Tänases ülevaates vaatame lähemalt Lenovo ThinkPad X270 sülearvutit, mis on Lenovo X200, X220, X230, X240, X250 ja X260 järeltulija. 12 tollistel Lenovo äriklassi sülearvutitel on pikk ja edukas ajalugu ning need on siiani ärisektoris väga populaarsed. Ja ääretult vastupidavad ja kvaliteetsed on need samuti, seda võin omast käest kinnitada kuna kasutan Lenovo X230 mudelit selle turuletuleku hetkest saadik kuni tänase päevani. Ja selle sülearvuti kasutamine nende aastate jooksul pole olnud hell kätel kandmine, vaid sülearvuti on saanud korralikult vatti päevad otsa tööl, õhtuti kodus, reisidel, matkadel jne. Ja see sülearvuti ikka toimib probleemivabalt ning poleks põhjust välja vahetada veel pikka aega aga hing ihkab vaikselt midagi uuemat. Kusjuures see ongi üks enimlevinud põhjus, miks üldse äriklassi arvuti välja vahetatakse kuna need kestavad lihtsalt nii kaua, et enne saab endal villand kui need kätte ära lagunevad 😊
See suurepärane kvaliteet on saatnud Lenovo X-seeria mudeleid aastaid ja juba esmapilgul pole erandiks ka Lenovo X270 mudel.
Mõeldud on see 12 tolline sülearvuti siis jätkuvalt eelkõige neile, kes peavad palju ringi liikuma ja vajavad nii kontoris kui teel olles usaldusväärset töövahendit. Minul on näiteks Lenovo X230 kontoris olles dokis, mille taga on kaks suurt FullHD monitori ning kodus ja sõidus olles kasutan sülearvuti 12 tollist ekraani, millega saan kõik vajalikud toimingud kenasti tehtud.
Aga vaatame siis lähemalt, mida Lenovo X270 meile pakub ja kas eelmise põlvkonna Lenovo X260 sülearvutiga võrreldes on ka midagi oluliselt muutunud või mitte.
Korpus
Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo X260 mudeliga pole korpuses muutunud suurt miskit. Jah, muutunud on vähesel määral küll liidestega seonduv, millest kirjutan hiljem aga korpus üldiselt ja disain on üks ühele eelmise generatsiooniga st Lenovo X270 on Thinkpadile iseloomulikult kandiline ja nurgeline. Võib öelda, et sarnasus isegi 90-ndate aastate Thinkpadi põlvkondadega on ilmne ja kahtlemata tahtlik 😊
Kasutatavad materjalid on samuti Thinkpadile tüüpilised. Plastikust randmetugi, mis on seestpoolt magneesiumsulamiga tugevdatud ning klaaskiuga tugevdatud plastikust kaas ja korpus.
Lenovo X270 on läbinud edukalt militaarstandardi MIL-STD-810G testid, mis samuti selle sülearvuti tugevusest ja vastupidavusest hästi aimu annavad.
Ekraani hinged on väga head ja tihedad ning hoiavad ekraani stabiilsena isegi siis, kui tee väga konarlikuks muutub. Samas tihedate hingede ja korpuse kerge kaalu tõttu ühe käega ekraani avada ei õnnestu, selleks tuleb teine käsi ikka appi võtta. Ekraani maksimaalne avanemisnurk on 180 kraadi.
Ekraan
Nagu eespool sai juba mainitud, on Lenovo X270 ekraan 12 tolline ja kui eriti täpne olla, siis 12,5 tolline.
Spetsifikatsioonide järgi on valikus neli erinevat mattekraani:
- HD (1366×768) resolutsiooniga TN-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on tagasihoidlikud 200 cd/m² ja kontrastsuseks tagasihoidlik 500:1.
- HD (1366×768) resolutsiooniga IPS-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on viisakad 300 cd/m² ja kontrastsuseks 800:1.
- FullHD (1920×1080) resolutsiooniga IPS-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on 300 cd/m² ja kontrastsuseks 700:1.
- FullHD (1920×1080) resolutsiooniga puutetundlik IPS-paneeliga ekraan, mille heledustugevuseks on samuti 300 cd/m² aga kontrastsus natuke madalam 700:1.
Siinkohal ühtlasi selgituseks, et kui ekraanide heledustugevuseks on 300 cd/m² ja ülespoole, siis on võimalik nende ekraanidega mugavalt ka välitingimustes tööd teha. sRGB värviruumi katvus on kõigil neil ekraanidel üsna tagasihoidlik, mistõttu fototöötluseks need ekraanid ei sobi aga ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes nii väikese ekraaniga fotosid üldse töötleks, seega pole see antud juhul suurem puudus. Kiita võib loomulikult IPS-paneelide head vaatenurka, mis TN-paneelide vaatenurkadest olulisel määral parem on.
Graafika
Lenovo X270 on varustatud integreeritud graafikakaardiga nagu kõik teisedki kontoritööks ja mobiilseks tööks mõeldud sülearvutid. Graafikakaardiks on Inteli HD620, mis on mõnevõrra võimekam kui eelmise põlvkonna Intel HD520, mis oli Lenovo X260 sees.
Integreeritud graafikakaart on voolusäästlik ja võimekas, saades hakkama kõikide kontori- ja multimeediarakendustega. Sellele graafikakaardile pole mingi probleem maha mängida 3840×1260 resolutsiooniga (4K) materjali H.265 vormingus, mis on ehk olulisim vajadus, mis keskmisel arvutikasutajal ette võib tulla.
Protsessor
Võrreldes eelmise põlvkonna Lenovo X260 mudeliga on vahetunud loomulikult protsessor. Inteli kuuenda põlvkonna protsessori asemel on kasutusel seitsmenda põlvkonna protsessor koodnimega Kaby Lake, millele viitab ka number 7 Lenovo X270 mudelinimes.
Lenovo X270 kasutab ultrabookidele disainitud U-tähisega (ULV – Ultra Low Voltage) protsessoreid, mis on üheltpoolt väga voolusäästlikud ja teiseltpoolt piisavalt võimekad, et hakkama saada kõikide keskmise arvutikasutaja teele jäävate vajadustega.
Olenevalt sülearvuti konfiguratsioonist võib protsessoriks olla Core i3, i5 või i7, mis on tüüpilised äriklassi ultrabookides kasutatavad kahetuumalised protsessorid. Kui i3 sobib kõige tavapärasemaks kontoritööks, õppetööks või kodus veebi ja videode sirvimiseks, siis i5 ja i7 saavad hakkama ka rohkem ressurssi nõudvate rakendustega. Mis teeb i5 ja i7 protsessori eriliseks, on see, et need on võimelised tänu Turbo Boost tehnoloogiale oma taktsagedust vajadusel tõstma.
Eelpoolmainitud protsessorid käsikäes kiire SSD ketta ja piisava operatiivmälu mahuga panevad Lenovo X270 sülearvuti liigutama nobedalt, alates alglaadimisest kuni multitasking’uni välja.
Mälu
Ülevaate kirjutamise hetkel on kõik müügil olevad Lenovo X270 mudelid varustatud kiirete 8GB DDR4 operatiivmäludega. Sellest kogusest operatiivmälust on igapäevaseks kasutamiseks enam kui küll aga vajadusel saab mälu juurde lisada. Tegelikult korrektsem oleks öelda vahetada kuna sarnaselt eelkäijatele on sellel mudelil samuti ainult üks mälupesa kasutusel. Seega kui soovid 8GB asemel kasutusele võtta 16GB operatiivmälu, siis tuleb põhjakate eemaldada, võtta välja olemasolev 8GB mäluklots ja asendada see 16GB mäluklotsiga. 16GB ongi ühtlasi maksimaalne operatiivmälu hulk, mida sellel mudelil võimalik kasutada on.
Kuna selle sülearvuti põhjakatte eemaldamine pole just meelakkumine, millest kirjutan pikemalt ka allpool, siis soovitan selle töö jätta meie tehnikule. Anna meile enne ostu lihtsalt teada, et soovid operatiivmälu mahu suurendada ja meie tehnik teeb vajalikud toimingud Sinu eest ära.
SSD
Lenovo X270 puhul on kasutusel M.2 SSD ketas. Ketta suurus oleneb konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist, kuid ülevaate kirjutamise hetkel on kõik meil müügil olevad Lenovo X270 mudelid varustatud 256GB SSD ketastega.
Üldjuhul sellest mahust piisab kenasti aga kui tead juba ette, et Sul on plaanis kettale paigutada palju suuremahulisi faile, siis võid juba enne ostu meile teada anda ja meie tehnik saab paigaldada sülearvutile just niisuure mahuga uue SSD ketta nagu soovid ja seda mõistagi hea hinnaga.
Liidesed ja lisad
Sarnaselt eelmisele põlvkonnale ei leia Lenovo X270 küljest enam MiniDisplayPorti vaid see on asendatud USB-C pordiga, mis toetab nii USB 3.1 Gen 1 kiirust kui selle kaudu sülearvuti laadimist. Siinkohal mainin ära, et tegemist pole Thunderpolt 3 pordiga vaid tavalise USB-C pordiga.
Lenovo X270 vasakul küljel on vooluadapteri pesa, USB-C port, HDMI, USB 3.0 port ja olenevalt konkreetse sülearvuti konfiguratsioonist ID-kaardilugeja. Paremal küljel on kõrvaklappide/mikrofoni pesa, USB 3.0 port, SD-kaardilugeja, SIM-kaardi pesa (4G modemi olemasolu oleneb konfiguratsioonist), Gigabit LAN ja Kensington luku pesa.
Suurimaks erinevuseks eelmise põlvkonna Lenovo X260 mudeliga on väiksem USB 3.0 portide arv. Kui Lenovo X260 mudelil oli neid kolm, siis Lenovo X270 mudelil kaks. See on mõnevõrra üllatuslik muudatus või tagasiminek kuna varasematel põlvkondadel (X250 ja X260) oli ka kaks USB porti ning Lenovo X260 sülearvutil tõsteti see kolme peale, mille plussina Lenovo X260 ülevaates ka välja tõin.
Olgugi, et Lenovo X270 tuleb juba USB-C pordiga, mida on võimalik kasutada ka dokkimiseks, pole põhja alt kuhugi kadunud ka traditsiooniline dokkimisport.
Lisaks eeltoodule on Lenovo X270 sülearvutil kahesageduslik WIFI (2,4 GHz ja 5 GHz), NFC, Bluetooth, HD (720p) veebikaamera ja olenevalt konfiguratsioonist sõrmejäljelugeja. Sõrmejäljelugejaga puhul tooks välja selle, et nüüd on Lenovol kasutusel „Touch“ sõrmejäljelugeja, mis on veidi kiirem ja täpsem kui oli eelmise põlvkonna Lenovo’te „Swipe“ sõrmejäljelugeja.
Lenovo X270 klaviatuuril ma isegi väga pikalt ei peatuks kuna klaviatuur on jätkuvalt lihtsalt suurepärane. Täpselt nagu kõikidel teistel Lenovo Thinkpadidel, millest aja jooksul ülevaateid olen teinud. Trükkimismüra on olematu, klahvide survepunkt tuntav ja hea ning klahvikäik mõnevõrra lühem kui suuremate T-seeria mudelitel, mis on positiivne. Klaviatuur on pritsmekindel ja olenevalt konfiguratsioonist võib klaviatuuril olla kaheastmeline taustavalgustus.
Puuteplaat pole küll paraku nii suur kui näiteks Lenovo ThinkPad T470 või Lenovo ThinkPad X1 sülearvutitel aga see toimib igati eeskujulikult. Kõik mitmikpuute žestid nagu suumimine või kahe sõrmega kerimine, töötavad sujuvalt. Kuhugi pole kadunud ka Trackpoint, millega paljud Lenovo fännid ei kujutaks oma elu ettegi. Mugavamaks Trackpoint kasutamiseks on Lenovo säilitanud puuteplaadi ülemises ääres füüsilised nupud.
Äriklassi sülearvutite puhul ei saa üle ega ümber nende upgrade’imise võimalikkusest. Lenovo X270 pole hoolduseks või upgrade’imiseks paraku kõige lihtsam avada kuna eemaldada tuleb kogu põhjakate, mis lisaks kaheksale kruvile on kinnitatud väikeste plastikklambritega, mis võivad ebaõigeid töövõtteid või jõudu kasutades lihtsalt katki minna. Seetõttu soovitaks selle töö jätta pigem meie tehnikule, kes meil isegi kinnisilmi edukalt erinevaid seadmeid lahti-kokku monteerib. Kui põhjakate eemaldatud, siis edasi on tunduvalt lihtsam ja kõik komponendid (operatiivmälu, SSD, võrguadapterid, jahutusventilaator, sisemine aku) on lihtsasti ligipääsetavad.
Lenovo X270 kasutab sarnaselt eelkäijatele (alates Lenovo X240 mudelist) kahte akut, millest üks on sisemine ja teine välimine (asub sülearvuti tagaosas). Välist akut saab hõlpsasti eemaldada, sisemise aku eemaldamiseks tuleb eemaldada esmalt põhjakate nagu eespool mainisin. Selle lahenduse suurimaks plussiks on see, et välist akut on võimalik käigu pealt vahetada (Hot Swap) ja varuaku võimaldab teel olles pikemalt akutoitel tööd teha.
Kaal ja mõõtmed
Lenovo X270 on natukene kergem kui tema eelkäijad ja täpsemalt kaalub see mudel 1,3 kilogrammi. Kuna korpus on sama, mis eelkäijatel, siis mõõtmed pole muutnud millimeetritki. Ehk siis mõõtmed on 305,5 x 208,5 x 20,3 mm (pikkus x laius x kõrgus).
Kindel on see, et sellise kaalu ja mõõtmetega sülearvutit on ääretult mugav kõikjal kaasas kanda kuna see mahub kerge vaevaga igasse kotti.
Kokkuvõtteks
Lenovo X270 kasutab täpselt samasugust korpust nagu eelkäijad, seega disaini poole pealt pole muutunud miskit ja minusuguste Lenovo fännide jaoks on see ainult hea uudis. Kõikidele loomulikult konservatiivne thinkpadilik lähenemine ja varesemust värv ei pruugi meeldida, mistõttu on nemad oodatud vaatama pigem selliseid rivaale nagu Dell Latitude 7280 ja HP EliteBook 820 G4 😉
Kui oled aga Lenovo suur austaja, siis Sinu jaoks on lisaks disainile Lenovo X270 mudelil pakkuda nii mõndagi. Väikesed mõõtmed, kerge kaal ja õhuke korpuse teevad sellest mudelist hea kaaslase nii ärikasutajale, kelle tööaeg jätkub tihtilugu ka kontorist välja minnes või õppurile, kes soovib pisikest sülearvutit loengutes konspekteerimiseks. Fantastiline klaviatuur teeb kõikvõimalikud kirjatööd väga mugavaks.
Liideste valik on väikese sülearvuti kohta igati rikkalik ja olgugi, et Thunderpolt 3 pole toetatud, pakub USB-C palju rõõmu ja võimalusi.
Vaatamata sellele, et antud mudel on varustatud värskema protsessoriga ja uuema graafikakaardiga, pole vahe eelkäijatega mäekõrgune ja soovitan julgelt vaadata ka Lenovo ThinkPad X260, Lenovo ThinPad X250 ja Lenovo ThinkPad X240 sülearvuteid, mis meeldivalt soodsa hinnaga meil endiselt valikus on.
Ja loomulikult on kõik meie vähekasutatud äriklassi sülearvutid eelnevalt kontrollitud ja puhastatud ning tulevad meiepoolse garantiiga.