Saime nädala alguses ühe oma lugeja käest heas mõttes noomida ja täitsa asja eest. Juhiti tähelepanu, et võiks vahelduse mõttes ka lauaarvutitest kirjutada kuna kõik arvutikasutajad pole sülearvutite usku.
Selle vea siinkohal parandan ja täna kirjutangi ülevaate ühest huvitavast lauaarvutist, mis ei jäta tõenäoliselt külmaks ühtegi tõsisemat töötegijat. Aga põhiline põhjus, miks sülearvutid on seni suurema tähelepanu saanud, on lihtsalt suurem nõudlus nende järele. Iga kolme (täpne olles kahe ja poole) sülearvuti kohta meie esinduskaupluses ja e-poes soetatakse üks lauaarvuti.
Aga olen täitsa nõus, lauaarvutid on teenimatult vähe tähelepanu saanud ja tegelikult võiks lauaarvutite müügi osakaal vabalt suuremgi olla kuna tihtilugu soetavad sülearvuti ka need arvutikasutajad, kes seda reaalselt kaasas ei kanna.
Tegelikult on lauaarvutitel omad eelised ja ühest hästi suurte eelistega lauaarvutist täna ka räägime.
Valisin riiulilt lauaarvuti, mis kõige rohkem silma paistis. Selleks on HP Workstation Z440 tööjaam, mis on tõsine tööloom, suure T-tähega. Õigem oleks öelda küll Z-tähega kuna juba 2009 aastast selle tähega mudeliseeria HP turule tõi.
Tänasel päeva on HP Workstation Z440 selle brändi kõige vingem ja võimsam tööjaam. Selle sihtgrupiks on modelleerijad, videotöötlejad, graafilised disainerid, arhitektid, insenerid ja kõik teised väga kõrgete nõudmistega arvutikasutajad. Kui Sa oled üks nendest, hea lugeja, siis see ülevaade on Sinu jaoks. Ka arvutimängurid on oodatud seda postitust lugema.
Graafika
Kõigil HP Workstation Z440 tööjaamadel on võimsad eraldiseisvad graafikakaardid, kas NVIDIA Quadro või AMD FirePro seeriast. Graafikakaardi täpne mudel oleneb juba konkreetse arvuti konfiguratsioonist, seega tasub pilk tooteinfole peale visata.
NVIDIA Quadro ja AMD FirePro seeriasse kuuluvad graafikakaardid ongi reeglina kasutusel ainult tööjaamades ja mõeldud eelkõige CAD-taoliste rakenduste tarbeks.
Mõõdukate vajaduste katmiseks on kasutusel järgmised graafikakaardid: NVIDIA Quadro K620 (2GB), NVIDIA Quadro K420 (2GB) või AMD FirePro W2100 (2GB).
Keskmiste vajaduste tarbeks on kasutusel NVIDIA Quadro K1200 (4GB), NVIDIA Quadro K2200 (4GB), NVIDIA Quadro M2000 (4GB) ja NVIDIA Quadro P2000 (4GB) või AMD FirePro W4300 (4GB) ja AMD FirePro W5100 (8GB).
Kõik eeltoodud mudelid sobivad kenasti enamikele mõõdukate nõudmistega arvutikasutajatele sh CAD-joonestajatele. Need üksikud arvutikasutajad, kes tegelevad ülikeerukate 3D-mudelitega või tehniliste simulatsioonidega, võivad kaaluda veelgi võimekamate graafikakaartide kasutuselevõttu, mis annavad sellisteks töödeks rammu juurde.
Kõrgete vajaduste ja ootuste rahuldamiseks sobivad NVIDIA Quadro M4000 (8GB), NVIDIA Quadro P4000 (8GB), NVIDIA Quadro M5000 (8GB) ja NVIDIA Quadro P5000 (16GB) või AMD FirePro W7100 (8GB).
Postituse kirjutamise hetkel on müügil olevates tööjaamades kasutusel näiteks NVIDIA Quadro K2200 (4GB), NVIDIA Quadro M4000 (8GB) ja NVIDIA Quadro P4000 (8GB).
Äriklassi lauaarvutite juures ongi positiivne see, et praktiliselt kõike saab paremaks muuta ja täiustada. Niipea kui on tunda, et king kusagilt pigistab, saab kasutusele võtta suurema ja sobivama kinga. Täpselt nõnda on see ka graafikakaartide puhul.
Kui soovid kasutada HP Workstation Z440 tööjaama hoopis mänguriarvutina, siis soovitan asendada NVIDIA Quadro seeria graafikakaardi Sinu vajadustele vastava NVIDIA GeForce seeria graafikakaardiga ja oledki valmis oma lemmikmänge nautima.
Protsessor
Protsessorite valik on HP Workstation Z440 puhul samuti ääretult lai. Kindel on see, et kasutusel on Intel Xeon E5 protsessorid, mis on kas nelja-, kuue- või kaheksatuumalised.
Täpse informatsiooni protsessori kohta leiad taas iga toote juurest. Postituse kirjutamise hetkel on meil müügil Intel Xeon E5-1650 v3 3.5GHz ja Intel Xeon E5-1650 v4 3.5GHz protsessoritega tööjaamad.
Mõlemad protsessorid on kuuetuumalised, lihtsalt üks neist on kolmanda (v3) ja teine neljanda (v4) põlvkonna protsessor. Väike vahe on taktsageduses nagu näed ja ka protsessori vahemälu on natuke erinev, vastavalt 15MB ja 20MB.
Protsessori tuumade arvu ja vahemälu suurust paraku mudelinimest välja ei loe aga kui meile saabub müügile mõne teise konfiguratsiooniga tööjaam, kus protsessor on ülalmainitust erinev, siis saad alati meile päringu saata ja jagame Sulle soovi korral konkreetse protsessori kohta rohkem infot.
Mälu
HP Workstation Z440 tööjaamades mälude pealt juba kokku ei hoita ja pole ka mõtet. Suured ressursinõudlikud rakendused nõuavad oma ning multitasking selliste rakendustega veelgi rohkem.
Postituse kirjutamise hetkel müügil olevates Z440 tööjaamades on olenevalt mudelist kasutusel kas 16GB või 32GB operatiivmälu. Meeldivalt suured numbrid või mis?
Pole Sinu jaoks siiski piisav? Pole probleemi, emaplaadil on kokku 8 mälupesa ja kokku on toetatud mälumahtu suisa 128GB ulatuses, seega siin küll piir niipea ette ei tule 🙂
HP Workstation Z440 tööjaamas on kiired 2133MHz DDR4 ECC mälud, mis ongi mõeldud kasutamiseks serverites ja tööjaamades.
SSD / HDD
Kõik HP Workstation Z440 lauaarvutid meie tootevalikus tulevad kiirete ja töökindlate SSD ketastega. Postituse kirjutamise hetkel on kõik mudelid varustatud 256GB ketastega aga olenevalt konfiguratsioonist võib müügile saabuda ka väiksema või vastupidi suurema mahuga kettaid kasutavaid tööjaamasid.
Üldiselt on taoliste tööjaamade puhul tavapärane, et operatsioonisüsteem jookseb SSD peal ja failide salvestusruumiks kasutatakse HDD ketast, mille hinnad on soodsamad. Kui kasutada antud tööjama videotöötlemiseks või modelleerimiseks, siis suuri tööfaile ikka tekib ja suurem salvestusruum on tihtilugu vajalik.
Seega vastavalt oma soovile ja võimalustele saad alati juurde soetada kas SSD või HDD ketta, mis võimaldab tööfaile hoiustada kui algsest SSD kettast puudu tuleb. HP Workstation Z440 tööjaam toetab enam kui 12TB salvestusruumi, seega ruumipuudust teoreetilist tulla ei tohiks.
Muide, kui soovid tööjaama kasutada näiteks serverina, siis toetatud on RAID 0, 1 ja 10.
Liidesed ja lisad
HP Workstation Z440 tööjaamas on olemas kõik eluks vajalikud liidesed ja kui millestki spetsiifilisest ongi puudu, siis on see ainult lisamise vaev.
Esipaneelilt leiab neli USB 3.0 porti, millest ülemine on kogu aeg voolu all ja sobib seega ideaalselt nutiseadmete laadimiseks. Lisaks on esipaneelil heli sisend- ja väljundpistik ning optiline seade DVD-kirjutaja näol.
Tagaküljel on täiendavalt neli USB 3.0 porti ja kaks USB 2.0 porti ning lisaks vanakooli PS/2 pesad klaviatuuri ja hiire tarbeks, Gigabit LAN ning heli sisend- ja väljundpistik.
Millised on ühendusvõimalused monitoridega, oleneb juba kasutusel olevast graafikakaartist. Näiteks Quadro K2200 graafikakaardil on üks DVI ja kaks DisplayPort’i, värskematel Quadro M4000 ja P4000 graafikakaartidel seevastu neli DisplayPort’i.
Olenevalt konkreetse tööjaama konfiguratsioonist võib liideste valik erineda, näiteks kasutusel võib olla ka 15-in-1 kaardilugeja aga täpsema info selle kohta leiad juba iga mudeli juurest.
Keda huvitab tehniline pool, siis karu kõhus on kokku kaks 5,25“ sahtlit, kaks 3,5“ sahtlit, kuus SATA liidest, 8 mälupesa nagu eelpool mainitud, kaks PCIe x16 slotti (gen 3), üks PCIe x8 slotti (gen 3), üks PCIe x1 slott (gen 2), üks PCIe x4 slott (gen2) ja üks PCI slott.
Nagu näed, mahub selle karu kõhtu nii mõndagi.
Kaal ja mõõtmed
HP Workstation Z440 tööjaam on minitower korpuses, mille esikülje ülaosas on ääretult mugav koht selle tõstmiseks ja ühest kohast teise viimiseks. Olgugi, et keegi seda igapäevaselt kaasas kandma ei hakka, toon siin välja nii HP Workstation Z440 kaalu kui mõõdud.
Kaalu on sellel tööjamal olenevalt konfiguratsioonist 11-17,5 kilogrammi, kõrgust 43,18 cm, laiust 16,89 cm ja sügavust/pikkust 44,47 cm.
Kui plaanid kasutada HP Workstation Z440 tööjaama serverina, siis seda on võimalik pista ka serverikappi. Võtab kapis endal alla küll 4 püstikühikut (4U) aga teostatav on.
Kokkuvõtteks
HP tööjaamasid müüakse meie planeedil enim, olgugi, et Dell ja Lenovo pakuvad talle väga tõsist konkurentsi. HP tööjaamad on mõeldud missioonikriitiliste rakenduste jooksutamiseks, kus süsteemirikked pole vastuvõetavad. Nende vältimiseks investeerib HP omajagu testimisse ja ISV sertifitseerimisprotsessidesse. Ka HP Workstation Z440 tööjaamal on ISV sertifikaat olemas, mis näitab, et antud mudel on läbinud ranged testid ja kõik professionaalseks kasutamiseks mõeldud rakendused (AutoCAD, Solidworks jne) ühilduvad tööjaamaga laitmatult ning on võimelised tööjaama riistvara kasutama 100% ulatuses.
HP Workstation Z440 näol on seega tegemist tööjaamaga, mis ei jäta Sind kunagi hätta ja millega saab teha kõike. Kasvõi kosmosesse minna aga maisemate teemadena on aktuaalsed kindlasti ressursinõudliku töö tegemine, serverina jooksutamine (nt väikeettevõttes) aga ka mängimine kui mängurile mõeldud videokaart sisse pista.
Kui minu tööks oleks CAD-joonestamine või videote töötlemine vms, siis mul ei tekiks küsimust, missugune tööjaam endale soetada. HP Workstation Z440 sobib kõikideks sellisteks ressurssi nõudvateks tegevusteks suurepäraselt. Ja mis põhiline, vähekasutatuna ostes on hinnasildil olev number poole väikse kui uuena soetades.
Kui Sul tekkis ülevaadet lugedes küsimus, kus siis miinused ja nõrkused on, siis ausalt, ma ei oska seekord midagi välja tuua. See on super hea tööjaam, seda ostetakse palju, seda kiidetakse palju jne. Kuna ma ise olen igapäevaselt pisikese ja vaikse sülearvuti kasutaja, siis eeldasin, et saan miinusena vähemalt mürataseme välja tuua kuna kiskja selle kasti sees ei saa ju ometi hiirvaikne olla aga võta näpust, tänu kvaliteetsele, raskele ja polsterdatud kastile on selle tööjaama müratase pigem väiksem kui tavapärastel lauaarvutitel.
Kokkuvõttes soovitan, see on väärt ost!
Nagu ikka, vajab iga tööjaam juurde kvaliteetset monitori, seega tasub kindlasti pilk peale visata ka meie kasutatud monitoride kategooriasse.