Paar postitust tagasi kirjutasin kasutatud tahvelarvutitest ja rõõm on tõdeda, et huvi nende vastu on väga suur ja kasvav. Kasutatud äriklassi tahvelarvutid kaovad meie riiulitelt sama kiiresti nagu hinnatud pagaril soojad saiad aga kuna erinevaid tahvleid tuleb tootevalikusse aina juurde, siis oleks tore ka nendest aegajalt pikemalt kirjutada. Täna annaks ülevaate äriklassi tahvelarvutist, mis mulle endale kõige rohkem meeldib.
Jah, selleks on Microsoft Surface Pro mudeliseeria, mis on sülearvuti asenduseks igati vinge valik. Tänases ülevaates vaatame lähemalt Microsoft Surface Pro 4 põlvkonna tahvelarvutit ja võrdleme seda järgmise põlvkonna Surface Pro 5 tahvelarvutiga, mis äsja meie valikusse tuli.
Kusjuures see on meil esimene ülevaade üldse Microsofti brändi tootest, seega vaatame mida USA tehnikahiid meile pakub ja kellele täpsemalt pakub.
Vajad sülearvutit? Vajad tahvelarvutit? Miks mitte soetada mõlemad ühes seadmes? Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 on mõeldud Sulle, kui vajad kõrge kvaliteediga kaks-ühes (2-in-1) seadet, millega saad edukalt aetud kõik vajalikud tööasjad ja millega saad tarbida ka meelelahutust.
Disain
Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 disain on atraktiivne ja praktiline, siin pole Microsoftile ette heita absoluutselt mitte midagi. Vastupidi, minu arvates üks kenamaid ja stiilsemaid äriklassi tahvelarvuteid üldse.
Seda tugevat magneesium-alumiinium kestaga tahvelarvutit on ülimalt mugav käes hoida ja tundub igati tugev ning turvaline.
Tahvelarvutil on avatav jalg (kickstand), mis avaneb ca 170 kraadi ja võimaldab tahvli lauale kenasti seisma panna.
Kui mõlemat mudelit lähemalt vaadata, siis väike erinevus neil siiski on, Microsoft Surface Pro 5 on mõnevõrra ümaramate nurkadega kui eelkäija. Seda ei pruugi kohe märgatagi aga näppude vahel on tunda, et nurgad ümaramad on.
Ekraan
Kui Microsoft Surface Pro 3 oli täpselt 12 tollise ekraaniga, siis Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 on tänu kitsamatele ekraaniäärtele saanud 12,3 tollise kraani, mille üle võib ainult rõõmu tunda. Kellele ei meeldiks väiksed ekraaniääred ja selle võrra suurem ekraan.
Ka resolutsioon on teinud korraliku sammu edasi, varasema 2160×1440 asemel on kasutusel 2736×1824 resolutsiooniga ekraan. Kui äriklassi sülearvutid on enamasti mattekraaniga, siis tahvelarvutid ja puutetundlikud ekraanid on alati erandiks. Need on enamasti läikega, erksavärvilised ja rikkaliku kontrastiga ning pakuvad väga hea kvaliteediga pilti.
Tänu IPS paneelile on ka vaatenurk väga hea ja iga nurga alt vaadatuna on pilt selge ja terav. Ekraani kuvasuhe on 3:2 ja toetab 10-punktilist multitouch’i. See kuvasuhe tähendab muidugi seda, et 16:9 kuvasuhtega videote/filmide puhul on all ja üleval ääres must riba aga töötegemise ja veebi sirvimise puhul tuleb 3:2 kuvasuhe ainult kasuks.
Mainin siinkohal ka ära, et Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 võimaldavad MiniDisplayPort vahendusel kahe välise monitori ühendamist, maksimaalse resolutsiooniga suisa 3840×2160 pikslit (4K).
Graafika
Microsoft Surface Pro 4 tahvelarvutitel, mis on Intel Core m3 protsessoriga, on kasutusel Inteli HD515 graafikakaart, Core i5 protsessoriga mudelite puhul on kasutusel Inteli HD520 graafikakaart ja Core i7 protsessoriga mudelite puhul Inteli Iris Graphics 540 graafikakaart.
Microsoft Surface Pro 5 tahvelarvutitel vastavad samadele protsessoritele Inteli HD615, Inteli HD620 ja Inteli Iris Graphics 640 graafikakaardid. Ehk siis kokkuvõtvalt, kasutusel on graafikakaartidest järgmine põlvkond.
Kõigi näol on tegemist integreeritud graafikakaartidega ja nagu ikka integreeritud videokaartide puhul, sobivad need ideaalselt töötegemiseks ja meelelahutuseks nagu näiteks videote vaatamiseks. Inteli Iris graafikakaart võib kuluda Sulle marjaks ära kui tegeled photoshoppimisega, videotöötlusega või oled mängupisikuga nakatunud. Inteli Iris graafikakaart on võimekam ja saad soovi korral ka mõned vanemad mängud keskmistel sätetel ära mängitud.
Protsessor
Microsoft Surface Pro 4 tahvelarvutis on protsessorite valik päris lai, alates eriti väikse voolutarbega Intel Core m3 protsessorist kuni võimeka i7 protsessorini välja. Tegemist on kuuenda põlvkonna Inteli U-tähisega (Ultra Low Power) protsessoritega, millel koodnimeks Skylake.
Core m3 protsessor on võimekuselt samaväärne nagu i3 protsessor ja selle protsessoriga mudel erineb oma võimsamatest vendadest olulisel määral. Core m3 protsessoriga mudelitel puuduvad nimelt liikuvad osad st puudub ventilaator, mis võimsamatel Microsoft Surface Pro 4 mudelitel vajadusel jahutuseks tööle rakendub. See on paraku ka ainuke passiivjahutusega mudel valikus, i5 ja i7 protsessorid vajavad ressurssi nõudvatel hetkedel aktiivset jahutust. Loomulikult lihtsamad tegevused nagu veebisirvimine, rakenduste installeerimine ja failide kopeerimine üldjuhul ventilaatorit käima ei tõmba.
Järgmise põlvkonna Microsoft Surface Pro 5 tahvelarvutitel on lisaks Core m3 mudelile ka i5 protsessoriga mudel toodetud passiivjahutusega, mis on vägagi tervitatav. Erandiks jääb Core i7 protsessoriga mudel, mis oma võimsuse tõttu lisajahutust aegajalt siiski vajab.
Microsoft Surface Pro 5 tahvlites on kasutusel seitsmenda põlvkonna protsessorid koodnimega Kaby Lake.
Olenemata kasutusel olevast protsessorist, on Microsoft Surface Pro tahvelarvutid kiired. Rakendused avanevad koheselt, installeerimine toimub kiirelt ja unne soikumine ning ärkamine on sekundite küsimus.
Mälu
Kuna operatiivmälu on joodetud otse emaplaadile, siis mälu hiljem juurde lisada pole võimalik ja tuleb juba ostu hetkel hinnata, kui palju vahemälu vajad. Olenevalt konfiguratsioonist ja protsessorist on kasutusel kas 4GB, 8GB või 16GB vahemälu.
Siin kehtib sama rusikareegel nagu sülearvutite puhul, 4GB-8GB on tavakasutuseks igati piisav ja 16GB katab ka kõige nõudlikuma arvutikasutaja vajadused.
SSD ketas
SSD puhul liigub Microsoft täpselt samas suunas nagu operatiivmäludega. Kui Microsoft Surface Pro 4 tahvlitel on veel võimalik SSD välja vahetada suurema vastu, siis Surface Pro 5 tahvlitel on SSD joodetud otse emaplaadile ja vahetuse/upgrade’imise võimalus puudub.
Olenevalt konfiguratsioonist ja protsessorist on kasutusel kas 128GB, 256GB, 512GB SSD või 1TB kettad.
Liidesed ja lisad
Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 tulevad täpselt samade liidestega, mis nende eelkäija Microsoft Surface Pro 3.
Ülemisest äärest leiab toitenupu ja heli reguleerimise nupu ning alumisest äärest dokkimise pordi, mille külge saab ühendada klaviatuuriga kaane või doki. Jah, Microsoft Surface Pro on dokitav nagu iga teine eeskujulik äriklassi sülearvuti ja seeläbi on võimalik juurde saada ühenduspesi, mis teevad kontoris töötamise mugavamaks.
Vasakus ääres on 3,5 mm mikrofoni- ja kõrvaklapipesa ning paremas ääres mini-DisplayPort, USB 3.0 port, vooluadapteri pesa (SurfaceConnect/Charging port) ja jala all on peidus microSD-kaardilugeja.
Lisaks eelnevale ei puudu loomulikult WIFI (2,4GHz ja 5 GHz), Bluetooth, esimene veebikaamera (5 MP) ja tagumine veebikaamera (8 MP). Esimene veebikaamera võimaldab ka näotuvastust, mis teeb Windows operatsioonisüsteemi sisselogimise eriti mugavaks. Kaameraid ülivõrdes iseloomustada paraku ei saa, pigem on tegemist harju keskmiste kaameratega.
Microsoft Surface Pro 5 kõige hilisematest mudelitest võib leida lisavalikuna ka 4G modemi aga selle põlvkonna esimestel partiidel see valikuvõimalus veel puudus.
Väga vajalik lisa äriklassi tahvelarvuti juures on kindlasti klaviatuur, mis Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 puhul on ühtlasi ekraani kaitsva kaane eest. Tegemist on küll tasulise lisaga, mis automaatselt komplektis pole aga meile müüki saabuvatel Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 tahvlitel on see enamasti kaasas. Klaviatuur kinnitub magnetiliselt Microsoft Surface Pro dokkimispordi külge, seda on lihtne kasutada ja see näeb muuhulgas väga hea välja. Klahvide omavaheline kaugus on mõlema mudeli klaviatuuril piisav (vahed suuremad kui Microsoft Surface Pro 3 mudeli klaviatuuril) ja klahvid on hea tagasisidega, mis teeb trükkimise väga mugavaks. Klahvide pinnad on lisaks siledad ja mõnusad nagu äriklassile seadmetele kohane. Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 klaviatuuri puuteplaat on Microsoft Surface Pro 3 omast umbes 30% suurem ja tunduvad kasutamisel tõhusamad. Integreeritud nuppe ei saa võrrelda küll eraldiseisvate nuppudega aga isegi mulle, kes integreeritud nuppe väga ei fänni, jätab mõlema klaviatuuri puutelaadi kasutamine positiivse mulje.
Klaviatuuril on mitu asendit, saab kasutada tasapinnalist asendit või kallutatud asendit, mis mulle tundub ergonoomilisem ja sobivam. Olles varasemalt kasutanud ka Microsoft Surface Pro 3 klaviatuuri, julgen väita, et Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 klaviatuurid on tunduvalt paremad.
Tore lisa on ka puutetundlik pliiats, millega on mugav märkmeid või disainitööd teha. Toimimiseks vajaliku voolu saab Surface Pen ühelt AAAA-tüüpi patareilt. Puutetundliku pliiatsi osas ka väike nipp või tarkus, see kinnitub magnetina mõlemale poole tahvelarvutit ja on seeläbi kogu aeg silma all ega kao laual oleva paberikuhja alla ära. Mugav eks?
Kuna Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 üheks kasutamise eesmärgiks on meelelahutuse tarbimine siis mainin ära, et kõlarid toodavad kvaliteetsemat heli kui oleks osanud arvata. Madalad ja keskmised sagedused jäävad loomulikult tagasihoidlikuks, seega tõsisemaks muusikanautimiseks tuleks siiski kasutada kvaliteetsete väliste kõlarite või kõrvaklappide abi.
Mõõtmed ja kaal
Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 on mõõtmetelt saledad ja see väljendub ka kaalus, mida on alla 800 grammi ja mis on 12 tolliste seadmete kohta väga hea tulemus.
Koos klaviatuuri sisaldava kaanega, millest oli juttu ülevalpool, on kaalu tiba üle kilogrammi aga seegi on eeskujulik näitaja. Ja kui juba kaalu peale jutt läks, siis Surface Pen kaalub ka ca 20 grammi ja laadija ca 130 grammi.
Saledust (paksust) on Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 tahvelarvutitel ca 8,5 mm.
Juba nende numbrite pinnalt on näha, et need saledad sulgkaalus tahvelarvutid on loodud igapäevaseks kaasaskandmiseks.
Kokkuvõtteks
Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 tahvelarvutid on mõeldud kõigile neile, kes ei suuda otsustada kas soetada sülearvuti või tahvelarvuti või kes vajavad oma ellu mõlemat seadet. Microsoft Surface Pro on kaks-ühes (2-in-1) seade, mis on eeskujulik nii tahvelarvutina kui sülearvutina.
Selle suur ja ere puutetundlik ekraan ning kerge kaal koos puutetundliku pliiatsi ja klaviatuuriga moodustavad koosluse, mis ei jäta külmaks kedagi.
Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 puhul ei soovita tingimata taga ajada kõige võimsamaid protsessoreid kuna oluliselt tähtsam ja praktilisem on leida oma reaalsetele vajadustele vastav mudel. Mida võimsam tahvelarvuti on, seda rohkem energiat see tarbib ja see mõjutab otseselt aku kestvust. Kui Sinu tööülesanded ei eelda ressursimahukate rakenduste kasutamist, siis soovitakski soetada pigem i5 või m3 protsessoriga mudel. Ja vastupidi, kui tegeled fototöötlusega või soovid aegajalt mõne mängu pelada, siis tasub vaadata i7 protsessori poole, mis käsikäes Inteli Iris graafikakaardiga pakub Sulle positiivseid elamusi.
Suuri miinuseid Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 tahvlitel õnneks pole, täiuslikkusest jääb puudu ainult HDMI ja USB-C port.
Samuti pole Microsoft Surface Pro 4 ja Surface Pro 5 mudelite vahel väga suuri erinevusi. Kui Microsoft Surface Pro 4 kõige lahjem mudel oli ainukesena passiivjahutusega, siis Microsoft Surface Pro 5 puhul on pea kõik mudelid passiivjahutusega (erandiks Core i7 protsessoriga mudel). Seega kui soovid täielikku vaikust, siis soovitaks vaadata just passiivjahutusega tahvlite poole, mitte et aktiivjahutusega mudelid nüüd liialt lärmakad oleks.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et mõlemad tahvelarvutid on väga vinged ja muljetavaldavad seadmed, kindlasti ühed parimad Windows tahvelarvutid.
Värvikirevat sügist!