Tänases postituses võtame ilma pikema sissejuhatuseta vaatluse alla operatiivmälu latentsuse, mahu ja tootjad. Meeldetuletuseks link ka eelmisele Arvuti mälu, operatiivmälu, muutmälu, põhimälu – heal lapsel mitu nime postitusele.
Operatiivmälu latentsus
Oluline kiirust mõjutav faktor on operatiivmälu latentsus (CL ehk Cas Latency). See näitab, mitme taktsageduse impulsi jooksul suudab mälu reageerida. Mida väiksem latentsus ehk ajaline hilinemine on, seda kiirem on arvuti mälu.
Näiteks CL9 on kiirem kui CL10, CL10 on kiirem kui CL11 jne.
Operatiivmälu maht
Mälumahtu võib iseloomustada lausega „mida rohkem seda parem“ aga seda ei pea võtma sõna-sõnalt. Siin esineb mitmeid piiranguid, nimelt emaplaat toetab mälu ainult teatud mahuni, seega tulekski üheltpoolt jälgida võimalikku toetatud mälu hulka ja teiseltpoolt arvestama reaalsete vajadustega.
Kui kasutad igapäevaselt arvutit uudiste lugemiseks ja kontoritarkvara jooksutamiseks, siis piisab 4GB operatiivmälust.
Kui kasutad ressursinõudlikemaid rakendusi, tegeled näiteks videotöötluse, graafilise disaini, multitaskingu või muu sellisega, siis 8GB oleks minimaalne mälumaht ja olenevalt rakendustest võiks kaaluda isegi 16-32GB mälu kasutamist.
Suurem osa arvuteid meie tootevalikus tulevadki 4-8GB mälumahuga kuna olenevalt arvuti kasutamise eesmärgist on emb-kumb optimaalne valik.
Suure mälumahuga peaks kaasnema ka võimsam protsessor kuna ainuüksi arvuti operatiivmälul võluväge pole, tõhusalt toimiv kooslus saavutatakse protsessoriga käsikäes.
Ühe piirangu mainiks siinkohal veel ära. Kui Sa juhuslikult kasutad veel 32-bitist operatsioonisüsteemi (nt Windows 7 32-bit), siis selle puhul on maksimaalseks kasulikuks mälumahuks 3GB kuna suuremaid mälusid see operatsioonisüsteem ei toeta. Kas kasutusel on 32- või 64-bitine operatsioonisüsteem, seda saad vaadata sätete alt. 64-bit Windows suudab hallata kuni 192GB mälu aga see ei tähenda seda, et emaplaat seda toetab. Kasutusele saab võtta täpselt nii suure hulga mälu, kui arvuti emaplaat maksimaalselt toetab nagu eespool mainisin.
Operatiivmälu tootja
Operatiivmälude puhul on üsna oluline jälgida tootjat. Vältida tuleks tundmatuid ja „noname“ tootjaid kuna nende puhul pole garanteeritud ei mälu maht ega ka mälu korrektne toimimine.
Mälu lisamisel võiks ideaalis mälu tootja olla sama, mis on juba kasutusel oleval mälul kuna võib (aga ei pruugi) esineda olukordi, kus erinevate tootjate mälud tõrguvad koostööd tegemast.
Kindel valik on näiteks Corsair, Kingston, G. Skill aga ka Samsung, Apacer, Adata jt teised tuntud tegijad.
Kokkuvõtteks
Alati tasub operatiivmälu lisamisel jälgida mälu tüüpi, kiirust, taktsagedust, mahtu aga ka tootjat. Kõige lihtsam on piiluda kaane alla, missugune operatiivmälu missuguste parameetritega hetkel kasutusel on ning selle põhjal soetada lisamälu. Siis võid kindel olla, et ei eksi valikuga kuna järgid markeeringut. Alternatiiv oleks kasutada tarkvaralist lähenemist, näiteks CPU-Z nimelist rakendust, mis annab spetsiifilise info mälu kohta.
Näiteks markeeringu DDR3-1333 CL9 puhul näitab esimene osa mälutüüpi (DDR3), teine osa taktsagedust (1333MHz) ja kolmas osa latentsust (CL9).
Kui näed markeeringul lisaks märget ECC (Error Correction Code) ja hinnasildil suuremat hinda, siis need viitavad serveri mäludele, mis on optimeeritud stabiilsusele. Üldjuhul enamus lauaarvuteid neid ei toetagi aga on tööjaamasid, mis ECC mäludega toimivad.
Alati enne operatiivmälu ostmist veendu ka selles, kas emaplaadil on täiendav mälupesa üldse olemas või vaba. On sülearvuti mudeleid, kus üks mälu on joodetud emaplaadile ja vabas pesas on mälu juba olemas. Või on mõlemad kasutatavad pesad juba kasutuses, näiteks arvutis on 4GB mälu ja see on saavutatud 2 x 2GB mäluga. Kui nüüd soovid mälumahuks saada 8GB, siis tuleks kasutada kas 2 x 4GB või 1 x 8GB mälu.
Ahjaa peaaegu oleks unustanud, lauaarvuti operatiivmälu (DIMM) ja sülearvuti operatiivmälu (SO-DIMM) on samuti füüsiliselt erinevad, seega tuleks ka sellega arvestada.
Kui siiski jääb mälu valikul ja lisamisel kahtluseuss närima, siis palun pöördu meie esindussalongi Sõpruse pst 25, meie tehnik on Sulle alati abiks.