Eelmisel nädalal võtsime eelneva aasta kokku postituses Parimad sülearvutid 2019, kus mäletatavasti esimese positsiooni pälvis ultrabook Lenovo T460s, mida müüsime 2019 aastal kõige rohkem. Kuna sellest sülearvutist veel ülevaadet pole ja ma eeltoodud postituses seda lubasin, siis teekski täna ülevaate Lenovo T460s mudelist ning kaasaks ülevaatesse ka Lenovo T460p ja ilma täheta Lenovot T460 mudeli.
Aga alustuseks oleks taas paslik ära mainida, mida need tähed Lenovo T460 mudelinimede taga tähendavad.
S-täht Lenovo T460s mudelinime taga viitab sellele, et tegemist on kaalult kergema ja õhema ultrabookiga, mis kasutab väikese voolutarbega (ultra low voltage e. ULV) protsessoreid, et aku liikvel olles ikka kauem vastu peaks.
P-täht Lenovo T460p mudelinime taga näitab seevastu jõudlust ja võimsust. Antud mudelis kasutatakse võimsaid HQ protsessoreid, mis omakorda tähendab suurema voolutarbe tõttu mõnevõrra lühemat aku kestvust ja suuremat kaalu.
Ilma lisatäheta Lenovo T440 on aga justkui baasmudel, mis ideeliselt peaks paigutuma nende kahe eeltoodud mudeli vahele.
Kuuenda põlvkonna Lenovo T460, Lenovo T460s ja Lenovo T460p on mul nüüd laua peal kenasti ootel ja vaatame, mida huvitavat need meile pakuvad ja kas nad erinevad millegi poolest ka viiendast põlvkonnast, mille ülevaate leiad siit.
Visuaalse poole pealt on kohe näha, et antud mudelid on identsed eelmise põlvkonnaga. Jah, Lenovo T460s on läinud veelgi õhemaks aga väljanägemine on endiselt kõigil samasugune. Muutunud on kõikidel sülearvutitel küll mõnevõrra liidestega seonduv aga sellest juba pikemalt allpool.
Ekraan
Ekraan on jätkuvalt kõikidel mudelitel 14 tolline ja loomulikult on tegemist mattekraaniga nagu äriklassi sülearvutile kohane.
Ekraani resolutsioon on olenevalt mudelist kas 1366×768 (HD), 1920×1080 (FullHD) või 2560×1440 (WQHD). Viimased kaks neist on IPS-paneeliga ja esimene siis TN-paneeliga. IPS-paneeli kasuks räägib oluliselt parem vaatenurk, mis TN-paneeli puhul jätab soovida.
Kõige optimaalsem resolutsioon 14 tollise ekraani puhul on minu hinnangul FullHD. WQHD resolutsioon on küll üliterav, kuid sellise suurusega ekraani puhul on see minu arvates natuke liiast ja peaks tõenäoliselt Windowsi sätetest sisu suurendama, et tekst normaalselt loetav oleks.
Olenevalt konfiguratsioonist võib sülearvuti ekraan olla ka puutetundlik ja resolutsiooniks on sellisel juhul FullHD.
Kusjuures ülevaate kirjutamise hetkel on kõik riiulil olevad mudelid FullHD resolutsiooniga ja IPS-paneeliga, seega ära jäta juhust kasutamata, need on väga hea pildi ja kvaliteediga ekraanid. Laos on olnud ka puutetundliku ekraaniga mudeleid aga postituse kirjutamise hetkel ühtegi paraku pakkuda pole kuna need lähevad nagu soojad saiad. Aga tasub silmad lahti hoida kuna kaup vahetub meil kiiresti.
Graafika
Lenovo T460 ja T460s puhul on kasutusel Inteli integreeritud graafikakaart HD520, mis käib käsikäes kuuenda põlvkonna protsessoritega. Need graafikakaardid saavad vabalt hakkama kõikide tavakasutajate vajadusetega sh. on võimelised maha mängima H.264 ja H.265 videosid. Tänu mitmetele arhitektuurilistele täiustustele ja kõrgemale taktsagedusele on antud videokaart oma eelkäijast (HD5500) ligikaudu 20% võimekam.
Inteli HD520 graafikakaart 3D mängudeks ei sobi aga soovi korral mõned vanemad ja graafiliselt vähenõudvad mängud veab minimaalsetel sätetel välja küll. Aga üldiselt see graafikakaart selleks mõeldud pole ja mingit head mänguelamust sealt kindlasti ei saa, seega soovitan vaadata pigem eraldiseisva videokaardiga sülearvuti poole.
Eeltoodu kehtib põhimõtteliselt ka Lenovo T460p sees oleva integreeritud graafikakaardi HD530 kohta, mis on üsna sarnaste näitajatega.
Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist võib Lenovo T460p mudelil olla ka eraldiseisev graafikakaart. Selleks on Nvidia GeForce 940 MX (2GB) ja sellega on lõbu juba rohkem. See sobib nii mängijatele kui graafilise töö tegijatele.
Protsessor
Kuuenda põlvkonna Lenovo T460, Lenovo T460s ja Lenovo T460p sülearvutid kasutavad kuuenda põlvkonna Inteli protsessoreid, mida teatakse/tuntakse koodnimega Skylake.
Kui Lenovo T460 ja Lenovo T460s kasutavad ultrabookidele mõeldud voolusäästlikke U-tähisega i3, i5 ja i7 protsessoreid, siis Lenovo T460p on natuke teisest puust. Selle seest leiab neljatuumalise HQ-tähisega i5 ja i7protsessorid, mis on oluliselt kiiremad ja võimsamad kui eelpool mainitud voolusäästlikud protsessorid.
Kui teed tavapärast kontoritööd, koolitööd vms, siis Lenovo T460 ja Lenovo T460s katab vabalt kõik Sinu vajadused ja jääb ressurssi ülegi. Kui teed aga graafilist disaini, töötled videosid või teed sülearvutiga teisi ressursimahukaid tegevusi, siis võiksid vaadata pigem Lenovo T460p suunas.
Mälu
Lenovo T460 ja Lenovo T460p sülearvutitel on kaks mälupesa ja maksimaalseks võimalikuks mälumahuks on 32GB, mis on kaks korda rohkem kui eelneval põlvkonnal.
Lenovo T460s puhul on 4GB joodetud otse emaplaadile ja eraldiseisvaid mälupesasid on seetõttu ainult üks. Sinna saab panna maksimaalselt 16GB mäluklotsi, mis teeb maksimaalseks kasutatavaks mälumahuks antud mudeli puhul 20GB.
Ääremärkusena mainin ära, et postituse kirjutamise hetkel on müügil olevates Lenovo T460, Lenovo T460s ja Lenovo T460p mudelites operatiivmälud vahemikus 8GB-20GB. Ehk siis igaühele midagi 😉
SSD
SSD ketta suurus oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist aga hetkel jäävad kõigi müügil olevate mudelite SSD kettad vahemikku 128GB kuni 512GB. Kui leiad, et Sulle huvipakkuval sülearvutil on kettaruumi liialt vähe, siis anna meile enne ostu oma soovist teada ja pakume Sulle hea hinnaga uue ja garantiiga suurema SSD ketta, mille meie tehnik loomulikult ka Sinu eest ära vahetab.
Liidesed ja lisad
Liideste osas on muutunud nii mõndagi, nimelt on Lenovo astunud suure sammu tuleviku suunas ja asendanud VGA liidese HDMI liidesega. Olgem ausad, VGA hakkabki vaikselt ajaloohõlma vajuma.
Lenovo T460 sülearvuti vasakult küljelt leiab vooluadapteri pesa, kaks USB 3.0 porti, Mini DisplayPorti ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, USB 3.0 port, Gigabit LAN, HDMI, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa 4G ühenduse tarbeks.
Lenovo T460s sülearvuti vasakul küljel asub vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja SD-kaardilugeja. Paremal küljel asuvad seevastu ID-kaardilugeja, kaks USB 3.0 porti, Mini DisplayPort, HDMI, Gigabit LAN, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa 4G ühenduse tarbeks.
Lenovo T460p sülearvuti vasakul küljelt leiab vooluadapteri pesa, USB 3.0 pordi, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on kaks USB 3.0 porti, Mini DisplayPort, HDMI, Gigabit LAN, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa 4G ühenduse tarbeks. Ja esiküljele on jäänud SD-kaardilugeja.
Lisaks on kõikitel mudelitel olemas kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), Bluetooth (versioon 4.2), sõrmejäljelugeja, HD veebikaamera ja loomulikult äriklassile iseloomulikult võimalus doki kasutamiseks. Olenevalt konfiguratsioonist on olemas ka klaviatuuri taustavalgustus.
Kuuendalt põlvkonnalt oleks juba oodanud ka USB Type-C porti aga ju Lenovo otsustas selle järgmiseks korraks jätta. Ja etteruttavalt võin öelda, et järgmises põlvkonnas on see juba olemas koos Thunderpolt protokolliga.
Klaviatuur on sama mis eelmisel põlvkonnal ja see on endiselt legendaarselt suurepärane. Küll on hea, et Lenovo pole siin midagi muutnud. Hea klaviatuur on alati olnud üks Lenovo T-seeria müügiargumente ja loodame, et see nii ka jääb.
Hooldamise ja upgrade’imise poole pealt on oluline ära mainida, et kahjuks hooldusluuke nende sülearvutite põhja alt ei leia. Kõikidele komponentidele pääseb ligi ainult sülearvutite demonteerimisel. See on teostatav olenevalt mudelist 5-7 kruvi lahtikeeramisel aga antud juhul soovitaks selle töö jätta pigem oma ala spetsialistile, näiteks meie tehnikule.
Lenovo T460 ja Lenovo T460p seest leiab muidu kaks mälupesa, kus maksimaalne kasutatav mälumaht on 32GB nagu eespool mainitud sai, samuti leiab sealt M.2 pesa, kuhu saab istutada kas 4G modemi või täiendava SSD. Lenovo T460s erinevuseks on tavapärase 2,5 tollise SSD ketta puudumine, mis tähendab seda, et SSD asub M.2 pesas ja see enam vaba pole.
Nende mudelite omavaheliseks erinevuseks on ka see, et kui Lenovo T460 kasutab ühte sisemist ja ühte välist akut, siis Lenovo T460s puhul on mõlemad akud sisemised ning Lenovo T460p kasutab ainult välist akut.
Kaal
Lenovo T460 on sama raske ja samade mõõtmetega nagu seda oli Lenovo T450. Paksust on sel 21 millimeetrit ja kaalu 1,73 kg.
Lenovo T460s on aga läinud paljude arvutikasutajate rõõmuks eelmise põlvkonna Lenovo T450s mudeliga võrreldes veelgi kergemaks ja õhemaks, kaaludes nüüd 250 grammi vähem (1,35 kilogrammi) ja olles 2 millimeetrit õhem (19 millimeetrit). Ja siinjuures ei pea kartma, et sülearvuti vastupidavus seeläbi kannatab. Nagu ka Lenovo T460 ja Lenovo T460p, vastab ka Lenovo T460s endiselt militaarstandardile MIL-STD-810, mis kinnitab selle mudeli vastupidavust ja töökindlust.
Ka Lenovo T460p on kaalu alla võtnud võrreldes oma eelkäijaga, milleks on Lenovo T440p. Lenovo jättis vahepeal ühe aasta vahele ja Lenovo T450p mudelit välja ei toonud. Kui T440p kaalus 2,3 kilogrammi, siis Lenovo T460p kaaluks on kõigest 1,9 kilogrammi. Seda suuresti tänu ajaga kaasaskäimisele ja optilisest seadmest loobumisele. Paksust on antud mudelil 24,4 millimeetrit ja seda täiendavat ruumi ongi vaja võimsamate komponentide kasutamiseks võrreldes T460 baasmudeliga.
Kokkuvõtteks
Võrreldes eelneva põlvkonna mudelitega pole Lenovo T460, Lenovo T460s ja Lenovo T460p väga suuri muudatusi läbi teinud. Endiselt on sülearvutid konservatiivse ja minimalistliku disainiga, mis Lenovo austajatele sh minule väga meeldib.
Ainukesed muudatused on toimunud karu kõhus, kus on kasutusele võetud uuema põlvkonna protsessorid ja videokaardid nagu ikka põlvkonna vahetusel tavaks saanud. Ja loomulikult pole meil kellelgi suurema jõudluse vastu midagi, mis uute protsessorite ja videokaartide kasutuselevõtuga kaasneb.
Mainimisväärt on aga pigem see, et valikusse on ilmunud WQHD resolutsiooniga ekraan, et maksimaalne kasutatav mälumaht on kasvanud kahekordseks, et VGA liides on pensionile saadetud ja asendatud HDMI liidesega. Mudelispetsiifiliselt võib välja tuua lisaks optilise seadme kaotamise ja kergema kaalu Lenovo T460p puhul ning veelgi väiksema kaalu ja paksuse Lenovo T460s puhul.
Fakt on see, et need 14 tollised Lenovo äriklassi sülearvutid sobivad suurepäraselt nii kontorisse, kooli kui koju. Sul jääb vaid antud ülevaate põhjal valida oma vajadustele vastavalt kas T460, T460s või T460p mudel.
Soovitan lugeda ka kahe varasema põlvkonna ülevaadet Lenovo T440 ja Lenovo T450 – arvutikasutajate lemmikud kuna ka need sülearvutid on meil samuti jätkuvalt müügis ja ehk leiad just nende hulgast endale sobiva kaaslase.
Kui aga tunned, et Lenovo bränd pole kindlasti Sinu jaoks ja oled pigem HP või Delli usku, siis tasub vaadata ka põhilisi rivaale, milleks on HP EliteBook 840 G3 ja Dell Latitude E7470.