Piirangud aina leevenduvad, ilmad lähevad aina ilusamaks, inimesed rõõmsamaks. Tundub, et kõik hakkab vaikselt paika loksuma ja saame naasta tavapärasesse elurütmi. Meie esindussalongi uksed on ka nüüd mõnda aega avatud olnud ja küll on tore üle pika aja klientidega vahetult suhelda ning tooteid näidata ja soovitada.

Tootevalik on meil hetkel väga rikkalik, uut ja huvitavat kaupa tuleb järjest peale ja tutvustaks siinkohal taas paari huvitavat sülearvutit Sullegi. Valisin tänaseks tootetutvustuseks kaks vinget tööjaama, milleks on Lenovo ThinkPad P51 ja Lenovo ThinkPad P51s. Nende eelkäijatest, Lenovo P50 ja Lenovo P51 mudelist kirjutasin pikemalt aasta tagasi ning seda ülevaadet saad soovi korral lugeda eeltoodud lingilt.

Need mobiilsed tööjaamad on üheltpoolt sarnased aga samas ka erinevad. Kui Lenovo P51 paistab silma jõudlusega, siis Lenovo P51s mobiilsusega.

Olles neid ise juba natuke lähemalt vaadanud ja testinud, julgen Sulle etteruttavalt ära öelda, et nendes mudelites kindlasti pettuma ei pea aga missugused tugevused neid tööjaamasid iseloomustavad, seda saad pikemalt lugeda juba käesolevast ülevaatest.

Korpus

Kuna Lenovo P51 tööjaam läbis eelmise põlvkonnaga totaalse muutuse, siis antud põlvkonnas pole Lenovo insenerid põhikonstruktsiooni muutnud ega visuaalsed muudatusi teinud. Lenovo P51 on jätkuvalt musta värvi ja thinkpadiliku disainiga, mis Lenovo fännidele väga meeldib, teistele ilmselt mitte niiväga. Mulle on Lenovo konservatiivne disain alati väga meeldinud ja see on ilmselt ka üks põhjustest, miks olen Lenovole pikki aastaid truuks jäänud 😊 Pinna all on endiselt alumiinium-magneesiumsulam, mis tagab kõrge stabiilsuse ja vastupidavuse.

Lenovo P51s seevastu on läbinud korraliku dieedi ja muutnud oluliselt õhemaks ja kompaktsemaks. Kui eelmise põlvkonna Lenovo P50s põhines Lenovo W550 tööjaamal, siis vaatluse all olev Lenovo P51 ülesehitus on identne Lenovo T570 mudeliga. See on ääretult positiivne kuna eelmises põlvkonnas oli Lenovo P50s isegi mõnevõrra suuremate mõõtmetega kui Lenovo P50, seega jäi vajaka mobiilsusest. Jah, kaal oli küll kergem kui Lenovo P50 mudelil aga siiski oleks Lenovo P50s tööjaamalt oodanud lisaks kergemale kaalule ka väiksemaid mõõtmeid. Õnneks on see viga nüüd parandatud ja asjad päriselt paika loksunud – Lenovo P51 on orienteerunud jõudlusele ja Lenovo P51 mobiilsusele ehk kaasaskantavusele.

Mõlema tööjaama kaas on valmistatud klaaskiuga tugevdatud plastikust ja see on pealt kergelt kummeeritud. Tulenevalt kaane suurest pinnalaotusest (ikkagi 15 tolli) allub see arusaadavalt mingil määral väänetele aga see ei too kaasa pildis mingeid moonutusi. Ekraani hinged on suurepärased, hoiavad ekraani kenasti paigal ja võimaldavad kaant avada vajadusel kuni 180 kraadi ulatuses.

Mõistagi vastavad mõlemad tööjaamad militaarstandardile MIL-STD-810, mis näitavad ilmekalt nende sülearvutite suurepärast koostekvaliteeti. Need tööjaamad on läbinud vastupidavustestid ekstreemsete temperatuuride, niiskuse, vibratsiooni ja löökide osas.

Ekraan

Lenovo P51 ja Lenovo P51s on varustatud 15,6 tollise mattekraaniga. Valikus on olenevalt konfiguratsioonist kas FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan või UHD (3840×2160) resolutsiooniga ekraan. FullHD ekraan on olemas lisaks tavapärasele ka puutetundliku versioonina. Ekraanide näitajad nendel tööjaamadel on aga vähesel määral erinevad.

Lenovo P51 tööjaama FullHD ekraani heledusnäitaja on sarnaselt eelmisele põlvkonnale 250 cd/m² ja puutetundliku versiooni heledusnäitaja samuti sarnaselt eelkäijale 220 cd/m². Lenovo P51s heledusnäitaja on nii tavalise kui puutetundliku ekraani puhul 250 cd/m².

Lenovo P51 ja Lenovo P51s UHD ekraani heledusnäitaja on aga 300 cd/m², millega kannatab isegi välitingimustes toimetada. Pealegi akutoitel olles ekraani heledust ei vähendata nagu mõned sülearvutid seda teevad. Lenovo P51 UHD ekraan paistab silma ka hea sRGB ja AdobeRGB värviruumide katvusega. sRGB värviruumi katvus on täielik ehk 100% ja AdobeRGB värviruumi katvus 88%. Need numbrid viitavad sellele, et see ekraan sobib kenasti professionaalsetele disaineritele ja fototöötlejatele. Lenovo P51s tööjaama puhul on sama resolutsiooniga ekraani näitajad tagasihoidlikumad, jäädes vastavalt 91% ja 59% juurde.

Kõikide eelpoolmainitud ekraanide puhul on kasutusel IPS-paneel, mis tähendab lisaks väga häid vaatenurki. Võib öelda, et ekraanide osas on Lenovo head tööd teinud ja eriti head tööd Lenovo P51 UHD ekraani puhul.

Eelneva põlvkonnaga võrreldes on ainus suurem muutus see, et Lenovo P51s puhul on nüüd 3K resolutsiooniga ekraani asemel tulnud valikusse UHD ehk 4K resolutsiooniga ekraan.

Graafika

Lenovo P51 ja Lenovo P51s tööjaamades on samaaegselt kasutusel kaks graafikakaarti. Üks nendest on integreeritud ja teine eraldiseisev. Integreeritud graafikakaart on lihtsamate graafiliste toimingute jaoks ja eraldiseisev graafikakaart keerukamate graafiliste ülesannete tarbeks. Nendes tööjaamades on kasutusel Optimus tehnoloogia, mis vastavalt vajadusele lülitab ühe graafikaardi sisse ja teise välja.

Lenovo P51 tööjaamas on integreeritud graafikakaardiks kas Inteli HD630 või Inteli P630. Esimene nendest on kasutusel siis, kui protsessoriks on Core i7 ja teine siis, kui sülearvuti on varustatud Xeon E3 protsessoriga. Lenovo P51s seest leiame seevastu Inteli HD620 aga nad kõik on võimekuselt üsna sarnased, seega nendel pikemalt ei peatuks vaid vaataks hoopis huviga eraldiseisvate graafikakaartide poole 😊

Lenovo P51 tööjaama eraldiseisvaks graafikakaardiks on olenevalt konfiguratsioonist kas Nvidia Quadro M1200 (2GB) või M2200 (4GB). Mõlemad on otsesed järeltulijad eelmises põlvkonnas kasutatud Nvidia Quadro M1000M ja M2000M graafikakaartidele. Kui tõmmata paralleele, siis näiteks äriklassile suunatud Nvidia Quadro M2200 on võimekuselt sarnane tavatarbijale/mänguritele suunatud GeForce GTX 965M (4GB) graafikakaardiga. Kui nüüd võrrelda neid uuema põlvkonna graafikakaarte eelmise põlvkonna graafikakaartidega, siis uuemad on 15-30% kiiremad, sõltuvalt läbiviidud testist.

Lenovo P51s tööjaam on varustatud Nvidia Quadro M520M (2GB), mis on eelmises põlvkonna Nvidia Quadro M500M järeltulija. Testides saab M520M oluliselt paremaid tulemusi kui eelmise põlvkonna M500M graafikakaart, seega ka siin on tuntav areng toimunud.

Kuigi tööjaamade sihtgrupiks on arvutikasutajad, kes vajavad tööks võimekat tööjaama (nt CAD/3D programmide jooksutamiseks), sobivad need sülearvutis ka mängimiseks. Näiteks Nvidia Quadro M2200 (4GB) graafikakaardiga varustatud Lenovo P51 on võimeline jooksutama täpselt samu mänge, mida GeForce GTX 965M (4GB) graafikakaardiga varustatud mänguriarvuti.

Protsessor

Pole ilmselt kellegi jaoks uudis, et tööjaama ja võimeka protsessor vahele võib tõmmata võrdusmärgi. Lenovo P51 tööjaamas on olenevalt konfiguratsioonist kasutusel kas Intel Core i7-7700HQ, Core i7-7820HQ, XEON E3-1505M v6 või veelgi kiirem E3-1535M v6 protsessor. Kõigi näol on tegemist Inteli kuuenda põlvkonna neljatuumaliste protsessoritega, millele viitab Core i7 protsessorite puhul Q-täht ja XEON E3 protsessorid on juba vaikimisi neljatuumalised.

Lenovo P51s, mis on suunatud mobiilsele ehk palju ringi liikuvale arvutikasutajale, kasutab mõnevõrra tagasihoidlikemaid protsessoreid. Kasutusel on samuti Intel Core i7 protsessorid aga sedapuhku on need tähistatud U-tähega, mis viitab voolusäästlikele ULV (Ultra Low Voltage) protsessoritele. Need kahetuumalised protsessorid on samuti väga hea jõudlusega aga jäävad siiski oma neljatuumaliste vendade varju.

Kui need võimsad protsessorid Lenovo P51 ja Lenovo P51s sees saavad kokku eraldiseisva Nvidia Quadro graafikakaardiga, suure hulga operatiivmäluga ning kiire NVMe SSD kettaga, siis uskuge mind, tegemist on korralike püssidega, mis isegi nõudlikud arvutikasutajad elevusest muigama paneb. Lihtsalt Lenovo P51 puhul on muie natuke suurem kui Lenovo P51s puhul 😊

Kõigi eelpoolmainitud protsessorite ühiseks omaduseks on võime ennast ajutiselt üle kiirendada kuna on varustatud turbo-boost tehnoloogiaga.

Mälu

Lenovo P51 tööjaamad on varustatud suisa nelja mälupesaga, mille maksimaalseks toetatud mälumahuks on sarnaselt eelmisele põlvkonnale 64GB, mis on meeletu kogus. Ühtlasi on kasulik teada, et Intel Xeon E3 protsessoriga varustatud tööjaamad toetavad lisaks ka kõrge vigade vältimise määraga ECC operatiivmälusid, mida oleme harjunud nägema serverites. Lenovo P51s tööjaamade seest leiame seevastu kaks mälupesa, mis toetavad kuni 32GB operatiivmälu.

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meie riiulitel olevad Lenovo P51 ja Lenovo P51s tööjaamad varustatud kiirete ja madala latentsusega DDR4 operatiivmäludega vahemikus 16GB-32GB. Aga loomulikult saame mälumahtu suurendada etteantud piirides kui Sulle huvipakkuval mudelil seda vajaka peaks jääma.

Võrreldes eelmise põlvkonnaga on operatiivmälude osas muutunud ainult niipalju, et Lenovo P51s tööjaamades on nüüd samuti DDR4 operatiivmälud varasemate DDR3L operatiivmälude asemel.

SSD

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Lenovo P51 ja Lenovo P51s tööjaamad varustatud kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 256GB kuni 512GB.

Kui töötad hästi suurte failidega ja vajad suuremat SSD ketast, siis anna kindlasti meile enne ostu teada ja lisame soovi korral huvi pakkuvale tööjaamale uue suurema SSD ketta.

Liidesed ja lisad

Kuigi mõlemad tööjaamad on varustatud kõige vajalikuga, siis mõned erinevused neil mudelitel siiski on ja erinev on ühtlasi paigutus.

Lenovo P51 vasakul küljel on ExpressCard (34mm) pesa, SD-kaardilugeja ja olenevalt konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, kaks USB 3.0 porti, MiniDisplayPort (1.2) ja Kensington luku pesa. Tagaküljel asuvad kaks USB 3.0 porti (millest üks on alati voolu all), Gigabit LAN, Thunderpolt 3, HDMI (1.4b) ja vooluadapteri pesa.

Kui nüüd võrrelda eelmise põlvkonnaga, siis kõik on täpselt samamoodi ja ühtegi muudatust siin tehtud pole ja olgem ausad, selleks pole ka mingit vajadust. Samas karu kõhus on küll ühteist muutunud ja ikka paremuse suunas. Eelmise põlvkonna Lenovo P50 üheks miinuseks oli see, et puudus mobiilse andmeside valmidus. Nüüd on see viga parandatud ja isegi kui konkreetselt mudelil 4G modem puudub, siis selle lisamine on imelihtne kuna vajalik kaabeldus ja antennid on juba ära veetud. Micro-SIM pesa asub muide aku salves.

Kuna Lenovo P51s on identne Lenovo T570 mudeliga, siis on ka liidesed täpselt samad. Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB 3.0 port ja Thunderpolt 3. Paremal küljel asuvad mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, kaks USB 3.0 porti (millest üks on alati voolu all), HDMI (1.4b), Gigabit LAN ja Kensington luku pesa. Esi- ja tagakülg on liidestest vaba.

Lisaks on mõlemal tööjaamal olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4GHz ja 5GHz), Bluetooth, 720p veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja olenevalt konfiguratsioonist võib olla ka klaviatuuri taustavalgustus ja/või 4G modem.

Äriklassile iseloomulikult on mõlemad tööjaamad varustatud dokkimispordiga, mis asub põhja all aga sellega võimalused ei piirdu kuna võimalus on kasutada ka Thunderpolt 3 dokki.

Sisendseadmed (klaviatuur ja puuteplaat) pole põlvkonna vahetusega oma kvaliteeti kaotanud. Taustavalgustusega ja pritsmekindlad klaviatuurid on endiselt ideaalsed nagu Lenovo äriklassi sülearvutitele kohane ja puuteplaat ei jää oma heade omadustega klaviatuurist eriti maha.

Väikese muudatuse on läbinud Lenovo P51 ja Lenovo P51s kõlarid. Kui eelmise põlvkonna tööjaamades oli kasutusel 2 x 1,5W kõlarid, siis nüüd on kasutusel 2 x 2W kõlarid. Aga peab tõdema, et ega erilist vahet pole. Sülearvutitesse integreeritud kõlarid ei kannata enamikel juhtudel kriitikat ja parema elamuse saamiseks tuleks alati kasutada kas kvaliteetseid väliseid kõlareid või kõrvaklappe.

Hooldus ja upgrade’imine on vaatluse all  olevatel tööjaamadel mõnevõrra erinev. Kui Lenovo P51 põhja all on hooldusluuk, mille vahendusel saab ligi vajalikele komponentidele, siis Lenovo P51s puhul tuleb eemaldada kogu põhjakate.

Kaal ja mõõtmed

Kuna Lenovo P51 konstruktsioonis ja disainis midagi ei muutunud, siis on Lenovo P51 mõõtmed täpselt samasugused nagu eelmisel põlvkonnal. Mõõtmeteks on 377,4 x 252,3 x 24,5-25,9 mm (pikkus x laius x kõrgus). Kaalu on sel tööjaamal 2,5 kilogrammi aga suurema akuga kaasneb ka väike kaalutõus.

Lenovo P51s läbis suuremad muudatused võrreldes eelmise põlvkonnaga ja need muudatused kajastuvad nii mõõtmetes kui kaalus. Mõõtmeteks on 365,8 x 252,8 x 19,95-20,02 mm ja kaalu väikseima akuga 1,99 kilogrammi. Rõõm on näha, et Lenovo liigub selle tööjaamaga õiges suunas ja olulisel määral on vähendatud nii mõõtmeid kui kaalu. Nüüd joonistub selgemini välja vahe võimsama Lenovo P51 ja mobiilsema Lenovo P51s vahel, mis eelmise põlvkonna puhul küsitavusi tekitas.

Kokkuvõtteks

Mõlemad sülearvutid on suurepärased, Lenovo P51 on tööjaam suure T-tähega ja Lenovo P51s tööjaam väikese t-tähega.

Lenovo P51 on võimas tööjaam, mis on saadaval ainult neljatuumaliste protsessorite ja Nvidia Quadro graafikakaartidega. See ei jätta hätta ka kõige nõudlikumat arvutikasutajat. Jõudlus võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo P50 tööjaamaga on suurem ja seda loomulikult tänud uutele ja võimsamatele komponentidele. Sel on lisaks suurepärased sisendseadmed, head ekraanid ning ära on parandatud eelmise põlvkonna kitsaskohad, milleks olid 4G valmiduse puudumine ja protsessori jõudluse vähendamine akutoitel olles.

Lenovo P51s tööjaama jõudlus on U-tähisega protsessori tõttu piiratud ja sobib seetõttu eelkõige mobiilsele arvutikasutajale. Kuna Lenovo P51s on nüüd ehitatud Lenovo T570 baasil, siis on see võrreldes eelkäijaga läbinud päris suured muudatused ja saanud tunduvalt paremaks. See on nüüd veelgi kompaktsem ja õhem, mis on igati positiivne kuna antud mudel peakski rõhuma mobiilsusele. Ka sel on kiiduväärt sisendseadmed ja ekraanid aga suurima plussina tooks hoopis välja Thunderpolt 3 olemasolu, mille puudumine oli eelmise põlvkonna suurimaks miinuseks. Nüüd ei tohiks olla ühtegi takistust, miks just see mudel ei võiks olla Sinu järgmine mobiilne tööjaam.

Lenovo P51 ja Lenovo P51s on tööjaamade mõistes väga vaiksed ja jahutamiseks mõeldud ventilaatorit jätavad hea mulje. Reaalses kasutuses on need sageli mitteaktiivsed ja rakenduvad alles keskmise koormuse puhul. Müratase keskmise koormuse puhul on 32dB(A) kanti ja maksimaalne müratase Lenovo P51 puhul 36dB(A) ning Lenovo P51s puhul 39dB(A). Arvestades võimsaid komponente on see minu hinnangul päris hea tulemus.

Suurima miinuseks on mõistagi nende mobiilsete tööjaamade hind, uuena on hästi varustatud Lenovo P51 väärtus pea 3000 euro kanti ja Lenovo P51s väärtus üle 2000 euro. Aga seda mõnusam on soetada need tööjaamad meilt vähekasutatuna, kuna hinnad on enam kui 2,5 korda soodsamad aga kvaliteet ja töökindlus endiselt väga kõrge.

Kui Sa aga juhul pole Lenovo fänn, siis soovitan Sul vaadata selliste rivaalide poole nagu Fujitsu Celsisus H770, Dell Precision 7520, HP ZBook 15 G4 , mis on meie tootevalikus samuti olemas.

Järgmise ülevaateni!

Lenovo P51 ja Lenovo P51s mobiilsed tööjaamad e-poes