohal mainin kohe ära ka selle, et Intel Xeon E3 protsessori puhul on toetatud ECC operatiivmälud. ECC mälusid kasutatakse reeglina serverites, neil on kõrge vigade vältimise määr ja sobivad kasutamiseks näiteks teaduse, inseneri ja finantsanalüüsi valdkondades. Meil ülevaate kirjutamise hetkel küll ühtegi Xeon protsessoriga Lenovo P50 tööjaama riiulil pole aga neid on meil valikus olnud ja kui peaks taas tulema, siis võib see info Sulle marjaks ära kuluda 😉

Lenovo P50s tööjaamad seevastu on käesoleval hetkel müügil DDR3L operatiivmäludega vahemikus 8GB kuni 16GB. Antud tööjaamal on mälupesasid 2 ja maksimaalseks võimalikuks mälumahuks 32GB, mis on ka operatiivmälu mõistes suur number.

SSD

Kõik ülevaate kirjutamise hetkel müügis olevad Lenovo P50 ja Lenovo P50s tööjaamad on kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 256GB kuni 512GB.

Eks tööjaamade kasutajad vajavadki reeglina palju kettapinda ja 256GB-512GB seda ka pakuvad. Aga alati saame soovi korral lisada uue ja suurema SSD ketta, kasvõi 1TB kui soovid 😉

Liidesed ja lisad

Tööjaamad on alati erinevatest liidestest pungil ja erandiks pole ka Lenovo P50 ja Lenovo P50s.

Lenovo P50 vasakul küljel on ExpressCard (34mm) pesa, SD-kaardilugeja ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kaks USB 3.0 porti, MiniDisplayPort (1.2) ja Kensington luku pesa. Suurem osa liideseid on Lenovo paigutanud tagaküljele ja seal asub kaks USB 3.0 porti (millest üks pidevalt voolu all), Gigabit LAN, Thunderpolt 3, HDMI (1.4) ja vooluadapteri pesa.

Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo W540/W541 tööjaamaga pole enam valikus DVD kirjutajat ja vanakooli VGA on asendunud HDMI liidesega, mis on mõlemad igati positiivsed arengud kuna DVD kirjutaja puudumine on kasuks kaalule ja HDMI annab laiemad võimalused pildi ja heli edastamiseks välistele seadmetele.

Lenovo P50s vasakul küljel on USB 3.0 port, HDMI (1.4), mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, Gigabit LAN ja ID-kaardilugeja. Paremale küljele on jäänud kaks USB 3.0 porti, MiniDisplayPort ja Kensington luku pesa. Esi- ja tagakülg on liidestest täiesti vabad.

Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo W550s mudeliga on ainukeseks muudatuseks VGA asendumine tänapäevasema HDMI liidesega.

Mõlemal mudelil on olemas loomulikult dokkimisport, mis asub põhja all ja ilma milleta ei kujuta ühtegi äriklassi sülearvuti ettegi. Kusjuures siin tuleb tähele panna, et Lenovo P50 ja Lenovo P50s kasutavad erinevat dokki. Lenovo P50s ühildub vanade dokkidega, Lenovo P50 nõuab aga täiesti uut dokki.

Tööjaamade omavaheline erinevus tuleb üsna selgelt välja ka liideste osas, kõige magusamat ja laiade kasutusvõimalustega Thunderpolt 3 liidest Lenovo P50s tööjaamal paraku pole. Samuti on Lenovo P50s tööjaamal puudu ExpressCard pesa aga sellest tõenäoliselt paljud arvutikasutajad puudust ei tunnegi. Kusjuures sõrmejäljelugeja on neil ka erinev. Lenovo P50s mudelil on veel vanatüübi tõmba-näpuga-üle sõrmejäljelugeja aga Lenovo P50 mudelil juba uuematüübi pane-näpp-peale sõrmejäljelugeja. See viimane neist on oluliselt töökindlam ja mugavam kasutada.

Elltooduga loetelu ei piirdu, mõlemal tööjaamal on olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4GHz ja 5GHz), Bluetooth (4.2), 720p veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist võib olla ka klaviatuuri taustavalgustus ja/või 4G modem.

Kui Sulle huvipakkuval isendil meie tootevalikus 4G modemit varustuses pole aga Sul on soov 4G võimekus tööjaamale saada, siis piisab ainult 4G modemi lisamisest M.2 pessa ja saadki kiiret internetti nautima asuda. Vajalikud antennid ja kaablid on integreeritud, seega ainult modemi lisamise vaev. Ja mikro-SIM kaardi saad lisada akupesast.

Lenovo klaviatuurid on alati olnud ühed parimad ja mugavaimad, mis saada on! Erandiks pole ka vaatluse all olevad mudelid, need on tõesti väga head ja vaiksed. Klaviatuurid on muuhulgas pritsmekindlad.

Puuteplaat on vaatluse all olevatel tööjaamadel erinev, Lenovo P50 tööjaama puuteplaat on füüsiliste nuppudega ja Lenovo P50s integreeritud nuppudega (ClickPad). Mõlemad puuteplaadid on piisavalt suured, sõrmed libisevad neil hästi ja ka mitmikpuude toimib kenasti. TrackPoint kasutamise tarbeks on Lenovo mõlemal mudelil säilitanud puuteplaadi kohal olevad füüsilised nupud, seega TrackPoint kasutajate jaoks on kõik vanaviisi.

Lenovo P50 upgrade’imiseks tuleb eemaldada põhja all olev hooldusluuk, mis katab põhja osaliselt. Selleks tuleb eemaldada mõned kruvid, mis tõenäoliselt ei põhjusta raskusi kellelegi. Samas on lisaks kruvidele hooldusluuk kinnitatud ka väikeste plastikklambritega, seega tasub hooldusluugi eemaldamisel ettevaatlik olla. Hooldusluugi eemaldamisel saab ligi 2,5 tollisele pesale, kahele mälupesale, kahele M.2 pesale ja BIOS akule. Olenevalt konkreetse tööjaama konfiguratsioonist võib SSD olla kas 2,5 tollises või M.2 pesas. Ülejäänud kaks mälupesa neljast asuvad klaviatuuri all, mis on kinnitatud kõigest kolme kruviga.

Lenovo P50s upgrade’imiseks tuleb eemaldada põhjakate tervenisti. See on kinnitatud 8 kruviga ja sealgi on kasutusel väikesed plastikklambrid, mis põhjakatte eemaldamise ebamugavamaks teevad. Kui põhjakate juba küljest, siis saab ligi kahele mälupesale, SSD kettale, WIFI moodulile, 4G modemile või selle puudumisel tühjale M.2 pesale.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo P50 läbis küll üsna suured konstruktsioonimuudatused võrreldes varasema Lenovo W540/W541 mudeliga, kuid kaal jäi eelkäijaga võrreldes samaks. Täpsemalt on kaalu 2,55 kg tavalise ekraani puhul ja 2,82 kg puutetundliku ekraani puhul.

Lenovo P50s tööjaam rõhub mobiilsusele ja kaal on sellest tulenevalt natuke kergem, täpsemalt siis 2,25 kg.

Lenovo P50 mõõtmeteks on 377,4 x 252,3 x 24,5-29,5 mm (pikkus x laius x kõrgus). Kui nüüd kõrvale lisada Lenovo P50s mõõtmed 380,6 x 258,2 x 22,45 mm, siis näeme, et kõrguse osas teeb Lenovo P50s võimsamale Lenovo P50 silmad ette aga muus osas on näitajad üsnagi sarnased ja laiuse (sügavuse) osas on Lenovo P50 isegi väiksem.

Oleks siinkohal oodanud suuremat kaalu- ja mõõtudevahet mobiilsema Lenovo P50s tööjaama kasuks.

Kokkuvõtteks

Mõlemad tööjaamad on tegijad, selles pole kahtlustki. Kumb Sulle rohkem sobib, oleneb juba Sinu vajadustest. Minu kaalukauss langeb Lenovo P50 poole kuna see jõudlusele keskendunud tööjaam pole väga palju raskem ega mõõtmetelt suurem kui Lenovo P50s. Teisisõnu, mina oleks oodanud mobiilsemalt Lenovo P50s mudelilt suuremat mobiilsust (veelgi väiksemaid mõõtmeid ja veelgi kergemat kaalu). Samas väike vahe mobiilsuse osas siiski Lenovo P50s kasuks on ja ära ei saa unustada ka väiksemat voolutarvet, mis voolusäästlike protsessoritega kaasneb. Seega neile arvutikasutajatele, kes vajavad võimalikult pikka akukestvust ja peavad tööjaama tihtilugu kaasas kandma, sobib Lenovo P50s siiski paremini kui Lenovo P50s.

Kuna tööjaamad on mõeldud eelkõige professionaalidele, siis soe soovitus oleks enne ostu sooritamist oma vajadused ja kasutatavad rakendused üle vaadata ja soetada just see tööjaam, mis konkreetsete vajaduste ja rakenduste jooksutamiseks piisava võimekusega on.

Lenovo P50 ja Lenovo P50s plussideks on kindlasti kõrge koostekvaliteet ja vastupidavus, võimekad (Lenovo P50s puhul) ja väga võimekad (Lenovo P50 puhul) protsessorid ja graafikakaardid. Neil on juba vaikimisi ohtralt operatiivmälu ja võimalus seda laiendada kuni 32GB Lenovo P50s puhul ja suisa 64GB Lenovo P50 puhul. Liideste valik on mõlemal mudelil väga hea aga Thunderpolt 3 port teeb Lenovo P50-st suuremate võimalustega tööjaama.

Et ülevaade poleks ainult kiidulaul, siis natuke jätavad soovida FullHD ekraanid, millelt oleks üheltpoolt oodanud kõrgemaid heledusnäitajad, et ka välitingimustes mugavam töötada oleks ja teiseltpoolt suuremat värviruumi katvust, et ekraanid sobiksid paremini ka disaineritele ja fototöötlejatele. Samas kasutavad disainerid ja fototöötlejad reeglina väliseid suurepärase kvaliteediga monitore, seega selle taha Lenovo P50 või Lenovo P50s ost tõenäoliselt ei jää.

Kui nüüd rääkida konkurentidest, siis eeltoodud põhjal võib väita, et mõlemad mudelid konkureerivad esmajoones omavahel. Tuues mängu ka teiste brändide tööjaamad, siis lähemalt soovitan vaadata ZBook 15 G3, ZBook 15u G3 ja Dell Precision 5510 tööjaamasid kui juhul thinkpadilikud Lenovo P50 ja P50s pole Sinu maitse. Seda viimast rivaali soovitaks suurepärase ekraani tõttu just disaineritele ja fototöötlejatele, kes sülearvuti enda ekraani tööks kasutavad.

Mõnusat suve!

Vaata ka Lenovo P50 ja Lenovo P50s sülearvuteid e-poes