Lenovo ThinkPad T560Sulle meeldib tööd teha või meelt lahutada suure ekraaniga sülearvuti taga? Sind ei paelu eraldi dokkimissüsteem, monitorid, klaviatuur ja kaasnevad juhtmed? Sellisel juhul on täna vaatluse all olev Lenovo T560 just Sinu jaoks mõeldud kuna 15,6 tolline ekraan võimaldab mugavalt igapäevaselt kontoris või kodus tööd teha, ilma, et vajaksid juurde eraldi välist monitori või klaviatuuri.

Lenovo ThinkPad T560 on Lenovo ThinkPad T550 otsene järeltulija, millest tegin ülevaate ca aasta tagasi. Uusi pealetulevaid põlvkondi on alati hästi põnev jälgida – kas uue mudeli riistvaras või välimuses on olulisi arenguid, kas arvuti on kiirem või kvaliteetsem eelmisest põlvkonnast jne jne.

Täna vaatamegi lähemalt, mida kujutab endast Lenovo T560, mille poolest erineb see oma eelkäijast ja kas see on väärt ostmist.

Korpus

Võtsin riiulilt Lenovo T560 kõrvale ka Lenovo T550 mudeli, et tekiks parem ülevaade erinevustest ja vähemalt välise vaatluse põhjal võib öelda, et põhidisainis pole muutunud mitte miskit. Endiselt on sülearvutil konservatiivne thinkpadilik välimus, milles domineerivad matt plastik ja nurgelisus.

Tegemist pole siinjuures muidugi mingi odava plastikuga nagu odavklassi sülearvutitelt leida võib. See on klaaskiuga tugevdatud hübriidplastik, mis suudab pakkuda samu omadusi nagu metallkonstruktsioon aga seda oluliselt kergema kaalu juures.

Korpus peab hästi vastu väändele, pind on kare ja kriimustusklindel ning ei tõmba ligi mustust ega näpujälgi. Isegi mitmeaastase kasutamise järel võib sülearvuti välja näha nagu uus.

Ekraan

Nagu varasemaltki, on sellel mudelil suurepärased metallhinged, mis hoiavad ekraani tõhusalt paigal isegi tugeva vibratsiooni puhul. Ühe käega tuleks kaant avada väga aeglaselt kuna vastasel juhul tuleb ka arvuti põhiosa kaasa.

Ekraan ise on 15,6 tolline ja seda on saadaval suisa neljas variatsioonis. Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist võib kasutusel olla WXGA (1366×768) resolutsiooniga ekraan, FullHD (1920×1080) resolutsiooniga ekraan kas siis tavalise või puutetundlikuna ning 3K (2880×1620) ekraan, mis paljude arvutikasutajate meeli võib erutada. Kui esimese ekraani puhul on kasutusel TN-paneel, siis kahe viimase puhul on kasutusel häid vaatenurki pakkuv IPS-paneeliga ekraan. Isiklikult ei soovitaks nii suure ekraani puhul WXGA resolutsiooniga ekraani kellelegi aga kui soovid mõnda oma töötajat millegi eest karistada, siis selle resolutsiooniga Lenovo T560 soetamine talle sobib karistuseks ideaalselt 😊 Õnneks võivad kõik kergendatult hingata kuna meil (vähemalt ülevaate kirjutamise hetkel) ühtegi sellise resolutsiooniga Lenovo T560 mudelit valikus pole 😉

Nendest neljast on kõige tagasihoidlikumate näitajatega WXGA ekraan, mille heledustugevus on 220 cd/m² ja kontrastus 400:1. FullHD ekraanidel on samad näitajad juba oluliselt paremad, vastavalt siis 250 cd/m² ja 600:1 ning 3K ekraani puhul suisa 350 cd/m² ja 1000:1. Kahe viimasega julgeb ka õues eredama valguse käes tööd teha, esimese puhul tasub piirduda kontoriga, kus valgus väga ere pole.

sRGB ja AdobeRGB värviruumide katvus on neil ekraanidel keskpärased, mistõttu pole need ekraanid mõeldud professionaalsel tasemel graafikatööks aga puhkusepiltide redigeerimiseks ja kontoritööks on enam kui piisavad.

Kõige suuremaks erinevuseks võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo T550 mudeliga on see, et FullHD ekraani puhul asendati TN-paneel IPS-paneeliga ja see on väga positiivne samm edasi, just eelpoolmainitud vingete vaatenurkade poolest.

Graafika

Kontorisse mõeldud äriklassi sülearvutina ei vaja Lenovo T560 suurt graafilist jõudlust ja seetõttu on see mudel ametlikult saadaval ainult integreeritud graafikakaardiga. Graafikakaardiks on Inteli HD520, mis on eelmise generatsiooni T550 sees olevast HD5500 graafikakaardist ligikaudu 25% kiirem.

Selle graafikakaardi suurimaks plussiks võib pidada seda, et H.265 /HEVC videode taasesitamine toimub minimaalse protsessori koormusega ja seda isegi 4K resolutsiooniga ja 60 kaadrit sekundis video puhul.

Protsessor

Nagu ikka, kaasneb uue põlvkonna sülearvutiga ka uue põlvkonna protsessor. Lenovo T560 sülearvuti sees tiksub Inteli kuuenda põlvkonna kahetuumaline Core i protsessor koodnimega Skylake, mis on eelnevast põlvkonnast ainult kümmekond protsenti kiirem. See saab kenasti hakkama nii keerukate tarkvarade jooksutamisega kui ka multitaskinguga, olles samal ajal väga voolusäästlik. Seda seetõttu, et kasutusel on kõige voolusäästlikumad U-tähisega protsessorid, mis akutoitel töötamise puhul on eriti suureks plussiks.

Valikus on ainult kaks kõige tugevamat protsessorit Core i perekonnast, täpsemalt siis i5 ja i7. Kõige tagasihoidlikumat i3 protsessorit pole Lenovo valikusse pannud.

Mälu

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Lenovo T560 sülearvutid 8GB DDR3L operatiivmäluga, mis tagab sujuva töö.

Kui Sinu nõudmised on kõrgemad kui keskmisel arvutikasutajal, siis Lenovo on mõelnud ka Sinu peale. Antud mudelil on kokku kaks mälupesa ja maksimaalseks kasutatavaks muutmälu mahuks on suisa 32GB.

Mälu lisamine käib täpselt samamoodi nagu eelmisel mudelil. Kuna hooldusluuke põhja all pole, siis tuleb kruvikeeraja abil esmalt lahti keerata kõik kruvid ja seejärel eemaldada põhjakate. Kuna aga põhjakatet hoiavad paigal arvukad väikesed plastikklambrid, siis kogenematule arvutikasutajale seda ette võtta väga ei soovitaks või siis tuleks olla nende toimingute tegemisel ettevaatlik.

Meie tehnik, keda juba väiksest peale on huvitanud, kuidas asjad lahti käivad (isegi kui need lahti ei käinud), aitab hea meelega ja mängleva kergusega operatiivmälu juurde lisada, kus Sa selleks soovi avaldad.

SSD

Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik Lenovo T560 sülearvutid valikus meil kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 128GB kuni 512GB. Kui aga soovid uut ja suuremat SSD ketast, kui huvipakkuval mudelil kirjas on, siis saame sedagi Sulle pakkuda. Ja seda väga hea hinnaga kuna vana SSD ketas jääb meile.

Liidesed ja lisad

Lenovo T560 vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB 3.0 port, HDMI, mikrofoni/kõrvaklappide pesa, SD-kaardilugeja, Gigabit LAN ja ID-kaardilugeja. Paremal küljel on seevastu 2 USB 3.0 liidest, MiniDisplayPort ja Kensington luku pesa. Esi- ja tagakülg on liidestest täiesti vaba.

Võrreldes eelkäijaga on kõige suuremaks erinevuseks VGA asendumine moodsa HDMI’ga. Lenovo saatis VGA lõpuks ametlikult ära pensionile, mis on igati mõistlik samm. Muus osas on kõik identne ja esindatud on peaaegu kõik liidesed, mida ühelt äriklassi sülearvutilt oodata osaks. Miks peaaegu? Aga sellepärast, et selle põlvkonna sülearvutil oleks juba tahtnud näha USB-C porti.

Lenovo T560 baasvarustuses on veel WIFI, mis on kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) ja paistab silma eelkäijast parema signaalikvaliteediga ja edastuskiirusega. Loomulikult ei puudu ka Bluetooth, dokkimisvõimalus, 720p veebikaamera ja mikrofon videokõnede jaoks. Veebikaamera võib liigitada keskmiseks kuna vähesel määral on pildimüra tuntav.

Sarnaselt eelkäijale võib olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist olemas olla ka sõrmejäljelugeja, kaheastmeline klaviatuuri taustavalgustus ja 4G moodul, mis võimaldab kasutada internetti siis, kui ühtegi WIFI ala käepärast pole. Isegi kui meil müügis oleval sülearvutis 4G modemit pole, siis selle lisamine on imelihtne kuna vajalikud antennid on tehases eelpaigaldatud ja modemi lisades on 4G võimekus kohe olemas.

Lenovo Thinkpad mudeliseeria on alati panustanud turvalisusele, lisaks eelpoolmainitud valikulisele sõrmejäljelugejale on võimalik panna parooli alla nii BIOS, kõvaketas kui alglaadimine.

Suurepärane pritsmekindel klaviatuur on juba aastaid ThinkPad mudeliseeria üks tugevamaid külgi ja üks müügiargumente ning erandiks pole ka Lenovo T560. Sarnaselt eelmisele põlvkonnale on Lenovo T560 klaviatuur lihtsalt suurepärane ja sellele paremat alternatiivi on raske leida. Täpselt paras klahvikäik, kindel survepunkt, mis jätab minu hinnangul teised konkurendid seljataha. Kuna tänu suurele ekraanile on ka korpusel vaba pinda piisavalt, siis on klaviatuuril olemas ka eraldi numbriklahvistik, mida oskavad kindlasti hinnata just need arvutikasutajad (nt raamatupidajad), kes igapäevaselt numbritega palju kokku puutuvad.

Loomulikult on antud mudelil traditsiooniline TrackPoint (asub G ja H klahvide vahel), milleta suured Lenovo fännid ei kujuta oma elu ettegi. Olen samuti suur Lenovo fänn aga pean tunnistama, et viimasel ajal kasutan navigeerimiseks pigem puuteplaati kuna selle hea libisemisvõime ja mitmikpuute võimalus ei pane isegi välist hiirt taga igatsema. Puuteplaadi suuruseks on 10 x 5,6 sentimeetrit, ehk siis opereerimiseks on pinda igati piisavalt. Plussiks veel ülemiste füüsiliste nuppude olemasolu, mis ajutiselt üle-eelmisel põlvkonnal ära kaotati ja eelmisel põlvkonnal tagasi toodi. Alumised nupud on integreeritud (ClickPad nupud), seega on Sinul võimalus kasutada just neid nuppe, mis hingelähedasemad või mugavamad tunduvad.

Lenovo T560 upgrade’imine pole nende arvutikasutajate jaoks kõige mugavam, kes pole sellega varasemalt kokku puutunud aga kui juba põhjakatte küljest saab, siis on kõik vajalikud komponendid hõlpsasti vahetatavad. Täpsemalt saab ligi sisemisele akule, ventilaatorile, kahele mälupesale, WIFI-moodulile, SSD kettale ja 4G modemile, kui see sülearvutil olemas on. Kui pole, siis vaatab sealt vastu M.2 pesa, kuhu saab 4G modemi hõlpsasti lisada või alternatiivina täiendava SSD.

Kuna antud mudelil on nii sisemine kui välimine aku, siis tänud Power Bridge tehnoloogiale on võimalik välimist akut vahetada sülearvutit välja lülitamata. Seega lisaaku olemasolul saab nautida eriti pikka tööaega akutoitel.

Kaal ja mõõdud

Lenovo T560 on sama kaaluga nagu tema eelkäija, kaalu on kõigest 2,1 kilogrammi, mis on igati arvestatav näitaja 15,6 tollise ekraaniga sülearvuti kohta. Kui ka laadija kaasa haarata, siis tuleb arvestada täiendava 185 grammiga. Aga tänud heale akukestvusele (isegi kasutatuna) ei pea laadijat alati kaasas kandma.

Mõõtudeks on 38,0 x 25,2 x 22,4 cm (pikkus x laius x kõrgus).

Kokkuvõtteks

Lenovo T560 on mõeldud kõigile neile, kes ootavad sülearvutilt suurt ekraani, suure ekraani juures võimalikult kerget kaalu ning loomulikult head vastupidavust. Kõikidele nendele kriteeriumitele Lenovo T560 kenasti vastab ja enamgi veel. Võimeka protsessori, piisava operatiivmälu ja kiire SSD kombo teeb sellest sülearvutist töövahendi, millega töötegemine kontoris või meelelahutuse tarbimine kodus on meeldiv kogemus. Võid julgelt näiteks mitukümmend brauseriakent korraga lahti teha ja teise aknasse FullHD video jooksma panna, Lenovo T560 töös mingit venimist/viivitust märgata pole.

Mainimata ei saa jätta selle mudeli äärmiselt madalat mürataset ja kartma ei pea ka arvuti liigse kuumenemise pärast.

Head koostekvaliteeti ilmestab sarnaselt eelmisele põlvkonnale sülearvuti vastavus militaarstandardile Mil-SPEC 810G ja loomulikult meie poolt kaasa antav garantii, mis teeb selle sülearvuti soetamise mõnusalt pingevabaks.

Samas soovitan endiselt kaaluda ka Lenovo T550 ostu kuna vahe kahe järjestikuse põlvkonna vahel pole väga suur nagu ülevaatest selgus. Muutunud on protsessor koos integreeritud graafikakaardiga, FullHD ekraan on saanud TN-paneeli asemel IPS-paneeli ning nendega mainimisväärt muudatused sisuliselt piirduvad. Üsna tagasihoidlik põlvkonnavahetus siis seekord aga nagu öeldakse, pole mõtet lõhkuda asju, mis hästi toimivad ja Lenovo T550 / Lenovo T560 toimivad tõesti hästi.

Kui erinevalt Lenovo fännidest Sind thinkpadilik disain ei kõneta, siis soovitan lähemalt vaadata Dell Latitude E5570 ja HP Elitebook 850 G3 mudeleid, mis on samuti väga head alternatiivid 15,6 tollise ekraaniga Lenovo T560 sülearvutile.

Mõnusat kevadet ja püsi terve!

Lenovo T560 sülearvutid e-poes