Lenovo Thinkpad T540pVarasemas ülevaates oleme lähemalt vaadanud Lenovo T440 ja Lenovo T450 sülearvuteid, mis olid 14 tollise ekraaniga. Kui selles pesakonnas oli mudelivalik väga kirju (Lenovo T440, Lenovo T440s, Lenovo T440p, Lenovo T450 ja Lenovo T450s), siis T-seeria samade põlvkondade 15,6 tollised sülearvutid tulevad oluliselt kitsama valikuga.

Nimelt on neljandas põlvkonnas ainult Lenovo ThinkPad T540p mudel ja viiendas põlvkonnas ainult Lenovo ThinkPad T550 mudel ning täna me lähemalt neid kahte vaatamegi.

Eks need mudelid on iseloomult natuke erinevad, nimelt P-tähega lõppevad mudelid Lenovol viitavad suuremale jõudlusele ja võimsamatele aga ka suurema voolutarbega protsessoritele, samas kui ilma lisatäheta mudelid on nö baasmudelid ehk tavapäraste sellele põlvkonnale iseloomulike protsessoritega.

Mäletan, kui viienda põlvkonna T-seeria välja tulema hakkas, siis P-tähega lõppevate mudelite fännid pikisilmi ootasid, kas tuleb ka Lenovo T550p kuid nende suureks kurvastuseks Lenovo antud mudelit välja ei toonudki ja fännidel ei jäänudki muud üle, kui võtta jätkuvalt ligi T540p, mis on endiselt suurepärane lauaarvuti asendaja.

Aga proovime nüüd need kahe erineva põlvkonna ja natuke erineva sihtgrupi jaoks mõeldud 15,6 tollised sülearvutid ühte ülevaatesse ära mahutada.

Soovitan lugeda ka postituse alguses väljatoodud ülevaadet kuna Lenovo T540p on üsna sarnane sama põlvkonna 14 tollise Lenovo T440p mudeliga ja Lenovo T550 omakorda sarnane sama põlvkonna T540 mudeliga. Lihtsalt ekraan on esimestel siis 14 tolli ja tänases ülevaates olevatel 15,6 tolli.

Ekraan

Mõlemal sülearvutil on küll 15,6 tolline mattekraan aga ekraanivalik on muljetavaldav.

Lenovo T540p ja Lenovo T550 mudeli puhul on Lenovo soovinud rahuldada erinevate tarbijate vajadusi, millest tulenevalt liigub mõlemat mudelit suisa kolme erineva ekraaniga, mis erinevad nii paneelitehnoloogia kui resolutsiooni poolest.

Alumises otsas on siis tavapärase TN-paneeliga WXGA (1366×768 pikslit) resolutsiooniga ekraan, keskele jääb TN-paneeliga FullHD (1920×1080 pikslit) resolutsiooniga ekraan ja ülemises otsas kirsiks tordil on IPS-paneeliga 3K (2880×1620 pikslit) resolutsiooni ja suurepärase kvaliteediga ekraan.

Ekraanid on küll matid, kuid siiski teatud juhtudel natuke peegeldavad valgust aga selle vastu aitab väga hästi ekraani heleduse tõstmine. Maksimaalse heleduse näitaja on kõigil ekraanidel väga hea, seega ka päikselistel päevadel on ekraani sisu kenasti loetav.

Graafika

Lenovo T540p puhul on kasutusel kas Inteli integreeritud graafikakaart HD4600 või integreeritud graafikakaart HD4600 koos eraldiseisva NVIDIA graafikakaardiga GeForce GT 730M.

Integreeritud graafikakaart HD4600 on tüüpiline kontori- ja kodutöö vajadusi kattev graafikakaart, mis saab hakkama erinevate kontori- ja multimeediarakendustega.

1GB mälumahuga GeForce GT 730M saab seevastu hakkama ka graafilise töö ja lihtsamate (vähe ressurssi nõudvate) mängudega.

Lenovo T550 tuleb ainult integreeritud graafikakaardiga ja viiendale põlvkonnale iseloomulikult on selleks graafikakaardiks Inteli HD5500, mis on sammuke edasi HD4600 graafikakaardist ja mis võimaldab probleemivabalt ka 3840×2160 resolutsiooniga video (H.264 vormingus) mahamängimist.

Protsessor

Lenovo T540p sees tiksub kas Inteli neljanda põlvkonna võimas kahetuumaline M-tähisega (Mobile) i5 protsessor või veelgi võimsam neljatuumaline MQ-tähisega (Mobile, Quad) i7 protsessor. Need protsessorid ongi üks põhjus, miks P-tähega lõppevaid mudeleid peetaks lauaarvutite täisväärtuslikeks asendajateks. Kui sülearvutite puhul on suund reeglina ikka sinnapoole, et kasutatakse väiksema voolutarbe ja sellest tulenevalt ka väiksema jõudlusega protsessoreid, siis Lenovo P-tähega lõppevad mudelid samas suunas ei uju. M- ja veelgi enam MQ-tähisega protsessorid on mõeldud videotöötlejatele, arhitektidele, graafilistele disaineritele ja kõigile teistele, kes kasutavad ressursimahukaid rakendusi. Selline protsessor koos eraldiseisva graafikakaardiga paneb suu vett jooksma nii mõnelgi ja siinkohal ei ole erand ka mina 🙂

Lenovo T550 seest leiab seevastu viienda põlvkonna U-tähisega (Ultra Low Power) protsessorid, mis on siis voolusäästlikumad (tuleb jõudluse arvelt). Suurem voolusääst tähendab aga pikemat aku eluiga. Esindatud on nii i3, i5 kui i7 protsessor, seega leiab sobiva jõudlusega protsessori endale igaüks.

Mälu

Lenovo T540p on tööloom, millel on võimas protsessor ja graafikakaart. Et vähene mälumaht ei osutuks pudelikaelaks, on kõikidel meil müügil olevatel Lenovo T540p sülearvutitel minimaalselt 8-16GB mälu.

Tegelikult ei leia meie tootevalikust ka ühtegi Lenovo T550 mudelit 4GB mäluga, kõik müügis olevad isendid on juba 8GB mäluga. Ja 8GB on juba selline kogus, mis ei jätta hätta ühtegi keskmist arvutikasutajat.

Mõlemal sülearvutil on kasutusel kaks mälupesa ja maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on 16GB. See on igati positiivne, mäletatavasti väiksema ekraaniga Lenovo T440, T440s ja T450s puhul oli maksimaalselt kasutatav operatiivmälu maht kõigest 12GB kuna 4GB oli joodetud otse emaplaadile ja kasutusel oli ainult üks mälupesa.

Mälu lisamine on väga lihtne, kruvikeeraja abil tuleb eemaldada põhja all olev kate ja saabki mälupesadele ligi.

Kõvaketas

Kõik Lenovo T540p ja T550 sülearvutid on müügis meil kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 120GB kuni 512GB.

Kui juhul mõne konkreetse sülearvuti SSD ketta maht pole Sulle meeltmööda, siis alati tasub meile märku anda, meie abivalmis tehnik saab alati enne ostu SSD ketta välja vahetada sobiliku vastu ja seda loomulikult hea hinnaga.

Liidesed ja lisad

Lenovo T540p vasakult küljelt leiame Mini DisplayPort’i, VGA, ühe USB 3.0 ja ühe USB 2.0 pordi, SD-mälukaardilugeja, ExpressCard pesa ja audio sisendi/väljundi.

Paremale küljele on paigutatud üks USB 3.0 ja üks USB 2.0 port ning Kensington luku pesa.

Tagaküljele jääb Gigabit LAN ja vooluadapteri pesa.

USB portide puhul taustainfoks, et Lenovo T540p kiibistik (QM 87) suudaks pakkuda tegelikult kuni 6 USB 3.0 porti, kuid kasutusele on Lenovo siiski võtnud ainult 2 kiiret USB 3.0 porti. Ülejäänud kaks USB porti toetavad paraku ainult 2.0 standardit aga positiivse poole pealt mainiks, et üks nendest portidest on alati voolu all, mis võimaldab laadida nutiseadmeid ka siis kui arvuti kinni on.

Lenovo T550 mudelil on kõik liidesed paigutatud vasakusse ja paremasse külge.

Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, VGA, SD-mälukaardilugeja, Gigabit LAN ja ID-kaardilugeja.

Paremale küljele jääb kaks USB 3.0 porti, Mini DisplayPort ja Kensington luku pesa.

Loomulikult ei puudu mõlemal sülearvutil ka bluetooth, veebikaamera (720p), WIFI (2,4GHz ja 5GHz), klaviatuuri taustavalgustus ja dokkimisvõimalus ning olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja, 3G või 4G modem ja meediaseade (ainult T540p puhul).

Lenovo Thinkpad mudeliseeria mugavaid ja vaikseid klaviatuure olen kiitnud varemgi ja teen seda ka sel korral. Need on täiuslikud ja täiesti võrreldavad kvaliteetsemate lauaarvuti klaviatuuridega.

Mis puudutab touchpad’i (puuteplaati), siis siin on neil mudelitel üks suur erinevus. Neljanda põlvkonna Lenovo T540p touchpad’il puuduvad füüsilised nupud (on nö „click-pad“ nupud), mis osadele arvutikasutajatele meeldivad, osadele mitte. Mina olen nende viimaste hulgas ja mul on väga hea meel, et viienda põlvkonna Lenovo T550 mudelil on eraldiseisvad füüsilised nupud tagasi.

Üks oluline nüanss ka Lenovo T550 aku osas … kas teadsid, et antud mudelil on suisa kaks akut? Esimene 44Wh aku on sisse ehitatud (pole eemaldatav) ja teine 23Wh on eemaldatav ning akut eemaldada/vahetada on võimalik isegi arvuti töötamise hetkel. Äge eks!

Kaal

Lenovo T540p on üsna raske ja eeldab igapäevaseks kaasaskandmiseks muskleid või vähemalt soovi muskleid kasvatada 🙂 Kaalu on ca 2,6 kilogrammi aga selle võimsuse ja võimaluste juures pole ka miskit imestada.

Lenovo T550 seevastu on suisa pool kilogrammi kergem, kaalu kõigest 2,1 kilogrammi, mis pole üldse palju 15,6 tollise ekraaniga sülearvuti kohta.

Kokkuvõtteks

Võimsad sülearvutid ehk lauaarvuti asendajad on üha enam muutumas nišitoodeteks kuna kogu seda võimsust pole võimalik mahutada kitsastesse ja kergetesse raamidesse (ultrabookidesse), mis järjest enam arvutikasutajate meeli köidab. Samas on arvutikasutajaid, kes ei soovi jõudluse osas kompromisse teha ja just neile ongi Lenovo T540p mõeldud.

Lenovo T550 on seevastu mõeldud neile, kes soovivad suure ekraani ja mõistliku kaaluga sülearvutit, mida oleks võimalik igapäevaselt kaasas kanda.

Lenovo T-seeria hea maine on teada-tuntud kõigile. Selle hea maine on loonud nende sülearvutite kvaliteet ja pikk vastupidavus. Kui need on disainitud vastu pidama militaarstandardile Mil-SPEC 810G, siis võid kindel olla, et need peavad vastu ka Sinul aktiivses kasutuses 😉

Kui see hea maine ja nende sülearvutite ajatu disain kõnetab Sind, siis on need sülearvutid Sinu jaoks õige valik. Kui Sa vajad 15,6 tollise ekraaniga sülearvutilt suurt jõudlust, siis soovitan valida Lenovo T540p, kui aga pead rohkem ringi liikuma, siis kergema kaaluga Lenovo T550 oleks parem valik.

Kui Sa aga pole juhuslikult üldse suur Lenovo fänn, siis Lenovo T540p konkurentideks on näiteks Dell Latitude E6540 ja Fujitsu Lifebook E754 ning Lenovo T550 konkurentideks Dell Latitude E5550 ja HP Elitebook 850 G1, mis on ka meie tootevalikus kenasti esindatud.

Vaata ka Lenovo T540p ja Lenovo T550 sülearvuteid e-poes