Lenovo Thinkpad X1 Yoga 1st GenMeil juba ägedatest äriklassi sülearvutitest puudu ei tule 😊 Tänasesse ülevaatesse valisin välja ühe multifunktsionaalse ja kompaktse kaks-ühes sülearvuti, mis kannab nime Lenovo Thinkpad X1 Yoga 1st Gen. Nagu nimigi viitab, siis tegemist on selle sülearvuti esimese generatsiooniga ehk täiesti uue mudeliga Lenovo tootevalikus.

Kui sisu poolest võib paralleele tõmmata Lenovo Thinpad X1 Carbon Gen. 4 ultrabookiga, mille kohta kirjutasin ülevaate enam kui aasta tagasi, siis funktsionaalsuse poolest lisandub 360 kraadi avatav terava pildiga puutetundlik ekraan.

Yoga (eesti k. jooga) on tabav nimi nendele Lenovo sülearvutitele, mille ekraani saab tänu spetsiaalsetele hingedele täielikult ehk 360 kraadi avada. Kui ekraani avada üle 180 kraadi, siis lülitub klaviatuur automaatselt välja ja täielikult kokkuvoldituna muutub see sülearvuti võimekaks tahvelarvutiks.

Tegemist ongi siis kaks-ühes seadmega, mida võid vastavalt vajadusele kasutada kas sülearvutina või tahvelarvutina. Mugav eks? Milleks soetada eraldi sülearvuti ja tahvelarvuti, kui ühe seadmega katab ära mõlemad vajadused.

Korpus

Lenovo X1 Yoga 1st Gen on valmistatud erinevate materjalide segust, kaas on valmistatud süsinikkiust ja korpuse pealmine ning alumine osa magneesiumsulamist. Nagu arvata võid, on tegemist äärmiselt kerge ja tugeva sülearvutiga, mida tõestab ka MIL-STD-810G sertifikaadi olemasolu.

Kõik arvutikasutajad ei pruugi mattmusta ja kiilukukujulist disaini ilusaks pidada, kuid Lenovo Thinkpad mudeliseeria fännidele sh minule, on see disain vägagi meelepärane. Must värv on küll domineeriv aga hõbedast värvi hinged ja üksikud traditsioonilised punased elemendid (TrackPoint, jooned puuteplaadi kohal olevatel nuppudel) annavad vajalikku värskust.

Sülearvuti pinnad on siledad ja sõrmejälgi eriti ligi ei tõmba. Sülearvutit käes hoides on selgelt tunda, et tegemist on nö kõrgema- ehk preemiumklassi sülearvutiga, mille koostekvaliteeti on tohutult palju panustatud.

Sülearvuti hinged näevad pealtnäha välja samasugused nagu Lenovo X1 Carbon Gen. 4 hinged, kuid need võimaldavad ekraani 360 kraadi avada ehk teisisõnu saad sülearvuti kaane ja sülearvuti põhja üksteise vastu panna ja ongi täisväärtuslik tahvelarvuti olemas. Lenovo ise toob välja suisa neli erinevat režiimi, milleks on sülearvuti (Laptop), alus (Stand), telk (Tent) ja tahvelarvuti (Tablet). Niipea kui ekraani üle 180 kraadi avada, rakendub tahvelarvuti režiim, mis tähendab puuteplaadi ja klaviatuuri automaatset väljalülitamist. Ühtlasi rakendub ka „Lift’n’Lock“ funktsioon, mille tulemusel klaviatuuri klahvid tõmbuvad automaatselt sisse ja moodustavad klaviatuuri ümbritseva raamiga tasase pinna.

Ekraan

14 tollise ekraaniga Lenovo X1 Yoga 1st Gen sobib ideaalselt kõikidele arvutikasutajatele, kellele 13 tolline ekraan on liiga pisike ja 15,6 tolline ekraan liiga suur. Ekraan on olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist kas 1920×1080 (FullHD) või 2560×1440 (WQHD) resolutsiooniga.

FullHD resolutsiooniga mattekraan on IPS-paneeliga, mis pakub suurepäraseid vaatenurki, head heledustugevust (300 cd/m²), kontrastsust (1300:1) ja sRGB värviruumi katvust (90%).

WQHD resolutsiooniga mattekraan on samuti IPS-paneeliga ja pakub perfektseid vaatenurki. Heledustugevus on sellel ekraanil 270 cd/m² ja kontrastsus 743:1. Ütleme nii, et ootused selle ekraani osas olid natuke suuremad kuna tegemist on üsna keskpäraste näitajatega ja välitingimustes kuluks mõnikümmend täiendavat nitti marjaks ära. Seevastu värviruumi katvused pigem üllatasid heas mõttes, sRGB värviruumi katvus on 95% ja AdobeRGB katvus 70%, mis on korralik tulemus. Seega näiteks fototöötluseks igati sobilik ekraan.

Ülevaate kirjutamise hetkel on riiulis mõlema ekraaniga Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudeleid, seega on mille vahel valida.

Aga tegelikult on spetsifikatsioonide järgi Lenovo Thinkpad X1 Yoga 1st gen mudelil olemas ka 2560×1440 (WQHD) resolutsiooniga RGB OLED ekraan, mis on üks esimesi OLED ekraane sülearvutitel. See on väga hea kontrastsusega, erksavärviline, must toon on reaalselt must jne. Sellise ekraaniga mudelit ülevaate kirjutamise hetkel meil tootevalikus pole aga olen üsna veendunud, et kui selline eksemplar peaks mõne kaubapartiiga saabuma, siis on see juba sama päeva õhtuks müüdud. OLED ekraani kvaliteet paistab juba kaugelt silma ja kutsub ostma.

Kuna tegemist on kaks-ühes sülearvutiga, siis on kõik ekraanid loomulikult puutetundlikud ja kasutatavad nii puutetundliku pliiatsiga kui näpuga. Puutetundlik dokitav ekraanipliiats (sisseehitatud dokk on toitenupu juures) on kõikidel meil müügis olevatel vähekasutatud Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelitel komplektis kenasti olemas. See pliiats on ülimalt täpne ja sellega on väga mugav joonistada või esitlusi teha. Tegemist on aktiivpliiatsiga (laetav oma pesas/dokis), mis passiivpliiatsitele silmad ette teeb.

Puutetundlikkus töötab Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelil küll suurepäraselt ja tahvelarvutina selle kasutamine on väga mõnus. Ja eriti mõnus on ekraani kasutamine minu hinnangul just ekraanipliiatsiga.

Graafika

Nagu üliõhukesest (16,8 mm) disainist järeldada võib, on Lenovo X1 Yoga mudelis kasutusel integreeritud graafikakaart kuna eraldi jahutust vajav graafikakaart ei mahuks lihtsalt nii õhukesse korpusesse ära. Täpsemalt on selleks videokaardiks Inteli kuuenda põlvkonna protsessoritega käsikäes käiv Intel HD520, mis toetab DirectX 12 ja H.265 standardit.

See on võimeline vabalt maha mängima 3840×2160 resolutsiooniga (4K) videomaterjali H.265 vormingus ja saab vajadusel hakkama tagasihoidlike mängudega madalatel sätetel. Kokkuvõtvalt, see graafikakaart saab hakkama kõigi tavakasutaja vajadustega.

Protsessor

Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelid on varustatud Inteli kuuenda põlvkonna (koodnimi Skylake) voolusäästlike U-tähist (Ultra Low Voltage) kandvate protsessoritega. Kasutusel on olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist kas võimekas i5 või veel võimekam i7 protsessor, milledel on olemas ka Turbo Boost tehnoloogia. See tehnoloogia võimaldab protsessori taktsagedust ressursinõudlikematel hetkedel ajutiselt tõsta.

Ülevaate kirjutamise hetkel leiad meie tootevalikust nii i5 kui i7 protsessoriga mudeleid, millel on piisavalt rammu, katmaks ära kõik Sinu vajadused.

Mälu

Mainin kohe esimese asjana ära selle, et operatiivmälu on Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelil joodetud otse emaplaadile ja seda endal upgrade’ida pole võimalik. Kui sülearvutis on ostu hetkel 8GB mälu või 16GB mälu, siis täpselt nii on ja jääb. See on paraku suund, kuhu vaikselt kõik tootjad oma ultrabookide ja kaks-ühes sülearvutitega liiguvad. Minule isiklikult see lähenemine ei meeldi, mulle meeldib teadmine, et saan operatiivmälu mahtu suurendada kui king pigistama hakkab. Aga eks tuleb selle uue lähenemisega kohaneda ja tulevikus vajadusel tehnikat tihedamalt välja vahetada, mis ongi tõenäoliselt tootjate tagamõte.

16GB ongi ühtlasi maksimaalne operatiivmälu maht, millega Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelit soetada võimalik on. Igapäevakasutuseks piisab kenasti ka 8GB mälust ja ülevaate kirjutamise hetkel ongi meil müügil olevad sülearvutid sellise mälumahuga aga aegajalt satub müüki ka 16GB mahuga mudeleid.

SSD

Lenovo X1 Yoga 1st Gen kasutab kiireid ja töökindlaid M.2 SSD kettaid. Ülevaate kirjutamise hetkel on müügil olevates Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelites kasutusel kettad vahemikus 180GB-256GB. Soovid suurema mahuga SSD ketast? Anna meile lihtalt enne ostu oma soovist teada ja vahetame olemasoleva ketta uue ja suurema vastu ning seda mõistagi hea hinnaga.

Liidesed ja lisad

Kuna Lenovo X1 Yoga 1st Gen on õhuke kaks-ühes sülearvuti, siis kõiki äriklassile iseloomulikke füüsilisi liideseid me siit ei leia aga sellegipoolest on kõik eluks vajalik olemas.

Vasakul küljel on vooluadapteri pesa, OneLink+ dokkimisliides, MiniDisplayPort ja alati voolu all olev USB 3.0 port. Paremalt küljelt leiab dokis oleva ekraanipliiatsi, toitenupu, kõrvaklappide/mikrofoni pesa, kaks USB 3.0 porti, HDMI pesa ja Kensington luku pesa. Sülearvuti tagaküljele on jäänud MicroSD-kaardilugeja ja SIM-kaardi pesa. SIM-kaardi pesa olemasolu ei tähenda automaatselt 4G modemi olemasolu, olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist võib see olemas olla aga ei pruugi. Täpsema info leiad konkreetse sülearvuti juures olevatest tehnilistest andmetest.

Tähelepanelikum lugeja tõenäoliselt juba märkas, et loetelust on puudu Gigabit LAN pesa ja täpselt nii see ongi. See on samuti suund kuhu äriklassi tahvelarvutid, kaks-ühes sülearvutid ja tõenäoliselt ka ultrabookid tulevikus liiguvad. Arvutikasutajad on mobiilsed ja liiguvad palju ringi, kasutavad suurema tõenäosusega WIFI’t ja mobiilset andmesidet kui füüsilise kaabliga internetti. See võimaldab omakorda mõned grammid kaalu kokku hoida ja pakkuda aina õhemaid masinaid. Kusjuures see ei tähenda, et kaabliga internetti kasutada pole võimalik, ikka on aga selleks on lihtsalt vaja USB-LAN adapterit. Õnneks on Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelil vähemalt 3 USB porti, seega ühe hõivamine võrguühenduse jaoks jätab kaks pesa siiski vabaks teiste vajaduste jaoks.

Kui millegi üle nuriseda, siis laiade kasutusvõimalustega Thunderpolt 3 pordi puudumise üle aga ju Lenovo insenerid veel sellesse põlvkonda seda sisse ei planeerinud.

Üldiselt võib pidada liideste valikut kaks-ühes sülearvuti kohta väga heaks ja OneLink Pro dokk parandab liideste valikut veelgi, lisades veel neli USB 3.0, kaks USB 2.0, DisplayPort, Gigabit LAN ja DVI liidesed. OneLink Pro dokk on vähekasutatuna meie tootevalikus täiesti olemas ja on igati kasulik lisa vaatluse all olevale kaks-ühes sülearvutile.

Lisaks eeltoodule on Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudelil olemas veel kahesageduslik (2,4GHz ja 5GHz) WIFI, Bluetooth (4.1), sõrmejäljelugeja ja veebikaamera.

Kuna arvuti põhja all hooldusluuke pole, siis tuleb komponentide upgrade’imiseks eemaldada kogu põhjakate, mis on hõlpsasti teostatav kui ristipeaga kruvikeeraja käepärast. Paraku neid komponente mida upgrade’ida saab, on ainult üks ja selleks on SSD ketas, mis võtab enda alla ainukese M.2 pesa. Suurema kettapinna saamiseks tuleb olemasolev SSD eemaldada ja asendada see suurema SSD kettaga. Nagu ma eespool mainisin, siis operatiivmälu lisada sellel mudelil pole võimalik kuna see on joodetud otse emaplaadile.

Lenovo X1 Yoga 1st Gen klaviatuur näeb välja täpselt samasugune nagu Lenovo X1 Carbon ultrabookil ja ka trükkimisel tundub olevat täpselt sama hea. Klahvikäik on paras ja kergelt nõgusatelt klahvidelt saadav tagasiside samuti hea nii õhukese seadme kohta. Olen jätkuvalt seisukohal, et Lenovo klaviatuurid on parimad ja eriti sobilikud pikemateks trükiseanssideks. Klaviatuur on ühtlasi pritsmekindel ja kaheastmelise taustavalgustusega. Nagu ülevaate alguses mainitud sai, lülitatakse sülearvuti kaane 180 kraadisel avamisel sisendseadmed (klaviatuur, puuteplaat) automaatselt välja, et juhuslikke klahvivajutusi vältida.

Puuteplaat on mõõtudega 10 x 6 cm, selle ülemises ääres on füüsilised eraldiseisvad nupud, mida on mugav TrackPoint’iga kasutada. Puuteplaat ise töötab eeskujulikult, kõik puuted ja mitmikpuuted registreeritakse koheselt ja täpselt. Puuteplaadi sätete all saad kohandada puuteplaadi toimimist ja puudetele reageerimist oma maitse järgi.

Kui paari reaga kirjeldada ka kõlareid, siis heli on korralik ja piisavalt vali. Head bassi mõistagi siit oodata ei maksa, seega alati on soovituslik filmide või videoklippide nautimiseks kasutada väliseid kõlareid või kõrvaklappe. Aga see soovitus kehtib praktiliselt kõikide sülearvutite kohta.

Kaal ja mõõtmed

Lenovo X1 Yoga 1st Gen kaalub kõigest 1,36 kilogrammi, mis teeb selle kaasaskandmise väga mugavaks.

Mõõtmed on antud mudelil millimeetrites 333 x 229 x 16,8. Seega A4 lehest on see sülearvuti kõigest 36mm pikem ja 19mm laiem 😊

Sellist sülearvutit on suisa lust kõikjale (tööle, koju, kooli, reisile, maale, randa jne) kaasa võtta kuna see võtab vähe ruumi ja kaalu pole ollagi.

Kokkuvõtteks

Lenovo X1 Yoga 1st Gen on ärikasutajale või nõudlikule kodukasutajale mõeldud kaks-ühes sülearvuti, mis on Lenovo poolt väga hästi läbi mõeldud. X1 Yoga teeb seda, mida tavaline X1 Carbon ei suuda 😊 See on kasutatav nii sülearvutina kui tahvelarvutina ja nende kahe vahele jääb veel kaks režiimi või asendit, mis võimaldavad mugavalt esitlusi presenteerida või teistega kommunikeerida.

Sattusin Lenovo X1 Carbon Gen 4 ultrabookist väga vaimustusse, kui sellest enam kui aasta tagasi ülevaadet tegin ja Lenovo X1 Yoga 1st Gen mudeli puhul on tunded täpselt samasugused. Olen juba tükk flirtinud mõttega, et Lenovo X1 Carbon võiks olla minu järgmine sülearvuti aga pärast seda ülevaadet võiks see vabalt olla ka Lenovo X1 Yoga. Plusse/tugevusi on palju (thinkpadilik disain multifunktsionaalne, võimekas, kvaliteetne ekraan täpse ekraanipliiatsiga, kerge kaal ja väiksed mõõtmed, parim klaviatuur, suurepärane koostekvaliteet), mis seda mudelit soetama kutsuvad. On ka mõned üksikud miinused/nõrkused (Thunderpolt ja Gigabit LAN liideste puudumine) aga selle mudeli headust need ei varjuta.

Olen alati ülevaadete lõpusõnas välja toonud alternatiivina ka konkurendid aga siin läheb rivaalide väljatoomisega keeruliseks. Kaks konkurenti on Lenovo enda poolt ja nendeks on Lenovo Thinkpad Yoga 14 ja värskem mudel Lenovo Thinkpad Yoga 460, mis pakub küll sarnast funktsionaalust aga seda paraku mitte nii kerge kaaluga kui Lenovo Thinkpad X1 Yoga 1st Gen. Rivaalideks võib pidada ka HP Spectre x360 13 G ja HP Spectre x360 15 2 mudeleid aga need pole 14 tollise ekraaniga vaid vastavalt 13 ja 15 tollise ekraaniga. Seega sellele mudelile väärilist vastast polegi!

Mõnusat suve jätku!

Vaata ka Lenovo X1 Yoga 1st Gen kaks-ühes sülearvuteid e-poes