Kuna praktiliselt iga päev satub meie esinduskauplusesse mõni tore klient, kes lihtsalt uudistab või küsib nõu vinüülplaadimängija valikul, siis mõtlesingi täna kirjutada postituse sellel teemal. Ligikaudu poolteist aastat tagasi kirjutasin, et vinüülplaadid koguvad taas populaarsust ja vinüülplaadimängijaid hõlmav postitus oleks sellele suurepärane jätk.
Kui varasemalt on vinüülplaadimängija olnud melomaanide ja plaadikeerutajate pärusmaa, siis järjest enam soovivad just paljud tavalised muusikaaustajad teha tutvust vinüülplaadimängijatega. Kuulun ka ise nende tavaliste muusikaaustajate hulka st ma pole melomaan, musikaalsuses ja muusikalises kuulmises (absoluutses kuulmises) teeb mu soololaulu ja pilli õppiv poeg mulle iga kell silmad ette aga sellegipoolest meeldib mulle kvaliteetset muusikat kuulata.
Tegelikult on päris tore, et vinüülplaadimängija ja vinüülplaadid pole ajaloo hõlma vajunud vaid muusikasõbrad on selle valdkonna taasavastanud ning vinüülplaatide müük on pigem kasvavas trendis, samas kui CD-plaatide müük aina kahaneb. Ja kahaneb seetõttu, et peale tulevad erinevad muusika voogedastusteenused nagu Spotify, Deezer, Google Play Music jne. Mis seal salata, voogedastusteenused on mugavad ja ka minul on Spotify perepakett kasutusel, et kõik pereliikmed saaksid olenemata asukohast oma lemmikmuusikat nautida.
Aga see pole kindlasti sama, kui istuda õhtul õdusas hämaras toas, tõsta üles vinüülplaadimängija kaas, panna peale oma lemmikalbum ja lasta muusikal kõrvu paitada. Isegi kui need kõrvad pole melomaani küljes 🙂 Vinüülplaadilt tulev analoogheli on naturaalsem, tõetruum ja avaram kui digitaalne heli, mis on CD-plaatidel ja voogedastusteenustes. Analoogheli on kõige sarnasem LIVE-esitusega, justkui mängiks bänd Sinu toas ja spetsiaalselt Sulle.
Aga selleks, et seda tõetruud heli ja fiilingut kogeda, on vaja esmalt vinüülplaadimängija soetada. Kusjuures päris palju on neid, kellel on varasemast ajast suur plaadikogu kodus olemas (nt vanematelt saadud) ja see ongi andnud ajendi vinüülplaadimängija ostuks. Olenemata selles, kuidas Sina oma tee vinüülimaailma leidsid, proovin mõned põhipunktid kirja panna, mille põhjal vinüülplaadimängijat valida, millega tuleks arvestada ja millised lisakulud sellega kaasnevad.
Alustuseks paari lausega vinüülimängija ülesehitusest. Selle meediaseadme põhilisteks osadeks on vinüülitaldrik (plaaditaldrik), helikäpp ja helipea koos nõelaga. Ja loomulikult mittenähtavatest osadest mootor, mis vinüülitaldrikut otse või rihmaga ringi keerutab.
Vinüülplaadimängija ülekande tüüp
Vinüülimängijaid on kahe erineva ülekandega – rihmülekandega (belt drive) või otseülekandega (direct drive). Rihmülekande puhul on mootori ja vinüülitaldriku vahel elastne rihm, mille abil mootor vinüülitaldrikut ringi ajab. Otseülekande puhul, nagu nimetuski ütleb, ajab mootor vinüülitaldrikut ringi otse ilma rihmata.
Tõsisemad melomaanid eelistavad pigem rihmülekandega vinüülimängijaid kuna kaugemalasuva mootori vibratsioon mõjutab lõppheli vähem kui otseülekande puhul. Otseülekandega vinüülimängijaid eelistavad aga diskorid kuna need on täpsema pöörlemiskiirusega ja sobivad seetõttu paremini heliga manipuleerimiseks või scratchimiseks nagu popp ja noortepärane öelda on.
Ütlen ausalt, kui tegemist on kvaliteetsete mängijatega, siis minu kõrv nendel ülekandetüüpidel vahet ei tee. Võibki öelda, et mida kvaliteetsem vinüülplaadimängija on, seda vähem on selle töötamist kuulda. Seega tavakasutajana ja järelturult soetades vaataksin pigem vinüülimängija kvaliteeti ja üldist seisukorda kui ülekandetüüpi aga võib-olla Sinu jaoks on see ülekande info ja valik oluline.
Vinüülplaadimängija kiirus
Enamik tänapäevaseid vinüülimängijaid on võimelised mängima kahe põhilise kiirusega formaati, milleks on 33 pööret minutis ja 45 pööret minutis. Esimene on kauamängiva plaadi (LP ehk long play) standardkiirus ja teine on singlite standardkiirus. Ühtlasi infoks, et kauamängiva plaadi diameeter on 12 tolli (300 mm) ja singelplaadi diameeter 7 tolli (175 mm).
Vanasti, pean silmas 60 ja enam aastat tagasi, keerutati plaate kiirusega 78 pööret minutis. Selliste vinüülide kuulamiseks vajad seadet, mis seda kiirust toetab. Ääremärkusena mainin ühtlasi, et nende plaatide mängimiseks on vajalik ka eraldi nõel kuna vinüüli vaod on laiemad kui kahel eeltoodul vinüülplaadil.
Vinüülplaadimängija helikäpp
Vinüülimängijaid on nii automaatse, poolautomaatse kui manuaalse helikäpa peale- ja mahaliikumise mehhanismiga.
Automaatsed vinüülplaadimängijad tõstavad helikäpa ise puhkeasendist üles ja asetavad selle õrnalt õigele kohale vinüülplaadil ning lõppedes liigutavad helikäpa automaatselt tagasi puhkeasendisse ning peatavad vinüülitaldriku.
Poolautomaatsed mängijad ise helikäppa vinüülplaadile ei aseta, kuid on võimelised plaadi lõppedes helikäpa üles tõstma ja vinüülitaldriku peatama.
Manuaalsed mängijad jätavad aga kõik liigutused Sulle, alates helikäpa puhkeasendist vinüülplaadile asetamisest kuni plaadi lõppedes helikäpa ülestõstmiseni ja puhkeasendisse paigutamiseni.
Peale- ja mahaliikumise mehhanismi valik on küll puhtalt maitseasi, mina eelistan automaatse mehhanismiga mängijat aga tõsisemad vinüülifännid eelistavad enamasti poolautomaatseid või käsitsi kasutatavaid seadmeid.
Vinüülplaadimängija nõel
Vinüülplaadimängija nõel on kuluosa aga väga tihti seda vahetama siiski ei pea. Üldiselt vajab nõel vahetamist siis, kui kõrgematel sagedustel ilmnevad esimesed helimoonutused. Kuna nõelad on erineva kvaliteediga ja eluiga mõjutab ka vinüülplaatide seisukord, siis võib see juhtuda 500 tunni möödudes või 1000 ja enama tunni möödudes.
Uute nõelte hinnad algavad paarikümnest eurost ja samm-sammult koos kvaliteediga kasvab ka hind.
Vinüülplaadimängija materjal
Kui arvutite puhul vaatame materjale eelkõige vastupidavuse seisukohalt, siis vinüülplaadimängija puhul võib kasutatud materjal mõjutada ka heli kvaliteeti. Väga odavast ja õhukesest plastist tehtud vinüülimängijad võivad võimendada vibratsiooni, mistõttu eelistada võiks kvaliteetsest ja tugevamast materjalist tehtud seadmeid. Samamoodi on massiivsel vinüülitaldrikul eelis kergema vinüülitaldriku ees jne.
Väga oluline on ka alus, mille peale vinüülplaadimängija paigutada plaanis on. Alus peab olema tugev, et ei vibreeriks muusika kuulamisel ning vinüülplaadimängija peab kindlasti olemas loodis.
Kokkuvõtteks
Loodetavasti aitab see postitus Sul vinüülimaastikul paremini orienteeruda ja õige valiku teha. Meie tootevalikust leiad vähekasutatud vinüülimängijad muusikamaailmas tuntud brändidelt, mis on loomulikult garantiiga v.a eelpoolmainitud nõel, mis on vinüülimängijate puhul kuluosa.
Lisaks vinüülplaadimängijale leiad meie juurest ka vajalikud võimendid, ressiiverid ja kõlarid, sest iga professionaalne vinüülplaadimängija vajab juurde kas võimendit või ressiiverit ja kõlareid. Kuna vinüülimängijatele pole võimendit sisse ehitatud, siis ei saa nende taha ühendada kõlareid otse nagu tihtilugu eeldatakse vaid vahel peab olema kas võimendi või ressiiver, mis heli võimendab ja kõlaritesse suunab.
Valikus on ka erinevaid vinüülplaate, mille hinnad on vahemikus 5-10 eurot. Neid meil küll e-poes üleval pole aga seda enam on põhjust meile külla tulla valikuga tutvuma 😉 Esindatud on mitmed vähetuntud ja tuntud artistid ning bändid, näiteks Smokie, Elton John, Culture Club jne.
Toon kõik valikus olevad vinüülimängijad välja ka postituse lõpus, et Sul oleks mugav neid lähemalt vaadata.
Meeldivaid muusikaelamusi!
Vinüülplaadimängijad meie e-poes: