Loodetavasti läheb suvi kõigil kenasti ja kõik on kasvõi pisikese annuse sooja päikest saanud. Ilmad on viimastel päevadel küll heitlikud nagu Eestimaa suve puhul ikka ette tuleb aga puhata on sellegipoolest ju tore.
Ka Elektroonika24 tiim laeb suvel üksteise alla oma patareisid ja seetõttu on ka blogis eluke suveperioodil rahulikum aga aegajalt tasub siia pilk peale visata siiski 😉
Tänases postituses teeks ühe ülevaate Lenovo võimsatest tööjaamadest ja vaataks lähemalt kolme järjestikuse põlvkonna Lenovo W530, Lenovo W540 ja Lenovo W550s mudeleid. Lenovo W540 puudutav tekst hõlmab ühtlasi ka Lenovo W541 mudelit, erinevus on ainult liidestes aga sellest pikemalt juba liideste alajaotuses.
Tänapäevased kerged äriklassi sülearvutid ja ultrabookid on piisavalt võimekad igapäevatööks ja saavad hakkama enamike ülesannetega, kuid kusagil tuleb ka neile piir ette. Kui on vaja ikka murevabalt CAD-rakendusi jooksutada, 3D-modelleerimisega tegeleda või muude sarnase suurt jõudlust vajavate tegevustega tegeleda, siis tuleks pilgud suunata võimsate protsessoritega ja graafikakaartidega varustatud mobiilsete tööjaamade poole.
Mobiilsed tööjaamad pole parim valik neile, kes peavad igapäevaselt palju ringi liikuma kuna kaalu on neil omajagu aga kui on vajadus aegajalt sülearvutiga kliendi juurde minna või see suveperioodil kaugtööks suvekodusse kaasa võtta, siis selleks sobivad mobiilsed tööjaamad ideaalselt.
Vaatame siis lähemalt, millega need kolme erineva põlvkonna mobiilset tööjaama silma paistavad ja mille poolest erinevad.
Ekraan
Kui Lenovo W530 ekraani suuruseks on 15,6 tolli, siis Lenovo W540 ja Lenovo W550s ekraanide suuruseks on 15,5 tolli. Palja silmaga seda suuruse vahet loomulikult ei tunneta aga sellised need tehnilised andmed neil on.
Lenovo W530 puhul on kasutusel kolme erineva resolutsiooniga TN-paneeliga mattekraani: HD (1366×768 pikslit), HD+ (1600×900 pikslit) ja FullHD (1920×1080 pikslit). Ma paraku ei mõista, arvestades selle tööjaama sihtgruppi (insenerid, videotöötlejad jne), miks on Lenovo nii madala resolutsiooniga (HD ja HD+) ekraanid valikusse üldse pannud. Ju on müügiargumendina mõeldud, et siis on „hind alates“ soodsam kuna tegemist oli uuena ikka üpris kallite sülearvutitega. Olgu siinkohal mainitud, et vähemalt hetkel on kõik meil riiulis olevad Lenovo W530 mudelid FullHD ekraaniga 🙂
Lenovo W540 ja Lenovo W550s puhul on kasutusel kaks erineva resolutsiooniga ekraani, TN-paneeliga FullHD (1920×1080 pikslit) mattekraan ja IPS-paneeliga poolmatt 3K (2880×1620 pikslit) ekraan. 3K IPS ekraan on küll kiiduväärt, heledus, kontrastsus ja värvid on lihtsalt suurepärased. Kuna tegemist pole täielikult mati ekraaniga, siis teatud nurga all võib valgus õrnalt peegelduda aga reaalses kasutuses see ülemäära ei häiri.
Graafika
Kõikides vaatluse all olevates mobiilsetes tööjaamades on kasutusel kaks graafikakaarti. Üks neist on integreeritud emaplaadile ja katab ära lihtsamad ülesanded ja teine on eraldiseisev ja rakendub ainult siis kui suuremat jõudlust vaja on. Selle eest kannab hoolt Nvidia Optimus – optimeerimistehnoloogia, mis lülitab eraldiseisva graafikakaardi automaatselt välja, kui seda vaja ei lähe ja taas sisse, kui seda vaja on.
Lenovo W530 puhul on integreeritud graafikakaardiks tagasihoidlik HD4000, Lenovo W540 puhul varasematest ülevaadetest tuttav HD4600 ja Lenovo W550s puhul samuti korduvalt läbi käinud HD5500. Kõigist nendest olen korduvalt kirjutanud, seega seekord libiseks neist kiirelt üle ja süveneks pigem eraldiseisvatesse graafikakaartidesse. Juba ainuüksi sõna „eraldiseisev graafikakaart“ tekitab paljudes arvutikasutajates omajagu elevust, minus kaasa arvatud 🙂
Lenovo W530 seest leiab Nvidia Quadro K1000M või K2000M graafikakaardi, millel on 2GB mälumahtu. Järgmise põlvkonna Lenovo W540 puhul vastutab graafika eest eelmiste järglased Nvidia Quadro K1100M või K2100M, mälumahuks mõlemal taas 2GB.
K1000M versus K2000M ja K1100M versus K2100M on arhitektuurilt ja mälumahult üsna sarnased, küll on 2-ga algavad graafikakaardid mõnevõrra võimekamad ja kiiremad (need on kõrgema klokiga).
Lenovo W550s eraldiseisvaks graafikakaardiks on Nvidia Quadro K620M, millel on mälumahtu samuti 2GB. Võimekuselt jõuab see kaart nibin-nabin sammu pidada eelmise põlvkonna sülearvutis kasutatud Nvidia Quadro K2100M kaardiga ja on kindlasti natuke võimekam kui Nvidia Quadro K1100M.
Nvidia Quadro graafikakaardid ongi tegelikult mõeldud CAD/3D programmide jooksutamiseks. Kuigi mänguritele on suunatud pigem Nvidia Gerorce graafikakaardid, sobivad selleks edukalt ka Quadro graafikakaardid. Kui suurest töötegemisest on ikka villand, siis kannatab vahele ühe toreda mängu teha küll. Kui natuke guugeldada, siis leiab ka mängude nimed, mida üks või teine vaatluse all olevatest mudelitest suudab isegi kõrgetel sätetel mängida.
Protsessor
Kuna nende sülearvutite näol on tegemist tööjaamadega, siis väga nõrkasid protsessoreid siit otsida pole mõtet. Kasutusel on ainult parimatest parimad ja nendeks on Inteli Core i5 ja i7 protsessorid.
Lenovo W530 südameks on Inteli kolmanda põlvkonna protsessor koodnimega Ivy Bridge ja Lenovo W540 sees tiksub Inteli neljanda põlvkonna protsessor koodnimega Haswell. Lenovo W530 ja Lenovo W540 puhul on kasutusel kas võimas kahetuumaline M-tähisega (Mobile) i5 protsessor või veelgi võimsam neljatuumaline MQ-tähisega (Mobile, Quad) i7 protsessor.
Koostöös võimsate eraldiseisvate videokaartidega on need protsessorid suurepärane kooslus, mis ei jäta Sind kunagi hätta.
Lenovo W550s puhul on Lenovo kasutusele võtnud seevastu natuke lahjema viienda põlvkonna U-tähisega (Ultra Low Power) protsessori, mis on küll voolusäästlikum aga see sääst tuleb loomulikult jõudluse arvelt). Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad W550s mudelid kõige magusamate i7 protsessoritega 😉
Mälu
Lenovo W530 ja Lenovo W540 mudelil on suisa 4 mälupesa ja maksimaalseks toetatavaks mälumahuks on 32GB. Antud mudel ei toeta veel paraku 16GB mälusid, seega 32GB on saavutatav ainult 4x8GB mälusid kasutades.
Lenovo W550s mudel on ka siin natuke erandlik, ka selle mudeli puhul on maksimaalseks võimalikuks mälumahuks 32GB aga kuna antud sülearvutil on ainult 2 mälupesa, siis on see saavutatav ainult 2x16GB mälusid kasutades ja nende tugi on antud mudelil ka olemas.
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad mudelid varustatud 8GB mäluga, millega katab igapäevase vajaduse ära aga soovi korral võid lasta meie tehnikul või ise lisada täpselt niipalju mälu kui Sulle vajalik on (loomulikult maksimaalse 32GB piires).
Kõvaketas
Kõik ülevaates olevad Lenovo tööjaamad on müügis meil kiirete ja töökindlate SSD ketastega vahemikus 120GB kuni 256GB.
Ka siin saad ostu korral alati sõna sekka öelda, kui soovid suuremat või väiksemat (mida ilmselt ei juhtu) SSD ketast, siis anna sellest meile teada ja saame olemasoleva SSD ketta vahetada just nii suure ketta vastu kui soovid ja seda ikka hea hinnaga.
Liidesed ja lisad
Nendel sülearvutitel on esindatud küll vist iga liides, mida tööjaamadelt tahta oskaks. No OK, HDMI liidest pole aga miniDisplayPort-HDMI kaabel lahendab sellegi puudujäägi.
Lenovo W530 esiküljelt leiab vanakooli kaaneluku, mis ThinkPad’idel pikka aega kasutusel oli. Vasakul küljel asuvad miniDisplayPort, VGA, 2xUSB 3.0, USB 2.0, Firewire ja WiFi nupp. Paremal küljel ExpressCard pesa, SD-kaardilugeja, audio sisse/välja, DVD kirjutaja, Gigabit LAN ja Kensington luku pesa. Tagaküljele on jäänud üks USB 2.0 ja vooluadapteri pesa.
Järgmise põlvkonna Lenovo W540 mudelil kaanelukku enam pole. Vasakul küljel asuvad Thunderpolt, VGA, USB 2.0, USB 3.0, SD-kaardilugeja, ExpressCard pesa ja audio sisse/välja. Paremal küljel on DVD kirjutaja, veel üks USB 2.0 ja USB 3.0 ning Kensington luku pesa. Gigabit LAN on kolinud tagaküljele, kus on veel ka vooluadapteri pesa.
Lubasin ülevaate alguses tuua välja W541 mudeli erinevused ja siin need on. Antud mudelil on vasakul küljel Thunderpolt 2.0, VGA, USB 2.0, USB 3.0, SD-kaardilugeja, ExpressCard pesa ja audio sisse/välja. Paremal küljel on ID-kaardilugeja, USB 2.0, USB 3.0 ja olenevalt konfiguratsioonist DVD kirjutaja. Positiivse aspektina võib märkida, et erinevate liideste vahel on rohkem ruumi, mida ei saa kahjuks öelda Lenovo W530 ja Lenovo W540 kohta, kus liidesed on üksteisel liiga seljas st asuvad liiga lähestikku.
Lenovo W550s vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB 3.0, audio sisse/välja, SD-kaardilugeja, Gigabit LAN, ID-kaardilugeja. Vasakul küljel asuvad 3x USB 3.0, millest üks on kogu aeg voolu all (sobib ideaalselt nutiseadmete laadimiseks), MiniDisplayPort ja Kensington luku pesa. Esi- ja tagakülg on liidestest vaba.
Loomulikult on olemas kõigil eeltoodud mudelitel WIFI (2,4GHz ja 5GHz), Bluetooth, 720p veebikaamera, sõrmejäljelugeja ja dokkimisvõimalus ning olenevalt konfiguratsioonist võib olla ka klaviatuuri taustavalgustus ja/või 3G/4G modem.
Väikese miinusena võib välja tuua, et veebikaamera vajab kõigil mudelitel hästi valgustatud ruumi, hämaras toas ei tundu pildikvaliteet väga hea ja selles on liiga palju müra.
Positiivse poole pealt ei saa kiitmata jätta nendel mudelite klaviatuuri, täpset puuteplaati ja sülearvuti kohta kvaliteetset ja täpset heli.
Nagu ka neljanda põlvkonna Lenovo T-ja X-mudeliseeria puhul, võib siingi neljanda põlvkonna Lenovo W540 mudelile ette heita seda, et puuteplaadi nupud on osa touchpad’ist (nö „click-pad“ nupud), mis pole just kõige mugavamad kasutamiseks. Lenovo võttis arvutikasutajate hädakisa kuulda ja alates viienda põlvkonna mudelitest on puuteplaadil taas eraldiseisvad füüsilised nupud. Aga tean nii mõndagi arvutikasutajat, kellele füüsiliste nuppude puudumine meeldib, seega kes-mida eelistab.
Kaal
Kui ülevaate alguses mainisin, et need tööjaamad ei pruugi sobida igapäevaseks kaasaskandmiseks, siis panen siia kirja ka mõned numbrid, mis seda üsna hästi ilmestavad.
Lenovo W530 on tõsine raskekaallane sülearvutite klassis, kaalu suisa 2,8kg 🙂 Lenovo W540 on natuke saledam, kaaluks 2,5kg ja omakorda 100 grammi kergem on Lenovo W550s mudel.
Kui adapter ka kaasa haarata, siis tuleb esimese kahe sülearvuti puhul 700-800 grammi lisaks ja kolmanda sülearvuti puhul 350 grammi lisaks. Kui sülearvutikotti panna nii sülearvuti kui adapter, siis kogukaal tuleb päris suur ja seda eriti Lenovo W530/W540 puhul.
Eks tööjaamad ongi mõeldud suuremas osas kontoris/kodus töölaual olemiseks, mitte igapäevaseks kaasaskandmiseks.
Kokkuvõtteks
Kui sa vajad võimsat sülearvutit ja oled nõus saama selle võimsuse mobiilsuse arvelt (suurem kaal ja mõõdud), siis on Lenovo W530, Lenovo W540/W541 või Lenovo W550s mudel Sinu jaoks õige valik.
Koostekvaliteedilt võib neid tööjaamu võrrelda tankiga, need lihtsalt on loodud kestma. Head vastupidamist tõestab ka nende mudelite vastamine militaarstandardile MIL-SDT-810G.
Olgugi, et disainilt on need erinevate põlvkondade mudelid natuke erinevad, kuvab endiselt kõikidest mudelitest läbi ajatu thinkpad’ilik lähenemine.
Kõik need mudelid on suures pildis suurepärased! Kui ajad taga maksimaalset arvutusjõudlust, siis tuleks pigem vaadata Lenovo W530 ja Lenovo W540/W541 suunas, kui aga otsid õhemat ja kergema kaaluga tööjaama, siis Lenovo W550s on nende kolme põlvkonna kergeim mudel ja sellele viitab ka S-täht mudelinime taga. See ühtlasi tähendab seda, et Lenovo W550s mudeli osas on tehtud mõningaid kompromisse kuna U-tähisega (Ultra Low Power) protsessorid ei suuda sammu pidada neljatuumaliste MQ-tähisega (Mobile, Quad) protsessoritega. Samas kompenseerib osaliselt selle puuduse efektiivne Nvidia Quadro K620M graafikakaart.
Võttes arvesse kui suur on valik erinevate sülearvutite ja ultrabookide hulgas, siis vaatluse all olevad tööjaamad on pigem nišitooted. Need on mõeldud eelkõige professionaalidele, kes ei soovi jõudluse osas mingeid kompromisse teha.