Lenovo Thinkpad T450Lenovo T-seeriasse kuuluvad Lenovo Thinkpad perekonna eestvedajad, mis on olnud äriklassi musternäidiseks juba pikki aastaid. Need sülearvutid on loodud kvaliteeti, usaldusväärsust, pikka iga ja turvalisust silmas pidades ning nende kõrge reputatsioon on teada kõigile.

Tänases ülevaates võtan ette korraga suisa 5 sarnast ja samas mõnevõrra erinevat sülearvuti mudelit kahest erinevast põlvkonnast. Vaatluse all on pesakond, kuhu kuuluvad Lenovo T440, Lenovo T440s, Lenovo T440p, Lenovo T450 ja Lenovo T450s. Küsid, kuhu jääb loetelu lõpust Lenovo T450p? No see mudel jäi Lenovol lihtsalt vahele, hüpati T440p pealt otse üle T460p peale, millest teeme pikemalt juttu kunagi tulevikus.

Rääkides põlvkondadest, siis keskmine number mudelinimes näitabki Thinkpad sülearvuti põlvkonda – number 4 on neljas põlvkond ja number 5 on viies põlvkond ja need kattuvad omakorda protsessorite põlvkondadega, millest pikemalt juba allpool.

Kui need tähed mudelinimede taga on pannud Sind seni ainult kukalt kratsima, siis nüüd on aeg teadmatus asendada teadlikkusega ja selleks toon välja põhilised erinevused nende mudelite vahel.

S-tähega mudelid Lenovo T440s ja Lenovo T450s kasutavad väikese voolutarbega (ultra low voltage e. ULV) protsessoreid, eesmärgiga pikendada aku eluiga aga seda natuke jõudluse arvelt. Need on kergemad ja õhemad kui teised vaatluse all olevad mudelid ning kvalifitseeruvad juba ultrabookideks.

P-tähega mudel Lenovo T440p keskendub seevastu jõudlusele, kasutades suurema voolutarbega võimsamaid protsessoreid ja seda siis loomulikult aku arvelt. T440p on ühtlasi kaalu ja mõõtmete poolest kõige suurem nendest mudelitest.

Lenovo T440 ilma lisatäheta on nö baasmudel, et kuidagi kirjeldada nende erinevust. See ei tähenda absoluutselt, et tegemist oleks mingis mõttes kehvema sülearvutiga. Kohe kindlasti mitte, lihtsalt poodiumile pannes saaks see auväärt kolmanda koha.

Visuaalselt ja kaalult pole põlvkonnavahetusega suurt miskit muutunud (v.a touchpad), sülearvutid näevad välja samasugused ja tunduvad katsudes samasugused. Lenovo on õigel teel, milleks muuta asju, mis on niigi väga head.

Ekraan

Kõik vaatluse all olevad mudelid on 14 tollise mattekraaniga ja olenevalt mudelist ning konfiguratsioonist tulevad kas 1600×900 (HD+) või 1920×1080 (FullHD) resolutsiooniga. Mainimata ei saa jätte ka seda, et ekraanid on äriklassile omase IPS-tehnoloogiaga, mis võimaldab suurepärast pilti ja veel paremat vaatenurka võrreldes TN-paneeliga, mis on omane paljudele odavklassi sülearvutitele.

Aegajalt (nagu ka hetkel meie müügisalongis ja e-poes) liigub ka puudetundlike ekraanidega isendeid resolutsiooniga kas 1600x900px või 1920×1080 pikslit.

Graafika

Lenovo T440 ja T440s puhul on kasutusel integreeritud graafikakaart HD4400, mille näol on tegemist üsnagi tagasihoidliku kaardiga, mis võimaldab maksimaalselt 2560×1600 resolutsiooni. Järgmise põlvkonna Lenovo T450 ja T450s tulevad HD5500 kaardiga, mis on juba samm edasi ja võimaldab ka 3840×2160 resolutsiooniga video (H.264 vormingus) taasesitamist.

Lenovo T440p sülearvuteid liigub nii integreeritud HD4600 graafikaga kui ka eraldiseisvate videokaartidega. Täpsemalt vastutab sellisel juhul pildi eest NVIDIA GeForce GT 730M, mis on 1GB mälumahuga. Antud graafikakaardiga varustatud sülearvutid sobivad hästi graafilise tööga kokku puutuvatele arvutikasutajatele ja teatud mänguelamuse saavad ka mängurid. Näiteks võimaldab see graafikakaart mängida keskmistel sätetel ja madalal resolutsioonil selliseid mõne aasta taguseid mänge nagu Battlefield 3, Tomb Raider ja natuke vähem ressurssi nõudev Diablo III jookseb eeskujulikult isegi Full HD resolutsioonil. Loomulikult kõiki tänapäevaseid mänge sellega mängida ei saa kuna mängud on viimasel ajal väga ressursinõudlikud aga nii mõnedki mängud kannatab ära pelada küll nagu mängurid ütlevad 🙂

Protsessor

Lenovo T440, T440s ja T440p sees tiksuvad Inteli neljanda põlvkonna protsessorid, mille koodnimeks Haswell ja Lenovo T450, T450s sees järgmise ehk viienda põlvkonna protsessorid, koodnimega Broadwell.

Lenovo T440p südameks on võimas neljatuumaline MQ-tähisega (Mobile, Quad) i7 protsessor, mis ei jäta Sind hätta ka ressursimahukate rakendustega töötades. See protsessor on iga graafilise disaineri, arhitekti ja videotöötleja unistus.

Kõik teised kasutavad vastava põlvkonna voolusäästlikke U-tähisega (Ultra Low Power) i3, i5 ja i7 protsessoreid, mis tänu tagasihoidlikumale võimsusele võimaldab pikemat aku eluiga.

Kas teadsid, et mõlema põlvkonna i5 ja i7 protsessorid suudavad ennast ajutiselt üle kiirendada kui mõni rakendus neilt seda nõuab.

Mälu

Lenovo T440, T440s ja T450s maksimaalselt kasutatav operatiivmälu maht on 12GB, millest 4GB on joodetud emaplaadile (v.a T440 i3 ja i5 protsessoriga, millel on kaks mälupesa). Seega maksimaalselt saab lisada 8GB mälu ja selleks on ainult üks pesa.

See on ka nende mudelite suurimaks miinuseks, mälumaht on piiratud 12GB-ni ja tulenevalt erinevast mälumahust töötab mälukontroller ainult osaliselt dual-channel režiimis. Samas on see miinus tavakasutaja jaoks ebaoluline kuna praktikas see vahe eriti tuntav pole ja 12GB on enamikele arvutikasutajatele enam kui küll.

Lenovo T440p ja Lenovo T450 tulevad joodetud mälu asemel kahe avatud mälupesa võimalusega ning maksimaalne toetatav operatiivmälu maht on 16GB.

Kõvaketas

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügis ja vaatluse all olevad sülearvutid SSD ketastega alates 180GB ja lõpetades täpselt sellise mahuga nagu soovid. Nimelt on soovi korral võimalik vahetada olemasoleva SSD ketas uue suurema SSD ketta vastu välja, kui selleks soovi avaldad.

Kui väga soovid, siis võime ka suuremahulise HDD ketta panna aga arvestades SSD töökindlust ja kiirust, siis selliseid soove me ilmselt väga tihti ei saa 🙂

Liidesed ja lisad

Lenovo T440 sülearvutil on Mini DisplayPort, VGA, Gigabit LAN, SD-mälukaardilugeja, USB 3.0 pordid (2tk), Bluetooth ja 720p veebikaamera.

Lenovo T440s/T450/T450s sülearvutil on lisaks T440 mudelile täiendav USB 3.0 port ja dokkimisvõimalus.

Lenovo T440p sülearvutil on lisaks T440 mudelile täiendav USB 3.0 port, USB 2.0 pordid (2tk), dokkimisvõimalus ja meediaseade (DVD kirjutaja).

Kõik liidesed on loogilistes ja käepärastes kohtades. Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvutil olla ka klaviatuuri taustavalgustus, integreeritud ID-kaardi lugeja ja 3G või 4G modem.

Lenovo Thinkpad mudeliseeria on tuntud oma mugavate ja vaiksete klaviatuuride poolest ning erandiks pole ka tänased mudelid. Klahvid annavad hea tagasiside, piisav nuppude vahe üksteisest ja äärtest kumerad nupud aitavad vältida trükkimisvigu.

Üks üsna oluline erinevus Lenovo T440, T440s, T440p ja järgmise põlvkonna Lenovo T450, T450s vahel on touchpad. Kui neljanda põlvkonna puhul olid nupud osa touchpad’ist (nö „click-pad“ nupud), siis viiendal põlvkonnal on tagasi eraldiseisvad füüsilised nupud. Aitäh Lenovo, et mind ja paljusid teisi Lenovo fänne kuulda võtsid!

Kaal

Nagu eespoolt mainitud sai, on kõige kergemad Lenovo T440s ja Lenovo T450s, kaalu on neil kõigest 1,59 kilogrammi. Lenovo T440 1,81 kilogrammiga ja Lenovo T450 1,73 kilogrammiga on ainult paarsaja grammi jagu raskemad.

Võimsaim ja sisemist optilist seaded omav Lenovo T440p kaalub 2,31 kilogrammi.

Kokkuvõtteks

Vaatluse all olevad mudelid on teada-tuntud oma vastupidavuse poolest. Kui nad on mõeldud vastu pidama militaarstandardile Mil-SPEC 810G, siis võid kindel olla, et nad peavad vastu ka Sinu kasutuses.

Kui Sulle meeldib nende mudelite ajatu disain täpselt sama palju nagu mulle, siis on need sülearvutid Sinu jaoks õige valik. Igapäevaseks kasutamiseks sobivad nad kõik suurepäraselt, kui aga pead palju ringi liikuma ja vajad kergema kaaluga sülearvutit, siis vali pigem Lenovo T440s või Lenovo T450s. Kui vajad mõnevõrra suuremat jõudlust ja sisseehitatud optilist seadet, siis tasub vaadata Lenovo T440p poole.

Muide Lenovo T440s oli meil 2017 aastal enimmüüdud sülearvuti, mida meelsasti soetatakse ka käesoleval aastal. Palju ei jää läbimüügi osas alla ka sama põlvkonna Lenovo T440p ja Lenovo T440 ning järgmise põlvkonna Lenovo T450 ja Lenovo T450s.

Vaata ka Lenovo T440, T440s, T440p ja Lenovo T450, T450s sülearvuteid e-poes