Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen.3Tänases ülevaates tutvustan Sulle lähemalt Lenovo X1 Carbon mudeliseeriat, mida peetakse ultrabookide etaloniks ja äriklassi tipptasemeks.

Lenovo X1 Carbon on mõeldud eelkõige mobiilsetele ärikasutajatele, kes liiguvad igapäevaselt palju ringi ja ootavad sülearvutilt kerget kaalu ning suurt ekraani.

Võib öelda, et tegemist on ilmselt kõige kergema ja õhema 14 tollise ekraaniga ultrabookiga, mis teeb kaalult ja „paksuselt“ silmad ette isegi paljudele 12 tolliste ekraanidega äriklassi sülearvutitele.

Kuna see ultrabook on mõeldud mobiilsele ja aktiivsele inimesele, siis on Lenovo pööranud erilist tähelepanu koostekvaliteedile. Hea vastupidavuse tagab magneesiumsulamist korpus, mida on tugevdatud süsinik- ja klaaskiuga ning see oluline aspekt kajastub ka mudelinimes (Carbon eesti keelde tõlgituna on süsinik). Kõrget koostekvaliteeti ja vastupidamist tõestab ka Lenovo X1 Carbon vastamine militaarstandardile MIL-SDT-810G.

Seekord võtame vaatluse alla Lenovo X1 Carbon kolmanda (Gen.3) ja neljanda (Gen.4) generatsiooni ehk põlvkonna ning kunagi tulevikus, kui meie riiulile jõuavad järgmised põlvkonnad, vaatame ka neid lähemalt.

Võtsin juba enne ülevaate tegemist meie esinduskaupluse riiulist mõlemad mudelid enda ette lauale ja juba mitu korda on pilk nende peale pikemalt pidama jäänud. Küll on ikka soliidsed ja atraktiivsed ultrabookid, Lenovo on väga head tööd teinud.

Aga vaatame neid mudeleid siis lähemalt, kas kõik on ikka ülivõrdes nagu kuluaarides räägitakse. Teise generatsiooni (Gen.2) kohta oli kasutajatelt kuulda natuke kriitikat aga Lenovo kliendikeskse ettevõttena võttis kasutajate kriitikat kuulda ja muutis alates kolmandast generatsioonist olulisel määral klaviatuuri, touchpad’i, suurendas aku suurust ja ühtteist veel.

Ekraan

Kõik Lenovo X1 Carbon mudeliseeria ultrabookid olenemata põlvkonnast tulevad 14 tollise matt ekraaniga ja erinevalt paljudest teistest sülearvutitest on ekraani ümber olev raam mõnusalt kitsas. Seetõttu mõõtmetelt on Lenovo X1 Carbon võrreldav pigem 13 tollise sülearvutiga 😉

Olenevalt konfiguratsioonist on ekraan kas 1920×1080 (FullHD) või 2560×1440 (WQHD) resolutsiooniga, mis sobivad tänu kõrgele resolutsioonile muuhulgas hästi ka foto- või videotöötluseks.

Kõik ekraanid on kõrgkvaliteetse ja laia vaatenurgaga IPS tehnoloogial põhineva paneeliga. Tulemuseks on külluslikud värvid, selge pilt ja suurepärane heledus ning kontrastsus.

Ekraani on võimalik avada 180 kraadi, ehk siis võimalus on see lauapinnaga tasa voltida ja puutetundliku ekraaniga isendi puhul justkui tahvlina kasutada.

Graafika

Tulenevalt väga õhukesest disainist pole mõtet Lenovo X1 Carbon kolmandast ja neljandast põlvkonnast eraldiseisvaid ja võimsaid graafikakaarte otsida. Lenovo X1 Carbon Gen.3 sülearvutis on kasutusel integreeritud HD5500 graafikakaart ja Lenovo X1 Carbon Gen.4 sülearvutis integreeritud HD520.

Nendest graafikakaartidest ja nende jõudlusest on ka teiste sülearvutite ülevaadetest juba juttu olnud. Mõlemad on probleemivabalt võimelised maha mängima 3840×2160 resolutsiooniga (4K) videomaterjali H.265 vormingus ja saavad hakkama tagasihoidlike mängudega madalatel sätetel aga sellega nende võimekus ka piirdub.

Protsessor

Lenovo X1 Carbon Gen.3 ultrabookis teevad tegusid Inteli viienda põlvkonna protsessorid, koodnimega Broadwell ja Lenovo X1 Carbon Gen.4 sees Inteli kuuenda põlvkonna protsessorid, koodnimega Skylake.

Nagu protsessorite arengus ikka kombeks, on iga järgnev põlvkond eelnevast suurema taktsagedusega ja seda väiksema voolutarbe juures. Kõik kasutusel olevad protsessorid on spetsiaalselt ultrabookidele mõeldud voolusäästlikud versioonid, mille tunneb ära U-tähe (Ultra Low Power) järgi protsessori mudeli taga.

Kõige lahjemat i3 protsessorit Lenovo X1 Carbon mudeliseeriast ei leia, kasutusel on ainult võimekamad i5 ja i7 protsessorid, mis on võimelised lisaboonusena ennast ajutiselt üle kiirendama kui mõni rakendus neilt seda nõuab.

Mälu

Operatiivmälu osas on kõige tähtsam meelde jätta õpetussõnad, et missuguse mälumahuga Lenovo X1 Carbon ultrabooki ostad, sellega oled sülearvuti elu lõpuni ka laulatatud. Sellel mudeliseerial puuduvad eraldisesvad mälupesad, operatiivmälu on joodetud otse emaplaadile ja pole seega vahetatav ega upgrade’itav.

Olenevalt konfiguratsioonist ja põlvkonnast on mälumaht vahemikus 4-16GB.

Näiteks ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Lenovo X1 Carbon Gen.3 ja Gen.4 mudelid mälumahuga 8GB, mis on igati arvestatav kogus ja millest tavakasutuses kindlasti puudus ei tule.

Kõvaketas

Lenovo X1 Carbon seest olenemata põlvkonnast leiab ainult kiired ja töökindlad SSD kettad alates 180 GB. Arvestades, et SSD hinnad aina langevad, on suurema mahu soovi korral võimalik vahetada SSD ketas soodsalt uue ja suurema vastu välja. Aga võimalik on vaadata ka erinevate pilvelahenduste poole kui mahu osas king pigistama hakkab.

Liidesed ja lisad

Liideste valik on igati arvestatav ja piisav, kõik olulisemad liidesed on kenasti olemas. USB 3.0 porte on Lenovo X1 Carbon Gen.3 mudelil kokku kaks ja Gen.4 mudelil juba kolm, millest üks on ka sülearvuti väljalülitamisel alati voolu all ja võimaldab seeläbi laadida Sul näiteks oma nutitelefoni või -kella. Esindatud on veel täismõõdus HDMI liides, Mini DisplayPort, 4G pesa (valikuline), WIFI, Bluetooth, sõrmejäljelugeja, veebikaamera, mikrofoni/kõrvaklapipesa (3,5mm) ja pisike LAN pesa, mis vajab eraldiseisvat adapterit. Selle asemel võib ju kasutada ka USB-LAN adapterit aga siis tuleb ohverdada üks USB port kahest/kolmest, mida niigi vähevõitu.

Ilmselt võivad nii mõnedki arvutikasutajad Lenovo X1 Carbon Gen.3 puhul puudust tunda SD-kaardi lugejast aga Lenovo X1 Carbon Gen.4 puhul on seegi liides kenasti arvuti tagaküljel olemas.

Äriklassile iseloomulikult on olemas võimalus ka dokkimiseks ja selle tarbeks on OneLink port.

Mis puutub upgrade’i, siis äriklassile omaselt siin miskit keerulist pole. Kõik põhilised vahetatavad komponendid on kohe näha kui eemaldad põhjakatte, mis on kinnitatud seitsme kruviga. Seega ligi saab lihtsalt M.2 SSD’le, 4G moodulile, akule, kõlaritele, jahutusradiaatorile. Nagu ilmselt juba tähele panid, oli loetelust puudu operatiivmälu, mille lisamine äriklassi sülearvutitel reeglina lihtne ülesanne on. Seda antud mudelitel paraku muuta/lisada ei saa kuna mälu on joodetud emaplaadile ja tuleb leppida selle mälumahuga, millega need ultrabookid müügis on.

Paari reaga kirjutaks ka Lenovo X1 Carbon klaviatuurist, mis alates kolmandast põlvkonnast on taas normaalseks muudetud. Teise põlvkonna (Gen.2) puhul sattusid Lenovo insenerid eksperimenteerimisega liialt hoogu, mille tulemuseks oli eksootiline ja küsitava paigutusega klaviatuur. Näiteks kaheks jagatud Backspace/Delete klahv, ebaharilikus kohas olev Home/End klahv, adaptiivsed funktsiooniklahvid jms lahendused. Super, et nad klientide tagasiside arvesse võtsid ja klaviatuuri tagasi thinkpadilikuks muutsid. Klaviatuuri mehaanilised omadused on nii kolmandal kui neljandal põlvkonnal suurepärased, klahvikäik on täpselt paras ja klahvidelt saadav tagasiside samuti. Loomulikult on olemas ka kolmeastmeline (väljas, madal, kõrge) klaviatuurivalgustus.

Sarnane lugu on ka touchpad’iga (puuteplaadiga), teisel põlvkonnal eraldiseisvad nupud täiesti puudusid, need olid integreeritud puuteplaadi sisse ja tõid tihtilugu kaasa soovimatuid klõpse, eriti kui oli vaja klikkida ja lohistada midagi. Õnneks alates kolmandast põlvkonnast tõi Lenovo mehaanilised nupud puuteplaadi ülemisse otsa tagasi, mis teeb suurele osale Lenovo fännidele elu lihtsamaks.

Kaal

Väike kaal on Lenovo X1 Carbon mudeliseeria suurimaid plusse. Kui kolmanda põlvkonna kaaluks on 1,4 kilogrammi, siis neljandal põkvkonnal on kaal kõigest 1,2 kilogrammi. See on mõnusalt kerge 14 tollise sülearvuti kohta ja toob kindlasti kõigil naeratuse näole, kes igapäevaselt sülearvutit kaasas peavad vedama.

Ega sülearvuti paksuski anna põhjust häbenemiseks, paksus vastavalt siis 19 mm ja 16,5 mm.

Kokkuvõtteks

Lenovo X1 Carbon on justkui kunstiteos, millelt ei saa käsi eemal hoida. Sellel mudeliseerial on nii palju positiivseid omadusi – disainilt atraktiivne ja õhuke, kaalult ülimalt kerge, koostekvaliteedilt vastupidav, pildikvaliteedilt eeskujulik ja tööks vajalike fantastilise klaviatuuri ja liidestega.

Eks loomulikult on mõlema põlvkonna Lenovo X1 Carbon’il ka mõned pisikesed miinused, millest suurim on minu hinnangul emaplaadile joodetud mälu, mis ei võimalda mälu upgrade’ida ja täismõõdus LAN pesa puudumine aga arvestades, et ultrabookid muutuvad aina kergemaks ja õhemaks, siis arusaadavalt peab see kõik tulema ju millegi arvelt, seega pole väga mõtet nende pisiasjade kallal nuriseda 🙂

Pikka juttu lühidalt kokku võttes, Lenovo X1 Carbon on mõeldud kõigile neile, kes soovivad ainult parimat ja seda kõike antud mudeliseeria ka pakub. Tuleb tunnistada, et see kõrge kvaliteet tuleb uuest peast päris krõbeda hinnasildiga ja igaühele meist paraku see vinge ultrabook kättesaadav pole. Õnneks on meie tootevalikus olevad vähekasutatud Lenovo X1 Carbon sülearvutid oluliselt taskukohasema hinnaga ja õhukesed, kerge kaalu ja suure ekraaniga ultrabookid ei pea jääma enam pelgalt unistuseks.

Olles ise suur Lenovo austaja, tekkis ülevaate kirjutamise ajal endalgi suur kiindumus sellesse mudeliseeriasse ja soovitan soojalt seda Sullegi!

Vaata ka Lenovo X1 Carbon Gen.3 ja Gen.4 sülearvuteid e-poes