Selle sülearvuti ülevaate tegemist olen ma põnevusega oodanud kuna mulle väga meeldivad tavapärasest võimsamad sülearvutid ja alati on elevus suur, kui saan uue põlvkonna masinale käed külge panna 🙂
Kes pole Lenovo mudelinimedega kursis, siis Lenovo T470 sülearvuteid liigub arvutipoodides kolme erineva nimetusega ja nendeks on siis Lenovo T470, millest tegin ülevaate paar kuud tagasi, vaatluse all olev Lenovo T470p ja Lenovo T470s, millest teen ülevaate lähinädalatel.
P-täht Lenovo T470p mudelinime taga markeerib jõudlust ja võimsust. Antud mudelis kasutatakse võimsaid neljatuumalisi protsessoreid ja eraldiseisvat graafikakaarti.
S-täht Lenovo T470s mudelinime taga viitab aga sellele, et tegemist on kerge ja õhukese ultrabookiga.
Ja lisatäheta Lenovo T470 paigutub põhimõtteliselt nende kahe vahele.
Aga täna ma pikemalt Lenovo T470 ja Lenovo T470s sülearvutitest ei kirjuta, vaid keskendun sellele õige magusale Lenovo T470p mudelile, mis on nendest kolmest mudelist kõige võimsam aga ka kõige kallim.
Aga vaatame siis lähemalt, mida uue põlvkonna Lenovo T470p meile pakub võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo T460p mudeliga.
Korpus
Kui kõrvutada Lenovo T470p aasta varem välja tulnud Lenovo T460p sülearvutiga, siis mingit erinevust näha pole. Need on visuaalselt nagu kaks tilka vett.
Paljud võivad Lenovo T470 disaini pidada igavaks aga nii mina kui teised tulihingelised Lenovo fännid sellega kindlasti nõus pole 🙂 Konservatiivne oleks ehk õigem sõna kuna Lenovo on jäänud oma thinkpadilikule disainile truuks aastaid ja just see paljusid Lenovo fänne üle maailma paelubki.
Lenovo T470p korpus jätab väga kvaliteetse ja stabiilse mulje nagu kõik teisedki Lenovo äriklassi tooted. Sel on olemas MIL-STD810G sertifikaat aga see on äriklassi sülearvutite puhul juba nii tavaline, et mul läheb tihtilugu ülevaadetes meelest seda mainidagi.
Kaas on igati tugev, sellele survet avaldades pildis mingeid anomaaliaid esile ei kutsu. Kiita võib ka ekraanihingi, mis on kvaliteetsed ja vastupidavad.
Võib öelda, et kõik on täpselt sama hea nagu eelkäija puhul.
Ekraan
Lenovo T470p on varustatud 14 tollise mattekraaniga ja olenevalt konfiguratsioonist on see kas FullHD (1920×1080) või WQHD (2560×1440) resolutsiooniga.
FullHD ekraani heledustugevus on 250 cd/m² ja kontrastsus 600:1. sRGB värviruumi katvus on sellel ekraanil on 69%, mis on pigem keskpärane tulemus.
WQHD ekraani heledustugevus on parem, täpsemalt siis 300 cd/m² ja kontrastsus üsna samaväärne 700:1. Värviruumi katvus on üsna hea, kattes ära 91% sRGB värviruumist ja 61% AdobeRGB värviruumist. Pole küll profitööks ideaalsed näitajad aga harrastajale või algajale graafilisele disainerile igati sobilik.
Profitaseme puhul on mõlemal juhul mõistlik väline profimonitor juurde soetada kuna 14 tollise ekraaniga poleks igapäevaselt seda laadi tööd just meeldiv teha.
Mõlemad ekraanid on muuhulgas IPS-paneeliga, mis pakuvad suurepärast 160 kraadist vaatenurka.
Muide, ülevaate kirjutamise hetkel on meil riiulis mõlema ekraaniga (nii FullHD kui WQHD) sülearvutid olemas 😉
Graafika
Lenovo T470p on varustatud suisa kahe graafikakaardiga. Üks on integreeritud graafikakaart, mis sobib igapäevatoimetusteks ja teine eraldiseisev graafikakaart, mis sobib graafiliste töö tegijatele aga ka pühapäevamänguritele. Tegelikult on eraldiseisev graafikakaart valikuline ja uuena soetades tuleb selle eest lisaraha välja käia aga ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes Lenovo T470p sülearvutit ostes eraldiseisva graafikakaardi välja jätaks 😊 Ka kõik sülearvutid, mis meile vähekasutatuna müüki on jõudnud, on seni olnud eraldiseisva graafikakaardiga aga ei saa välistada, et aja jooksul mõni ilma graafikakaardita isend meile müügile jõuab. Seetõttu tasubki teada, et eraldiseisva graafikakaardi olemasolu oleneb siiski konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist.
Integreeritud graafikakaardiks on Intel HD630, mis saab suurepäraselt hakkama nendel hetkedel, kui graafiline koormus väike on.
Eraldiseisvaks graafikakaardiks on eelmisest põlvkonnast tuttav Nvidia GeForce 940MX (2GB), mis pakub käsikäes tugeva protsessoriga väga head jõudlust ja mis rakendub kohe kui integreeritud graafikakaart hätta jääb. Olgugi, et graafikakaart on näiliselt/nimeliselt sama mis oli Lenovo T460p mudelil, on ka siin edasiminekut kuna DDR3 videomälu on asendunud DDR5 videomäluga.
Omavahel integreeritud ja eraldiseisvaid graafikakaarte võrrelda pole mõtet kuna need on nagu öö ja päev aga täitsa lennuvõimetu pole ka Intel HD630. Näiteks suudab see kerge vaevaga maha mängida 4K videomaterjali H.265 vormingus.
Protsessor
Seitsmenda põlvkonna Lenovo T470p sülearvutid on varustatud seitsmenda põlvkonna Inteli protsessoritega (koodnimi Kaby Lake), mis on kuuenda põlvkonna protsessoritest ca 10% võimekamad. Kuna selle sülearvuti sihtgrupiks on kõik sellised arvutikasutajad, kelle jaoks on olulisel kohal suur jõudlus, siis mõistagi on kasutusel ainult neljatuumalised protsessorid. Neljatuumalised protsessorid tunneb ära selle järgi, et neil on protsessori nimetuses tähis HQ.
HQ tähist ei leia kunagi Core i3 protsessoritelt vaid alati ainult kõige võimekamatelt Core i5 ja i7 protsessoritelt.
HQ protsessorid koos piisava hulga operatiivmäluga ning eraldiseisva graafikakaardiga võimaldavad teha erinevaid ressursimahukaid tegevusi nagu graafiline disain, videote töötlemine, suurte andmemahtude analüüsimine jms. Kindel on see, et jõudlust on sellel sülearvutil enam kui küll.
Mälu
Lenovo T470p sülearvutil on kaks mälupesa ja operatiivmälu on laiendatav kuni 32GB’ni. Lihtne matemaatika ütleb, et selle saavutamiseks tuleb mõlemas mälupesas kasutada 16GB mäluklotsi.
Ülevaate kirjutamise hetkel on müügil olevad Lenovo T470p mudelid varustatud operatiivmäludega vahemikus 8-32GB. Jah lugesid õigesti, ühes WQHD ekraaniga sülearvutis on hetkel kasutusel 32GB operatiivmälu. Tõenäoliselt see eksemplar kaob ruttu riiulilt kuna see on eriti magus suutäis paljudele arvutikasutajatele.
NB! Tuleb välja, et ma oskan päris hästi ennustada, antud mudel läks müügiks natuke enne kui jõudsin ülevaate blogisse üles panna 🙂 Aga loodetavasti saabub neid järgmiste kaubapartiidega juurde kuna uut kaupa tuleb meil iganädalaselt.
Siinkohal mainin veel ära, et Lenovo T470p puhul on kasutusel madala latentsusega kiired DDR4 mälud. Ja toetatud on kahepoolsed mälud, mis boosti veelgi juurde annavad.
SSD
Kõikide Lenovo T470p sülearvutite sees on kiired ja töökindlad SSD kettad, lihtsalt nende mahud varieeruvad olenevalt konfiguratsioonist. Ülevaate kirjutamise hetkel on nendes mudelites SSD kettad vahemikus 256GB-512GB. Aga alati saame pakkuda Sulle uue ja suurema SSD ketta, kui ostu hetkel selleks soovi avaldad.
Liidesed ja lisad
Liidesed on täpselt samad ja sama paigutusega nagu eelkäijal aga et Sa ei peaks selleks Lenovo T460p ülevaadet otsima minema, siis toon need siin ikka välja.
Lenovo T470p sülearvuti vasakul küljelt on vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, mikrofoni/kõrvaklappide pesa ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel seevastu on kaks USB 3.0 porti, Mini-DisplayPort, HDMI, Gigabit LAN, Kensington luku pesa ja olenevalt konfiguratsioonist SIM-kaardi pesa 4G ühenduse tarbeks. Ja esiküljelt leiab 4-in-1 kaardilugeja.
Paraku tuleb tõdeda, et Lenovo T470p külge pole USB-C port veel jõudnud, samas kui sama põlvkonna Lenovo T470 ja Lenovo T470s mudelites on see olemas. Miks küll Lenovo otsustas oma kõige võimsamas T470p mudelis sellest pordist loobuda, paneb ausalt öeldes õlgu kehitama.
Lisaks eeltoodule on sel sülearvutil olemas veel kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), bluetooth, sõrmejäljelugeja, HD (720p) veebikaamera ja loomulikult äriklassile iseloomulikult võimalus doki kasutamiseks.
Pole mingi saladus, et Lenovo toodab parimaid klaviatuure ja erandiks pole ka Lenovo T470p mudeli klaviatuur. Klahvid on pealt kergelt nõgusad, istuvad tihedalt omal kohal ja on ideaalsete mõõtmetega (17 x 17 mm). Klahvid pakuvad trükkides head tagasisidet, isegi pikkade kirjatükkide koostamine on puhas rõõm. Klaviatuur ON lihtsalt suurepärane! Et liiga suureks kiidulauluks kätte ei läheks, siis norida võib natuke taustavalgustuse osas. Kaheastmeline taustavalgustus on hea aga veelgi parem oleks olnud kolmeastmeline taustavalgustus (kolmas, veelgi heledam aste, võiks lisaks olla).
10 x 6,2 cm puuteplaat pakub väga häid libisemisomadusi ja kogu plaadi ulatuses (sh servades) registreeritakse kõik sisendid (sh mitmikpuuted) korrektselt. Puuteplaadi alumises ääres on endiselt integreeritud ClickPad nupud, millele klikates tuleb kuuldavale klõpsamise heli ja ülemises ääres on füüsilised nupud, mis on eelkõige mõeldud kasutamiseks TrackPoint’iga. See on see punane sisendseade B-G-H nuppude vahel. Kes pole seda varasemalt kasutanud, selle jaoks võib selle kasutamine olla esmalt ebamugav aga natuke harjutades saab sellega navigeerida ülimalt täpselt ja kiiresti. Kaks hiirt on ikka parem kui üks, vähemalt selles valdkonnas 🙂
Äriklassi sülearvutile iseloomulikult saab Lenovo T470p sülearvutit mõistliku vaevaga hooldada ja upgrade’ida aga see pole enam nii kerge kui enne neljandat põlvkonda, kui veel põhja all hooldusluugid olid. Nüüd tuleb eemaldada kogu põhjakate, mis on kinnitatud kruvidega ja plastikklambritega. Lenovo T470p põhjakatte eemaldamisel saab ligi SSD kettale, operatiivmälu pesadele ja M.2 pesale, kuhu saab panna kas 4G modemi või täiendava SSD.
Kaal ja mõõtmed
Kuna Lenovo T470p kasutab põhimõtteliselt sama korpust nagu eelkäija ja kasutusel on täpselt samad liidesed, siis on ka kaal jäänud täpselt samaks nagu Lenovo T460p mudelil. Täpsemalt on kaalu sellel sülearvutil 6-cell akuga 1,9 kilogrammi.
Mõõtmed on vaatluse all oleval sülearvutil järgmised: 339 x 235 x 24,4 mm (pikkus x laius x kõrgus).
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtvalt võib öelda, et visuaalse poole pealt ja liidestuste osas pole muutunud absoluutselt mitte midagi võrreldes eelmise põlvkonnaga. Muutunud on ainult protsessor ja mõnevõrra graafikakaart. Samas see „ainult“ on natuke vale sõna kuna seitsmenda põlvkonna Kaby Lake protsessorite jõudlus on tõesti väga hea ja koos eraldiseisva graafikakaardiga on selle sülearvuti näol tegemist tõsise tööhobusega.
Koostekvaliteet on sel sülearvutil eeskujulik, see on võimeline vastu pidama ka siis, kui temaga tavapärasest karmimalt ümber käid. Ega siis militaarstandardi MIL-STD810G sertifikaate niisama jagata 🙂
Kui üldse millegi üle nuriseda, siis USB-C (Thunderpolt) puudumise üle kuna sama põlvkonna Lenovo T470 ja T470s mudelil on see ju olemas. Aga kui see miinus välja jätta, siis muus osas on Lenovo T470p igati vägev sülearvuti ja sobib suurepäraselt kõigile, kes vajavad tavapärasest võimsamat pilli koos eraldiseisva graafikaga.
Kui Sa seda suuremat jõudlust, mida Lenovo T470p pakub, ei vaja, siis tasub vaadata kergemate ja õhemate Lenovo T470 ja Lenovo T470s poole. Kui jõudlus on Sinu jaoks oluline aga Lenovo T470p pole mingil põhjusel Sinu maitse, siis olulisemate konkurentidena saab siinkohal välja tuua Dell Latitude E5470 ja HP EliteBook 840 G4, mis on samuti meie tootevalikus kenasti esindatud.